דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מגורשי ספרד בסרביה – אזרחות פורטוגלית ליוצאי סרביה וצאצאיהם

Michael Decker

מגורשי ספרד בסרביה התחילו כקהילה גולמית ומצומצמת של שיירי הגלייה ממדינות אירופה השונות. עם השתקעות קהילות הספרדים בסרביה, עלה שמה של המדינה כמחוז יהודי בעל מסורת. בני קהילת יהודי סרביה פעלו להקמת בתי כנסת מפוארים, ישיבות מכובדות ורבנים שעמדו בגאון וייצגו את יהדותה לאורך השנים. בנוסף, יהדות בלגרד, בירתה של סרביה, הייתה היישוב היהודי הגדול ביוגוסלביה. ערב מלחמת העולם השנייה מנתה הקהילה כ- 15,000 אנשים בקירוב, אשר רובם הגדול ספרדים.

צאצאי מגורשי ספרד בסרביה זכאים בקבלת אזרחות פורטוגלית! כ- 3.5 מיליון ישראלים זכאים לקבלת דרכון פורטוגלי. בדקו האם גם שם משפחתכם מופיע במאגר שמות הזכאים.

יתרונותיו של הדרכון הפורטוגלי:

 • אפשרות שהייה והתניידות במדינות החברות באיחוד האירופאי.
 • כניסה לארה"ב – ללא צורך בקבלת ויזה מראש.
 • אישור עבודה במדינות האיחוד האירופאי.
 • כניסה ושהייה בבריטניה ללא קושי (עד להשלמת הליך הברקזיט).
 • הקמת עסק ו/או נדל"ן במדינות אירופה.

מגורשי ספרד בסרביה

כיבוש סרביה על ידי האימפריה העותמנית

לקראת סופה של המאה ה-14, ביססו הסולטנים הטורקיים את שלטונם באירופה, על ידי כך שהביסו את האימפריה הביזנטית ששלטה בשטחי טורקיה והבלקן כיום. השלטון הביזנטי נחלש עם השנים עקב מלחמות נשנות ותכופות כנגד הטורקים, הבולגרים, ושאר העמים מסביבה, לכן ירדה מגדולתו. עם שקיעתה של ביזנטיון, חטפה האימפריה הסרבית את שטחיה ממערב, וחסמה את התפשטות העותמנים להגיע לאירופה. האימפריה הסרבית בתקופה זו חלשה על פני 250,000 קמ"ר (לשם השוואה ישראל מתפרשת על פני 22,000 קמ"ר) ושלטה על שליש משטחו של חבל הבלקן. האימפריה העותמנית לחמה בסרבים במשך 300 שנים בקירוב, כאשר העותמנים התקדמו עקב בצד אגודל לאורך המלחמות והצליחו לפסוע עד מרכז אירופה.

בשנת 1521 הצליח הצבא העותמני לכבוש את העיר בלגרד לאחר מצור של למעלה מ- 70 שנים. עם כיבושה של העיר, החלו העותמנים ליישב בה אוכלוסיות טורקיות מוסלמיות וכן אוכלוסיות של צאצאי מגורשים ספרדים מערי הבלקן, קושטא ואיזמיר. העות'מניים ראו בערים אלו אלמנט חשוב בפיתוח המסחר והמלאכות השונות כ- בורסקאות, נפחות כלי מלחמה, אריגה, ביניהם היו גם רוקחים, רופאים, חלפני כספים וכ"ו. היהודים בחרו לחיות בעיר גם מפאת מיקומה הגיאוגרפי החשוב – הייתה עיר מסחר שהפגישה בין המזרח למערב.

מגורשי ספרד בסרביה

בעקבות צו אלהמברה שנכתב בידי בית המלוכה הספרדי בשנת 1492, וקבע את גירוש כל הנתינים היהודים מספרד, הגיעו כתשעים אלף יהודים לחסות תחת חסות האימפריה העותמנית האוהדת. המגורשים הספרדים התכנסו בעשרות ערים שונות שהתפרשו מטורקיה ועד חבלי הבלקן הרחוקים שלאורך חוף הים האדריאטי. חשוב לציין שכמעט בכל מקום אשר דרכה כף רגליה של האימפריה העותמנית, מצאו היהודים את ברכתם והצלחתם תודות לסובלנות ומתירנות מצד הטורקים.

עם בואם של קהילות הספרדים לבלגרד לקראת סופה של המאה ה-16, נתקלו בקבוצות יהודיות מקומיות מאיטליה והונגריה שהתיישבו בבלגרד במאות ה- 13 וה- 14. אלה ביססו את היישוב היהודי הגולמי אך טרם הצליחו לפתח אותו. קהילות הספרדים שהיו אמידות, בנו כמה בתי כנסת באזור והקימו קהילה מסודרת בתוך רובעים יהודיים, בהם היו מוסדות לימוד, אטליזי בשר כשר, מקוואות וישיבות שבראשם עמדו רבנים מכובדים.

ידועי הרבנים והחכמים של קהילות בלגרד וסרביה:

 • רבי מאיר אנג'ל: (1647-1564) דרשן, מקובל, מחבר ספרים ורב העיר בלגרד. בנוסף היה בן לרב הראשי של קהילת סופיה. בנעוריו היגרה משפחתו לעיר צפת, שם נסמך בתורה תחת גדולי הרוח היהודי של אותו הדור כמו- רבי שמואל אוּזֵדָא, רבי אלעזר אֲזְכַּרִי, רבי חיים ויטל ורבי ישראל סַרוּק. לאחר סמיכותו הרבנית תחתם הגיע לבלגרד ושם הנהיג את יהודייה.
 • רבי יהודה לִירְמָה: (1642-1580) פוסק, מחבר ורבה של בלגרד במשך 25 שנים. נחשב כדמות אשר העלתה את קרנה הרוחנית של העיר בלגרד עם הקמת הישיבה שהקים בעיר. תלמידו המפורסם שלמד בישיבתו בבלגרד היה רבי שמחה הכהן פרוידמן, שכיהן גם כן כרבה הראשי של הקהילה הספרדית בבלגרד.
 • רבי יוסף אֲלְמוֹשְנִינוֹ: (1689-1642) רב, פוסק ומקובל. אחיינו של רבי יהודה לירמה. נחשב כסמכות הלכה ותשובותיו התקבלו אצל גדולי רבני קהילות אירופה כגון: רבי משה אבן חביב ורבי צבי הירש אשכנזי. בשנת 1688 כוּתרה ונכבשה העיר בלגרד בידי בית הֲבְּסְבּוּרְג מאוסטריה. כתוצאה מהכיבוש שרפו האוסטרים חלקים נרחבים בעיר, יחד עם הספרייה היהודית שהתקיימה והכילה בתוכה רבים מתשובותיו של רבי יוסף אלמושנינו. בשנת 1688 נלקח למעצר עם עוד מספר רבנים לעיר נִיקַלְשְבּוּרְג שבצ'כיה (שנשלטה על ידי האוסטרים), בחשד לשיתוף פעולה עם העותמנים. כששהה במעצר נפטר בגיל 47.

יש לציין שבעשרות השנים הראשונות ליישוב קהילות ספרד בבלגרד, קיבלו הקהילות המקומיות את ההנהגות הרוחניות הנחשבות יותר מסלוניקי וקושטא. אך תקופה זו נמשכה על פני דור.

קורות חיי יהדות סרביה תחת האימפריה האוסטרית

קהילת הספרדים בבלגרד הייתה קהילה צנועה הן מבחינת מספר אנשיה (שעמדו בשנת 1663 על 1000 אנשים בקירוב) והן מבחינת אופי הקהילה. למרות זאת הצליחה הקהילה ופרחה לאורך הזמן. זאת אפשר לראות בהשוואה לנוצרים הבלגרדים ובמיוחד הסרבים המקומיים, שברובם המכריע חיו בכפרים לעומת היהודים שחיו בערים מתחילת השתקעותם בסרביה ובמיוחד בבלגרד, שם היו בעלי קרקעות ומסחר (בייחוד היו דומיננטיים במסחר המלח) עם יהודים מאַנְקוֹנָה, סופיה, ונציה, סלוניקי וכ"ד.

עקב התעוררות והתחזקות בית המלוכה ההבסבורגי האוסטרי לקראת סוף המאה ה- 17, הסתערו הפרשים האוסטרים יחד עם חילותיהם ותותחיהם על מדינות מזרח אירופה, וב- 1688 הביסו את הצבא העות'מני לאחר חודש של מצור על בלגרד. כיבוש בלגרד הביא איתו הרס רב – האוסטרים שרפו את העיר וירטו את הבתים בעזרת תותחיהם. גם הקהילה הספרדית סבלה רבות בשל ההרס שהתפשט עד לבתי העלמין היהודיים. קיימות רשימות על נפגעים יהודיים, וכן תיעודים על בריחה יהודית מבלגרד האוסטרית, לתוך שטחי האימפריה העותמנית. עם סיום הכיבוש האוסטרי נלקחו רבני הקהילה לחקירה בחשד לשיתוף פעולה עם הטורקים. הקהילה היהודית נדחקה וסבלה מיחסי אפליה גלויים וחרמים חברתיים מצד השלטון האוסטרי. לאורך 100 השנים הבאות התעוררו מלחמות נוספות בין העותמנים לאוסטרים שנראו כמו שלטונות נדנדה, כשפעם אלו שולטים בבלגרד ופעם אלו.

ערים נוספות בסרביה אליהן הגיעו היהודים היו: זְמוּן, קִיקִינְדָה, סוּבּוֹטִיצָה, נוֹבִי סַאד ופַּנְצֵ'בוֹ (בערים אלו התקיימו האוכלוסיות הספרדיות והאשכנזיות בצוותא, אך האשכנזיות עם השנים עלו במספר על הספרדיות. לעומת בלגרד שהיוותה כ- 80 אחוזים ספרדים והיתר אשכנזים).

מאמרים נוספים אודות יהדות ספרד בארצות השונות:

 1. חיי המגורשים והאנוסים הספרדים בארגנטינה
 2. קהילת הספרדים בהונגריה במאות ה-16 וה-17
 3. שגשוג הקהילה הפורטוגלית בצפון גרמניה
 4. מגורשי ספרד בסוריה
 5. אלג'יריה – מקלטם ומעוזם של הגולים הספרדים הראשונים

תודה למר יהונתן גבריאלוב על עזרתו במחקר וכתיבת מאמר זה ומאמרים נוספים.

צרו קשר עם עורכי דין בנושא קבלת דרכון פורטוגלי

משרדי עורכי הדין שלנו ממוקמים בירושלים ובתל אביב. נשמח לעמוד לרשותכם ולתת לכם יעוץ ראשוני טלפוני ללא עלות עבור בדיקת זכאות ראשונית לדרכון פורטוגלי. צרו קשר לקביעת שיחה עם עורך דין בנושא אזרחות פורטוגלית לצאצאי ספרד בסרביה בטלפונים הבאים: 03-3724722/055-9781688

צרו קשר

 • ✓ Valid number ✕ Invalid number
 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה