דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

דרכון פורטוגלי – הזדמנות אחרונה להגשת בקשות (עדכון משפטי חשוב לחודש יוני 2022)

Michael Decker

הזדמנות אחרונה עבור ישראלים רבים להגשת בקשות לקבלת דרכון פורטוגלי? לאחרונה הכריזו הרשויות בפורטוגל על חקיקה חדשה הצפויה להקשות מאוד על קבלת דרכון פורטוגלי על בסיס מוצא ספרדי וקשר משפחתי למגורשי ספרד, ביחס למצב שהיה נהוג עד כה. עיכוב בכניסה לתוקף של החקיקה החדשה, אשר תחסום עשרות אלפי ישראלים מזכאות לדרכון הנכסף, מעניק לאותם ישראלים חלון הזדמנויות (שלא צפוי לחזור) להגשת בקשות לדרכון פורטוגזי בתנאים מקלים ולפי המסלול הישן. מי שמעוניינים להתחיל בתהליך לקבלת אזרחות פורטוגלית ודרכון פורטוגלי יצטרכו לפעול בהקדם האפשרי, על מנת שלא להחמיץ את ההזדמנות. במאמר זה יסביר עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו, המתמחה בדיני הגירה, כיצד התהליך פועל.

דרכון פורטוגלי - הזדמנות אחרונה להגשת בקשות (עדכון משפטי חשוב לחודש יוני 2022)

מעוניינים בדרכון פורטוגלי? כעת הזמן לפעול!

בשנים האחרונות הדרכון הפורטוגלי הפך למבוקש מאוד בקרב ישראלים ויהודים. זאת על רקע חקיקה משנת 2013 אשר העניקה זכאות לדרכון זה בקרב מאות אלפי ישראלים ויהודים, בתנאים מקלים מאוד ביחס לרכישת אזרחויות אחרות באיחוד האירופי. שינוי המצב המשפטי בנושא, עליו עדכנו לאחרונה באתר משרדנו, מהווה תחילתה של סוף תקופה מבחינה זו. השלטונות בפורטוגל החליטו לצמצם מאוד האפשרות של ישראלים ויהודים בעלי זיקה למגורשי ספרד ופורטוגל לקבל דרכון פורטוגלי, עבורם ועבור בני משפחתם הגרעינית.

מהלך נוקשה זה, אשר בוצע על-ידי ממשלת פורטוגל באמצעות שינוי התקנות בנושא (להבדיל משינוי החוק על-ידי הפרלמנט) לווה במחאה הן מצד ישראלים רבים בעלי זכאות לדרכון, והן מצד הקהילות היהודיות בפורטוגל. אף שההחלטה על השינוי קרתה כמעט בין לילה, עד כה טרם נקבעו תאריכים סופיים לכניסת התקנות המחמירות לתוקף. ייתכן כי המחאה בנושא הגיעה לאוזני השלטונות בפורטוגל, שכן כעת הוחלט לאפשר הזדמנות אחרונה לקבלת דרכון פורטוגלי לפי המסלול המשפטי הישן והמקל יותר. מדובר בבשורה חשובה עבור עשרות אלפי ישראלים ויהודים הזכאים לאזרחות ודרכון פורטוגלים. להלן נפרט על כך בהרחבה.

מה קובעות התקנות החדשות בנושא?

על מנת להקשיח את תנאי הזכאות לדרכון פורטוגזי, השלטונות בפורטוגל הכניסו מספר דרישות אשר המבקשים יידרשו לעמוד בהן כדי להצליח בתהליך ולהיות זכאים לדרכון. הדרישה המרכזית היא הוכחת זיקה לפורטוגל. דרכים להוכחת זיקה זו יהיו, למשל, בעלות ברכוש (כגון נדל״ן או בעלות בחברה מסחרית או קואופרטיב הרשומים בפורטוגל) או הצגת ראיות לביקורים תכופים בפורטוגל. לאור כך שישראלים רבים המעוניינים בדרכון פורטוגזי אינם בעלי רכוש בפורטוגל, או שאינם מבקרים במדינה לעיתים קרובות (או בכלל), מהלך זה צפוי לחסום את האפשרות עבור מרביתם לרכוש אזרחות ודרכון פורטוגזיים. נכון למועד כתיבת שורות אלה, התקנות החדשות צפויות להיכנס לתוקף ביום 1.9.2022. לכן כה חשוב כי ישראלים המעוניינים בכך, ינצלו את חלון ההזדמנויות הצר שנפתח עבורם, יבררו לעומק את זכאותם ויחלו בתהליך.

הזדמנות אחרונה להגשת בקשות לקבלת דרכון פורטוגלי לפי המסלול הישן – כיצד זה עובד?

בתמצית, התהליך לקבלת אזרחות ודרכון פורטוגליים לפי המסלול הישן (אשר יהיה בתוקף בחודשיים הקרובים) הוא דו-שלבי. בשלב הראשון יש להוכיח מוצא ספרדי. הדבר נעשה באמצעות קבלת מכתב המלצה מהקהילה היהודית בפורטוגל, המעיד כי המבקשים הם אכן בעלי מוצא ספרדי. בשלב השני יש להגיש בקשה רשמית להתאזרחות בפני הרשויות בפורטוגל, ולצרף אליה את מכתב ההמלצה ומסמכים נוספים. מדובר בתהליך ממושך, הרצוף בביורוקרטיה. למעוניינים בקבלת דרכון פורטוגלי המלצתנו היא לא להשתהות ולפעול מהר ככל הניתן להוצאת הדרכון. כאמור, זוהי הזדמנות אחרונה להשגת דרכון פורטוגלי, אשר עבור רבים לא צפויה לחזור בשנית. על מנת שלא להחמיץ אותה, מומלץ לפנות לעורך דין מומחה לדיני הגירה, בעל ניסיון ובקיאות בבקשות לקבלת אזרחות פורטוגלית, אשר ילווה אתכם לאורך התהליך ויסייע לכם למקסם את סיכויי הבקשה.

הזדמנות אחרונה להגשת בקשות עבור דרכון פורטוגלי – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה

כפי שהסברנו לעיל בהרחבה, ישראלים ויהודים המעוניינים בקבלת אזרחות ודרכון פורטוגליים על סמך מוצא ספרדי יידרשו לפעול בהקדם, ככל שברצונם להספיק להגיש בקשה לפי הפרוצדורה הישנה והמקלה. כניסת החקיקה החדשה לתוקף תחסום רבים מהם מזכאות לדרכון. לצורך בירור זכאותכם לדרכון או לכל ייעוץ וסיוע בנושא, עורכי הדין ממשרדנו זמינים עבורכם. למשרדנו ניסיון רב ומוכח במתן ליווי ומעטפת משפטית מקיפה במסגרת התהליך לבקשת אזרחות ודרכון פורטוגליים. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה ולקבוע פגישת ייעוץ עם מומחה לדיני הגירה במשרדנו, בירושלים ובתל אביב.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה