Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מגורשי ספרד בטורקיה – איך לקבל אזרחות ספרדית או פורטוגלית?

Joshua Pex

דויד תורגמן

רוצה להמליץ לכל מי שמעוניין בשירותי המשרד על שירות מעולה ומקצועי מאוד
ובמיוחד למזל שהייתה מושלמת.

מגורשי ספרד בטורקיה הביאו עמם הון כלכלי רב ונחשבו כבני מעמדות אירופאים בורגניים. במהלך יישובם בטורקיה גיבשו המגורשים את הלדינו כשפת האם היהודית ובזכות כושר אינטלקטואלי ודיפלומטי היוו גורם משפיע על הסולטנים ומדיניותם.

מחפשים עורך דין לאזרחות פורטוגלית בירושלים או תל אביב? משרדינו מתמחה בהסדרת אזרחות פורטוגלית והנפקת דרכון פורטוגל לצאצאים יהודים בעלי שיוך ספרדי או פורטוגזי.

קהילות מגורשי ספרד בטורקיה

גירוש ספרד בשנת 1492 גרם להגירה של עשרות אלפי פליטים יהודים אשר נדדו עד קצה הגלובוס במטרה להימלט מהאינקוויזיציה הנוצרית ועינוייה הנוראים. האימפרייה העותמנית בראשותו של הסולטן בַּיְזִיד השני קלטה את רוב אוכלוסיית המגורשים באמצעות הפִירְמָן (צו מלכותי) שנכתב בידי הסולטאן והועבר אל מושלי כל וִילַיְטוֹת (מחוזות) האימפרייה העותמנית. הסולטן ציווה להעניק זכות שהייה לכל הפליטים היהודים הבאים לערי האימפרייה. כמו כן, ציווה הסולטן העותמני להכניס את היהודים לכל ערי המסחר המשגשגות דאז בטורקיה (אנטוליה) עצמה. הצו פסק גזר דין מוות למושל מחוז אשר יפר את הפירמן.

עם כניסתם של קהילות המגורשים לטורקיה התיישבו בארבע הערים המרכזיות, שתהיינה בהמשך השנים ערי מסחר חשובות ומרכזיות בעולם. אלו הן איסטנבול (קושטא/קושטאנדינה בפי היהודים) אֱדִירְנֶה, איזמיר ובּוּרְסָה. כמו במרבית הערים באימפריה העותמנית נבלעו הקהילות הרומניוטיות בתוך גלי ההגירה של היהודים מספרד. מדד האוכלוסין באיסטנבול משנת 1477 מנה כ- 1,647 משפחות. כחמישים שנים לאחר מכן בשנת 1527 נמנו באיסטנבול כ- 8,600 משפחות יהודיות. כיום 96% מיהודי טורקיה בעלי שורשים ספרדים ואילו 4% בעלי שורשים אשכנזים.

מגורשי ספרד בטורקיה - דרכון פורטוגל לצאצאים

שארים ידועים של קהילות מגורשי ספרד בטורקיה

במהלך המאה ה-16 הבנקאים המובילים באיסטנבול היו יהודים ויוונים. רוב היהודים הבנקאים היו מספרד ונודעו כאילי הון. משפחת הבנקאים הנודעת שבהן היא מֶנְדֶס בנבנישתי. הגבירה דונה גרציה הייתה אחת מהאישים החשובים במשפחה זו בזכות תרומותיה לקהילות היהודיות ברחבי אירופה ותמיכתה הכלכלית בישיבות הפזורות ברחבי המזרח התיכון. דון יוסף ואלברו מנדס בנבנישתי מונו על ידי הסולטן כדוכסים, כשהראשון ממונה על האי היווני נַקְסוֹס והשני על האי מיטיליני. בית הדפוס הראשון באיסטנבול קם בשנת 1493 על ידי דוד ושמואל אבן נחמיאס הספרדים. נוסף על כך, מרבית רופאי הסולטן היוו אליטה יהודית כשביניהם דניאל פוֹנְסֶקַה, חֲכִּים יעקוּבּ, גבריאל בּוּאֶנַוֵנְטוּרַה, יוסף ומשה חַמוֹן, כשהאחרון מקים ישיבה באיסטנבול מכספו האישי ומעמיד בהנהגתה את רבי יוסף טַאִיטָאצָאק מסלוניקי כראש הישיבה.

מבחינה תורנית הייתה טורקיה מכרה זהב לקהילות ספרד והלדינו. רבי יעקב כּוּלִי מחבר את האסופה התורנית- מעם לועז, חיבור מונומנטלי בן 23 כרכים המבאר את החומש בשפת הלדינו לקורא הממוצע, תוך כדי הכנסת מדרשים תלמודיים ופרקי הלכה המובאים בשולחן ערוך לרבי יוסף קארו ובמשנה תורה לרמב"ם אשר מתפרסים לפרשיות שבועיות. יצירת האסופה מעם לועז היא גולת הכותרת של שפת הלדינו עד היום. על פי היקף החיבור אפשר להבין שלדינו הייתה השפה השלטת בין יהודי טורקיה. רבי חיים פלאג'י שהיה רבה של איזמיר, סופר בשפת הלדינו, פוסק, פרשן ומקובל, עמד בקשרים עם הברון דה רוטשילד וסר משה מונטיפיורי, בנוסף היה איש ספר נודע אשר חיבר 80 ספרים. ספריו עסקו בספרי מוסר ובחיבורים לתנ"ך, תלמוד, הלכה וקבלה.

תוארו של רב הראשי של הקהילה היהודית ברחבי האימפרייה העותמנית אשר מונה על ידי הסולטן היה "חכם בָּאשִׁי". בתפקידו היה אחראי על מינוי רבנים במחוזות השונים ואיסוף המס מקהל היהודים. תקפותו הייתה בחקיקת חוקים ומשפט על יהודי האימפרייה כולה.

 רשימת מאמרים אינפורמטיביים על גירושי ספרד ופורטוגל:

  1. קהילות המגורשים בארבעת ערי הקודש של ארץ ישראל
  2. יהדות בולגריה – שילוב היסטורי ומודרני בין קהל המגורשים
  3. קהילות אנוסי פורטוגל בהולנד
  4. הלדינו – שפת היהודים הספרדים
  5. סידור התפילה הספרדי – התהוות הסידור היהודי

תודה למר יהונתן גבריאלוב על עזרתו במחקר וכתיבת המאמרים.

מחפש עורך דין לאזרחות של פורטוגזית?

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בעזרה בקבלת אזרחות פורטוגל לצאצאי מגורשי ספרד בטורקיה ובעולם. אנו יכולים לעזור לך לדעת האם אתם זכאים לקבלת אזרחות פורטוגלית משום שיוך למשפחות המגורשים מספרד/פורטוגל על ידי בדיקה גנאולוגית פשוטה. קבעו פגישה עם עורך דין הגירה ממשרדנו בתל אביב או בירושלים לקבלת עזרה. נשמח לסייע במידע הרלוונטי – לשיחת בירור ראשונית חינם עבור זכאות לדרכון פורטוגלי התקשרו.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top