דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

קהילות המגורשים בברזיל – דרכון פורטוגלי לצאצאי ברזיל

Michael Decker

קהילות המגורשים בברזיל לאורך השנים הגיעו לדרום אמריקה לאחר שמאסו בשלטונות הנוצריים המקומיים בארצותיהם. מאות אלפי ברזילאים הם צאצאים של מגורשים ואנוסים יהודים לשעבר אשר נטמעו בחברה הברזילאית במשך הזמן.

משרדנו יסייע לכם בתהליך ידיעת שייכותכם היהודית על ידי הכרות עם גינאולוג – חוקר שורשים מתאים שיעזור לכם בקבלת האזרחות הפורטוגלית.

דרכי הוכחה לקבלת דרכון פורטוגלי ליהודים ממוצא ברזילאי

 • הוכחת כי שם משפחת הפונה מופיע ברשימת מאגר שמות המשפחות הזכאים.
 • המצאת מכתב מרב על קרבה של המועמד לקהילה ספרדית או פורטוגלית ולנוהגי תפילתם.
 • המצאת עדויות כמו: תמונות, כתובות, מסמכים רבניים, שיוך דתי (לדוגמא קשר של תפילין), קשר למאכלים ספרדים או פורטוגלים העוברים במשפחה או לבוש ספרדי מסורתי עתיק אשר נמצא ברשותכם (למידע על הנ"ל ראו קישור על מאכלים ותלבושות ספרדיות בתחתית העמוד)
 • יש לקבל מכתב המלצה מהקהילה היהודית בליסבון או בפורטו.
 • בהינתן מכתב ההמלצה ניתן יהיה להתחיל בתהליכי ההתאזרחות הפורטוגלית מול הרשויות המוסמכות בפורטוגל, בסיוע עורך דין מקומי.

 קהילות המגורשים בברזיל

קהילות המגורשים בברזיל

ב- 5 בדצמבר שנת 1496, קבע המלך הפורטוגלי מנואל הראשון צו אולטימטום לכל יהודי ממלכתו, אשר הורה כי עד סופו של חודש אוקטובר בשנה הבאה יחויבו היהודים לעזוב את פורטוגל אלא אם כן יתנצרו. גורל זה נקבע על ידי בית המלוכה הספרדי כאחד התנאים לנישואיו של מלך פורטוגל עם נסיכת ספרד איזבל השנייה. כתוצאה מכך בחודש אוקטובר של שנת 1497, הגיעו יהודי פורטוגל ברבבותיהם לעיר הנמל ליסבון, על מנת לעלות על אוניות הטרנספר ולהפליג לכיוון האימפריה העותמנית ומדינות צפון אפריקה. אולם במקום ספינות הטרנספר שהובטחו, נתקלו היהודים בקלגסים הפורטוגלים שחטפו בכוח כל ילד עד גיל 14 (ומאוחר יותר עד גיל 20) בהוראת המלך, והובאו אל מתקני ההטבלה תחת צו הטבלה קולקטיבי. הורי הילדים נלקחו באלפיהם למחנות העבודה השונים באפריקה, אשר אחד מהנודעים שבהם הוא האי סַן תוֹמֵה וּפְּרִינְסִיפֵּה, שם הועסקו כעבדים עד סוף ימיהם.

מצב זה לא הותיר לרוב היהודים ברירה אלא לקבל על עצמם התנצרות באופן מיידי. רוב היהודים שהוטבלו הפכו לתואר אנוסים או בספרדית מַרָנוֹס (חזירים), ובמשך כל זמן שהותם בפורטוגל נחשדו כמעמידי פנים של נוצרים תמימים ואדוקים. כתוצאה מכך סבלו תכופות מוונדליזם ופוגרומים ברובעיהם מחוליגנים נוצרים. אחד הפוגרומים הידועים לשמצה התחולל בחג הפסח של שנת 1506, כאשר אלפי פורטוגלים קתולים עינו, רצחו והעלו על המוקד כ- 4,000 יהודים באשמת רצח ישו. פוגרום זה היווה תפנית בקהילת האנוסים היהודים בפורטוגל שהבינו שאין הם עוד חלק מהאומה הפורטוגלית הגאה והמתקדמת ולא יהיו. משום כך התחילו האנוסים לצאת מפורטוגל אל שטחי היבשת החדשה שבדרום אמריקה, שם קיוו למצוא בית יהודי חדש וחם.

גילוי דרום אמריקה וברזיל

בתאריך ה- 22 באפריל שנת 1500, מגיע הנווט ומגלה הארצות הפורטוגלי פֶּדְרוֹ אֲלְבַרֵש קַבְּרַל למדינת בַּאהִיָה (הנמצאת במרכזה של ברזיל לחוף האוקיינוס האטלנטי) עם ספינותיו וצוותו, שבו נמצאים כמה יהודים אשר אחד מהם הוא ג'ון פַרָס (כונה גם מאסטר ג'ון) שהיה אסטרונום, רופא ומנתח של מלך פורטוגל, שנשלח לסייע לחיילים הפורטוגלים בעת הצורך. בזמן זה של היישוב הראשוני בדרום אמריקה, מגיעים אלפי יהודים ספרדים ופורטוגלים לברזיל, אך אינם מצליחים להעמיד קהילה מסודרת, בעלת צביון יהודי עצמאי, עקב איסור דתי נוצרי וחשש מקנאות הפורטוגלים באזור. כתוצאה מכך, אלפי יהודים חיו כאנוסים מומרים בין הקהילות הנוצריות המקומיות או שהתנצרו.

יישוב היהודים בברזיל

בשנת 1630 משתלטים ההולנדים על העיר רֵסִיפֵה שבמדינת פֶּרְנַמְבּוּקוֹ הנמצאת על "קרן" ברזיל המזרחית שלחופי האוקיינוס האטלנטי. התיישבות ההולנדים ברסיפה הביאה איתה באופן מיידי יהודים פורטוגלים מהולנד שהגיעו לעסוק במסחר ובייחוד בתעשיית הסוכר. עם התיישבות היהודים ברסיפה ההולנדית, התחילה תקופה חדשה ליהודים בדרום אמריקה בה נהנו מייצוג דתם בפומבי ללא חשש להתנכרות או תוקפנות מצד הרשויות המקומיות.

מספר היהודים של קהילות המגורשים בברזיל באמצע המאה ה- 17, עמד על 3,000 נפשות בקירוב. לקהילה יהודית זו מצטרפים אנשים ואישים חשובים עם הזמן באופן תדיר כרבי יצחק אבוהב דה פוֹנְסֶקָה שהיה הרב הראשון ביבשת אמריקה ורבי רפאל חיים דַה אֲגִילַאר ועוד. בשנת 1636 נבנה בעיר בית הכנסת "קהל צור ישראל" שהינו בית הכנסת הראשון והעתיק ביותר ביבשת אמריקה, (המבנה קיים עד היום ומשמש כמוזיאון לתולדות יהודי רסיפה). שנים בודדות אחריו נבנה בית כנסת נוסף בשם "מגן אברהם" וכן ישיבה בשם "עץ חיים". הקמתן עמדה בזכות היהודים הפורטוגלים האמידים שהגיעו מהולנד ובעזרתם של הקוֹנְבֶרסוֹס (הנוצרים החדשים) שהיו יהודים (במקרים רבים בעלי הון) שהתנצרו בזמן שלטון הפורטוגלים בעיר, אך חזרו ליהדותם עם התיישבות ההולנדים ועזרו בפרוייקט בניית בתי הכנסת.

סופו של היישוב היהודי ברסיפה

לאחר מאבקים ממושכים לאורך השנים בין צבאות ההולנדים לפורטוגלים, התגברו האחרונים והשתלטו על העיר רסיפה וסביבותיה בשנת 1654. ליהודי הקהילה לא נותר אלא להתנצר או לעזוב את העיר. משום כך חזרו היהודים להולנד או היגרו למושבות האנגליות, הצרפתיות וההולנדיות שבאמריקה הצפונית כדוגמת ניו אמסטרדם (שתקרא עם הזמן ניו יורק). אמנם בין היהודים השונים בעיר רסיפה, היו בעלי קרקעות, מנהלי מכס, סוחרים עשירים, בעלי עבדים ועוד, אשר בחרו להתנצר. יהודים אלו שמרסיפה נמנים עם אוכלוסיות אנוסים המזוהות כיום עם מדינות שונות, אשר אליהן הגיעו היהודים הספרדים בעבר כגון: מִינַס זְ'רָאִיס, פַּרָה, ריו דה ז'נירו ובָּאִיָה שבברזיל.

ברזיל קיבלה את עצמאותה מפורטוגל בשנת 1822. מתקופה זו ואילך, מחליטים יהודים רבים להגר אליה ממרוקו, אלג'יריה, טורקיה, צרפת, גרמניה, הולנד, אנגליה, רומניה, אוסטריה, רוסיה, לבנון, מצרים, ישראל וכ"ו. בסיבה זו מהווה ברזיל כור היתוך של עדות יהודיות רבות אשר משתייכות לקהילות הספרדים המגורשים או המרנוס – האנוסים. בדוק/בדקי אם גם את/ה נמנה/ת ביניהם!

מאמרים נוספים על קהילות המגורשים והאנוסים ברחבי העולם

אנו מקווים שמידע זה על קהילות המגורשים והאנוסים יסייע בידכם לדעת את זכויותיכם עבור קבלת דרכון פורטוגלי.

 1. קהילות מגורשי ספרד בהונגריה
 2. מאכלים ספרדים/פורטוגליים מסורתיים
 3. תלבושות ספרדיות מסורתיות
 4. הקמתן של קהילות ספרד בסרייבו העותמנית
 5. אנגליה – יישוב ובית לקהל המגורשים הספרדים

תודה למר יהונתן גבריאלוב על מחקר וכתיבת מאמר זה וכן מאמרים נוספים על קהילות הספרדים בעולם.

צרו קשר עם עורכת דין לקבלת אזרחות פורטוגל

משרדנו בעל ותק של למעלה מ-30 שנים בתחום ההגירה. אנו עומדים בקשרים מצוינים עם הקהילה היהודית הפורטוגלית בליסבון שמעניקה את מכתב ההמלצה המבוקש עבור זכאות לדרכון פורטוגלי. התקשרו כדי לקבוע פגישת ייעוץ בירושלים או בתל אביב.

נשמח לבצע בדיקת זכאות עבורכם בטלפונים הבאים: 

צרו קשר

 • ✓ Valid number ✕ Invalid number
 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה