דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אזרחות פורטוגלית לצאצאי יהדות ספרד

Jordan Levy-Bograd

צאצאים של יהודי ספרד ופורטוגל מרחבי העולם יכולים כיום לקבל אזרחות פורטוגלית, מתוקף חוק השבות של פורטוגל משנת 2015, שנחקק כתיקון לעוול הגירוש שחוותה יהדות ספרד בשנים 1492 ו-1496, בידי המונרכיה הקתולית. כעת בחלוף יותר מ – 500 שנים, החוק מאפשר אזרחות פורטוגלית לצאצאי המגורשים.

בתקופה האחרונה הופיעו דיווחים רבים על כך שממשלת פורטוגל צפויה להחמיר את תנאי הזכאות לפי חוק השבות. דיווחים אלו היו מקור לבלבול בציבור, שהשתקף גם ברשתות החברתיות. על פי השינוי המוצע בחוק, רק מי שחיים בפורטוגל במשך שנתיים ומעלה, יוכלו להגיש מועמדות לאזרחות. משמעותו של תיקון זה היא צמצום ניכר של היקף הזכאים הפוטנציאליים. אולם, התיקון המוצע נדחה לאחרונה בידי המפלגה הסוציאליסטית בפורטוגל.

אם אתם מעוניינים בתהליך הגירה תחת החוק הנוכחי, נשמח לסייע. משרדנו, עוסק בהגירה של צאצאי יהדות ספרד לפורטוגל. במאמר זה, המומחית שלנו לענייני הגירה לפורטוגל, ירדנה לוי-בוגרד, תפרט אודות התהליך.

אזרחות פורטוגלית לצאצאים

מהו התהליך במסגרתו צאצאי ספרדים יכולים לקבל אזרחות פורטוגלית?

המעוניינים להגיש מועמדות לאזרחות פורטוגלית מתוקף חוק השבות, נדרשים לעמוד במספר דרישות. הדרישה הראשונה והחשובה ביותר היא הוכחת קשרי משפחה לקהילת יהדות ספרד. זאת, על ידי הצגת שמות משפחה, שפה, מסורת ואילן יוחסין. זוהי משימה שקל לתאר, ויותר קשה לבצע בפועל: בהתחשב בפערי הזמן (יותר מ – 500 שנים), איתור ההוכחות לקשרי המשפחה עלול להיות מאתגר.

ניתן להיעזר בשירותי גנאלוגיה במקרים בהם מתגלה קושי בהוכחת השושלת המשפחתית. מומחי גנאלוגיה יכולים להתחקות אחר אסמכתאות ומסמכים בתוך אילן היוחסין, שיוכיחו כי למועמד/ת יש קשרי משפחה עם הקהילה הספרדית. דוגמאות למסמכים כאלה הן תעודות קניין, תעודות לידה או פטירה, רישומי בית עלמין, תעודות בר מצווה או תיעוד של רישום בבית כנסת.

מסמך הכרחי נוסף הוא אישור כתוב מהקהילה הספרדית בפורטוגל. חוק השבות מחייב הצגת אישור של קהילה היהודית בליסבון או בפורטו. רישום המאשר את העובדה שלמועמד/ת יש קשרי משפחה עם הקהילה הספרדית, נחשב למעשה כהוכחת השושלת המשפחתית הנדרשת.

חשוב לזכור שהמועמדים אינם נדרשים להוכיח כי הם עצמם חיים אורח חיים יהודי. למעשה, הם לא חייבים להיות יהודים כלל. דרישות הזכאות של חוק השבות, נשענות רק על הוכחת הקשר המשפחתי ליהודים שגורשו מספרד ופורטוגל.

צעד ראשון:

לאחר הגשת המסמכים המעידים על המוצא הספרדי, המועמדים נדרשים כאמור להשיג מכתב המלצה רשמי מאחת הקהילות היהודיות בפורטוגל. תהליך זה מתבצע באמצעות הצגת סדרה של מסמכים רשמיים, שהמועמדים נדרשים לספק. מסמכים אלו יכולים לכלול אילן יוחסין המתאר את השושלת המשפחתית ואת הקשר שלה לפורטוגל. בהחלט הוכח כי דוח גנאלוגי עשוי להיות גורם מכריע בתהליך קבלת האזרחות.

צעד שני:

לאחר השגת המלצה רשמית מאחת הקהילות היהודיות המוסמכות בפורטוגל, המועמדים נדרשים לשלוח את המסמכים הרלוונטיים ואת הבקשה שלהם למשרד הפנים הפורטוגלי. מסמכים אלו כוללים העתק של דרכון תקף ותעודת לידה, ועשויים לכלול גם תיעוד של רישום פלילי. המסמכים חייבים לעבור אימות ותרגום נוטריוניים ולהיחתם בחותמת אפוסטיל.

לאחר שהרשויות הרלוונטיות יבדקו ויעבדו את הבקשה, יימסר למועמד/ת מסמך מטעם הרשויות בפורטוגל. זוהי תעודת הלידה הפורטוגלית של המועמד/ת, הנושאת מספר זהות חדש ממשרד הפנים. עם קבלת המסמך, ניתנת למועמד/ת זכאות לתעודת זהות פורטוגלית, שהינה תנאי הכרחי לבקשת דרכון פורטוגלי.

כמה זמן לוקח לקבל דרכון פורטוגלי?

התהליך כולו נמשך בממוצע שנה עד שנתיים. אורך התהליך תלוי במשך הזמן להשגת המסמכים הרלוונטיים וארגונם. לצד זאת יש לציין שהמועמדים אינם נדרשים להימצא בפורטוגל במשך התהליך.

דרכון פורטוגלי: היתרונות

היתרונות שהדרכון הפורטוגלי מקנה לבעליו, הופכים אותו למבוקש מאוד בכל רחבי העולם. למחזיקי דרכון פורטוגלי יש זכויות סוציאליות, דתיות וכלכליות שונות, מתוקף היותם חברי האיחוד האירופי. מחזיקי הדרכון יכולים ללמוד באוניברסיטאות, לנוע ללא ויזה ולהחזיק נכסים בבעלותם ברחבי אירופה. אזרחי האיחוד האירופי יכולים לחפש עבודה ולגור באופן חוקי בכל מדינות האיחוד, מצרפת ועד איטליה.

עם דרכון פורטוגלי, אין צורך באישורים מורכבים ובוויזות עבודה באירופה, שעלולות להיות יקרות ולגזול זמן רב. איכות החיים במדינות האיחוד האירופי היא גבוהה, וכוללת הזדמנויות כלכליות, קריירה, זכויות אדם מפותחות וחירויות אזרחיות.

האם מגפת הקורונה משפיעה על ההחלטה להגיש בקשה לאזרחות פורטוגלית מתוקף חוק השבות?

כל עוד הנגיף מתפשט מקומית וגלובלית, כדאי שנישאר מעודכנים לגבי מספר המקרים והעובדות בשטח. קשה אמנם לחזות מתי העולם יחזור לשגרה, אך יש לזכור שתהליך בקשת האזרחות וקבלתה, הוא ארוך ממילא, ובדרך כלל נמשך שנה וחצי עד שנתיים. על פי עו"ד מיכאל דקר ממשרדנו, "עבור צאצאים של יהודי ספרד, הזמן הנכון להגיש את הבקשה הוא עכשיו. נשמח לסייע בתהליך בקשת האזרחות הפורטוגלית, או להשיב לכל שאלה בנושא".

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה