דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

ההיסטוריה היהודית בספרד – הוצאת דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד

Michael Decker

ההיסטוריה היהודית בספרד היא היסטוריה מרתקת. זוהי המדינה הראשונה בה נחלו בני הפזורה היהודית הצלחות פוליטיות וחברתיות בכל תחומי החיים לרבות דתם. היהודים התערו באופן כמעט טוטאלי בחיי החברה המקומיים ללא חשש או הגבלה דתית.

משרד עורכי הדין שלנו בעל ניסיון רב בתחום ההגירה. משרדינו מסייע להגשת בקשות עבור ישראלים ויהודים רבים בעולם המעוניינים בהוצאת דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד. אנו עומדים בקשרים עם הקהילות היהודיות בפורטו וליסבון שאחראיות על מתן אישור סופי עבור בקשת המועמד לדרכון אירופאי.

ההיסטוריה היהודית בספרד – מימי גלות בבל

ישנן מסורות המצביעות כי יהודים הגיעו לספרד לאחר חורבן בית המקדש הראשון בשנת 586 לפנה"ס. הגעתם הייתה בעזרת אוניות או באופן רגלי דרך מרוקו. על-פי ממצאים ארכיאולוגיים והיסטוריים אנו יודעים שיהודים התיישבו בספרד מעט לפני הולדת ישוע. זאת משום שאחד מראשוני השליחים הנוצרים הידוע בשם פאולוס, מציין באיגרתו אל קהילת הנוצרים ביוון, כי הוא מתכונן להגיע לספרד על-מנת לנצר יהודים נוספים. רבי יצחק אברבנאל מציין כי שם העיר טולדו בערבית טוּלַיטוּלָה נובע מן הפועל העברי טלטלה, רמז ליהודים שהגיעו לעיר לאחר חורבן בית ראשון.

בשנת 1783 נמצאה מצבה עתיקה בעיר אֲדְרָה שבדרום ספרד. על המצבה כתובת בלטינית המציינת שמה של פעוטה (רוב השם נמחק) "בת שלמה, מתה בגיל שנה וארבעה חודשים – יהודייה". המצבה מהמאה השנייה לספירה, ועזרה לחוקרים והיסטוריונים לגלות מתי והיכן התיישבו יהודי ספרד טרם העידן הנוצרי במדינה.

במשך ההתיישבות, חיו היהודים תחת שושלות ומלכויות שונות. תחילה תחת היוונים, לאחר מכן הפיניקים. במשך 600 שנים שבין שנת 220 לפנה"ס ועד 409 לספירה חיו תחת הרומאים. אחריהם הגיעו הוונדלים והסוּאֵבִים הגרמנים, האַלָאנִים האיראנים ואחרי שלטו הוויזיגותים הגרמנים. משנת 457 ועד 711 נשלטו יהודי ספרד בידי הוויזיגותים.

בתחילה היו הוויזיגותים נוצרים אֲרִיאַנִים (זרם נוצרי עתיק שכפר בשילוש הקדוש הקתולי), כך שלמעט איסורי נישואים בין יהודים לנוצרים ואיסור קשר חברתי קרוב בין השניים, שכלל איסור על היהודים לברך אדמות נוצריות ואיסור לאכול יחד עם השכנים הנוצרים, לא ייחסו הוויזיגותים את היהודים כאיום או סכנה. אולם בשנת 589 אימצו את הנצרות הקתולית ויחסם הפך קיצוני כלפי היהודים.

בשנת 711, חצו הכוחות המוסלמים את מיצר ג'יברלטר ונחלו שרשרת של ניצחונות על צבאות הויזיגותים. חמש שנים מאוחר יותר הייתה ספרד כולה בידיים מוסלמיות למעט חבל הבסקים. על אף שברוב שנותיה הייתה ספרד פריפריה רחוקה ונידחת עבור היהודים, משנת הכיבוש המוסלמי התחילה תקופת זוהר יהודית תחת שלטון האסלאם הנאור והסובלני הידועה כ"תור הזהב".

ההיסטוריה היהודית בספרד

תור הזהב של יהדות ספרד

תור הזהב הוא ביטוי שנטבע על ידי תנועת ההשכלה באירופה במאה ה- 19. בשונה מתקופות זוהר יהודיות מוצלחות בעבר בארצות בבל, ארץ-ישראל, טוניסיה, צרפת או אפילו בתקופה המודרנית באירופה, היהודים בספרד שגשגו גם בחיי הרוח היהודיים וגם בחיי הרוח המקומיים. בתחילה היו אלו שרי צבא ושוליות מלכים כדוגמת שמואל הנגיד, יהוסף הנגיד, חִסְדַאִי אִבְּן שַפְּרוּט שלקחו חלק באליטה המוסלמית בספרד. אולם לאחריהם היו אלו משוררים, פילוסופים, דקדקנים, אסטרונומים, מתמטיקאים, פרשני-תורה, מקובלים, אנשי-אשכולות, מתרגמים, רופאים ועוד.

בתקופת תור הזהב היו רבני ספרד יושבים ולומדים אסטרונומיה יחד עם האסטרונומים המוסלמים הבכירים. בטולדו הגדולה קם בית-ספר למתרגמים, בו יהודים רבים נשכרו על-ידי הרשויות כמתרגמים מעברית וערבית ללטינית.

פרשנות הלכה וקבלה בספרד

תורת הקבלה התפתחה יחד עם הספירות בצפון ספרד לפני כ- 900 שנים בידי רבי יצחק סגי נהור ותלמידיו רבי עזרא ורבי עזריאל מג'ירונה שהיו רבותיו של הרמב"ן. סידור התפילה המוכר כיום אצל כל עדות ישראל פורסם תחילה בברצלונה, לאחר שביקשה קהילת העיר מרב עמרם גאון לשלוח אליה נוסח תפילה נכון ואחיד. ספר הזוהר פורסם על-ידי איש הקבלה הגדול רבי משה די-לְאוֹן.

שלושת פוסקי ההלכה היהודים הגדולים חיו בספרד – רבי יצחק אלפסי היה ראש ישיבת לוּסֵנָה, רבי אשר בן יחיאל שימש כראש ישיבת טולדו ורבי משה בן-מימון שנחשב ליהודי החכם באלף השנים האחרונות. בן-מימון כיהן כרָאִיס אַל-יָהוּד במצרים, כרופאו האישי של הווזיר המצרי ולאחר מכן כרופאו האישי של אַל-אָפְדַל המלך, בנו של סלאח א-דין. מרן רבי יוסף קארו הספרדי מחבר ספר ההלכה שולחן ערוך נשען על פסיקותיהם של שלושת הנזכרים לפניו. שולחן ערוך משמש כאב-יסוד הלכתי לכל פוסקי ההלכה עד היום.

גיאוגרפים בימי הביניים סימנו את לוסנה, גרנדה, וטרגונה כערים יהודיות. בערים סרגוסה, קַלָטַיוּד, סָמוֹרָה, סביליה, טולדו, גרנדה, לוסנה, ברצלונה וקורדובה עמדו ישיבות ספרדיות פורות כשגדולי הדורות מנהיגים את יהדות ספרד והתפוצות מהן. מחכמיהן היו רבי שלמה בן-אדרת, רבי יונה מג'ירונה, הרמב"ן, רבי יום טוב בן אברהם, רבינו ניסים, רבי יצחק בר-ששת, רבי אהרון הלוי, רבי מימון הדיין, רבי יוסף אבן מִיגַאש ועוד חכמים גדולים ומפורסמים.

בתחום השירה נודעו משוררים כרבי יהודה-הלוי, שלמה אבן-גבירול, משה אבן-עזרא, אברהם אבן-עזרא, יהודה אֲלְחָרִיזִי, טוֹדְרוֹס אבולעפיה, יוסף אבן-אֲבִיתוּר, אֲבּוּן ועוד.

חכמי ופרשני יהדות ספרד

פילוסופים ספרדים מפורסמים היו: הרמב"ם, רבי חִסְדַאִי קְרֶשְקַש, רבי יוסף בן יהודה אבן עָקְנִין, שם טוב בן יוסף אבן פַלָקֵירָה, רבי יהודה הלוי, זרחיה חן, יוסף אֲלְבּוֹ, יצחק אַלְבַּלָג, יצחק אוֹרוֹבְּיוֹ די קסטרו ורבים אחרים.

פרשני תורה ספרדים נודעים: רבי יצחק אברבנאל, הרמב"ן, רבי דוד קמחי, רבי משה קמחי, רבי יוסף קמחי (אביהם של הקודמים), רבי אברהם אבן-עזרא, רבי לוי בן גרשום, רבי משה הנָרְבּוֹנִי, יוסף אבן-כספי, רבי יצחק עֲרָאמָה ועוד. חלק נכבד מרשימה זו הינם פרשנים מחבל הארץ פרובנס שבדרום צרפת. יהדות פרובנס בימי הביניים הייתה קהילה עצמאית בעלת שפה פרובנסלית יהודית בת למשפחות הרומניות-לטיניות. קהילה זו הייתה קהילה משפיעה וייחודית בחכמיה שהושפעו בצורה רבה ומובהקת מיהדות ספרד. אלו אף השתמשו בשמותיהם בצירוף אִבְּן (כמו יהודי ספרד) כדי לתאר את שושלתם כגון רבי יהודה אבן-תיבון, רבי יוסף אבן-כספי וכ"ד.

אסטרונומים ומתמטיקאים ספרדים בכירים: יהודה אבן-וִירְגָה, אברהם בר-חִייָא, אברהם זָכּוּתוֹ, אברהם אִבּן-דָאוּד, יצחק בן יוסף הישראלי, יצחק אַל-אֲחְדָבּ, יעקב בן-מָכִּיר אבן תִיבּוֹן.

הכיבוש הנוצרי של ספרד – הרקונקיסטה

לאורך השנים המשיכו הממלכות הנוצריות מצפון ספרד להילחם במוסלמים. תחילה היו אלה הצרפתים, אחריהם לקחו חלק כוחות גרילה של ממלכות ספרדיות שונות כאראגון, קסטיליה, נַבָארָה ואחרות, שקמו כתוצאה מהמלחמות עם המוסלמים. במשך שבע מאות שנים דחקו הממלכות הנוצריות את המוסלמים לעבר דרום ספרד. כתוצאה מכך קמו עוד ועוד ממלכות נוצריות קטנות לאורך הזמן שעליהן השתלטו במאה ה- 12 ממלכות קסטיליה ואֲרָאגוֹן. בשנת 1479 התאחדו קסטיליה ואראגון ויצרו את ספרד המאוחדת.

גירוש יהודי ספרד

בינואר 1492, לאחר 700 שנים של מלחמה רצופה, הצליחו הכוחות הנוצריים להשתלט על כל שטחי האי האיברי. בשל התגברות הרעב לשפיכות דמים ופטריוטיות דתית קיצונית במשך מאות שנים, הפכה ספרד שם של מקום אפל, סדיסטי ואכזרי.

מבחינה פסיכולוגית, הספרדים ראו עצמם כשבריריים אל מול המוסלמים כמו גם היהודים ודרשו את גירושם של היהודים. כחודשיים לאחר הניצחון הגדול על אחרוני המוסלמים, הודיע בית המלוכה הספרדי בארמון אלהמברה שבגרנדה על צו גירוש כללי לכל הנתינים הספרדים שסירבו להתנצר. צו הגירוש קבע כי יהודים ומוסלמים יחויבו לעזוב עד תאריך ה- 31 ביולי שנת 1492. נתינים יהודים ומוסלמים אשר נשארו בה ומילאו בחשאי את מצוות דתם לאחר הגירוש, אם נתפסו עונו באופן אכזרי על גלגל העינויים, נשרפו על המוקד, נקרעו חיים על מכשיר ה"חמור" או סבלו מעונשים אכזריים אחרים.

כיום יהודי צפון אפריקה, איטליה, טורקיה, יוון, בולגריה, רומניה, עיראק, סוריה וכיו"ב, נקראים ספרדים. זאת משום שהם צאצאים לאותה פזורה ספרדית יהודית אדירה שכיסתה את מקומות אלה ובלעה את אוכלוסיותיהן היהודיות שנטמעו בה. בזמן שהגיעו היהודים מספרד לארצות הנזכרות נחשבו כאוכלוסייה בורגנית, אוריינית, משכילה ומתקדמת. כך שלמעט ערים בודדות שסירבו לקבל מרות ספרדית, לכל מקום אליו הגיעו קהילות ספרד הטמיעו את מנהגיהם והלכותיהם הספרדיים על התושבים היהודים המקומיים.

מאמרים נוספים אודות מגורשי ספרד ובדיקת זכאות דרכון פורטוגלי:

  1. דרכון אירופאי ליוצאי תימן
  2. דרכון אירופאי ליוצאי עיראק
  3. מגורשי ספרד הגיעו לפולין
  4. יהדות ספרד באוקראינה
  5. מי זכאי לדרכון פורטוגלי?
  6. אזרחות פורטוגלית ללא יהודים
  7. אזרחות פורטוגלית לישראלים

תודה למר יהונתן גבריאלוב על עזרתו במחקר היסטורי על מגורשי ספרד וכתיבת מאמר זה.

צרו קשר עם עורך דין הגירה לפורטוגל:

משרדנו מתמחה בדיני הגירה לישראל, ארה"ב, בריטניה, קנדה ופורטוגל. במידה ובמשפחתך ישנן מסורות ספרדיות המעידות על השתייכות ספרדית או פורטוגלית, אנו יכולים לעזור לך לדעת את זכויותייך על פי חוק השבות הפורטוגלית. בדוק האם גם אתה זכאי לאזרחות פורטוגלית כמו אלפי ישראלים אחרים. לבדיקת זכאות התקשר לטלפונים המופיעים מטה:

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה