דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הוצאת דרכון פורטוגלי

Michael Decker

הוצאת דרכון פורטוגלי – הזדמנות אחרונה בשנת 2024?

כלל מאמרי קבלת דרכון פורטוגל של המשרד

האם הוצאת דרכון פורטוגלי עדיין אפשרית בפני מבקשים חדשים? בשנת 2022 נכנסו לתוקף בפורטוגל תקנות חדשות, אשר הציבו רף דרישות גבוה לקבלת אזרחות פורטוגל, באופן שמנע מרוב צאצאי מגורשי ספרד את האפשרות לקבל דרכון פורטוגלי. לאור עתירות שהוגשו בבית המשפט בפורטוגל נגד התקנות החדשות, קיימת אפשרות לנסות ולהגיש בקשות אזרחות בפורטוגל במסגרת הפרוצדורה שהייתה נהוגה בעבר. להלן יסביר על המצב המשפטי המורכב בנושא עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לדיני הגירה ואזרחות פורטוגלית.

 הוצאת דרכון פורטוגלי – אולי זה עדיין לא מאוחר

עד לפני זמן לא רב, ישראלים רבים היו זכאים לקבלת אזרחות פורטוגלית ודרכון פורטוגלי בהליך שאינו מאוד מורכב מבחינה משפטית. במסגרת הליך זה, היה על המבקשים להוכיח זכאות על בסיס מוצא מקהילת מגורשי ספרד והצגת מסמכים ואישורים שונים (כגון תעודת יושר המעידה על היעדר רישום פלילי בגין עבירות חמורות מסוג פשע). התהליך היה מתבצע בחלקו דרך אחת הקהילות היהודיות בפורטוגל, בערים כגון פורטו או בלמונטה. מצב דברים זה השתנה בשנת 2022, כאשר ממשלת פורטוגל השיקה תקנות חדשות אשר החמירו באופן משמעותי את התנאים לקבלת אזרחות עבור צאצאי מגורשי ספרד.

מאז כניסת התקנות החדשות לתוקף, הוצאת דרכון פורטוגלי הפכה למשימה מורכבת במיוחד עבור רובם המוחלט של המבקשים החדשים. עדיין הייתה קיימת אפשרות להגשת בקשות אזרחות חדשות עבור בני זוג וילדים של ברי המזל שהספיקו לקבל אזרחות לפי הנוהל הישן, אך עבור מי שטרם הגישו בקשת אזרחות בעבר – הדבר הפך למשימה כמעט בלתי אפשרית. מאחר שמשרדנו עוסק רבות בדיני הגירה ובייצוג בבקשות אזרחות פורטוגלית, קיבלנו פניות רבות מלקוחות מודאגים, אשר אפשרות זו נסגרה בפניהם.

כעת, אנו שמחים לבשר כי ייתכן שנפתח חלון הזדמנויות צר אשר עשוי לאפשר לרבים מאותם זכאי אזרחות אשר ״פספסו את הרכבת״ בעבר להגיש בקשות אזרחות חדשות במסגרת הפרוצדורה הישנה והמקלה. אף שלצד סיכוי זה קיימת מידה קטנה של סיכון, בהחלט מדובר בהזדמנות שחשוב שזכאי אזרחות פורטוגלית יהיו מודעים אליה. להלן נפרט על השינויים במצב המשפטי בפורטוגל, באופן שיסייע לכם להבין טוב יותר על האפשרות החדשה והמעניינת להגשת בקשת אזרחות פורטוגלית ודרכון פורטוגלי.

הוצאת דרכון פורטוגלי - משרד עורכי דין דקר, פקס, לוי

מה השינוי שחל במצב המשפטי בפורטוגל בשנת 2022?

במשך קרוב לעשור, מאז תיקון חוק האזרחות ותקנות האזרחות בפורטוגל בשנים 2013 ו-2015, מאות אלפי ישראלים היו זכאים לקבל אזרחות פורטוגלית בהליך לא מאוד מורכב. עיקר התהליך דרש מהמועמדים לקבלת אזרחות להשיג מכתב המלצה מאחת הקהילות היהודיות בפורטוגל, לצד הוכחת עמידה בתנאי הזכאות. תנאים אלה היו מינימליים, והם לא הצריכו הוכחת זיקה לפורטוגל בהווה (כגון מקום מגורים בפורטוגל, ידיעת השפה הפורטוגלית, החזקת נכסים במדינה וכיו״ב).

בשנת 2022, החליטה ממשלת פורטוגל לערוך שינויים מרחיקי לכת במצב המשפטי בהקשר זה. זאת, בין היתר, על רקע טענות לניצול לרעה של המדיניות המקלה שהייתה נהוגה עד אז, במסגרתן עלה אף שמו של האוליגרך הרוסי רומן אברמוביץ׳, אשר קיבל אזרחות פורטוגלית על רקע מוצאו בצורה שעוררה את חשד השלטונות. במסגרת התיקון לתקנות האזרחות בפורטוגל משנת 2022, הוצבו שתי דרישות חדשות לצורך זכאות לאזרחות פורטוגלית עבור צאצאי מגורשי ספרד: (1) הוכחת קשר ממשי לקהילה היהודית בפורטוגל; (2) הוכחת זיקה ממשית לפורטוגל כיום (מקום מגורים, בעלות על נכס, שליטה בשפה הפורטוגלית).

שינוי זה במצב המשפטי חסם, למעשה, את האפשרות לקבלת אזרחות פורטוגלית וכן הוצאת דרכון פורטוגלי בקרב מרבית הישראלים אשר היו זכאים לאזרחות זו בעבר. זאת משום שלרובם אין קשר ממשי לקהילה היהודית במדינה, או יכולת להוכיח זיקה לפורטוגל. ואולם, כפי שנסביר להלן, התפתחויות משפטיות חדשות המתרחשות לאחרונה בפורטוגל עשויות להטות את הכף, ולאפשר לרבים מאותם זכאים שלא קיבלו אזרחות לנסות את מזלם ולהגיש בקשות אזרחות לפי הכללים שהיו נהוגים בעבר.

מה ההתפתחויות המשפטיות העדכניות בפורטוגל אשר עשויות לאפשר מחדש הוצאת דרכון פורטוגלי?

התקנות החדשות שנקבעו על-ידי ממשלת פורטוגל בשנת 2022 עוררו גל מחאות במדינה. הקהילה היהודית בעיר פורטו ביקרה בחריפות את המהלך, וטענה כי הוא נגוע באנטישמיות ומצטרף לשורת אירועים אשר פגעו ישירות בקהילות היהודיות במדינה. לצד ביקורת זו, גורמים שונים עתרו בפני בית המשפט בפורטוגל, בטענה כי התקנות החדשות אינן חוקתיות ויש להורות לממשלה לפסול או לתקן אותן. משפטנים בכירים בפורטוגל סבורים כי לעתירות אלה סיכויים גבוהים להתקבל.

אם העתירה נגד התקנות אכן תתקבל, סביר להניח כי ממשלת פורטוגל תידרש להשיב את המצב לקדמותו, באמצעות ביטול הדרישות המחמירות והמגבילות שהוצבו במסגרת התקנות החדשות על קבלת אזרחות פורטוגלית ודרכון פורטוגלי. ממשלת פורטוגל תהא חייבת לקבע את השינויים בחוק האזרחות הפורטוגלי. עדכון החוקים והנהלים תוך תשומת לב להתנגדויות שהובאו נקבע לינואר 2024, אולם ככל הנראה שיידחה לתקופה מאוחרת יותר – אמצע 2024 או אולי אף 2025.

מצב הדברים הנ״ל פותח חלון הזדמנויות צר, במסגרתו ניתן עדיין לנסות ולהגיש בקשות אזרחות חדשות לפי הפרוצדורה שהייתה בתוקף לפני התקנות החדשות משנת 2022. כלומר, ניתן להגיש את הבקשות ללא צורך להוכיח זיקה ממשית לפורטוגל או קשר לקהילות היהודיות במדינה, אלא רק על בסיס הוכחת קשר משפחתי לצאצאי מגורשי ספרד.

הגשת הבקשות החדשות כרוכות במידה מסוימת של אי ודאות לגבי הכרעת בית המשפט בפורטוגל בעתירות נגד התקנות. ואולם, מדובר בהזדמנות נדירה להיכנס לתהליך לקבלת אזרחות פורטוגלית בקרב זכאי אזרחות פורטוגלית אשר החמיצו את ההזדמנות לפני כניסת התקנות החדשות לתוקף. המלצתנו בפני מי שמעוניינים להגיש בקשת אזרחות פורטוגלית בתנאים מקלים אלה היא להיוועץ עם עורך דין המתמחה באזרחות פורטוגלית, על מנת להבין מה סיכויי הבקשה.

מי יהיה זכאי לקבל דרכון פורטוגלי?

כפי שראינו בסיפורו של רומן אברמוביץ' מעלה, לא כל יהודי בעולם הוא בעל מוצא ספרדי וזכאות לקבלת אזרחות פורטוגל. על המבקשים לקבל את הדרכון הפורטוגלי להוכיח לקהילה היהודית בפורטוגל מוצא ספרדי כמה דורות אחורה – שם משפחה ספרדי, מוצא מאחת המדינות אשר בהן הייתה קהילה ספרדית מתועדת. בין המדינות עליהן מדובר – מרוקו, אלג'יריה, תוניסיה, לוב ומצרים, סוריה, יוון, לבנון, בולגריה, טורקיה, בוסניה (סרייבו), סרביה, מקדוניה. יהודים שמוצאם המשפחתי ממדינות אלו ימצאו שהוכחת הזכאות היא קלה יחסית, אף אם חלק מהמסמכים המשפחתיים ננטשו בהליך העלייה לישראל. מאידך, יהודים ספרדים מפולין, עיראק, איראן, הודו, תימן יידרשו להציג הוכחות משכנעות ומפורטות למוצא ספרדי.

מובן שיהודים רבים ממדינות חבר העמים לשעבר ואירופה פונים אל רשויות פורטוגל או אל משרדים העוסקים בהגירה על בסיס "שיטת מצליח" – אולי יקבלו אזרחות או בדיקת שורשים חינם. או שלא, אבל בכל מקרה לא יפסידו דבר עקב הפניה. נדגיש שאין טעם לפנות עם בקשת "אולי יש לי שורשים ספרדיים באיזה מקום, תבדקו לי בבקשה" אלא אם יש בידיכם הוכחות משכנעות לכך שאחד מאבותיכם היה ממוצא ספרדי (דיבר לדינו, התפלל לפי הנוסח הספרדי) והיגר לארץ בה לא הייתה קהילה יהודית ספרדית.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לאזרחות פורטוגלית

במאמר זה הסברנו על התפתחויות משפטיות המתרחשות בימים אלה בפורטוגל, אשר עשויות להחזיר לתוקף את האפשרות של הוצאת דרכון פורטוגלי בתנאים המקלים שהיו נהוגים בעבר, באמצעות הגשת בקשות אזרחות בזמן הקרוב. למידע נוסף בנושא או צורך בייעוץ משפטי ובדיקת זכאות לאזרחות, ניתן ליצור קשר עם משרדנו ונשמח לעזור. לעורכי הדין ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב, ניסיון רב ומוכח בטיפול בבקשות אזרחות בפורטוגל. משרדנו משתף פעולה עם משרד מוביל בתחום בפורטוגל, על מנת להעניק ללקוחות המשרד שירות מקצועי, יסודי ומקיף בנושא.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה