דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מקור השם ברדוגו – תנאים לקבלת דרכון פורטוגלי

Joshua Pex

מאמר זה יסביר את מקור השם ברדוגו ואת הקשר שלו למגורשי ספרד. כידוע, אחד התנאים לקבלת דרכון פורטוגלי הוא שלב ההוכחה. מי שמבקש דרכון פורטוגל חייב להוכיח כי שם משפחת המועמד מופיע ברשימת שמות המשפחה הזכאים לדרכון פורטוגלי. שם משפחת המועמד יכול להיות קשור גם באופן עקיף.

מקור השם ברדוגו

מקור השם ברדוגו

שם המשפחה ברדוגו מגיע מהאי האיברי. השם מופיע אצל יהודי ספרד ופורטוגל טרם גורשו מהמדינות בסוף המאה ה- 15. ישנם שלושה פירושים המסבירים את מקורו. הראשון, מהמילה הספרדית – Verdugo, שמשמעותה מוציא להורג / תליין, ומכאן שוחט. פירוש שני הוא השערה שמגיעה משם העיירה וֶרְדוּגוֹ הנמצאת במחוז פּוֹנְטֵוֶודְרָה שבספרד.

הפירוש השלישי מציין כי השם הוא למעשה גרסה ערבית לשם פורטוגל. כאשר, בהשפעת הערבית הוחלפו האותיות פ' ו-ט' באותיות ב' ו-ד', בזמן בו הגיעו מגורשי פורטוגל לערי צפון אפריקה.

אנו מוצאים את שם המשפחה לאחר גירוש ספרד בערי מרוקו כדוגמת מֶקְנֵס, קזבלנקה, טנג'יר וכ"ו. גם במצרים, אלג'יריה, צרפת, ברזיל וארץ ישראל.

צורת כתיבת והגיית השם היא כמעט זהה בכל המקומות בו נמצא השם:

Berdugo, Birdugo, Bardugo.

שם המשפחה ידוע כשם יהודי וברוב המקרים מזוהה עם יהדות מרוקו. ישנם 1,503 תושבים ישראלים הנושאים את שם המשפחה, בנוסף אליהם ישנם 55 ישראלים נוספים בעלי השם בירדוגו. מלבד זאת, רבים מנושאי שם המשפחה "בר" בישראל, נשאו בעברם את שם המשפחה לפני שעברתו אותו. את השם ניתן למצוא מחוץ לישראל במדינות כמו צרפת, קנדה, ארצות הברית, ברזיל, ארגנטינה, ונצואלה וספרד. לפי הערכות ישנם בין שלוש מאות לאלף יהודים הנושאים את השם במדינות הנזכרות.

לפניכם מאמרי מידע נוספים על קהילות מגורשי ספרד בעולם ושמות משפחה בעלי מקור ספרדי:

  1. יוצאי תימן זכאים לדרכון אירופאי:
  2. הקשר בין יהודי מקסיקו למגורשי ספרד:
  3. קהילות של מגורשי ספרד בקולומביה:
  4. דרכון פורטוגלי אירופאי ליוצאי עיראק:
  5. מקור שם המשפחה חייט:
  6. שם המשפחה דהן:

תודה למר יהונתן גבריאלוב שתרם בכתיבת המאמר.

צרו קשר עבור הוצאת דרכון אירופאי למגורשי ספרד

קבעו פגישה עם עורך דין עבור הוצאת דרכון אירופאי למגורשי ספרד. משרדינו הגיש כבר בקשות רבות לקהילה היהודית שבפורטו וליסבון בהצלחה. נשמח לסייע לכם לדעת אם גם אתם נמנים בין יהודים רבים הזכאים לקבלת דרכון פורטוגלי. לבדיקת זכאות חייגו למספרים הכתובים מטה, תודה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה