דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

רבי משה בן מימון (הרמב"ם) ומפעלו

Jordan Levy-Bograd

הסדרת אזרחות פורטוגלית במשרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי ושות' ליוצאי מדינות צפון אפריקה והמזרח התיכון: אם יש לכם קשר קרוב או רחוק לאחת המדינות אתם ככל הנראה זכאים לקבלת דרכון פורטוגלי אירופי. קבלת הדרכון תעניק לכם מעמד של אזרח אירופי דרכו תוכלו לחיות, לעבוד, ללמוד בכל מדינות האיחוד ללא הגבלות כלשהן.

במשרדנו תוכלו למצוא עורך דין אזרחות פורטוגלית בירושלים ותל אביב. אנו נוכל לעזור לכם להשיג דרכון פורטוגלי במידה ונמצאתם זכאים, באמצעות השגת המסמכים המתחייבים וטיפול מקיף ומקצועי עד סוף תהליך קבלת תעודת ההתאזרחות.

קבלת אזרחות פורטוגלית

אחת השאלות הנפוצות בנוגע לקבלת דרכון פורטוגליכיצד יכולים מגורשי ספרד לקבל דרכון פורטוגלי, הרי הם ברחו מספרד ולא מפורטוגל? למעשה כשלושת רבעי ממגורשי ספרד נעו מיידית לפורטוגל בשנת 1492. אולם, לאחר חמש שנים משהגיעו – בשנת 1497, החליט מנואל הראשון מלך פורטוגל לגרש גם אותם.

כיום לא ניתן לדעת אילו יהודים שהו בפורטוגל באותה תקופה קצרה של חמש שנים, ולכן הממשלה הפורטוגלית לא מבקשת הוכחה לשם כך. למעשה, על המבקש להוכיח כי הוא או הוריו מגיעים ממדינות שאליהן הגיעו מגורשי ספרד לאחר הגירוש. כנזכר פה אנחנו מדברים על ארצות הים התיכון והמזרח. את הקשר הספרדי ניתן לראות גם לפי שמות משפחה ושאר סממנים עדתיים בדרך-כלל אחרים שהשתרשו במשך הזמן בקרב קבוצות יהודיות אלה.

לחלק גדול מאוכלוסיית ישראל ישנם שורשים ספרדיים רחוקים, ולו רק דרך אב-קדמון אחד. הפזורה הספרדית השפיעה תרבותית ונדדה פיזית ברחבי אירופה, צפון אפריקה והמזרח התיכון (ומאוחר יותר אף בעולם החדש). חלק גדול מההוגים היהודים הנודעים ביותר היו ממוצא ספרדי. במאמר זה נתאר את ההיסטוריה והשפעתו של אחד גדולי פוסקי הדורות – רבי משה בן מימון, הידוע גם (בראשי תיבות) כ"רמב"ם" או (בקרב הגרים) כ"מיימונידס".

דרכון פורטוגלי זכאות – רבי משה בן מימון ומפעלו

רבי משה בן מימון ומפעלו

הרבי בן מימון נחשב לפילוסוף היהודי החשוב ביותר של ימי הביניים, ולבעל ההלכה הבולט שהקימה המסורת היהודית מזמן חתימת התלמוד. כה רבה הייתה השפעתו בקרב רבנים, תיאולוגים נוצרים ופילוסופים מוסלמים, עד כי האפיפיור הוֹנוֹרִיוּס הרביעי פרסם במאה ה-13 כתב הגנה על ספרו מורה נבוכים.

הרמב"ם נחשב עד היום למקור הסמכות הרבני וגם הפילוסופי בין יהודים. עובדה נדירה זאת, שמשבצת אדם יחיד בפסגתן של שתי קצוות, היא התכונה המייחדת את הדמות האגדית של גדול המשפיעים הרבניים מאז רבי יהודה הנשיא. בגלל השילוב המוזר קשה היה לרבים לקבל את דעותיו השונות בזמנו, וזאת הסיבה שבסוף ימיו ביקשו יהודי צרפת מהאינקוויזיציה לשרוף את ספריו שנראו להם ככופרים באמונה היהודית, והאחרונה נענתה.

אולם, כנגדם עמד גל עצום של תומכים שהעריצו את "הנשר הגדול" בזכות הידע המקיף, והתובנות שחידש. מתימן, דרך מצרים, ועד ספרד, איטליה וגרמניה דרשו המנהיגים היהודים לאמץ את כתביו ומסורותיו אל חיק המסורת, וכך נקבע עד היום. לפניכם סיפור חייו ומפעלו של אחד מאנשי הרוח והחכמה הגדולים שדרכו על האדמה עליה אנו חיים. שמו ודמותו חקוקים בבית המשפט העליון האמריקאי כאחד משמונה עשר המחוקקים הגדולים בהיסטוריה. זה יחד עם חמוּרבי (מחוקק בבלי), משה, שלמה, קונפוציוס, מוחמד, שרלמיין, נפוליאון ועוד.

שנות ילדותו

משה בן מימון נולד בשנת 1138 בקורדובה שבדרום ספרד, למשפחה מיוחסת אשר טוענת שיוך לרבי יהודה הנשיא וממנו לדוד המלך. כאשר היה בן 10, השתלטה שושלת האל-מוּוַאחִידוּן המרוקאית על דרום ספרד, וגזרה על הנתינים שלוש ברירות – המרת דת, גלות או מוות.

אבי המשפחה – מימון הדיין – החליט לקחת את משפחתו ולהדרים למרוקו היכן שהתקיימה קהילה יהודית ענפה. אחד עשרה שנים בערך עברה המשפחה מעיר לעיר עד שהשתקעה בפאס. לאחר 5 שנים של ישיבה בעיר, התחוללו פרעות ונדליסטיות שבגללן נרצח רב הקהילה – רבי יהודה הכהן אבן שושן. אירוע זה לא הותיר ברירות בליבו של מימון האב, שהחליט לקחת את משפחתו ולעלות לארץ ישראל.

כאשר הגיעה המשפחה לעכו היה משה בן מימון בן 27. הילד הצעיר והמוכשר משך את עיני רב הקהילה – רבי יפת בן רבי אליהו שנקשר אליו והתפעל מחוכמתו. לימים מונה רבה של עכו על ידי הרמב"ם לעמוד כדיין בקהילה שבאלכסנדריה.

כמעט חצי שנה הצליחה המשפחה להחזיק מעמד בגלל התנאים השונים בעיר והעדיפה לעבור שוב – הפעם למצרים. ישנם שני היסטוריונים מוסלמים בני התקופה, שמספרים כי בתקופה זו סירב הרמב"ם להצעת מלך אנגליה, ריצ'רד לב הארי, אשר היה באזור כחלק ממסע צלב, לעמוד כאחד מרופאיו האישיים. היסטוריונים כיום חלוקים אם ההזמנה באה מהמלך ריצ'רד או מלכהּ של ממלכת ירושלים אַמָלְרִיך הראשון.

תחילת תהילתו

היה זה במצרים שהחל הרבי משה בן מימון להגדיל את שמו. תחילה הגיע עם משפחתו לאלכסנדריה, וכעבור מספר שנים התיישב בקהיר – זו הייתה תחנתו האחרונה. בקהיר מונה להיות מנהיגהּ הדתי של הקהילה, ובה סיים לכתוב את שלושת חיבוריו הגדולים:

  • פירוש המשנה – ביאור תמציתי ומקיף לכל נושאי ההלכה.
  • משנה תורה – חיבור הלכתי רב ממדים שנועד לאסוף באופן אחיד וסדור את ההלכה ובעצם לפשט אותה עבור הקוראים (עד אז הייתה מלאה במחלוקות ועניינים שלא נפתרו באופן חד משמעי בחלוף הדורות).
  • מורה נבוכים – אותו כינה משה הלברטל "הספר החשוב ביותר בתולדות הפילוסופיה היהודית".

בעקבות מותו של האח דוד בשנת 1177, שהיה המפרנס העיקרי של המשפחה, יצא הרמב"ם לעבוד כרופא. עד מותו של האח הוחלט בין השניים על מעין עסקת יששכר-זבולון, האחד לומד תורה ואילו השני עוסק במסחר וכך זה מפרנס את השני רוחנית וההוא מפרנס את הראשון בצרכיו הפיזיים. דוד בן מימון היה סוחר באבנים יקרות, אולם משטבע באוקיינוס ההודי במהלך ניסיונותיו לסחור, נאלץ הרמב"ם לצאת ולעבוד.

על אף וכאן לא סייעה בידו התורה, אלא החינוך האנדלוסי הקפדני בידי אביו הרופא, התחיל הרמב"ם לשווק את עצמו כרופא בין יהודי העיר. עד מהרה החל שמו להתפשט כמומחה ברפואה היוונית ובקיא בתורת הצמחים והתרכובות, המשפרות את מצב הגוף ומרפאות את הנפש. בשיא הקריירה הרפואית שלו נכנס לארמון הסולטן בקהיר ושימש כרופאם האישי של שני סולטנים. זה כשהשני היה אַל-אַפְדָל – בנו של הכובש הכורדי סלאח א-דין.

המתודה הרפואית בה דבק בטיפוליו הייתה מתן תוכנית תזונה סדורה וקבועה למטופליו, אף לפני לקיחת התרופות. תכנית אשר כללה לקיחת אוסף צמחי מרפא על בסיס יומי, צמחים כמו ליקוריץ, אניס, שומר וכד'.

דרכון פורטוגלי זכאות – רבי משה בן מימון ומפעלו

תרומתו כפוסק

החיבורים המונומנטליים, המאורגנים והמקיפים שכתב הקנו לו שם של עילוי. הרמב"ם היה גאון של סדר, כתיבה, זיכרון הבנה והסברה. בעשור הרביעי של חייו סיים לכתוב את הספר הפילוסופי "מורה נבוכים". ספר זה שגרם למהומה וזעזוע בעולם היהודי ותמיהה "כיצד יכול להיות כי זה שחיבר את היד החזקה והחיבור המפורט על התורה יכול היה לחבר באותו זמן גם ספר שעומד ככפירה לדברי התורה"?

הספר דן ומעלה נושאים שלא דנו עליהם עד אז בעולם היהודי, והמיעוט שכן העז להעלותם נחרם בידי הקהילה הרבנית ללא דיחוי. בעזרת העוצמה המחשבתית שלו, העומק ולא מעט אומץ הצליח הרמב"ם להשריש את הוראותיו בלבו של עולם הישיבות עד היום. לא בכדי נחשבה דמותו לאורך שנים כסימן שאלה בגלל זה. זה בגלל שהרמב"ם תיאר את מאפייני האל בספריו, וביאר מושגים כדוגמת "שלילת התארים", "שלילת הגשמות", "שביל הזהב" וכו'. מושגים אלו קיבלו נפש יהודית לאחר שהמיר את כוונתם התיאולוגית מזו של "החכם" אריסטו. הללו נלמדים גם היום בעולם התורני ונשמרים כנכסי צאן ברזל של התרבות היהודית הלמדנית.

שם המשפחה מימון

שם המשפחה מימון הוא אחד משמות המשפחה המעידים ברוב המקרים על קשר ספרדי. כך שאם אתם חולקים את שם המשפחה וגם יוצאי צפון אפריקה (מרוקו, אלג'יריה וכו'), לא בטוח שאתם קרובי משפחה של הרמב"ם, אבל סביר להניח שכן מגיעה לכם אזרחות פורטוגלית. השם היה נפוץ ביותר בקרב יהודי המגרב וספרד עוד לפני כאלף שנים. כיום נשאר שריד בקרב רבבות ישראלים, אשר רובם המכריע עומדים בקריטריונים לדרכון פורטוגלי בזכות זאת.

יצירת קשר – דרכון פורטוגלי זכאות

מיליוני ישראלים זכאים לקבלת דרכון פורטוגלי. יוצאי מרוקו, אלג'יריה, תוניסיה, מצרים, לוב, סוריה, עיראק ועוד, עומדים בקריטריונים שנקבעו על ידי המחוקק הפורטוגלי בשנת 2015.

במשרדנו תוכלו לקבל עזרה בתחום הוצאת דרכון פורטוגלי בדרך הבטוחה והמקצועית. המשרד לאורך השנים פיתח טכניקת טיפול מהירה ויעילה אשר מסייעת לנו למיין את הלקוחות וכך לדעת בוודאות מי זכאי ומי לא. למידע נוסף על התהליך או על זכאותכם, נא ליצור קשר עמנו דרך הטלפון המצוין מטה או באמצעות הדוא"ל.

 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה