דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

גירוש ספרד וזכאות לאזרחות פורטוגל

Michael Decker

גירוש ספרד וזכאות לאזרחות פורטוגל עבור צאצאי המגורשים כיום – מה הקשר? מי היו היהודים אשר גורשו מספרד ופורטוגל, ולמה? לאלו ארצות הגיעו צאצאיהם, והאם ייתכן שהקורא הוא אחד מהם? ואם אבות אבותיכם באמת היו בין מגורשי ספרד ופורטוגל, כיצד ניתן להוכיח זאת ולקבל אזרחות פורטוגזית?

משרדנו עוזר לצאצאי המגורשים לקבל אזרחות פורטוגלית. מאמר זה של עורך הדין מיכאל דקר, אשר נכתב בסיועו של יהונתן גבריאלוב, יסביר את הרקע ההיסטורי של הגירוש ופיזור צאצאי המגורשים ברחבי אירופה והמזרח התיכון.

גירוש ספרד וזכאות לאזרחות פורטוגל

צו אלהמברה לגירוש יהדות ספרד

בשנת 1492 הוציאו מלך ומלכת ספרד המאוחדת פרדיננד ואיזבלה הצהרת גירוש לפיה חייבים כל 200,000 יהודי ספרד לעזוב את המדינה בתוך 3 חודשים. כ- 70,000 מיהודים מגורשים אלה מצאו מקלט בפורטוגל השכנה. כעבור כ-5 שנים בשנת 1497 בהשפעת המלכה הספרדית איזבלה, הפיל מנואל הראשון מלך פורטוגל את אותו הפור גם על יהודי פורטוגל שמנו 100,000 נפש וגם הם גורשו עקב היותם יהודים. יהודים אלה נמכרו באלפיהם כעבדים, ילדיהם נלקחו מהם והוטבלו לנצרות כצו המלך, וכן גם הועלו על המוקד בפשעי האוטו דה פה הידועים לשמצה. גירושים אלו היו תוצאה סופית וטרגית של האינקוויזיציה הספרדית והשפעתה גם על ממלכת פורטוגל שכפתה על אזרחים את מרותה הנוצרית והברירה הקשה- התנצרות או גירוש.

האינקוויזיציה

האינקוויזיציה שנוסדה במאה ה-13 בדרום צרפת הגיעה מהר גם לשכנתה ספרד. מטרתה הייתה גילוי מומרים נוצרים אשר המשיכו לקיים את חיי דתם הקודמים בסתר, הוקעתם בפומבי ועינויים או גירושם. למעלה ממחצית היהודים הספרדים התנצרו מתחילתה של האינקוויזיציה ועד גירושם הסופי בשנת 1492. על-פי הערכות כיום כל אזרח ספרדי שלישי הוא בעל שורשים יהודים.

הקהילות היהודיות בספרד ופורטוגל

הקהילות היהודיות בספרד ובפורטוגל היו בעלות עבר והיסטוריה מהמפוארות שבקהילות ישראל, קהילות עתיקות שהתיישבו בחצי האי האיברי עוד מימי השלטון הרומי ופסקו מלהתקיים במקום שהעניק להן את התואר "תור-הזהב", בו חיו אנשי רוח, פילוסופים, משוררים, דקדקנים, פרשני תורה, מקובלים, מתמטיקאים, אסטרונומים, מדינאים ואנשי אשכולות יהודים במשך דורות. מקצת גדולי הקהילה היהודית בספרד ופורטוגל הנם: הרמב"ם, הרמב"ן, רבי יהודה הלוי, שמואל הנגיד, רבי חסדאי קרשקש, רבי אברהם אבן עזרא, רבי אברהם בר-חייא, משפחת הרבנים קרבחל, משפחת המתרגמים אבן תיבון ועוד ועוד.

גירוש ספרד – שמות המשפחות המגורשות

משפחות אלו מנו כ-250,000 בני אדם אשר נכפה עליהם לממן את מסעם בכספם, ואילו יתר רכושם, הונם וזהבם הוחרם והועבר אל קופת המדינה. המשפחות המגורשות מצאו מקלט בארצות המגרב כגון: מרוקו, אלג'יריה, תוניסיה, לוב וכן בשטחי האימפריה העותומאנית – טורקיה, בולגריה, סוריה, רומניה, עיראק, יוון, לבנון, סרביה ומקדוניה. יהודים מגורשים אלו התיישבו גם במדינות כמו הולנד, איטליה, גרמניה, אנגליה ואף הגיעו גם להודו, סין ויבשת אמריקה. לסיכום, חשוב להדגיש בשנית כי לא רק מי שאנחנו חושבים עליו כיום כ"ספרדי" או מזרחי יכול להיות בין צאצאי המגורשים.

שמות משפחה לבעלי רקע ספרדי

שיירים למשפחות המגורשים ניתן למצוא היום בשמות משפחה יהודים מתקופת הגירוש כגון: אבן עזרא, אברבנל, קרקו, ברזילאי, אבולעפיה, נג'רה, בן זקן, אספינוזה, דנון, סבן, פרץ, ויצמן, גבאי, אטלס, בניון, סיבוני, שושן, גיאת, וולפסון, ברוכיאל, פרדו, קקון, אלפסי, ווינברג, אנקרי, חיון, פינטו, מלכה, דיין, גביזון, משיח, נבון, שבת, ספרא, וולף, יעיש, הכהן, אפללו, בסן, אטיאס, בניסו ועוד.

למי מיועדת אזרחות ספרדית/פורטוגלית?

יהודי בעל שורשים ספרדים או שמחזיק בשם משפחה שהנו ממאגר שמות המשפחה שברשימת המועמדים. מועמדים ממשפחות דוברות לדינו או כאלה שיכולים להציג מנהגים ספרדיים עתיקים שעוברים במשפחתם כמו לבוש, תפילות, קשר לתפילין וכ"ו.

לכל שאלה, נא ליצור קשר – משרד עורכי דין אזרחות פורטוגל

משרד עורכי הדין בירושלים ובתל אביב, מתמחה בעזרה בקבלת אזרחות פורטוגל לצאצאי המגורשים. במידה ויש בידיכם עדויות ואישור רב בנושא, אנא צרו קשר כדי לקבוע פגישה עם עורך דין מומחה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה