Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

פתיחת תיק חיים משותפים והסדרת ויזה בישראל לבני אותו המין

Michael Decker

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

כיצד יכולים זוגות גאים לחיות יחד בישראל, כאשר אחד מבני הזוג הוא/היא אזרח/ית מדינה זרה? פסק דין שניתן לאחרונה בבית המשפט העליון הביא לשינוי ביחס המדינה כלפי זוגות אלה, והקל עליהם במסגרת ההליך שמטרתו קבלת אזרחות עבור בני הזוג הזרים. במאמר זה עורך דין מיכאל דקר, מומחה לתחום הגירה לישראל ממשרדנו, מסביר מהו המצב המשפטי בנושא אקטואלי זה, וכיצד מסדירים לבני אותו המין ויזה ומעמד בישראל.

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בתחום דיני ההגירה. למשרדנו ניסיון רב, בין היתר, בהסדרת מעמדם החוקי של זוגות שבהם אחד מבני הזוג זרים, ובייצוגם בפני רשות האוכלוסין של משרד הפנים וכל הערכאות המינהליות והמשפטיות.

ויזה בישראל לבני אותו המין

המצב המשפטי לגבי זוגות בני אותו המין – הסדרת מעמד בישראל

קהילת הלהט״ב בישראל פעלה ופועלת רבות על מנת לקדם שוויון זכויות מלא בפני בני ובנות הקהילה. המאבק למען שיווי זכויותיהם נשא פירות רבים והביא, בין היתר, לאפשרות עבור זוגות נשואים בני אותו מין להירשם כנשואים במשרד הפנים. על-פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה (כפי שפורסמו באתר וואלה!) נרשמו בישראל אלפי זוגות להט״בים כנשואים. על אף זאת, וחרף שינויים רבים שחלו בזכות המאבק הנ״ל, עדיין לא ניתן לומר כי זכויותיהם שוות לאלה של זוגות סטרייטים בישראל.

עקב כך שהחוק בישראל מחייב נישואים לפי הדין הדתי, קיימים קשיים שונים עבור זוגות רבים להינשא. עבור זוגות נשואים שבהם בן/בת הזוג הוא/היא אזרחי מדינה זרה, עליהם לעבור תהליך ממושך שבסופו בני הזוג הזרים יוכלו לקבל אזרחות. במקרה מקביל של זוגות בני אותו המין, המצב המשפטי אף מורכב יותר. נהלי משרד הפנים בנושא נקבעו בתקופה שבה מעט זוגות גאים נישאו. כתוצאה מכך, הנוהל הרלבנטי לגבי זוגות בני אותו המין הוא אותו נוהל החל על זוגות ידועים בציבור.


פתיחת תיק חיים משותפים והסדרת ויזה בישראל לבני אותו המין

כפי שציינו במאמר העוסק בזוגות ידועים בציבור שבהם בן או בת הזוג הם אזרחי מדינה זרה, הנוהל ביחס אליהם קובע הליך ממושך יותר (לעומת הנוהל החל ביחס לזוגות נשואים) לשם קבלת אזרחות לבני הזוג הזרים. בעתירה לבג״צ שהוגשה בנושא לפני מספר שנים, על-ידי עמותת אבות גאים, נטען לפגיעה בשוויון בקרב זוגות להט״בים נשואים בהקשר זה. בפסק הדין נקבע כי במקום החלת הנוהל של זוגות נשואים על זוגות בני אותו המין, יקוצר משך הטיפול בזוגות כך שיהיה שווה באורכו לאורך הטיפול בזוגות נשואים.

בשלב פתיחת התיק במשרד הפנים, נדרשת התייצבות של בני הזוג אם הם מצויים בישראל. הם יידרשו להציג מסמכים שונים (עליהם פירטנו בהרחבה במאמר נוסף) ולהשיב על שאלות הנוגעות לרקע של כל אחד מהם. בנוסף, הם יידרשו להציג ראיות המעידות על חיים במשותף, וראיות אלה יעברו בחינה ראשונית במעמד פתיחת התיק. בנוסף, נבחנים כנות הקשר ביניהם והיעדר מניעות או הגבלות חוקיות לגבי השהות בישראל של בן הזוג הזר. 

ויתור על אזרחות זרה

הבדל משמעותי נוסף בין הנוהל החל על זוגות נשואים ובין הנוהל החל על ידועים בציבור (וכן על זוגות בני אותו המין, גם אם הם נשואים) הוא שעל-פי חוק האזרחות במקרה האחרון, בסוף התהליך ייאלצו בני הזוג הזרים הידועים בציבור או בני אותו המין, לוותר על אזרחותם כדי לקבל אזרחות ישראלית. במקרה של זוגות נשואים סטרייטים, בני הזוג הזרים לא ייאלצו לוותר על אזרחותם בסוף התהליך. יש לציין כי החוק עדיין מסמיך את שר הפנים לפטור את בני הזוג הזרים מוויתור על אזרחותם, אם ראה סיבה המצדיקה זאת. אך מכל מקום, הדבר אינו נעשה באופן אוטומטי ודורש הגשת בקשה מסודרת לשם כך. ייתכן מאוד כי כאשר מקרים עתידיים בנושא יגיעו לבית המשפט, יתקבלו טענות על אפליה בהקשר זה.

צרו קשר עם עורך דין בנושא דיני הגירה לישראל

כפי שניתן להיווכח, הליך הסדרת ויזה בישראל ומעמד חוקי לבני אותו המין הינו הליך מורכב, אשר דורש עמידה בכללים שקבועים בדין ומחויבות לתהליך בירוקרטי מול משרד הפנים. משרדנו בעל ניסיון רב בדיני הגירה ובייצוג זוגות בהליכי הסדרת מעמדם החוקי מול רשויות המדינה. אם אתם זקוקים לסיוע וליווי בהסדרת מעמדכם או מעמד יקיריכם, נשמח לעמוד לשירותכם באופן מקצועי ובלתי מתפשר. 

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top