דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

קשיים בדרך לדרכון הפורטוגלי – זכאים יידרשו להוכיח קשר מעשי לפורטוגל

Joshua Pex

בחודש האחרון התפרסם תיקון לחוק האזרחות הפורטוגלי. התיקון יחול בעוד כמה שבועות ויגביל את המועמדים מלקבל את האזרחות בקלות כבעבר. כיצד להיערך לשינוי ומה צפוי בו?

משרדנו – משרד עו"ד הגירה לפורטוגל מתמחה בדיני הגירה למדינות אירופה. אם אתם צאצאים ליוצאי מדינות צפון אפריקה או האימפריה העות'מאנית לשעבר חשוב שתקראו את המאמר.

קשיים בדרך לדרכון הפורטוגלי – זכאים יידרשו להוכיח קשר מעשי לפורטוגל

קשיים בדרך לדרכון הפורטוגלי – זכאים יידרשו להוכיח קשר מעשי לפורטוגל

באמצע חודש נובמבר השנה חתם נשיא פורטוגל מרסלו רבלו דה סוזה על תוכנית מחודשת של חוק הלאום הפורטוגלי. התוכנית צפויה להקשות על צאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל על ידי כך שתאלץ אותם להסדיר באמצעות מערכת משפטית את הליכי ההתאזרחות.

מצד שני, התוכנית תקל על זוגות נשואים להסדיר את ההתאזרחות בשביל בני זוגם. כך גם עבור נכדים המעוניינים לרכוש את האזרחות.

עם זאת, החוק לא שוּנה עד כה כתוצאה מלחצים חיצוניים על הפרלמנט הפורטוגלי וכן אי הסכמה בין חברי הפרלמנט עצמם.

לצד אלו, התוכנית הנוכחית הסמיכה את הממשלה לקבוע תקנות אשר יסדירו באופן נוקשה יותר את התהליך, ולשם כך הוקצבו 90 ימים.

חוק השבות ליהודי פורטוגל וספרד – המספרים מדברים

בשנת 2015 הודיעה הממשלה הפורטוגלית על חוק השבות לצאצאי יהודי חצי-האי האיברי. החוק נחקק על מנת ליצור סדר חדש דרכו יהיה ניתן לנקות את העבר הפורטוגלי מאשמת גירוש היהודים בסוף המאה ה-15. מאז, עשרות אלפי יהודים מכל העולם הגישו בקשות על מנת לקבל את הדרכון האירופי הנחשק.

המדובר הוא על 80 אלף איש כמעט, מספר אדיר במונחים של מדינה בסדר הגודל של פורטוגל. רק בשנת 2019 הוגשו כ- 25 אלף בקשות. כלל מספר מקבלי הדרכון עומד על 24 אלף איש עד כה.

בכדי לקבל את הדרכון נדרשים להוכיח קשר למורשת פורטוגלית/ספרדית. המורשת נקבעת קודם כל לפי מוצא המשפחה, כלומר – מדינה ממנה הגיעו אבותיכם. פרמטרים נוספים הם שמות משפחה, מסורות ספרדיות, שפות בהן דיברו במשפחה בעבר וכד'.

שינוי חוק השבות

יו"ר המפלגה הסוציאליסטית בפורטוגל – קונסטנזה אורבנו דה סוזה, הוא האדם העומד מאחורי הרצון לשינוי חוק הלאום. בחודש אפריל האחרון בעיצומה של מגפת הקורונה הודיעה מפלגתו כי יש לשנות את החוק בכדי שלא להוזיל את האזרחות הפורטוגלית עבור כל מבקש אפשרי.

הביקוש העצום לדרכון הוריד את ערכו בעיני המחוקק הפורטוגלי והזמין בשל כך רפורמה. בין השאר, הזילות היא בעקבות חברות "מסחרה" בישראל שמעוניינות במכירת דרכון אירופאי עבור כל הבא ליד.

מה הולך להשתנות? זכאים יידרשו להוכיח קשר מעשי לפורטוגל

עם החלת התוכנית החדשה קשה יהיה לדעת מה צפוי עבור מאות אלפי ישראלים שמעוניינים לקבל את הדרכון. כרגע החוק לא נכנס לתוקף, ואם חשבתם להוציא את הדרכון, אין זמן טוב מזה.

קחו בחשבון כי בעתיד ייתכן ויתקבלו תקנות בפרלמנט הפורטוגלי שיקשו את קבלת הדרכון. אלו יכולות להיות דרישות מגורים של שנה או יותר במדינה, מבחני שפה והיסטוריה מקומיים, או מכשולים אחרים שיקשו להשיג את הדרכון בצורה הנוחה שתוכלו להשיגו היום.

קשיים בדרך לדרכון הפורטוגלי – סיכומו של דבר

חלון ההזדמנויות הפורטוגלי הולך להיסגר ואיתו חלום הדרכון האירופאי. במידה וחשבתם להיות אזרחי האיחוד וליהנות משלל יתרונות הדרכון, זה הזמן המתאים ביותר. לתשומת ליבכם, בשבועות הקרובים אמורה להתקבל הצעת החוק החדשה ואיתה תגענה החמרות עבור מבקשי הדרכון.

צרו קשר – עו"ד אזרחות פורטוגל

משרדנו עוזר ליהודים ולא יהודים רבים ברחבי העולם לקבל דרכון פורטוגלי. במידה ואתם חושבים כי אתם זכאים צרו עמנו קשר ונוכל לסייע לכם לקבל את הדרכון לפני מועד שינוי החוק.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה