דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הסדרת מעמד בן זוג זר

Joshua Pex

"תהליך הסדרת מעמד בן זוג זר בישראל" – משפט קצר המסתיר מאחוריו נוהל מפורט ושנים של עבודה והגשת מסמכים מצד בני הזוג ו\או עו"ד המייצג אותם. משלב הזמנת בן הזוג לישראל על מנת שיחלוק את חייו עם הישראלי ויקבל אזרחות \ תושבות ישראלית ועד לקבלת המעמד עוברות שנים רבות – במקרה הטוב, בו הבקשה לא נדחית ובני הזוג לא נתקלים בבעיות.

אלפי זוגות עוברים את הליך הסדרת מעמד בן זוג זר זה מול רשות האוכלוסין וההגירה במשרד הפנים הישראלי כל שנה. לעומת זאת, מאות זוגות חווים הליך זה כמאבק מתיש וסיזיפי, מול ממסד אטום ופקידי מדינה אשר נראה כי פועלים להקשות עליהם בכל צעד ושעל. משרד הפנים מעריך ש5-10% מהנישואים של ישראלים עם בני זוג זרים הם פיקטיביים, ועושה כל האפשר כדי "לחשוף" יחסים כאלו ולמנוע קבלת תושבות או אזרחות ישראלית לבן זוג זר.

כך או אחרת, מדובר תמיד בהליך מורכב וארוך, בעל תנאים נוקשים הן עבור בן הזוג הזר והן עבור הישראלי אשר רוצה להסדיר לזר מעמד בישראל כדי שיוכלו לחיות יחד. יש להגיש הרבה מסמכים, לעבור שלבים שונים בהליך הסדרת המעמד המדורג, ולהסתדר מול פקידי משרד הפנים. בניגוד להליכי עלייה עם המשפחה, לדוגמה, בהם מדינת ישראל מקדמת ומסייעת בהליך, בעת הליך הגירה של בן זוג הבירוקרטיה ניטרלית במקרה הטוב, ועוינת, חשדנית, וממררת את החיים במקרה הרע.

משרד דקר, פקס, לוי מתמחה בהסדרת מעמד חוקי עבור בני זוג זרים של ישראלים. פנו אלינו במידה ואתם מתקשים בשלב הזמנת בן הזוג לחיים משותפים בישראל, שלבי ההליך המדורג, ראיונות כנות הקשר, ועוד.

נוהל הסדרת מעמד בן זוג זר

הסדרת מעמד בן זוג זר בישראל מחולקת למספר נהלים, בהתאם למערכת היחסים בין בני הזוג ומעמדם בישראל – נוהל הסדרת מעמד בני זוג נשואים, הסדרת מעמד ידועים בציבור, מעמד לבני זוג של תושבי ישראל שאינם אזרחים, ואיחוד משפחות לבני זוג תושבי האזור.

"ידועים בציבור" הם אנשים שחיים יחד בקשר מונוגמי אך אינם נשואים אחד לשני, כולל בני זוג מאותו מין – מעמדם מוסדר במסגרת נוהל חיים משותפים. תושבי "האזור" או "השטחים" הם פלסטינים החיים בגדה המערבית \ עזה ונמצאים בקשר זוגי עם  אזרח או תושב ישראלי.

  • הסדרת מעמד של בני זוג זרים אשר נשואים לאזרחים ישראלים – נוהל בני זוג נשואים מסדיר את מעמדו של הזר תוך 4.5 שנים, ומתחיל בהצגת מסמכים המוכיחים את הנישואים בפני פקידי משרד הפנים, על מנת לקבל אישור להזמנת בן הזוג לישראל ופתיחת תיק חיים משותפים. המבקשים נדרשים קודם כל להציג תעודת נישואין ממדינה אחרת מתורגמת ומאומתת ממדינה אחרת. למה ממדינה אחרת? כי בישראל אין נישואין אזרחיים, ולכן בני זוג בני דתות שונות אינם יכולים להתחתן בתוך גבולות ישראל. הליך עליה ליהודים וזכאי שבות קל בהרבה מהליך קבלת מעמד לבן זר, וישראלים מוסלמים לרוב נישאים בתוך המדינה \ לתושבי השטחים (ראו המאמר בנושא מעלה). על כן, רוב בני הזוג הזרים המוזמנים לישראל הם לא-יהודים הנשואים לבעלי מוצא יהודי, אשר התחתנו איתם בחו"ל. לעתים החתונה היא במדינה בה גר בן הזוג הזר, ולעתים השניים נוסעים למדינה המאפשרת רישום נישואים בקלות עבור מי שאינם אזרחי אותה מדינה – כגון קפרסין, צ'כיה, או (במקרה ובני הזוג נמצאים בישראל ומעדיפים לא לצאת מגבולות הארץ מסיבות שונות) אל סלבדור ופרגוואי. התפתחות אחרונה בנושא נישואים אזרחיים בחו"ל – נישואים אשר נערכים בצורה וירטואלית במדינת יוטה בארה"ב."נישואים בזום" מאפשרים לרשום את הזוגיות מבלי לצאת מהבית. נוהל בני זוג נשואים קובע כי בחצי שנה הראשונה אמור הזר לקבל אשרת עבודה (ב-1), ולאחר מכן מעמד של תושב ארעי (א-5), וזאת לתקופה מצטברת של 4 שנים (להלן "ההליך המדורג", מאחר ומעמד בן הזוג משתנה באופן הדרגתי) . בנוסף, יש להאריך את אשרת השהייה בישראל מדי שנה. לאורך התהליך, פקידי משרד הפנים יבדקו את כנות הקשר, בין השאר על ידי ראיונות בני הזוג. בסוף התהליך, כל עוד הזוג נשאר יחד, מוכיח כי מדובר בקשר אותנטי באמצעות מסמכים, ראיונות, מכתבי המלצה של חברים והוכחות לחיים משותפים, מרכז חייהם נמצא בישראל ואין מניעה אחרת להסדרת המעמד, יקבל הזר אזרחות ישראלית לצד אזרחותו האחרת.
  • הסדרת מעמד של בני זוג ידועים בציבור של אזרחים ותושבים ישראלים, לרבות מאותו המין – מאחר וזוגות רבים בני דתות שונות אינם יכולים להינשא במדינת ישראל, בתי משפט העניקו למוסד הידועים בציבור כוח משפטי רב יותר מאשר במדינות אחרות. נוהל ידועים בציבור רלוונטי להסדרת מעמדם של בני זוג זרים של אזרחים ותושבי קבע ישראלים שאינם נשואים רשמית. לבסוף, גם נישואים בין בני אותו מין אשר נערכו במדינה זרה מטופלים לפי נוהל קבלת מעמד לידועים בציבור. גם ידועים בציבור חייבים להציג מסמכים ונתונים רלוונטיים לפתיחת התהליך, אך ההוראות יוצרות הבדל חשוב בהתאם לסטטוס של בן הזוג הישראלי: כאשר מדובר באזרח, יוסדר המעמד בתוך תקופה של 7 שנים. אם מדובר בתושב קבע, יוסדר מעמדו של בן הזוג הזר בתקופה מצטברת של 9 שנים, ואם מדובר בבני זוג נשואים מאותו המין, שנוהל זה חל עליהם, תינתן האשרה כמו לבני זוג נשואים שלא מאותו מין. סופו של תהליך, ולאחר ראיון שיחזק את אמינות הקשר, יקבל הזר את אותו מעמד כמו בן זוגו.
  • הסדרת מעמד לבני זוג זרים הנשואים לתושבי קבע ישראליםשימו לאבחנה בין בני זוג זרים תושבי האזור, דוגמת פלסטינים תושבי השטחים לבין אזרחים זרים ממקומות אחרים. גם במקרה זה, יש להגיש מסמכים שמעידים על הקשר בין בני הזוג לפתיחת תיק איחוד משפחות, ותחילתו של ההליך המדורג. כל מסמך רשמי ממדינה אחרת דורש אימות בהתאם להוראות ורק לאחר הגשת מלוא המסמכים ייערך ראיון כנות הקשר לבני הזוג כדי לבדוק את כנות הקשר ולשלול סתירות. צליחת הראיון ללא סתירות תוביל תחילה למתן אישור כניסה לישראל ואשרת תייר עם רישיון עבודה לתקופה של 15 חודשים, שתוארך לשנה נוספת לאחר בדיקה, עד לתקופה כוללת של 27 חודשים. לאחריה, תוענק לבן הזוג תושבות ארעית לשנה, שתוארך לאחר בדיקה מדי שנה עד לתקופה כוללת של שלוש שנים, שבסיומה יוכל הזר להגיש בקשה לתושבות קבע. שימו לב שמי שכבר קיבל מעמד תושב קבע יכול להתאזרח בישראל רק תוך ויתור על כל אזרחות זרה, בניגוד לבן זוג של אזרח שיכול לקבל אזרחות לאחר הליך מדורג להסדרת מעמד ללא שרשויות ישראל יציגו דרישה לוותר על האזרחות הנוספת, קראו כאן על תושבות קבע או אזרחות לאחר הסדרת מעמד בני זוג זרים בישראל.

מה הם שלבי הסדרת מעמד בן זוג זר?

מה בעצם מטרת כל ההליך המדורג לקבלת מעמד עבור בן זוג? לוודא שבני הזוג אכן מאוהבים וחיים יחד, ובן הזוג הזר (וילדיו הקטינים, במידה ומצטרפים) מקבל תושבות או אזרחות בישראל על בסיס קשר אמתי עם הישראלי, ולא על בסיס קשר פיקטיבי עליו משקרים כדי להשיג מעמד בישראל. הווה אומר, בני הזוג חייבים להוכיח שהם היו בקשר רציני לפני הגשת הבקשה וממשיכים בקשר לאורך כל שלבי הבקשה.

ראשית כל, בני הזוג נפגשים, מתאהבים, ומנהלים מערכת יחסים מתמשכת, אשר עשויה לכלול נישואין. בשלב זה יש לשמור כל מיני הוכחות לקיום היחסין – רישומי שיחות ומיילים, כרטיסי טיסה לביקורים, חשבונות מחיים משותפים באותה דירה, הצהרות מחברים על כך שבני הזוג חיים יחד, ועוד. במידה ופרק הזמן בין תחילת הקשר להזמנת בן הזוג לישראל קצר במיוחד, ישנו הבדל משמעותי בין גילאי בני הזוג, או שישנו דבר אחר היוצא דופן, ייתכן ומערכת היחסים תתקבל בחשדנות על ידי משרד הפנים.

שנית, בן הזוג הישראלי פונה למשרד הפנים (רשות האוכלוסין וההגירה) על מנת להזמין את בן הזוג הזר לישראל ולפתוח בתיק חיים משותפים, למטרות קבלת מעמד. הליך ההזמנה כולל את הגשת ההוכחות לקיום הקשר ומספר רב של מסמכים נדרשים. במידה וישנה טעות כלשהי במסמכים שהוגשו, או שמשרד הפנים חושד שמערכת היחסין היא פיקטיבית ומוצא תירוצים לדחיית הבקשה, הליך הטיפול והגשת הבקשה מחדש יכול לקחת חודשים או שנים. בני הזוג נמצאים בשלב זה במדינות שונות, והדבר יכול לגרום לקושי בהמשך היחסים. עם זאת, אנו כבר לא ממליצים לנסות להתחיל את הליך ההזמנה כשבן הזוג הזר נמצא בארץ – מבחינת משרד הפנים מדובר בניסיון לדלג על שלב הזמנת בן הזוג, והם מסמנים את התיק כ"בעייתי" מלכתחילה.

לאחר שהבקשה מאושרת, מתחיל בעצם ההליך המדורג לקבלת מעמד, אשר נמשך בין 5 שנים (בני זוג נשואים של אזרחים) ועד 9 (ידועים בציבור של תושבים). בן הזוג מגיע לישראל, ומקיים משק בית משותף עם בן הזוג הישראלי (גרים יחד). אחת לכמה זמן, פקידי משרד הפנים מוודאים שבני הזוג עדיין חיים יחד – ביקורי בית, ראיונות, ועוד. כשבן הזוג הזר מגיע לישראל, הוא מקבל אשרת ב-1, אשר מאפשרת לו לעבוד בארץ. לאחר מספר שנים, מעמדו משתדרג לאשרת תושב ארעי, א-5. בסוף ההליך בן הזוג מקבל מעמד כאזרח או תושב בישראל.

אלו קשיים עשויים לצוץ בהליך קבלת מעמד לבן זוג זר?

כאמור מעלה, ראשית כל – חשד פקידי משרד הפנים שמערכת היחסים אינה אמתית. שווה לתכונן לראיונות כנות הקשר עם עורך דין ולהכין מראש מגוון הוכחות שהקשר אמתי, קיים, ומתמשך.

שנית – חוסר מסמכים מסויימים, מה שרלוונטי במיוחד להזמנת בת זוג.

שלישית – חוסר ביסוס מרכז חיים בישראל. הציפייה היא שבני הזוג יגורו ביחד בישראל – יבססו משק בית משותף ותא משפחתי. במידה ובן הזוג הזר נמצא פרק זמן ממושך בחו"ל, במיוחד בשלבים הסופיים של ההליך, הדבר יגרום לקשיים בקבלת מעמד.

לבסוף – פירוק מערכת היחסים תוך כדי הליך קבלת המעמד. בדרך כלל, גם אם לא תמיד, פרידה של בני הזוג תגרום להפסקת ההליך וגירוש בן הזוג הזר. עם זאת, במידה ובן הזוג הישראלי נפטר לקראת סיום ההליך \ אחרי נקודת האמצע, או שהשניים נפרדו מסיבות שאינן תלויות בבן הזוג הזר (כגון התעללות מצד בן הזוג הישראלי), ייתכן ובן הזוג הזר יקבל מעמד מסוים בישראל.

הסדרת מעמד בן זוג זר - משרד עו"ד דקר, פקס, לוי

מסמכי הסף לחיים משותפים – תרגום נוטריון, אימות אפוסטיל

השוני באופיה של כל בקשה לקבלת מעמד בישראל בהתאם למעמד הישראלי ובן הזוג הזר, מחייב את הפעלתו של עורך דין הבקיא מקרוב בכל הניואנסים ובהכרת רשימת המסמכים הנדרשים לצורך פתיחת תיק חיים משותפים. כך יימנע מצב שבו מחסור במסמכים הדרושים יוביל לעיכוב בפתיחת התיק ובקבלת הבקשה. חשיבותו של עורך הדין בעל ניסיון בתחום מתעצמת גם במקרים שבהם נדחית הבקשה, ויש צורך במיצוי ההליכים מול רשות ההגירה עוד לפני ההגעה לבית המשפט על ערכאותיו השונות.

יש להגיש מספר מסמכים, אשר חלקם נועדו לוודא את זהות בן הזוג, את כשירותו להיות בקשר זוגי או נישואין, ולוודא כי אינו מהווה סכנה לציבור או אינו בעל עבר פלילי. מסמכים בסיסיים אלו נקראים "מסמכי סף" – חלקם נקראים "מסמכי מרכז חיים" ונועדו להוכיח כי מרכז החיים של הזוג או בן הזוג הישראלי הוא בישראל, ואילו היתר נועדו להוכיח את כנות הקשר שבין בני הזוג. מדובר ברשימה מוגדרת מראש, אך כזו שעשויה להשתנות מלשכה ללשכה, והפקידים רשאים לדרוש מסמכים נוספים שאינם כלולים ברשימה זו, אם ירצו.

עבור מסמכים שהונפקו בחו"ל נדרש אימות אפוסטיל או על ידי הקונסוליה הישראלית באותה הארץ ׁ(עדיף אפוסטיל, ישנם פקידי משרד הפנים שלא שמעו על אימות מסמך בשגרירות). תעודות אשר אינן בשפה העברית (או באנגלית במידה והפקידים המטפלים בתיק שלכם יסכימו לכך) ידרשו גם תרגום נוטריוני לעברית. על אף שנהלי משרד הפנים קובעים כי ניתן להגיש מסמכים זרים גם בשפה אשר הפקיד המקבל במשרד הפנים דובר אותה, בפועל בלשכות רבות מסרבים לקבל מסמכים בשפות שאינן עברית ואנגלית, אפילו אם הפקיד המקבל דובר את השפה.

מה העלות הכוללת של קבלת מעמד עבור בן זוג זר?

המחיר הכולל של קבלת מעמד בישראל מסובך לחישוב מדויק. ראשית כל, יש את האגרות הרשמיות שבני הזוג משלמים למשרד הפנים על הגשת הבקשה, המסמכים, אשרות שונות ועד לקבלת הדרכון הישראלי \ תעודת הזהות. מדובר בכמה אלפי ש"ח סה"כ.

נוסף על כך, יש לשלם על תרגום נוטריוני ואפוסטילים בישראל ובחו"ל. ככל שתקבלו אישור לתרגום המסמכים לאנגלית במדינת המקור ותקבלו את האפוסטילים באותה מדינה, אישור המסמכים לא יהיה יקר במיוחד. במידה ותידרשו לתרגם את המסמכים לעברית בישראל (בייחוד משפה שלא הרבה נוטריונים דוברים) וככל ששכחתם לדאוג לאפוסטיל במדינת המוצא, או שכחתם להוציא מסמכים בעת השהות בחו"ל, ויש להוציא מחדש את המסמכים, כולל אפוסטיל, המחיר עשוי לעלות.

לבסוף, שירותי עו"ד. אלו עשויים להיות יקרים ביותר או זולים יחסית, תלוי בשלב בו תפנו לעורך דין הגירה לישראל. שיחת ייעוץ בת שעה (250$ + מע"מ) בה יפורטו המסמכים הנדרשים, צורת העבודה מול משרד הפנים וטיפים שימושיים נוספים, עשוייה לחסוך עשרות אלפי שקלים כתוצאה מדחיית הבקשה, שלאחריה תאלצו לפנות בבקשות ערר שיגיעו עד לערכאות משפטיות גבוהות (עשרות אלפי ש"ח).

הסדרת מעמד לבן זוג זר בישראל – משרד עורכי דין דקר, פקס, לוי

משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי הוא אחד המובילים בישראל בתחום דיני הגירה לישראל, קבלת מעמד חוקי בישראל עבור בני זוג זרים הנשואים או נמצאים בקשר זוגי קבוע עם ישראלי. בין אם אתם צריכים לרשום את נישואיכם בחו"ל, נדרשים להשיג, לתרגם ולאמת מסמכים, נתקלים בסירוב בעת הזמנת בן הזוג לישראל או עומדים בפני גירוש בן הזוג לחו"ל – אנחנו כאן כדי לעזור לכם לקבל מעמד בישראל ולקיים את התא המשפחתי בארץ.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה