דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אזרחות פורטוגלית שמות משפחה

Jordan Levy-Bograd

הידעתם שרבים משמות המשפחה הנפוצים בישראל הם בעצם שמות של מקומות פיזיים בספרד והדרך להוכחת זכאות לדרכון פורטוגלי לבעלי שמות משפחה אלו היא פשוטה? בכתבה זו אנו רוצים להראות לכם את רשימת השמות המלאה, כולל מקור השם והתפתחותו האטימולוגית.

משרדנו – משרד עורכי דין הגירה לפורטוגל, מתמחה בקבלת דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד צאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל. במידה ואתם נושאים שם משפחה המופיע בכתבה, אתם זכאים לקבלת אזרחות פורטוגלית ומשרדנו יוכל לסייע לכם בתהליך.

אזרחות פורטוגלית שמות משפחה

אזרחות פורטוגלית שמות משפחה

לפניכם רשימה של שמות משפחה יהודיים מובהקים בעלי-קשר ספרדי/פורטוגלי ישיר. במידה ואתם נושאים את אחד משמות המשפחה או בעלי-קשר קרוב אליו, אתם זכאים לדרכון פורטוגלי!

ברשימה כלולים עשרות שמות-משפחה ידועים בין ישראלים ויהודים בעולם (וכן צאצאיהם הלא יהודים שזכאים גם הם).

מספר מחזיקי השמות בישראל נושק למאות אלפים. מספר הזכאים ברחבי בעולם עולה ככל-הנראה על מיליון. לפניכם הרשימה:

אוחנה – מקורו מהעיירה אוּחֵנָה שנמצאת בין מדריד לטולדו. השם ידוע במיוחד בקרב יהודי מרוקו. ישנם למעלה מ- 11 אלף נושאי שם בישראל. קיימות גרסאות נוספות לשם כגון- אוחנון, אוחנא, אוחנינה, אוחנונה, אוחננה ועוד.

אילוז – אִילוֹזִי הוא שם של עיירה הממוקמת בצפון ספרד סמוך לחבל הבאסקים. בעבר חיו בעיירה יהודים, שכנראה התיישבו בה בזמן הכיבוש המוסלמי במאה ה- 8. מספר מחזיקי השם בישראל על צורותיו השונות עומד על כ- 5,100 אנשים. וריאציות השם הן בנאילוז, ילוז, אילוס, בן אילוז ועוד.

אֲלְבַּלָה – עיירה במערב ספרד. השם מופיע באופנים שונים בין יהודים. הנה כמה דוגמאות: אלבלק, אלבליה, אלבלג, אלבלך וכו'. ישנו סיפור על ספרדי בשם יצחק אלבלג שהיה אחד העילויים בתחום ההגות במאה ה-13. הלה היה פילוסוף אריסטוטלי שניסה לגשר סתירות מהותיות בין דת, מדע ופילוסופיה. אולם, רבני ספרד לא קיבלו את דעותיו, החרימו אותו באשמת כפירה.

אלקלעי – קיימות כמה עיירות בספרד הנושאות את השם. אולם, רוב בעלי השם ככל הנראה הגיעו מהעיירה אֲלְקַלָה דֵה אֵנַארֵס שבקרבת העיר טולדו.

אֲלְקַסְלַסִי – שם המשפחה מגיע מן העיירה קַאסַלֵס הממוקמת במחוז גליסיה הצפוני. רוב אנשי העיירה התיישבו לאחר גירוש ספרד במדינות צפון אפריקה, בייחוד מרוקו.

ארגון – גם הוא שם של חבל ארץ עתיק בספרד. ממלכת ארגון התקיימה במשך 500 בקירוב, עד המאה ה- 15. אז התאחדה עם ממלכת קסטיליה וכתוצאה מכך נוצרה ממלכת ספרד כפי שאנו מכירים אותה היום. עם זאת, השם נחשב נדיר בין יהודים.

ארויו – ישנן כמה וכמה עיירות הנושאות את השם בספרד. בתקופת תור הזהב המוקדמת השתמשו היהודים בשם. משום כך, נחשב לאחד השמות העתיקים אצל יהודי ספרד. לשם ישנן גרסאות שונות ביניהן ארויה, דה ארויוס, בן ארויו, ארוליה, בן ארויה ועוד. לאחר גירוש ספרד השם היה נפוץ בעיקר ברחבי האימפריה העות'מאנית.

גביזון –נגזר מן העיירה קַבֵּזוֹן, שיושבת בסמוך למפרץ ביסקאיה בצפון ספרד. גילו של שם המשפחה עולה על שבע מאות שנים. משפחה מכובדת ואמידה בספרד של ימי הביניים נקראה כך. השם נדד לאחר הגירוש לאזור צפון אפריקה וטורקיה.

ג'ירון – נגזר מהשם ג'ירונה. יישוב היהודים בעיר היה בלתי רגיל מבחינת חכמיו. יתר על כן, ראשיתה של תורת הקבלה שהפכה להיות מרכיב יסודי בהוויה היהודית, הייתה בחירונה. הדבר היה בזכות החכמים עזרא ועזריאל, שבנוסף היו מוריו של הרמב"ן. הקהילה קמה במאה ה-9 וזכתה במעמד ניכר בין ספרי החכמה. שם המשפחה בעל הקשר לעידן המוסלמי הספרדי, בזמן שעוד נהגה עם ג' (ג'ירונה/ג'ירונדי) ולא ח', באופן שנהגה כיום – חירונה.

גרנדה – מקור השם היא העיר גרנדה שבחבל אנדלוסיה. העיר הפכה לבירת הממלכה האסלאמית לאורך המאה ה-11. בעקבות כך, זרמו לעיר יהודים רבים שעשו בה חיל עד לשנת הגירוש – 1492. עקבות לשם ניתן לראות גם היום בשמות כגון – אגרנטי, גרנטי, אלגרנטי ודומיהם. בן המפורסמים שביהודי העיר היו שמואל הנגיד וכן יהוסף הנגיד בנו. בנוסף, בעיר התפרסם "צו גרנדה" שהוא צו גירוש ספרד.

ולנסי – פה הכוונה לעיר ולנסיה כמובן. ידוע כי תחילת היישוב היהודי בעיר החל במאה ה-11. בעבר שימשה עיר הנמל יהודים רבים עבור מטרות סחר. בין מפורסמי יהודי העיר בעבר היו הפוסק המוכר רבי שלמה בן אדרת (רשב"א) שכיהן כרבה של העיר, שר האוצר היהודי בממלכת ספרד הנוצרית שלמה בּוֹנַפוֹס והמשורר רבי שלמה אבן-גבירול.

טולדנו / טולדוככל הנראה שם המשפחה הנודע ביותר בקרב צאצאי מגורשי ספרד. מקורו מהעיר טולדו הממוקמת במרכז ספרד. טולדו הייתה מרכז חשוב של יהודי ספרד ובו התגוררו עשרות אלפי יהודים במשך דורות. בעבר עמדו אנשים דגולים בקרב מנהיגי העיר כגון רבי יהודה הלוי, רבי אברהם אבן עזרא, רבי אברהם אבן דאוד הלוי (ראב"ד), רבי אשר בן יחיאל (רא"ש) ועוד.

לאון – נקרא על שם העיר לאון שנמצאת במחוז קסטיליה ולאון. תחילת היישוב היהודי בעיר מתוארכת למאה ה- 10. אנו יודעים על אישים יהודים מפורסמים שנשאו את השם לאורך הזמן על צורותיו השונות, ביניהם: רבי משה די-לאון – רב ומקובל שחי במאה ה- 13. נחשב לדמות שחיברה/הפיצה את ספר הזוהר. רבי יצחק די לאון – חי במאה ה- 15 ושימש כרבה של עיר החכמים טולדו. צורות נוספות לשם הן: דה לאון, די ליאון, ליאון, דיליון וכד'.

לוגסי – קרוי על שם העיירה לוּגַאס. העיירה מוצבת בצפון ספרד ליד העיר אוביידו. רוב בעלי השם נדדו לאחר גירוש ספרד למרוקו. כ- 5,400 ישראלים מחזיקים בו כיום. אופנים נוספים לשם הן- לוגאסי, לוגזי, לוגשי ועוד.

לחיאני – שם עתיק מאוד שהיה שכיח בקרב יהודי ספרד. מקורו מהעיר חֲאאֵן שבדרום ספרד. עם זאת, מוכר גם בצורת אלחיאני. בספרד של תור הזהב היה נכתב בגרסת אלג'יאני – על שם העיר המוסלמית ג'אן. אולם, כאשר כבשו הנוצרים את העיר שינו את שמה לחאאן, ונקראת כך עד היום. בזמן כיבוש העיר בידי הנוצרים, התחילו יהודי חאאן להשתמש בשפה הספרדית וכך שינו את האות ג' ל- ח'.

מויאל – ישנה עיירה הנמצאת בחבל הארץ קטלוניה בשם מוֹיָה. העיירה ממוקמת בין ברצלונה לחירונה שהיו שני מרכזי יהדות אדירים בעבר. אלפי צאצאים של יהדות מויה נושאים איתם את השם כיום בווריאציות שונות, כגון: בן מויאל, אמויאל, עמויאל, מויל, אמויל וכד'.

מוֹנְסוֹנֵגוֹ – לקוח מעיירה בשם מוֹנְסוֹן, שממוקמת מערבית לחבל קטלוניה. ערים סמוכות למונסון אשר היו גדושות יהודים בימי הביניים הן סרגוסה, טרגונה, ברצלונה וחירונה. ייתכן שיהודי העיירה הגיעו דרך הערים הנ"ל.

מלכהשם משפחה מפורסם אותו מחזיקים כמעט 18 אלף ישראליים. מלכה נחשב כאחד משמות המשפחה היהודיים העתיקים ביותר. מוצא השם הראשוני מגיע מצפון ספרד מתקופת המאה ה-12. השם קרוב לוודאי נגזר ככינוי לתושבי מאלגה בעבר הרחוק.

ממן – מקורו מהעיירה מֵאַמַן, שנמצאת במחוז גליסיה בצפון ספרד. כמעט כל נושאי השם הם יוצאי מרוקו ומספרם קרוב מאוד ל- 10 אלפים איש. וריאציות השם הן – מאמן, ממאן, בן-ממן, ממני, ממנה וכד'.

מרציאנו – נובע מהעיר מוּרְסִיָה שבדרום ספרד. במשך הזמן גרו בעיר אישים יהודים בולטים כמו יהודה דֵה-לָה קַוַולֵארִיָה – אחד מחשובי הספקים, שעזר לחמש את הצי הנוצרי במהלך המלחמה במוסלמים. משפחות יהודיות דגולות נוספות שחיו לצד המלך בספרד היו אבן-טוּרִיאֵל, בּוֹנְסֶנְיוֹר, אבן-לוֹפּ ועוד. וריאציות נוספות הנגזרות מהשם מרציאנו הן מורסיאנו, מורסיה, מורציאנו וכד'.

נברו / נווארו – מחוז נווארה נמצא בצפון ספרד בין חבל הבאסקים לארגון. הישוב היהודי הרשמי במחוז החל במאה ה-10. שם המשפחה בקרב יהודים הוא עתיק מאוד ומגיע כמעט לשמונה מאות שנים. השם רווח בימי הביניים גם בין יהודי פורטוגל (אלו ככל הנראה הגיעו מספרד).

סביליה – שמה של העיר המפורסמת הנמצאת במחוז אנדלוסיה שבדרום ספרד. עד שנת הגירוש היה הישוב היהודי בסביליה אחד מהעתיקים באי האיברי. זה כאשר חוזר אלפיים שנים אחורה. בעיר חיו משפחות יהודיות אצילות ומפורסמות כמשפחת אברבנאל, אבן-תיבון, אבולעפיה, אבן וִירְגָה ועוד.

סוויסה – משם העיירה סוּאֵסָה שממוקמת במחוז קנטבריה בצפון. קיימים שורשים לשם עוד מהמאה ה-13. בנוסף, סוויסה נחשב לאחד השמות הספרדיים המפורסמים, עם יותר מ-10 אלפים מחזיקי שם בישראל.

ספרד – השם מעיד באופן ישיר על ספרד. בלא מעט מקרים ניתן למצוא במסמכים רשמיים את השם בין יהודי מזרח ומרכז אירופה. זה תחת שמות דומים כגון ספניאר, שפניר, ספרדי, ספניול, ספניארד וכד'.

סרגוסטי – נובע משם העיר סרגוסה. מסופר כי יהודי העיר התיישבו בה עוד מהתקופה הרומית. השם מצוי ברוב הפעמים בין יהודי אלג'יריה, מרוקו וטוניסיה, אך ניתן למצוא אותו גם בין מדינות האימפריה העות'מאנית.

פַּארְדוֹ / פרדו – נקרא על שמה של העיירה אל פרדו. העיירה נמצאת במחוז מדריד שבמרכז ספרד. אל פרדו ממוקמת ליד טולדו, שבזמן תור הזהב בספרד הייתה המרכז היהודי המפואר ביותר.

פורטוגלי – השם מעיד כי נושאיו מגיעים מפורטוגל. קיימות נגזרות נוספות לשם והן פורטוגז ודי-פורטו.

פינטו – למעשה ישנן כמה עיירות בשם זה והן נמצאות בספרד וגם בפורטוגל. אולם, המפורסמת שבהן ממוקמת בין טולדו למדריד. גם השם זה מוכיח קשר ישיר לאי האיברי.

פְּרַאדוֹ / פרדו– קרוי על שמה של העיירה פְּרַדוֹ דֵל רֵאִי. העיירה נמצאת בדרום ספרד בין ערי מאלגה וסביליה, מקומות שבעבר גרו עשרות אלפי יהודים.

קוּאֵנְקָה – עיירה הנמצאת בין מדריד לוולנסיה. בזמן תור הזהב הייתה משפחה מפורסמת שנקראה בשם זה. כיום השם מאוד נדיר בין יהודים.

קורדובה – לקוח מהעיר קורדובה. העיר הייתה מוקד בולט לתלמידי חכמים רבים בתקופה המוסלמית בספרד. בקרב החכמים הבולטים היו רבי מימון הדיין, הרמב"ם, רבי יוסף אבן מיגאש, חֲסְדַאִי אבן-שַפְּרוּט וכו'. עם הגעתם של המוסלמים לספרד, נעשתה קורדובה לעיר אמנות וספרות הגבוהה באירופה.

קוּרִיאֵל – על אף ונראה בעל קשר עברי, גם הוא שם של עיירה בספרד ליד העיר וַיאָדוֹלִיד. ניתן לראות על פי מסמכים רשמיים כי יהודי ספרד החלו לאמץ את השם במאה ה-15.

קסטיאל – גם לשם זה ישנם שורשים באי האיברי. אולם במקרה זה קיימות שתי אפשרויות. האחת כי השם נובע מחבל הארץ קסטיליה, שבמאה ה-12 נוסדה בספרד במהלך מלחמות הדת במוסלמים. מאידך, ישנה גם סברה כי השם נגזר משם של עיר בפורטוגל העונה לשם קסטלו. על-פי מסמכים ניתן לראות בספרד השם הוא בן 700 שנים לפחות.

שריקי – מגיע משם העיירה חֵרִיקָה במחוז ולנסיה. בעבר ביטאו את האות ח' כש' -Xerica. את השם נושאים כמעט 3,400 אזרחים בישראל.

סוף-דבר – אזרחות פורטוגלית שמות משפחה זכאים

שער הכניסה לאירופה עלול להיסגר. אם חשבתם בעבר להיות אזרחים אירופאים וליהנות משלל יתרונות הדרכון הנכסף, אין עיתוי מתאים מזה עבורכם.

החוק-הפורטוגלי מקנה זכאות לאזרחות עבור כל אדם שיכול להוכיח כי שם משפחתו מופיע ברשימה שלעיל. היה וזיהיתם את שם-המשפחה שלכם בהווה או בעבר ברשימה – נשמח לסייע גם לכם לקבל דרכון פורטוגלי אירופאי. קבלת אזרחות פורטוגלית באמצעות גילוי שמות משפחה.

צרו קשר – שמות משפחה זכאים לדרכון פורטוגלי

עשרות שמות משפחה יהודיים מוכרים הם בעלי עבר ספרדי או פורטוגלי. האם גם השם שלכם זכאי? במידה ואתם צאצאים לאחת ממדינות צפון אפריקה ו/או האימפריה העות'מאנית לשעבר ישנם סיכויים גבוהים כי אתם זכאים. צרו עמנו קשר כדי לדעת האם אתם זכאים.

זכאות עבור אזרחות פורטוגלית דרך שמות משפחה במשרד עו"ד הגירה לפורטוגל.

 

 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה