דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

פורטוגל העבירה חוק המציע אזרחות פורטוגזית ליהודי ספרד!

Joshua Pex

עורך הדין יהושע פקס ממשרדנו, מסביר כיצד ניתן להגיש בקשה לקבלת אזרחות פורטוגזית ליהודי ספרד.

בשנת 2015 ממשלת פורטוגל חוקקה חוק 30-A / 2015. חוק זה מאפשר קבלת אזרחות פורטוגזית ליהודי ספרד, לכל אלו אשר עומדים בקריטריונים של החוק החדש.

ודאי תהיתם על מה כל ההמולה שסביב חוק זה. מבט אל ההיסטוריה של יהודי ספרד יאיר את עיניכם.

יהודים ספרדים יישבו את חצי האי האיברי החל מתקופת האימפריה הרומית. חצי האי האיברי הוא האזור שמאכלס כיום את ספרד ופורטוגל. יהודים אשר באו מאזור זה, קיבלו את השם "ספרדים" מהמילה העברית ספרד. בשנת 1492, מלך ספרד הוציא את צו אלהמברה. צו אלהמברה אילץ יהודים לבחור בין גלות (גירוש) להתנצרות. בהתחלה, מלך פורטוגל, מנואל ה-1, הבטיח לספק ליהודים מקלט בטוח. אבל עד שנת 1496 הוא שינה את דעתו. באותה עת המלך מנואל החל לגרש יהודים שסירבו להיטבל לנצרות. חלק מהיהודים שהחליטו כן המירו את דתם נשארו בפורטוגל. יהודים אחרים נמלטו לאזורים שונים ומדינות אחרות. היום, הצאצאים של מגורשי ספרד ופורטוגל מפוזרים בכל העולם, כמו ישראל.

בשנת 2015, חוקקה פורטוגל חוק חדש במטרה לתקן את העוול ההיסטורי והמוסרי שנעשה בעבר. חוק זה, אשר דומה במהותו לחוק השבות בישראל, סולל את הדרך עבור הצאצאים של יהודי ספרד ופורטוגל להפוך לאזרחי פורטוגל.

מי זכאי להגיש בקשה לאזרחות פורטוגזית?

יש לשים לב כי ההזדמנות לקבל אזרחות פורטוגל זו אינה מוגבלת רק לאזרחי ישראל.

כל צאצא של יהודי ספרד או פורטוגל זכאי להגיש בקשה לאזרחות פורטוגל.

כל המועמדים חייבת לעמוד בשני קריטריונים:

1. עליהם להיות מעל לגיל 18, או לפי החוק הפורטוגזי, אפוטרופוסים לעצמם.

2. אסור שיהיה להם רישום פלילי אשר העונש בגינו הוא 3 שנות מאסר בפועל, או למעלה.

מה הן הדרישות להגשת בקשה?

מועמדים לקבלת אזרחות פורטוגל נדרשים להוכיח קשרים עם הקהילה הספרדית / הפורטוגזית העתיקה. הם חייבים לכלול תעודת לידה, עותק דרכון, ורישום פלילי בבקשה לאזרחות. מסמכים אלו נדרשים לעבור אימות נוטריוני בינלאומי כדין.

רישום פלילי יש להמציא מכל מדינת לאום ומגורים.

מועמדים חייבים גם להגיש מסמך המראה את השושלת והמסורת הספרדית / פורטוגזית שלהם.

כל המסמכים צריכים להיות מתורגמים על ידי נוטריון, ומאומתים כחוק לצורך שימוש בינלאומי.

כיצד מועמדים יכולים להוכיח את השושלת הספרדית הפורטוגזית שלהם?

ספרדים פורטוגזים רבים חולקים היסטוריה קשה של דיכוי וגלות. למרות זאת, רבים מצאצאיהם הצליחו לשמר את התרבות היהודית פורטוגזית. לדוגמה, הם ממשיכים לדבר לאדינו, ולתרגל מסורות וטקסים עתיקים. מועמדים צריכים להוכיח את הקשר הזה עם אבותיהם חברי הקהילה היהודית פורטוגזית.

יש 3 מסמכים אשר מתקבלים כהוכחה לשושלת ומסורת יהודית פורטוגזית. מועמדים לאזרחות פורטוגל חייבים להגיש לפחות אחד ממסמכים אלו:

  • תעודה מהקהילה הספרדית אשר מוכרת בחוק הפורטוגזי. לדוגמה, הקהילה של פורטו או ליסבון. תעודה זו מאשרת את הקשרים של המועמדים עם הקהילה הספרדית פורטוגזית. באמצעות שם משפחה, שפה, שושלת וזיכרון המשפחה. כדי לקבל תעודה זו, המבקש חייב להציג ראיות לקשר עם הקהילה, כמו – הצהרה חתומה על ידי רב, הקלטות, מסמכים/טקסט בלאדינו וכו'. אם ממשלת פורטוגל חושדת בהטעיה, היא יכולה לבקש הוכחות נוספות.
  • מסמך מאושר מהקהילה היהודית של המבקש. מסמך זה מוכיח כי המבקש עושה שימוש בשפות ספרדיות פורטוגזיות, ביטויים וטקסים. מסמכים אלו חייבים להיות בשפות ושיטות המשמשות את הקהילה הספרדית פורטוגזית, כמו לאדינו.
  • מסמכים רשמיים אשר מעידים על קשרים משפחתיים של המבקש עם ספרדים פורטוגזים. כמו – שטר קניין, צוואה, תיעוד של יחוס משפחתי, תעודת נישואין, תעודת פטירה, תיעוד של ברית מילה, תיעוד מבית כנסת, תיעוד מבית קברות וכו'.

תהליך הגשת הבקשה לקבלת אזרחות פורטוגל

חוק זה נכנס לתוקף החל מתחילת שנת 2015. אלא המעוניינים להגיש מועמדותם, חייבים להשקיע זמן ומאמץ בהכנת הבקשה. הם חייבים לאסוף ראיות על המוצא שלהם ועל הקשר שלהם לקהילה הספרדית פורטוגזית. לאחר הגשת הבקשה, לשכת הרישום תבדוק אותה. תהליך זה בדרך כלל לוקח עד 6 חודשים, עד לאישור קבלת אזרחות פורטוגל והנפקת דרכון בהתאם.

איך צאצאי יהודי ספרד יכולים ליהנות מאזרחות פורטוגזית?

חוק זה מהווה הזדמנות מצוינת עבור ישראלים צאצאי יהודי ספרד מפורטוגל לקבל דרכון אירופאי. החוק מאפשר יצירת מסלול לקבלת אזרחות פורטוגזית ליהודים ספרדים. החוק סולל את הדרך עבור הצאצאים לפתח קשר עם ההיסטוריה המשפחתית שלהם והמורשת.

מועמדים אשר בקשתם מאושרת, מקבלים את אותן ההטבות המוענקות לאזרחי מדינות החברות באיחוד האירופי. דרכון אירופאי מעניק את הזכות לחיות, לעבוד, ולטייל בחופשיות באזור המדינות אשר חתמו על אמנת שנגן.

משרדנו מתמחה בחוקי הגירה. נשמח לעזור בכל שאלה לגבי אזרחות פורטוגל.

אל תהססו לפנות אלינו בבקשת עזרה לקבלת אזרחות פורטוגזית.

[email protected]

משרד עורכי דין בירושלים ובתל אביב

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה