דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

זכאות לדרכון פורטוגלי

Jordan Levy-Bograd

מיליוני זכאים בישראל ומסביב לעולם רשאים להגיש בקשה לקבלת אזרחות פורטוגלית. במאמר זה תקראו מדוע כה רבים מבינינו יכולים להגיש בקשה להוצאת האזרחות ומהי בעצם הסיבה לזכאותם.

משרד עורך דין הגירה לפורטוגל דקר, פקס, לוי ושות' מתמחה בהסדרת אזרחות פורטוגלית לצאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל. במשרדינו הממוקמים בירושלים ותל אביב מחלקות אשר פועלות מסביב לשעון, ועומדות בקשר ישיר עם הרשויות הפורטוגליות על מנת לספק ללקוחותינו את האישורים הדרושים ולהגיש את המסמכים מתחייבים בתהליך.

זכאות לדרכון פורטוגלי

זכאות לדרכון פורטוגלי – מי הם הזכאים?

בחודש מרץ של שנת 2015, הודיע הפרלמנט הפורטוגלי על פתיחת שערי הרפובליקה בפני כל צאצא ליהודי שגורש מפורטוגל או ספרד בסוף המאה ה-15. רבים הם הזכאים, למעשה עשרות מיליונים. על פי אומדנים סטטיסטיים נעה כמות הזכאים בישראל בין 2.5-3 מיליון, ואילו ברחבי העולם – בייחוד ביבשת דרום אמריקה, מספר הזכאים נע בין 50-75 מיליון נפשות ויותר.

מעט היסטוריה – במאות ה-14 וה-15, בערך שליש מיהודי העולם חיו באי האיברי – ספרד ופורטוגל. על פי הערכות היסטוריות יהדות זו הכילה בסביבות 300 אלף איש בשיאה. את ההשפעות הניכרות שלה אנו רואים עד היום במיוחד בעולם התורני.

כמה דוגמאות מובהקות לכך הן ארבעת פוסקי ההלכה העיקריים שהיו כולם ספרדים או שחיו בספרד והתפרסמו, כמו – רבי יצחק אלפסי, רבי אשר בן-יחיאל, רבי משה בן מימון ורבי יוסף קארו.

דוגמא נוספת היא סידור התפילה שהתגבש בספרד לפני למעלה מאלף שנים והתקבל כסידור הממלכתי אצל רובן המכריע של קהילות ישראל. את הסידור קבע רב עמרם גאון שהיה "ריש גלותא" בישיבת סורא בבבל. לאחר שסיים את עריכת הסידור שלח אותו לקהילת ברצלונה, שביקשה נוסח תפילה אחיד לכל חברי הקהילה.

עד תקופה זאת היו כמה נוסחים וחלקם שונים. אולם, מכאן הוחלט בברצלונה כי גרסת הסידור החדש היא התקינה. לכן, מאז כל הסידורים הקיימים הם למעשה העתק (לפעמים שונים בפיוטים או בניואנסים דקים אחרים) של זה אשר הוחלט תוכנו על-ידי חכמי ברצלונה באופן סופי.

עם זאת, רבים חושבים כי הם אינם זכאים ובטוחים כי על מנת לקבל דרכון פורטוגלי, יידרשו להוכיח קשר החוזר דור אחר דור עד למגורשי ספרד. המאמר הזה נכתב על מנת להבהיר שלא כך הדברים. למעשה, הוכחת הקשר נעשית באופן רשמי עוד בטרם בניתם עץ משפחתי כדי לבסס את זכאותכם.

איך בעצם קובעים מיהו זכאי?

חשוב להבהיר כי שלב בניית עץ השורשים הוא רשמי בלבד. זאת אומרת שעליכם למלא עץ שורשים באופן די פשוט, אשר למעשה לא מוכיח קשר לספרד או פורטוגל, אלא למדינות האֵם אשר מוגדרות אצל הקהילה היהודית בפורטו (שאחראית על הנפקת מכתב ההמלצה) כ"מדינות ספרדיות" (ראו "איך ניתן לדעת באופן ראשוני שאני זכאי/ת?" מטה)

על אילו מדינות מדובר? 

כאמור, בקרב הקהילה היהודית שיושבת בפורטו ואחראית על סינון ואישור בקשות המועמדים, ישנה הבחנה ראשונית אוטומטית בין אזורים שונים ובייחוד בין מדינות. למה הכוונה? ידוע כיום כי המסה הגדולה שיצאה מהאי האיברי בשנות הגירוש – 1492 (גירוש ספרד) ו- 1497 (גירוש פורטוגל), נעה קודם כל לארצות צפון אפריקה – מרוקו, אלג'יריה, טוניסיה, מצרים ולוב.

נוסף לארצות אלה, רוב האוכלוסייה הספרדית בחרה להגר לאימפריה העות'מאנית משום הזכויות שהוענקו ליהודים בה. האימפריה העות'מאנית באותן שנים התפרסה על שטח רחב, ובערים רבות לאורכה של האימפריה החליטו המגורשים להקים יישוב ספרדי מאפס. זה כאשר רוב הישובים שגשגו ברובם המכריע עד אמצע המאה ה-20 – וליתר דיוק עד מלחמת העולם השנייה.

כאן אנחנו מדברים על מדינות לא מעטות כמו טורקיה, סוריה, לבנון, עיראק, בולגריה, רומניה (חלקם), יוון, סרביה, בוסניה, מונטנגרו, מקדוניה, אלבניה, סלובניה וקרואטיה.

איך ניתן לדעת באופן ראשוני שאני זכאי/ת?

לאמיתו של דבר, כיום אנו יודעים שככל הנראה כל יהודי שמגיע מהמדינות המוזכרות הוא צאצא לאותה פזורה ספרדית רחבה ומפוארת (להוציא את רוב יהודי רומניה), ששטפה את חופי ארצות אלה בסוף המאה ה-15 ותחילת המאה ה-16. עם השנים האוכלוסייה הספרדית וזו המקומית נטמעו אחת בשנייה וכיום אין ספק כי קיים קשר דם בקרב יוצאי המדינות הנזכרות וצאצאיהם.

זאת למעשה ההוכחה הראשונית והבסיסית לזכאותם של מרוקאים, אלג'יראים, סורים, טורקים ועוד.

בנוסף, הסברנו על הנושא לעומק ב"זכאות לדרכון פורטוגלי" – המאמר המקיף.

הוכחה נוספת להשתלבות ספרדית בין היהדויות המדוברות

עוד עדות חותכת הקיימת בין יוצאי מדינות אלה היא שם משפחה. בלא מעט מקרים שם משפחה הוא שריד מוכח המסמן קשר ישיר על מוצא. אולי תופתעו לגלות אך מאות שמות משפחה ישראליים הם למעשה בעלי מקור ספרדי או פורטוגלי. הנה כמה דוגמאות: לחיאני, אוחנה, מרציאנו, מויאל, פינטו, סוויסה, לאון ואלקלעי. אלה כולם שמות של ערים וישובים בספרד בהם התגוררו יהודים במשך מאות שנים.

עוד כמה דוגמאות: מקור שמות המשפחה מלכה, דהן, ברדוגו, ביטון, בן שושן, חייט ועוד הם גם כן ממקור ספרדי. רובם משתייכים לתור הזהב היהודי בספרד שחוזר אחורה עד לעידן המוסלמי המפואר בספרד, שהניב פילוסופים מפורסמים, מדענים, אופטיקאים, אסטרונומים, מתמטיקאים ועוד.

לכן, חשוב להדגיש כי אם אתם יוצאי המדינות הנזכרות אתם באופן כמעט ודאי עומדים בקריטריונים של קבלת דרכון פורטוגלי אירופי על כל יתרונותיו האקסקלוסיביים.

מאפיין תרבותי – שפה

שני האמורים לעיל מספקים את ההוכחות המוצקות ביותר ליהדות ספרדית. אולם ישנם עוד כמה נלווים אשר גם עומדים כראיות ברורות לקשר פורטוגלי/ספרדי. הכוונה היא לשפה בה דיברו במשפחתכם. ידוע מאוד כי בקרב יוצאי האימפריה העות'מענית (האירופית) – במשך 400 שנים הייתה תרבות ענפה, מפותחת ועשירה של ג'ודאיזמו – לדינו. במידה ותוכלו להוכיח אף את זאת, אין למעשה כמעט ספק כי אתם אכן זכאים.

בקשר ליוצאי מרוקו – מפורסם כי בערי הצפון כמו תטואן, טנג'יר, סאוטה, מלייה ועוד דיברו התושבים היהודים עד המאה ה-20 בשפה אספניולית מיוחדת ששימשה כתמהיל של שפות נוספות כמו ערבית, עברית וארמית. השפה ידוע בשם חַכִּיתִיָה והיא למעשה גם אינדיקציה מובהקת לספרדיותכם.

לסיכום – זכאות לדרכון פורטוגלי

במידה והמאמר האיר לכם קצת יותר בנוגע לזכאותכם לאחר קריאתו, תוכלו ליצור עמנו קשר ואנו נשמח לסייע לכם להשיג את הדרכון המיוחל. במקרה וגם לאחר קריאתו עדיין אינכם בטוחים בזכאותכם, מומלץ ליצור קשר עם המשרד בכדי לקבל הסברים ברורים יותר לשאלות ענייניות ורלוונטיות.

צרו קשר – מי זכאי לדרכון פורטוגלי?

קבלת אזרחות פורטוגלית במשרד עורכי דין הגירה לפורטוגל דקר, פקס, לוי ושות'. במשרדינו מומחים בעניין הוצאת דרכון פורטוגלי לצאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל. צרו איתנו קשר לכל בירור או שאלה בנושא.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה