Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

קהילות המגורשים באיטליה – זכאים לקבל דרכון פורטוגל

אירנה רוזנברג

Bashar Altalleh

אין מילים לתאר עד כמה אנחנו מאושרים ושמחים מהשירות האישי שקבלנו ממשרדכם ומיוחד מעורכת דין נחמה המון תודה רבב רבה לך

קהילות המגורשים באיטליה הגיעו מספרד כשהם מרוששים מכספם ומדוכאים פיזית ורוחנית. בתוך העולם האיטלקי מלא הנסיכויות ומרובה המלחמות הצליחה אוכלוסיית המגורשים להקים בתי מסחר ענפים, צמיחה תרבותית והשגת עצמאות רוחנית.

בישראל ישנם כ-3.5 מיליון צאצאי מגורשים מספרד ומפורטוגל אשר רשאים לקבל אזרחות פורטוגלית או ספרדית. משרדנו מתמחה בענייני הגירה ועזרה לצאצאי המגורשים בקבלת אזרחות פורטוגלית, שמשמעותו קבלת דרכון אירופאי!

קהילות המגורשים באיטליהקהילות המגורשים באיטליה:

בשלהי המאה ה – 15 הגיעו מגורשי ספרד ופורטוגל כ"מומרים" אנוסים לאיטליה  אשר בה המשיכו לחיות כאנוסים קתולים מחשש לגירוש נוסף. איטליה שנשלטה ברובה על ידי האימפריה הספרדית באותן השנים, הייתה תחת אותו משטר קתולי קיצוני כמו בספרד שלא הכיר בסובלנות דתית כלפי דתות אחרות, למעט נצרות קתולית. המגורשים התיישבו בערי מסחר כמו ונציה, אֲנְקוֹנָה, פֶרַרָה, גנואה ובשלב מאוחר יותר גם בליבורנו, זאת תחת הוראתו של האפיפיור הספרדי אלכסנדר השישי שהכיר ביהודים כאוריינים וכבקיאים במסחר ודאג שיעסקו בו דרך קשריהם עם סוחרים יהודים מהאימפריה העותומנית וכך יסייעו בקידום תהליך הקולוניזציה הספרדי.

במשך הזמן הצטרפו אנוסים נוספים לקהילות המגורשות באיטליה כשהם מתרכזים בעיקר בערים שבין המרכז לצפון למעט נאפולי שבדרום. נאפולי הייתה הנסיכות היחידה שהעניקה שוויון זכויות מלא ליהודיה, פריבילגיה דאז שניתנה על ידי מלכה פרדיננדו הראשון כבר בשנת 1492, להבדיל מכל ממלכות איטליה. מגורש מפורסם שהגיע בשנה זו לנאפולי היה המדינאי הגדול – דון יצחק אברבנל, שהיה נחשב היהודי בעל המוניטין הרב והמשפיע ביותר של התקופה. בהיותו מכהן כשר האוצר של ממלכת פורטוגל (משם נמלט לספרד באשמת בגידה במלך), קסטיליה שבספרד, אראגון וכשדרך בנאפולי לאחר הגירוש מינה אותו מלך נאפולי לשר אוצרה גם כן.

תרבות קהילות המגורשים באיטליה

מגורשי ספרד ופורטוגל התגאו בייחוסם החברתי וראו עצמם כשייכים לשתי הממלכות האדירות של האי האיברי, אשר בזמן זה חילקו ביניהן לשתיים את יבשת אמריקה החדשה בפקודתו של האפיפיור הספרדי. המגורשים הדגישו את ייחוסם המיוחד כאומה פורטוגזית (nação portuguesa) או ספרדית, ובידדו עצמם מיתר האוכלוסייה היהודית האיטלקית שנחשבה בעיניהם כפחות תרבותית. ההבדלים התבטאו באורח חיים שונה, תפילות, קברים, בתי כנסת ואפילו עסקי מסחר. בתי הכנסת הספרדים באיטליה דמו לבתי הכנסת בספרד ובפורטוגל שהזכירו כנסיות בצורת מבניהם המיתמרים, המסיביים ויופיים, והיו למבנים מפוארים שלא היו כמותם ביהדות איטליה עד בואם של המגורשים. מהנדסי בתי הכנסת הספרדים / פורטוגלים היו אמנים נוצרים שבנו בשיטת ארכיטקטורת הבארוק שיצגה את הרנסנס האיטלקי. בית הכנסת הספרדי בונציה שעומד על תילו גם היום, תוכנן על ידי אחד מבולטי המהנדסים האיטלקים באותו הזמן הוא בַּלְדָסַרֵה לוֹנְגֵנָה.

המגורשים עסקו רבות בתחום ההדפסה שאותו הובילה איטליה מראשית המאה ה-16. למעלה ממאה שנים הפיצו המגורשים באיטליה את עסקי הדפוס היהודיים, כשהספרים מודפסים בשפות שונות ומיוצאים לכל העולם היהודי ובייחוד שבאימפריה העותומנית. בנוסף מכל רחבי המזרח נהרו יהודים לאיטליה על מנת להדפיס את חיבוריהם התורניים.

מאמרים נוספים בנושא קהילות המגורשים – זכאות לקבל אזרחות פורטוגל

  1. צו אלהמברה – צו גירוש ספרד
  2. השתלבות המגורשים בארצות האיסלאם
  3. לבוש המגורשים באימפריה העותומנית
  4. סידור התפילה הספרדי בקרב קהילות ספרד ועדות המזרח

תודה ליהונתן גבריאלוב על עזרתו במחקר וכתיבת המאמרים

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top