דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אימות מסמכים שהנפיקה ברית המועצות לשעבר (מידע משפטי)

Michael Decker

האם וכיצד ניתן לבצע אימות רשמי עבור מסמכים ממדינות ברית המועצות לשעבר? ישנו קושי משפטי בקבלת אפוסטיל לתעודות רשמיות שהונפקו בימי ברית המועצות. דרך הפתרון העיקרית כיום היא הוצאת העתק משוחזר של התעודות הנדרשות, אותו ניתן יהיה ככלל לאמת, כך שיתאפשר להציג את המסמך בפני הרשויות בישראל או במדינות זרות. להלן יסביר עורך הדין מיכאל דקר, נוטריון ושותף במשרדנו, על התהליך והאפשרויות המשפטיות בנושא.

אימות מסמכים שהנפיקה ברית המועצות לשעבר (מידע משפטי)

מתי נדרש אימות מסמכים ממדינות ברית המועצות לשעבר?

בישראל חיים, על פי הנתונים הרשמיים, מעל 850 אלף יוצאי מדינות ברית המועצות לשעבר. לא פעם הם או קרובי משפחתם עשויים להידרש, במסגרת ניהול הליכים שונים, להמציא מסמכים שהונפקו בתקופת קיומה של ברית המועצות. מסמכים אלה עשויים להיות תעודת לידה, תעודת נישואין, תעודת גירושין, תעודת פטירה, תעודת שינוי שם וכיו״ב. ההליכים בהם יידרשו מסמכים אלה כוללים הליכים בנושא הגירה לישראל (כגון הסדרת מעמד אישי, הסדרת מעמד עבור בני זוג זרים או הגירת בני משפחה, כגון קטינים או הורים קשישים ובודדים) ולעיתים הגירה לחו״ל. לעיתים מדובר בהליכים ביורוקרטיים אחרים המתנהלים בפני הרשויות בישראל. לא תמיד המסמכים המקוריים מברית המועצות נמצאים בהישג יד, לא כל שכן מסמכים המאושרים כדין מבחינת הרשויות בישראל. הדבר מעורר קושי מיוחד, שעה שבמצב המשפטי העדכני בפדרציה הרוסית, עשויות להיות מסורבות בקשות לאימות מסמכים שהונפקו בברית המועצות לשעבר. להלן נסביר מה בכל זאת ניתן לעשות באותם מקרים.

מה המצב המשפטי ברוסיה כיום בנוגע לאימות מסמכים ממדינות ברית המועצות לשעבר?

רוסיה הצטרפה לאמנת האג (אפוסטיל) בשנת 1992. אמנה זו עוסקת באימות מסמכים בשיטה המודרנית, וחתומות עליה מרבית מדינות העולם, כולל ישראל. אלא שבשונה מישראל, שבה יש מעט גופים רשמיים העוסקים באימות מסמכים ושבהם ניתן לקבל חותמת אפוסטיל על מסמכים רשמיים של המדינה (הגופים העיקריים הם משרד החוץ בירושלים וחלק מבתי המשפט), ברוסיה פועלים קרוב ל-30 משרדים רשמיים שונים בהם ניתן לבצע אימות מסמכים. משרדים אלה פעלו עוד בימי ברית המועצות ועברו שינויים לאורך השנים, מבחינת השיוך המחוזי ברוסיה. בחלק מהמקרים אף חל שינוי מבחינת השיוך המדינתי של המשרדים. זאת משום שפירוק ברית המועצות הוביל לכך שחלק מהמשרדים שבעבר היו חלק משטחה, מצויים כיום בטריטוריות שעברו לבעלות של מדינות אחרות (כלומר, מחוץ לשטחי רוסיה כיום).

אחת הבעיות המרכזיות לגבי ביצוע אימות אפוסטיל עבור מסמכים רשמיים שהונפקו בברית המועצות נוגעת לכך שתנאי מרכזי במסגרת אמנת האג הוא כי המסמכים חייבים לציין את שם הפקיד הממשלתי שהנפיק את המסמך ואת תפקידו הרשמי. תעודות לידה ותעודות אחרות שהונפקו בברית המועצות לשעבר לרוב אינן כוללות ציון של שם הפקיד שהנפיק אותן. בהתאם, במקרים רבים המסמכים אינם עומדים בתנאי אמנת האג והרשויות ברוסיה כיום עשויות לסרב לבצע אימות עבורם בחותמת אפוסטיל.

כיצד הוצאת גרסה משוחזרת של המסמך עשויה להוות פתרון לסוגיה?

פתרון אפשרי אחד הוא השגת גרסה משוחזרת של המסמך על-ידי המשרד הרשמי במחוז הרלוונטי ברוסיה. היות שגרסה משוחזרת תהווה למעשה תעודה שהונפקה ברוסיה, על פי התנאים המודרניים לאימות מסמכים, הדבר יאפשר לבצע אימות עם חותמת אפוסטיל על גרסה זו של המסמך. ואולם, חשוב לדעת כי גרסה משוחזרת של תעודה עלולה לעיתים לעורר קשיים משפטיים בנוגע לקבלת המסמך על-ידי הרשויות בישראל. לדוגמה, נוהל של משרד הפנים בנושא (אשר, נכון למועד כתיבת שורות אלה, עודכן לאחרונה בחודש אוגוסט 2022) קובע כי במידה ותעודה הונפקה במועד מאוחר יותר מהתאריך של האירוע שעליו היא מעידה, מגישי המסמך יידרשו להסביר את פער הזמנים. היה וההסבר לא ישכנע את פקידי הרשות, הם עלולים לסרב לקבל את המסמך.

במקרים בהם יסרבו הרשויות בישראל לקבל את הגרסה המשוחזרת והמאומתת, ייתכן ויתעורר צורך להשיג על החלטת הסירוב, בין אם באמצעות ערר פנימי במשרד הפנים, ובין אם באמצעות הגשת ערעור בבית הדין לעררים או עתירה בבית המשפט. מעבר לכך, עצם ביצוע ההליך של הוצאת גרסה משוחזרת של תעודה רשמית ברוסיה עלול להעלות קשיים שונים מבחינה ביורוקרטית. משרדנו משתף פעולה עם משרד מוביל הפועל ברוסיה, על מנת לספק מענה משפטי מיטבי ומקיף במסגרת הטיפול באימות מסמכים במקרים מעין אלה.

האם קיימים פתרונות נוספים לגבי אימות מסמכים רשמיים שהונפקו על-ידי ברית המועצות לשעבר?

פתרון נוסף הוא הצגת מסמך המקור, ללא אפוסטיל. ייתכן כי במקרים מסוימים התערבות עורך דין מומחה לדיני הגירה תוכל לאפשר הגעה להבנות או מציאת פתרונות אלטרנטיביים מול הרשויות. לדוגמה, קיימים מקרים בהם נציגים של נתיב (גוף במשרד ראש הממשלה, האחראי על קשר עם יהודי מדינות ברית המועצות לשעבר) מתבקשים על-ידי הרשויות לבחון אמינות של מסמכים שמקורם בברית המועצות לשעבר, על פי ניסיונם המקצועי. לצד זאת, עשויים להימצא פתרונות נוספים במקרים פרטניים של קושי בביצוע אימות למסמכים ספציפיים.

אימות מסמכים שהנפיקה ברית המועצות לשעבר  – צרו קשר עם עורך דין ונוטריון המתמחה בדיני הגירה לישראל ואימות מסמכים רשמיים

במאמר זה הסברנו על הקושי העומד במקרים של הצורך לאמת מסמכים שהונפקו במדינות ברית המועצות לשעבר. אם יש לכם כל שאלה נוספת או צורך בסיוע בנושא, ניתן ליצור קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה ממשרדנו ונשמח לעזור. משרדנו, בירושלים ובתל אביב, עוסק באופן שוטף בהליכים שונים בנושאי הגירה לישראל, לרבות הסדרת מעמד עבור בני זוג זרים ובני משפחה, אשרות עבודה בישראל, סוגיות הומניטריות ובקשות לקבלת תושבות קבע או אזרחות.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה