דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תיק חיים משותפים במשרד הפנים – אילו מסמכים נדרשים לצורך הסדרת מעמד בני זוג זרים?

Michael Decker

פתיחת תיק חיים משותפים מהווה שלב ראשון בתהליך הסדרת מעמד בישראל של בני זוג זרים החיים בזוגיות עם אזרחים ישראלים. בשלב זה נדרשים בני הזוג להציג מסמכים שונים, שעליהם להכין מראש. משרד הפנים מקפיד מאוד על הגשת המסמכים במלואם. במאמר זה ריכזנו עבורכם מידע בנושא, שהוא בבחינת לגזור ולשמור.

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בתחום דיני ההגירה לישראל. משרדנו מסייע לבני זוג זרים בהליכי הגירה והתאזרחות בישראל, ובייצוגם בפני רשות האוכלוסין של משרד הפנים והערכאות המינהליות והמשפטיות.

הסבר על פתיחת תיק חיים משותפים ועל החשיבות שבהצגת המסמכים במלואם

הדרך להסדרת מעמדם של בני זוג זרים בישראל נעשית באמצעות הליך מול רשות האוכלוסין וההגירה. חוק האזרחות מבחין לעניין זה בין זוגות נשואים ובין זוגות שאינם נשואים. מכוח חוק זה נקבעו נהלים נפרדים לגבי זוגות נשואים ולגבי זוגות ידועים בציבור. ההליך מתחיל בפתיחת תיק חיים משותפים עבור בני הזוג. להרחבה על נושא זה, ראו מאמרים שפורסמו באתר משרדנו, ביחס לזוגות ידועים בציבור שאינם נשואים וביחס להליך הסדרת מעמד עבור בני זוג נשואים.

לאחר הגשת הבקשה המקוונת יש להגיש מסמכי סף, וכן מסמכים נוספים שעשויים להידרש במקרים ספציפיים. בטרם נפרט על המסמכים הללו, נדגיש כי חשוב להצטייד בהם מראש. כך גם חשוב לוודא שהמסמכים שדורשים זאת מאומתים בחותמת אפוסטיל וכוללים תרגום נוטריוני. זאת לאור הקפדה יתרה של משרד הפנים על עמידה בנהלים שקבע.

מסמכי סף – חובה לפתיחת תיק במשרד הפנים

בשני המקרים על בני הזוג להגיש: טופס בקשה לקבלת ויזה או להארכתה; דרכון זר של בני הזוג הזרים, התקף שנתיים קדימה לפחות; 2 תמונות פספורט של כל אחד מבני הזוג; תעודת זהות של בני הזוג הישראלים; מכתב הסבר בחתימת שני בני הזוג אודות הקשר ביניהם; ותצהיר של בני הזוג על אמיתות החומר שהגישו ועל חובתם להודיע על שינויי נסיבות (התצהיר מצורף לנהלי משרד הפנים כנספח). על בני זוג נשואים לצרף גם תעודת נישואין מקורית, מאומתת ומתורגמת.

בנוסף, על בני הזוג להציג ראיות נוספות לכנות הקשר ביניהם, מתקופה של לפחות שנה בטרם הוגשה בקשתם. מסמכים אלה יכולים להיות, בין היתר, תמונות משותפות, חוזה שכירות, חשבונות משותפים, מכתבים והמלצות בנוגע להיכרות בני הזוג מטעם בני משפחה וחברים (לצד הוספת צילום תעודת זהות של כל אחד מהממליצים ומתן פרטי התקשרות עמם). בהתאם לנסיבות המקרה, ייתכן שיתבקשו ראיות נוספות.

מסמכים הסדרת מעמד בני זוג זרים

מסמכים נוספים – פתיחת תיק במשרד הפנים – הזמנת בני זוג זרים לישראל

בני הזוג המוזמנים יתבקשו להציג בפני לשכת רשות האוכלוסין וההגירה גם תעודת לידה מקורית / מאומתת; תעודה ציבורית עדכנית ממדינת מוצאם המעידה על הסטטוס האישי הקודם והנוכחי שלהם ׁ(במידה ומדינת המוצא של בן הזוג לא מנפיקה תעודת מצב אישי \ תמצית רישום כזו, ניתן להציג תעודת נישואין מאותה מדינה הכוללת את המצב האישי טרם הנישואין.במידה ואין אפשרות להציג תעודה כזו, יש לקבל תצהיר נוטריוני של האזרח הזר על מצבו האישי במדינת המוצא); תעודת יושר (הוכחת היעדר עבר פלילי) ממדינת מוצאם; ובמידה וביצעו שינויי שם (פרטי/משפחה) גם תעודה ציבורית המעידה על שינוי שם. אם בני הזוג הזרים מגיעים ממדינות חבר העמים או מזרח אירופה, הם יופנו ע״י לשכת הרשות לקבלת חוות דעת מטעם לשכת הקשר (נתיב). לגבי זוגות נשואים המבקשים להסדיר מעמד של ילדי בני הזוג הזרים מקשר קודם, קיימת דרישה למסמכים נוספים, עליהם פירטנו במאמר נוסף בנושא.

האם ניתן לערער על החלטה לדחות בקשה עקב היעדר מסמכים?

במקרים שונים ומסיבות שונות בני הזוג עשויים להיתקל בבעיה להשיג את כלל המסמכים הדרושים. הדבר נפוץ, למשל, לגבי מבקשי מקלט, אשר אין באפשרותם לחזור למדינות מוצאם לצורך השגת מסמכי הסף. החוק מאפשר להגיש ערר לבית הדין לעררים בגין החלטת רשות האוכלוסין וההגירה בעניין מסמכי הסף. ערכאות הערעור עשויות להתערב במקרים מסוימים בהחלטת הרשות ולשנותה. להרחבה על נושא הליך ערעור על החלטה של משרד הפנים, ראו מאמר נוסף שפורסם באתר משרדנו בנושא.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה

הסוגיה של המצאת מסמכים לצורך הסדרת מעמד בני זוג זרים בישראל הינה קריטית לצורך עמידה בנהלי משרד הפנים. אם יש לכם שאלות משפטיות או שנתקלתם בקשיים בנושא, עורך דין מומחה לדיני הגירה ממשרדנו ישמח לעזור לכם. תוכלו ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה