Skip to content

קהילות המגורשים במצרים – דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד

Avatar

Joshua Pex

קהילות המגורשים במצרים בעלות היסטוריה עתיקה שקורותיהן נמשכות על פני למעלה מ- 2,500 שנים. בתחילת ימי הביניים עמדה הקהילה בפני הכחדה עקב מספר עולה של מתאסלמים. אולם תודות לקהילות המגורשים הגדולות שהגיעו מהאי האיברי (פורטוגל וספרד) בסוף המאה ה- 15, המשיכה יהדות מצרים להתקיים ואף לצמוח שוב ככוח משפיע בעולם התורני.

צאצאים למשפחות מצריות זכאים לקבלת דרכון פורטוגלי. יתרונותיה של האזרחות הפורטוגלית היא בכך שמעניקה קבלת דרכון של האיחוד האירופאי, לכן מאפשרת ביקור, שהייה ועבודה בחופשיות במדינות השונות החברות באיחוד האירופאי. משרד עורכי דין כהן, דקר, פקס, ברוש, מתמחה בהשגת זכאות לאזרחות פורטוגל לצאצאי המגורשים. נשמח לבצע בדיקת זכאות לקבלת דרכון פורטוגלי במשרד עורכי דין בירושלים או בתל אביב.

קהילות המגורשים במצרים:

לאחר גירושם של יהודי ספרד בשנת 1492, מצאו עצמם המגורשים נודדים על גבי סיפוני הסירות הספרדיות צפופות האדם לעבר כל פינות המזרח התיכון. הנוסעים היו פליטים מרוששים שחיפשו מדינות בית חדשות לחיות בהן. ביניהם הייתה שכבת רבנים משכילה ומצומצמת אשר הגיעה למצרים הגדולה שהייתה מדינה עשירה, מלאה בשווקי מסחר ותבלינים שבה מספר הלשונות המדוברות לא היה נספר לרוב. על מצרים אמר רבי עובדיה מברטנורא האיטלקי כשביקר בה בשנת 1488 כי: "הארץ רחבת ידיים והרֶוַח מצוי בה מאוד, בכל עת ובכל רגע, ואין בכל הארצות כארץ מצרים בסחורה ולהתעשר בה האדם".

עם ביאתם של המגורשים למצרים התחילה תקופת פריחה דתית שהתבטאה בהקמת ישיבות של עשרות תלמידי חכמים, דבר אשר לא קרה מתקופת כהונתו של אברהם בן הרמב"ם כרָאִיס אל-יהוד (ראש היהודים) משנת 1237. על כס מנהיגות הישיבות עמדו רבנים בעלי שם כגון: רבי דוד אבּן זִמְרָא (אולי גדול הפוסקים של אותו הדור), רבי יעקב קסטרו, רבי אברהם סְכָּנְדְרָנִי, רבי אברהם טָרִיקָה ועוד. במשך הזמן קיבל קהל המוּסְתַעַרְבִים היהודי המצומצם את מסורות המהגרים הספרדים מפאת היבלעותו באלה. לעתיד יהדות מצרים תתבסס על קהילות ההגירה של ספרד, פורטוגל ודרום איטליה (שנשלטה אז על ידי האימפריה הספרדית). המקורות הכספיים להחזקת ישיבות אלו היו תודות למצב הכלכלי השפיר ששרר באימפריה העותמנית ואשר אפשר ליהודים שעסקו במסחר, חכירה (אִילְתִיזָם), מלאכה,עסקי כספים ועוד לתרום בעין יפה. נדבנית פילנתרופית יהודיה מפורסמת של אותו זמן הייתה דונה גרציה וכן משפחת אבן יעיש, הנדיב יעקב אַל-נַקָוָוה ואחרים.

קהילות המגורשים במצרים – עיסוק ומסחר

קהילות המגורשים במצריםאוכלוסיית המגורשים במצרים התגוררה בערי החוף שעל גדות הים התיכון ועסקה בעיקר בעסקי המסחר. בזכות השכלתם, הכרתם ושליטתם בשפות השונות הצליחו אוכלוסיות המגורשים בתחום הכלכלה, חלפנות הכספים, המכס, סחר התבלינים והמזון, טקסטיל, ייצוא עורות תְאוֹ, בשמים, שעווה והייננות.

בשנת 1518 השתלטה האימפריה העותמנית על מצרים והפכה אותה לפרובינציה של האימפריה הטורקית. יהדות מצרים ראתה באימפריה העותמנית כסמל למשיחיות וגאולה, וקיבלה אותה בברכה, כשאיפה להתקדמות רוחנית – עולמית וכמבשרת של תקופת אחרית הימים. מלכיה נחשבו כמלכי חסד להבדיל משלטון הממלוכים הצ'רקסים שממנו סבלו היהודים מהתקפות ומהתאכזרויות נישנות. הממלוכים כונו בקרב היהודים כ"אויבי היהודים". רבי אליהו קַפְּשָלִי רבה של טורקיה ואשר היה ממונה על כל יהודי האימפריה העותמנית וכן מצרים, מספר על יחסי האיבה עם קהילות השומרונים אשר השפיעו על סולטני הממלוכים ופיתו אותם תמורת זהב לפגוע ביהודים בחרב. אולם העתיד ישפר על אוכלוסיית המהגרים הספרדים שיחיו תחת העותמנים.

מאמרים באתר משרד עורכי הדין כהן, דקר, פקס, ברוש

לפניכם אוסף של מאמרי מחקר על כלל קהילות מגורשי ספרד וחייהם בארצות אשר אליהן הגיעו לאחר הגירוש.

  1. צאצאי המגורשים בישראל – פריחת היישוב היהודי בארץ
  2. חיי קהילות המגורשים באיטליה
  3. לבושם של קהילות הספרדים באימפריה העותמנית ובמדינות צפון אפריקה
  4. סיפורם של האנוסים בספרד – המַרָנוֹס
  5. מרוקו – ארץ מורשתם של מגורשי ספרד

תודה ליהונתן גבריאלוב על עזרתו במחקר וכתיבת המאמרים.

צרו קשר עם עורכי דין לצרכי הגירה לפורטוגל

משרד כהן, דקר, פקס, ברוש, מתמחה בהשגת אזרחות פורטוגל לצאצאי המגורשים בישראל וברחבי העולם. במידה ובידיכם עדות, כי אבותיכם הגיעו מספרד או מפורטוגל, נשמח לתת ייעוץ ולסייע בהשגת דרכון פורטוגלי.

גיור בדין

: 03-3724722

        055-9781688

 : office@lawoffice.org.il

צרו קשר

Scroll To Top