Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

קהילות המגורשים בסרייבו – הנפקת דרכון פורטוגלי לישראלים

Joshua Pex

דוד וואלעס


שירותי תרגום של משרד עו"ד הנ"ל מצויינים ומקצועי, ממליץ בחום לכל אחד לנסות, בעיקר השירות האדיב מכל הלב של סשה קישקו משאיר את הלקוח בהרגשה טובה ורצון לחזור בעתיד

קהילות המגורשים בסרייבו הגיעו לבוסניה במאה ה-16, לאחר גירוש ספרד ופורטוגל. קהילות היהודים בבוסניה (וכלל יוגוסלביה לשעבר) תרמו רבות לתרבות וכלכלת האזור. צאצאי יהודי יוגוסלביה לשעבר זכאים לקבל דרכון פורטוגלי. קבלת אזרחות פורטוגלית מעניקה פריבילגיית כניסה למעל 150 מדינות בעולם ללא צורך בקבלת ויזה מראש. בין מדינות אלו נכללת ארה"ב ומדינות אירופה השונות, כגון בריטניה, גרמניה, צ'כיה, הולנד, איטליה, שבדיה ועוד.

משרד עורכי הדין שלנו מסייע לצאצאי המגורשים והאנוסים לקבל אזרחות פורטוגלית. במאמר זה, עורך הדין יהושע פקס יתאר את קורות קהילות המגורשים בסרייבו.

קהילות המגורשים בסרייבו קהילות המגורשים בסרייבו

העיר סרייבו נוסדה בשנת 1461 על ידי הגנרל העותמני עיסָא בֵּג איסַקוביץ' והייתה בראשיתה אוסף כפרים שאוחדו לעיר אחת. במשך השנים הפכה סרייבו לעיר השנייה בחשיבותה באימפריה העותמנית, אחרי איסטנבול. בתחילת המאה ה-16 הופיעו מגורשי ספרד בעיר והפכו אותה למרכז חיים פורה בעל כלכלה משגשגת ומעמד חשוב במזרח התיכון ובאירופה.

בעקבות צו אלהמברה שפורסם על ידי בית המלוכה הספרדי וניסח את איגרת צו גירוש כל יהודי ספרד או התנצרותם בקיץ 1492, הגיעו כ- 130,000 מגורשים ספרדים לחיות בחיקה של האימפריה העותמנית האוהדת. האימפרייה העותמנית המוסלמית קיבלה את הקהילות היהודיות בזרועות פתוחות ונתנה בידם את החופש לעסוק בכל אשר יבחרו. אוכלוסיות המגורשים שדרכו בסרייבו הגיעו ברובם דרך סלוניקי אך לעיתים באו ישירות דרך הים לחופי בוסניה. מיד עם הגעתם לסרייבו היו מעורבים בעסקי המסחר תחת הפָּאשָׁה חַדִים אַלִי. מלבד שילובם המהיר של היהודים באוכלוסייה הבוסנית החדשה כסוחרים ובעלי מלאכה מצליחים, נודעו כרוקחים הראשונים באזור וכן כרופאים מנוסים. חשוב לזכור שההתרכזות היהודית העיקרית בבוסניה התקיימה בסרייבו הבירה, אך לצדה היו גם קהילות ספרדיות קטנות בערים אחרות כמו: טְרַוְונִיק, זְנִיצָה, טוּזְלָה, בּוּגוֹיְנוֹ, בָּאנְיָה-לוּקָה ומוֹסְטָר.

חיי קהילות היהודים בבוסניה

עם יישוב הספרדים בסרייבו הפכו הקהילות דומיננטיות בנתיבי המסחר, כשהם מייבאים ומייצאים מאיטליה, טורקיה, קרואטיה, יוון ושאר מדינות הבלקן, בין היתר בדים, תבלינים ומשי. יהודי הקהילות עסקו גם בנפחות, סנדלרות, חייטות, נגרות, טקסטיל, זכוכית וכ"ו. דוגמא לפריון הכלכלי הספרדי והצלחתו היא המנסרה הראשונה שקמה בסרייבו אודות לאוכלוסיית המגורשים.

בשנת 1577 עם התבססותן וגידולן של קהילות המגורשים בסרייבו, הוחלט על-ידי הפאשה על הענקת רובע ליהודי העיר, שיקרא בפי הקהילה אֶל קוֹרְטִיז'וֹ שמשמעותו בלדינו- "החצר". ארבע שנים אחרי כן בשנת 1581 הוקם בית הכנסת "קהל גדול" (Kaal grande) שלימים יקרא "קהל ישן"(Kaal Viejo) תודות לבנייתו של בית כנסת חדש שנבנה בתחילת המאה ה-20 שקיבל את שמו של המבנה הישן "קהל גדול". במהלך מלחמת העולם השנייה הופקע ונבזז בית הכנסת העתיק והפך לבית מעצר ומחסן. כיום משמש בית הכנסת העתיק כמוזיאון ליהדות בוסניה והרצגובינה.

חיי הדת של קהילות המגורשים בסרייבו

באופן כללי, מצב היהודים בבוסניה לאורך שלטון האימפריה העותמנית התאפיין בסובלנות. הקהילה היהודית קיבלה חופש דתי, משפטי ואזרחי. קיימות עדויות שמספרות על מקרים מסוימים שביקשו היהודים להישפט במחוזות האוטוריטריים העותמנים וסורבו בעקבות העדפת השלטונות לא להתערב בחיי היהודים, ואף לעיתים כפו השלטונות על המבקש להישפט בבית דין רבני. לאורך השנים נבנו עוד חמישה בתי כנסת ספרדיים בסרייבו כולל בית כנסת אשכנזי.

ראוי לציין שבראשית דרכה נשענה קהילת המגורשים בסרייבו על מרכז ההלכה בסלוניקי, אך בעתיד עמדו לקהילה היהודית רבנים בעלי שם: כרבי אליעזר פָּאפּוֹ שהיה רב קהילה פוסק ומקובל. רבי אברהם פינסו שכיהן כראש ישיבה ואב בית דין בסרייבו. רבי דוד פארדו שהיה רב קהילה בסרייבו, ראש ישיבה, פרשן, פוסק ומשורר. רבי יהודה אַלקלעי – שהיה ממבשרי הציונות הראשונים. שמעון לֵיב הרצל, סבו של חוזה המדינה, נכח אצלו בבית הכנסת כששהה בסֶמְלִין (כמורה לאוכלוסייה היהודית) שבקרבת העיר בלגרד, והניח את ידו על אחד מעתקיו הראשונים של אלקלעי משנת 1857 – בשם "שיבת היהודים לארץ הקודש וחידוש תהילתה של ירושלים". יישום הציונות המודרנית של הרצל הושפע ללא ספק ממערכת יחסים זאת. על שם רבי יהודה אלקלעי קיבלה העיר אור יהודה את שמה.

מאמרים נוספים על חיי מגורשי ספרד בארצות השונות

  1. קהילות המגורשים הספרדים באנגליה
  2. לפיד האש והחיים – קהילות ספרד בתוניסיה
  3. יהדות לוב
  4. קהל המגורשים בטורקיה ומעונה של הלדינו
  5. חיי קהילות המגורשים בבולגריה

תודה למר יהונתן גבריאלוב על כתיבת מאמר זה של קהילות מגורשי ספרד בסרייבו ומאמרים נוספים על קהילות ספרד, פורטוגל ומגורשיהן.

צרו קשר בנושא אזרחות פורטוגל – משרד עורכי דין

משרדנו מסייע לצאצאי קהילות המגורשים בסרייבו לקבל אזרחות פורטוגלית. קבעו פגישת ייעוץ עם עורך דין ממשרדנו בתל אביב או בירושלים אם ברצונכם להשיג דרכון של מדינה החברה באיחוד האירופאי.

לא בטוחים האם אתם זכאים לקבלת דרכון פורטוגל? אנו ממליצים להתחיל בבדיקה האם שמות אבותיכם כלולים במאגר שמות המשפחה הזכאים לדרכון פורטוגלי. עבור בדיקת זכאות חינמית מידית אנא טלפנו לטלפונים הבאים: 03-3724722 או 055-9781688

 :  :
03-3724722
055-9781688

 

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top