דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

כיצד ניתן לקבל אזרחות ישראלית לבן זוג זר? (מידע משפטי)

Michael Decker

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

התהליך לצורך קבלת אזרחות ישראלית לבן זוג זר עשוי להיות מורכב וממושך, ורצוף במכשולים ביורוקרטיים. משרדנו מטפל באופן שוטף בבקשות להסדרת מעמד עבור אזרחים זרים, הנשואים או חיים בזוגיות עם בני זוג ישראלים ומעוניינים להקים עמם חיים משותפים בישראל. ניסיוננו הרב בטיפול בנושא לימד אותנו כי היכרות מוקדמת עם התהליך וליווי משפטי במסגרתו עשויה להוות מפתח להצלחה בתהליך. במאמר זה נסקור עבורכם את שלבי ההליך והמכשולים המשפטיים העשויים להתעורר במסגרתו, כמו גם את הפתרונות עבור מכשולים אלה.

עורכי הדין ממשרדנו, אשר לו סניפים בירושלים ובתל אביב, מתמחים בדיני הגירה לישראל. למשרדנו ניסיון רב ומוכח בייצוג משפטי של זוגות ומשפחות בהליכי הסדרת מעמד בישראל, מול הרשויות ובתי המשפט. אנו מלווים את הלקוחות ומסייעים להם משפטית לאורך כל שלבי ההליך של הסדרת מעמד עבור בני זוג זרים, וכן ילדיהם הקטינים של בני הזוג הזרים המגיעים עמם.

כיצד ניתן לקבל אזרחות ישראלית לבן זוג זר? (מידע משפטי)

איך מתמודדים עם התהליך הממושך לקבלת אזרחות ישראלית לבן זוג זר?

מדיניות ההגירה בישראל אינה מעניקה זכות אוטומטית לאזרחי ותושבי המדינה לחיות בישראל עם בני זוג זרים. חוק האזרחות וחוק הכניסה לישראל אמנם מאפשרים לזוגות מעורבים להסדיר את מעמדם בישראל, אך הדבר מצריך לעבור תהליך ממושך, הלוקח בדרך כלל מספר שנים. בפועל, מדובר בבשורה לא פשוטה עבור עשרות אלפי זוגות מעורבים (ישראלי ואזרח זר) אשר אינם תמיד מודעים לכך.

לא פעם זוגות אלה מכירים מעבר לים, או במהלך ביקור או שהות של בני הזוג הזרים בישראל. כאשר בודקים בני הזוג האם המצב המשפטי מאפשר להם לחיות חיים משותפים בישראל, מתברר להם כי עליהם להגיש בקשה במשרד הפנים ולעבור תהליך אשר עשוי לקחת כ-5 שנים בממוצע. זוגות רבים אינם מצליחים לעבור את התהליך בהצלחה ובכוחות עצמם, בין אם משום שהם מתקשים לעמוד בדרישות שמציבה רשות האוכלוסין וההגירה בפניהם, ובין אם משום שהם מתייאשים במהלך הדרך.

משרדנו סייע וממשיך לסייע לזוגות מעורבים רבים לפלס את דרכם בנבכי הביורוקרטיה שמציבות הרשויות בישראל ולצלוח את התהליך המורכב לצורך הסדרת מעמד בני הזוג הזרים מול משרד הפנים. חשוב לדעת כי קבלת אזרחות ישראלית לבן זוג זר היא אינה בגדר משימה בלתי אפשרית. טיפול משפטי נכון בבקשה מתחילת הדרך עשוי להפוך את התהליך לכזה שניתן להתמודד עמו באופן סביר.

כמו כן, היכרות מוקדמת עם שלבי ההליך עשויה לעזור לבני הזוג להבין עם מה הם עתידים להתמודד, ולהיערך בהתאם. להלן נציג עבורכם את שלבי ההליך, אשר מתחילים בבקשה לפתיחת תיק חיים משותפים עבור בני הזוג הזרים, עוברים דרך ראיון הבוחן את כנות הקשר הזוגי, ממשיכים בהליך מדורג לצורך הסדרת מעמד בני הזוג הזרים ובסיומם ניתן יהיה לקבל את האזרחות הישראלית המיוחלת.

עבור מי ההליך להסדרת מעמד בישראל רלוונטי?

ככלל, כל מי שמעוניינים לקבל אזרחות ישראלית לבן או לבת זוג זרים, יידרשו לעבור הליך להסדרת מעמדם. הנהלים בנושא חלים הן על זוגות מעורבים נשואים והן על זוגות שהם ידועים בציבור, וכן על בני זוג מאותו המין. במקרים בהם לבני הזוג הזרים יש ילדים קטינים החיים עמם והם מעוניינים להסדיר את מעמדם, ההליך להסדרת המעמד בני הזוג יכלול גם את הסדרת המעמד של ילדיהם הקטינים.

חריגים לכך הם, למשל, מקרים בהם בני הזוג הזרים הם יהודים המעוניינים לעלות ארצה מכוח חוק השבות. ואולם, במקרים בהם לבני הזוג הזרים אין זיקה אחרת לישראל מלבד הקשר הזוגי עם בני זוגם הישראלים, יהיה עליהם כללל לעבור את ההליך המלא לצורך קבלת אזרחות ישראלית.

כיצד פותחים תיק חיים משותפים?

השלב הראשוני במסגרת התהליך לצורך הסדרת מעמד בישראל הוא שלב פתיחת התיק במשרד הפנים. לצורך פתיחת התיק, זוגות השוהים בישראל נדרשים להגיע פיזית אל לשכת רשות האוכלוסין הקרובה למקום מגוריהם על מנת להגיש בקשה. כאשר בני הזוג הזרים חיים מעבר לים ובני הזוג הישראלים חיים בישראל, תידרש הזמנת בני הזוג הזרים מראש וקבלת אישור כניסה לישראל עבורם. במידה ושני בני הזוג חיים בחו״ל, הטיפול בהליך יחל מול הנציגות הישראלית (השגרירות או הקונסוליה) הקרובה למקום בו שוהים בני הזוג.

הנהלים בנושא קובעים כי על בני הזוג להגיש מסמכים שונים במעמד פתיחת התיק. מסמכים אלה כוללים את טפסי הבקשה, תעודת זהות של בני הזוג הישראלים ודרכון זר של בני הזוג, מכתב הסבר בחתימת שני בני הזוג המתאר את הקשר הזוגי ביניהם, מסמכים של בני הזוג הזרים (לרבות תעודת לידה, תעודה על היעדר עבר פלילי, תעודה עדכנית לגבי מצב משפחתי ובמקרים של שינוי שם המשפחה – תעודת שינוי שם) וכן הוכחות בדבר הקשר בין בני הזוג.

הוכחות לקשר הזוגי יכולות לכלול חשבונות בנק משותפים, מכתבים מטעם חברים ובני משפחה המאמתים את הקשר הזוגי, אישורים על מגורים משותפים וכיו״ב. רשימת המסמכים אשר יש להגיש עשויה להשתנות על פי נסיבות המקרה. לא פעם הטיפול בבקשה עשוי להתעכב לאור אי המצאה של מסמכים מסוימים, או דרישה למסמכים נוספים מצד פקידי רשות האוכלוסין וההגירה המטפלים בתיק. לכן חשוב להתכונן מראש ולדאוג כי כל המסמכים הנדרשים יהיו בידי בני הזוג ויוצגו במעמד פתיחת התיק. להרחבה אודות רשימת המסמכים הנדרשים, ראו מאמר נוסף אשר התפרסם באתר משרדנו.

מהו ראיון כנות הקשר?

עם הגשת הבקשה לחיים משותפים בישראל, ובכפוף להגשת כל מסמכי הסף, תינתן לבני הזוג הזרים אשרת שהייה בישראל למשך 6 חודשים. לאחר מכן, ייערך לבני הזוג ראיון אשר יבחן את כנות הקשר הזוגי ביניהם. במהלך הראיון, ינסו פקידי רשות האוכלוסין לוודא כי אכן מדובר בקשר אותנטי. עשויות להיות מופנות כלפי בני הזוג שאלות קשות ואינטימיות אודות הקשר ביניהם, והמראיינים ינסו לזהות סתירות בין דברי בני הזוג. חשוב להיערך לקראת הראיון כראוי. הסברנו על כך במדריך מפורט אשר התפרסם באתרנו.

ההליך המדורג לצורך קבלת אזרחות ישראלית לבן זוג זר

כפי שציינו לעיל, ההליך המדורג עשוי להימשך מספר שנים. במסגרת הבדיקה ייערכו ראיונות תקופתיים לבני הזוג, על מנת לוודא כי הקשר הזוגי ביניהם ממשיך להתקיים וכי מרכז חייהם המשותפים הוא עודנו במדינת ישראל. במהלך תקופת הביניים שלאחר פתיחת תיק החיים המשותפים תינתן לבני הזוג הזרים אשרת ישיבה ארעית לתקופה של שנה, כמו גם תעודת זהות ארעית. לאחר מכן, ניתן יהיה להאריך את האשרה לתקופה של שנה בכל פעם.

סיום ההליך המדורג משתנה בהתאם לסוג הקשר בין בני הזוג. לגבי בני זוג נשואים, התקופה הממוצעת לסיום ההליך היא כ-4 שנים. לגבי בני זוג ידועים בציבור, התקופה הממוצעת לסיום ההליך ממושכת יותר, והיא עשויה לקחת כ-6 שנים. משך התקופה המדויק עשוי להשתנות בהתאם לנסיבות המקרה. בסיום התקופה, תינתן לבני הזוג האפשרות לקבל תושבות קבע או אזרחות ישראלית. לפירוט נוסף אודות ההליך המדורג, ראו מאמר מקיף בנושא שהתפרסם באתרנו.

אזרחות ישראלית לבן זוג זר – צרו קשר עם משרד עורכי דין העוסק בדיני הגירה לישראל

לעיל פירטנו אודות השלבים בדרך לקבלת אזרחות ישראלית לבן זוג זר בישראל. אם אתם זקוקים לייעוץ או סיוע בכל סוגיה הנוגעת לנושא, ניתן לפנות לעורך דין המתמחה בדיני הגירה לישראל ממשרדנו. במשרד עורכי הדין שלנו תמצאו עורכי דין המתמחים בתחום הסדרת מעמד לבני זוג זרים החיים במשותף עם בני זוג ישראלים, ובהליכי התאזרחות בישראל עבור זוגות ומשפחות.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה