דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אזרחות פורטוגל ליוצאי מדינות אירופה \ חבר העמים?

Michael Decker

אזרחות פורטוגל פתוחה גם ל"אשכנזים"? גם מי שיודע (אולי קרא את המאמר שלנו בנושא) כי מדינת פורטוגל נותנת אזרחות לצאצאי מגורשים, אולי יופתע לשמוע. הרי צאצאי מגורשי ספרד הגיעו לישראל ממדינות המזרח, לא? אז זהו, שלאו דווקא. היהודים היו תמיד, מכורח הנסיבות, עם נודד. אזרחי ישראל רבים שהוריהם הגיעו לישראל מאירופה, אסיה, או אף אמריקה, הם בעלי שורשים בספרד או פורטוגל. במאמר זה, עורכת הדין אירנה וסילייבה תסביר כיצד נדדו מגורשי ספרד. חשוב מכך – היא תסביר כיצד ניתן להוכיח כי אתם צאצאים למגורשים ולקבל את אזרחות פורטוגל.

אזרחות פורטוגל ליוצאי מדינות אירופה  חבר העמים?

מי הם מגורשי ספרד?

ממלכת ספרד, כפי שאנחנו מכירים אותה, אוחדה יחדיו בסוף המאה ה 15 תחילת המאה ה 16. כחלק מהמאבק נגד השפעות זרות ולשימור צביונה הנוצרי של המדינה, גורשו קהילות היהודים והמוסלמים הרבות מספרד בשנת 1492. תוך זמן קצר התרחבו צווי הגירוש הן לפורטוגל וממלכת נווארה.

יהודים ומוסלמים רבים התנצרו או חיו כאנוסים תוך העמדת פנים שהתנצרו, והיו קורבן לרדיפות האינקוויזיציה כסרטן בגוף האומה. אך עשרות אלפים העדיפו לעזוב ולעבור לארצות סובלניות יותר. חלק מהם נדדו למרחקים ומקומות שאיננו חושבים עליהם באופן אוטומטי כמקומות משכן קהילות ספרדיות. ידועה במיוחד היא הקהילה היהודית ממוצא פורטוגזי באמסטרדם, אשר הוקמה על ידי מגורשי ספרד ופורטוגל אשר מצאו מקלט בהולנד.

לאן הלכו מגורשי ספרד?

אנו נוטים לחשוב על העולם לפני המאה ה20 כמבודד יחסית, מקום בו אנשים לא נסעו לארצות שונות. אבל הים התיכון הוא שקט וקל יחסית לניווט. עוד מימי רומא העתיקה, אנשים בעלי אמצעים היו שטים בין איטליה למצרים ובין ספרד ליוון באופן שגרתי. בימי הרנסנס, שכירי חרב מאנגליה וסקוטלנד נלחמו במקומות שאנו מכירים כגרמניה ופולין ושירתו בצבא רוסיה. מי שעולה על אוניה כדי להימלט מספרד – היבשת הייתה פתוחה בפניו.

בזמנו, היחסים בין היהודים לבין המוסלמים היו טובים בהרבה מהיחסים בין הנוצרים והמוסלמים. לכן רבים ממגורשי ספרד עברו לאזורים בשליטת המורים והאימפריה העות'מאנית. המורים שלטו בדרום ספרד (עד שהכוחות המאוחדים של הממלכה הנוצרית דחקו אותם החוצה) וצפון אפריקה, אבל השלטון העות'מאני השתרע על ארצות רבות. מדובר כמובן על טורקיה בת זמננו, ישראל, תימן, מצריים, יוון, מדינות הבלקנים ואף מרכז אירופה.

אז יש "אשכנזים" בעלי זכות לקבל אזרחות פורטוגל?

נכון מאוד. מי שנמלט מספרד או פורטוגל לאימפריה העות'מאנית יכול היה להגיע למקומות רבים, לא רק במזרח התיכון. אם הוריכם הגיעו לישראל מאוקראינה, רומניה וכלל מדינות מזרח או מרכז אירופה, ייתכן ואתם צאצאי מגורשי ספרד למרות השם ה"אשכנזי".

כיצד ניתן להוכיח שאבותיי הם מגורשי ספרד ופורטוגל?

האישור העיקרי, אשר לרוב קובע את גורלה של כל בקשה לקבלת אזרחות פורטוגל, הוא מכתב מקהילה מוכרת. נכון – כמו שבמדינת ישראל ישנה רשימת הרבנים המוכרים אשר זכאים להחליט מי יהודי או לא, כך גם בפורטוגל. הקהילות היהודיות של ליסבון ופורטו יבחנו מסמכים, דעות של חוקרי שורשים, ועדויות שדורות קודמים דיברו וכתבו בשפת הלאדינו. במידה ויסכימו לאשר כי הפונה הוא צאצא למגורשי ספרד, הבקשה לקבלת אזרחות פורטוגל עוברת לשלב השני שם מדובר כבר עניין של התעסקות בירוקרטית בעיקרה. הגשת מסמכים כגון תעודות לידה, דרכונים, אישור היעדר רישום פלילי, כולם מתורגמים על ידי נוטריון ומאומתים על ידי אפוסטיל.

צרו קשר לקבלת עזרה – עורכי דין אזרחות פורטוגל

משרד עורכי הדין שלנו, עוזר לצאצאי מגורשים לקבל את אזרחות פורטוגל. יש לנו יחסי עבודה מצוינים עם קהילות ליסבון ופורטו ועורכי דין אשר עובדים מול רשויות ההגירה בפורטוגל. במידה ויש לכם עדויות כי אבות אבותיכם גורשו מספרד או פורטוגל, צרו קשר ונשמח להסביר ולסייע.


 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה