Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

לבוש יהודי ספרד המסורתי – זכאות לדרכון פורטוגלי

אירנה רוזנברג

אריאנה זקס

שירות נעים ואדיב שנעשה ברגישות גדולה. כל התהליך עם ענת לוי לומגיסטרו ועם המשרד היה מהיר וללא דופי. תודה.

לבוש יהודי ספרד, בדיוק כמו המאכלים שלהם ודיבור בשפת הלדינו, הם בין המאפיינים התרבותיים שנמסרו במשך הדורות בין צאצאי מגורשי ספרד. כיום, מי שיכול להוכיח כי משפחתו גורשה מספרד או מפורטוגל זכאי לקבל אזרחות פורטוגלית.

חולמים על דרכון אירופאי? משרדנו מתמחה בעזרה לצאצאי המגורשים בקבלת דרכון של פורטוגל, מדינה חברה באיחוד האירופאי.באתר האינטרנט שלנו תוכלו למצוא מגוון מאמרים אינפורמטיביים לגבי ההיסטוריה והמנהגים של המגורשים. מאמרים אלו, אשר נכתבו תודות למחקרו של יהונתן גבריאלוב, יסייעו להכיר את קשרכם למשפחות המגורשות ולהוכיח את זכאותכם בקבלת אזרחות פורטוגזית.

לבוש יהודי ספרד המסורתי

לבוש הקהילות הספרדיות בצפון אפריקה

לבוש הקהילות במרוקו ובאלג'יריה הושפע מסגנון הלבוש האירופאי של תקופת הרנסנס הספרדית, ומורגש במיוחד בלבוש הנשים. במרוקו צורת הלבוש אופיינה בערים, כאשר לכל עיר סגנון לבוש שונה. בפאס, רבאט, תטואן ושאר ערי הצפון נהגו הנשים ללבוש את "השמלות הגדולות", כשעל אפודת השמלה ולאורך שרווליה היו רקומים סלסולי עיגולים גדולים של סרטי זהב קלועים, השרוולים מגיעים כמעט עד מפרקי הידיים ואינם מהודקים, בנוסף ליוו השמלות את הכלה בחופתה יחד עם כובע ארוך ומעוטר בזהב שאליו מהודק בד מלמלה לבן. אלו הן דוגמאות לשימור המסורת הספרדית העתיקה, אך בה מתבטא שוני הסגנונות בצבעים ובעיצובים המותאמים לכל עיר. הגברים היהודים במרוקו חויבו ללבוש שחור בכפיפות להיטלי השלטונות עוד מהמאה ה-12. לבושם העירוני התאפיין בזלבה (Zellaba) – גלימה שחורה בסגנון אירופאי שמתחתיה נלבש מקטורן לבן בעל כפתורים בשם זוחה (Zokha) לעומת הזלבה הכפרית המרוקאית שהייתה גלימה פתוחה בצדיה המולבשת על כתף אחת. עוד הבדל בין היהודים הכפריים לעירוניים היה כיסוי הראש לגברים, כאשר בדרום הייתה זו מטפחת מבד פשוט, בצפון חויבו על-ידי חוק בלבישת הששייה (Sheshiya) שהייתה כיפה מוגבהת.

לבוש יהודי ספרד שהשתכנו באלג'יריה

הגברים באלג'יריה התהלכו ביומיום עם כובע צמר שחור קטן או טורבן, אברקיים רחבות, חולצה, וסט שחור שעליו היו עוטים אדרת בשם בורנוז (Burnous) בצבע שחור ובחגים לבן. אדרת הבורנוז הייתה נפרשת מהכתפיים לאורך הגב ועד לקרסוליים. עקב יהדותם אסרו השלטונות על נשים וגברים יהודים לנעול נעליים ראויות והורשו להתהלך רק עם נעלי-בית שחורות. יוצא דופן בלבוש הנשי היה כיסוי הראש החרוטי והמוארך המכונה סרמה (Carma) שהיה עשוי ממתכת ונכרך מסביבו על ידי בד צבעוני ארוך המגיע כמעט עד עקבי האישה. לבוש היומיום הנשי כלל הן את "השמלות הגדולות" והן גופיית פשתן לבנה עם שרוולים רחבים ורופפים עד המרפק שמעליה הייתה נלבשת הגחילה (Ghlila) מעין חולצה בגוונים שונים מעוטרת בסלסולי זהב בעלת מחשוף לחזה ושרוולים קצרים אשר מעליה היה נלבש חלוק הג'ובה (Jubba) שנשא מוטיב של עיטורי זהב לכל אורכו.

חשיבותה של קבלת המלצה מהקהילה היהודית בפורטוגל היא שלב מכריע בתהליך הוכחת הזכאות לאזרחות פורטוגזית הניתנת על-ידי הוכחת המועמד בלבוש ספרדי מסורתי משפחתי.

לבוש יהודי ספרד באימפריה העותומנית

לבוש יהודים חברי הקהילות בטורקיה התאפיין בלבוש מסורתי דתי ודגש על צניעות לנשים וגברים. הנשים נהגו לכסות את ראשיהן בכובע הנקרא "טוקדור" (Tokador) והיו מצמידות את קצהו בדרך כלל בסיכות זהב, סיכות אלה שימשו גם כסמל למעמד חברתי. הגברים נהגו לעטוף את ראשיהם במצנפת הנקראת קבסה (Kavase) אך בשונה מהמקומיים המצנפת הייתה גבוהה ומעוטרת יותר גם כדי להתאימה לצבעי האנטרי (Entari) שהיווה גלימה המולבשת מעל חלוק הג'ובה. עד תחילת המאה ה-20 האנטרי היה נלבש על ידי הגברים והנשים והיה עשוי משי, ההבדל העיקרי בגלימת האנטרי בין שני המינים היה קו צוואר נמוך יותר אצל הנשים אשר חשף את מלבושן הפנימי לעומת צווארון וקולר אצל הגברים. עוד סוג גלימה בה היו מתהדרים יהודים ברחבי האימפריה העותומאנית הייתה הבאי (Bey) שהייתה שחורה בדרך כלל, עשויה צמר ועליה עיטורי זהב וכסף לאורך שרווליה וצווארונה. עיטורי הזהב הם סמל למסורת הלבוש הספרדית היהודית.

צרו קשר לקבלת עזרה בהשגת אזרחות פורטוגל – עו"ד דרכון פורטוגל

במידה ויש בידיכם עדויות כי אבותיכם היו בין המגורשים מספרד או פורטוגל, ויש באפשרותכם להשיג הוכחות לכך, כגון אישור רב מקהילה יהודית מוכרת, פנו אלינו לקבלת עזרה. הזמינו תור לייעוץ עם עורך דין במשרדנו בתל אביב או בירושלים לקבלת ייעוץ ועזרה משפטית.


 

 

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top