דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אנוסי ספרד במקסיקו – איך להשיג דרכון אירופאי?

Michael Decker

קהילות אנוסי ספרד במקסיקו הגיעו לאזור לאחר גילוי אמריקה. במשך מאות שנים חיו בבידוד מכל יישוב וחברה יהודית. על אף רדיפות האינקוויזיציה ותחת מסווה של נוצרים למראית עין, הצליחו להעמיד בתוכם יהדות בעלת מסורת שנמשכה 300 שנים עד עצמאותה של מקסיקו בראשית המאה ה-19. סיפורים על חייהם וסבלם במשך תקופת הקולוניאליזם הספרדי מסופרים עד היום בקרב צאצאיהם.

דרכון פורטוגלי ליהודים ממוצא מקסיקאי אפשרי מהיום!

במקרה ותהיתם איך להשיג דרכון אירופאי במידה ואתם צאצאים למשפחות מקסיקניות, משרדינו הוא הכתובת עבורכם. אנו עוזרים לצאצאי מגורשי ספרד להכיר בזכויותיהם ומסייעים להם בהליך קבלת דרכון פורטוגלי.

אנוסי ספרד במקסיקו

אנוסי ספרד במקסיקו:

סיפור הגעתם של אנוסי ספרד למקסיקו החל יחד עם הגעת הספרדים הנוצרים אליה. בשונה מיתר מדינות אמריקה, למקסיקו הגיעו אנוסי ספרד ככובשים ספרדים (קוֹנְקִיסְטַדוֹרִים). כבר בשנת 1519 הצטרפו קהילות האנוסים לגדודיו של הכובש הספרדי הנודע הֶרְנָן קוֹרְטֶס. יחד החלו לכבוש את הארץ הגדולה מידי האינדיאנים המקומיים בני שבט האֲצְטֶאק. לאחר 20 שנות לחימה, נקרא המקום "ספרד החדשה" (La Nueva España).

בשנות ה- 30 של המאה ה- 16 הגיעו גלי הגירה נוספים של אנוסים מספרד. חלקם נטשו את המנהגים היהודים ואימצו את דת הנצרות הקתולית וחלקם המשיכו לקיים מצוות בסתר. בין קהל המתנצרים נכללו רבים באליטה החברתית בזכות יחסי מסחרם או בזכות שהחזיקו במשרות כמורה נבחרות. במשך כל תקופת השלטון של האימפריה הספרדית, נאסרה כניסה למושבה הספרדית לכל דת למעט נצרות קתולית. איסור זה לוּוה בעונש מוות בשריפה ליהודים שהתנצרו ושבו ליהדותם.

בספרו "ההיסטוריה האמיתית על כיבושה של ספרד החדשה", מספק הקונקיסטדור בֶּרְנָל דִיאַז דֶל קָסְטִיוֹ מידע על חלק מקהילות האנוסים ששירתו בצבא הספרדי. בספר מתוארים הוצאות להורג של חיילים במשך תקופת כיבושה של מקסיקו באשמת מילוי מצוות יהודיות. יחד עם יהודים אלה נמנה הֶרְנָנְדוֹ אַלוֹנְסוֹ שבנה את הסירות עבור קורטס בפלישתו לבירת ממלכת האצטקים טְנוֹצְ'טִיטְלָאן.

רדיפת האנוסים במקסיקו

בשנת 1571 הוקמה האינקוויזיציה במקסיקו. בשיאה בשנים 1585-1601 החל תהליך הטיהור הדתי, בו הוצאו להורג המוני אנוסים שנתפסו בשעת קלקלתם. 1,500 אנוסים הואשמו בשיבה ליהדותם במשך תקופת ההתיישבות במקסיקו. אולם בשנת 1606 קיבלה ההנהגה השלטת באיזור צו ממלך ספרד אשר הורה לשחרר את האנוסים מבתי הסוהר של האינקוויזיציה. ההחלטה התקבלה כיוון ובמושבה היה מחסור בבעלי מלאכה אשר האנוסים נמצאו מתאימים למלא. בין המקצועות המבוקשים נמנו צורפות, חייטות, חריטה, סנדלרות, וסַפָּרוּת. בנוסף בין האנוסים היו גם רופאים, ציירים, מוסיקאים ובעלי מטעים שהחזיקו בעבדים מאפריקה.

במשך המאה ה- 17 עדיין היגרו אנוסים יהודים למקסיקו מהיבשת הישנה – פורטוגל וספרד, וחיו בעיקר בצפון הארץ. האנוסים ראו את עצמם כעליונים על פני המתיישבים הנוצרים שהיו ברוב המקרים חסרי השכלה. יחד עם זאת, חייהם של האנוסים לוו בפחד מתמיד מפני הרשויות. במהלך המאה ה-18 פסקה ההגירה מהאי האיברי וכך גם הרדיפות. באותו זמן חלחלו במערב אירופה יסודות הנאורות והסובלנות בקרב אישי השלטון והאריסטוקרטיה. אמנם במקסיקו השלטונות הספרדים אסרו על רכישת ספרים ואנציקלופדיות ממדינות מערב אירופה אשר הכילו רעיונות ליברלים ודמוקרטיים.

הקהילה היהודית במקסיקו לאחר העצמאות

בשנת 1810 קיבלה מקסיקו את עצמאותה מספרד. קבלת העצמאות הייתה סיבה עבור המוני יהודים לפתוח את לבם ולספר על הרקע היהודי של משפחתם. המפורסם שבהם פרופסור פרנסיסקו רִיבַס, פרסם את סיפור משפחתו לקראת סופה של המאה ה- 19 במגזין היהודי "יום שישי הסודי", בו גילה כי הוא בן לצאצאים ספרדים מתקופת הקולוניה המוקדמת. בתחילת המאה ה- 20, החל תהליך הגירה של יהודים דוברי לדינו ממדינות הבלקן למקסיקו. מעט מאוחר יותר הגיעו קהילות ספרדיות נוספות מסוריה, טורקיה ולבנון. כיום הקהילה היהודית במקסיקו בת כ- 50,000 אלף יהודים. מהם כ- 15,000 יהודים ספרדים.

מאמרים נוספים אודות קהילות מגורשי ספרד במדינות השונות:

  1. דרכון אירופאי ליוצאי עיראק
  2. מגורשי ספרד בלוב
  3. קהילות ספרד ופועלם בתוניסיה
  4. יתרונות דרכון אירופאי
  5. כמה עולה להוציא דרכון אירופאי?
  6. דרכון פורטוגלי ליוצאי סוריה

תודה למר יהונתן גבריאלוב על עזרתו בכתיבה ומחקר למאמר זה ומאמרים נוספים אודות קהילות המגורשים במדינות השונות.

צרו קשר להוצאת דרכון אירופאי לצאצאי מגורשי ספרד

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בענייני הגירה ומסייע ללקוחותיו עם המסמכים להוצאת דרכון פורטוגלי. נשמח לתת לכם מענה ולבצע בדיקת זכאות דרכון פורטוגלי עבורכם. לפרטים אנא התקשרו או שלחו מייל:

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה