דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הגירה, עלייה והנפקת דרכון: הכל על איתור תעודת לידה מברה"מ

Michael Decker
Michael Decker

תעודת הלידה שמקבל אדם מהמדינה (ישראל או כל מדינה אחרת בהתאם למקום הלידה) לאישור מקום ונסיבות הולדתו, היא מסמך שרבים מאיתנו לא מקפידים לשמור ולפעמים אנחנו אפילו לא מודעים לעצם הקיום שלו. אין בעיה במידה ולעולם לא נצטרך להציג את תעודת הלידה לאף אדם או רשות, גם אם הדבר אומר שאנו נשארים כל חיינו אזרחי מדינה אחת. אבל ישנם בהחלט מקרים בהם הצגת תעודת הלידה (לרוב לאחר תרגום נוטריוני) תהווה דרישה בסיסית לתהליכים שונים.

במידה ומדובר בתעודת לידה ישראלית, ניתן לבקש לקבלה מחדש ללא עלות באתר רשות האוכלוסין. אבל מה קורה אם נולדתם במדינה שאינכם גרים בה יותר, ואולי אף אינכם אזרחיה? במאמר זה נדבר על איתור תעודת לידה שהונפקה בחו"ל, ובפרט על איתור תעודה לידה מברית המועצות לשעבר.

כאן, כבר ישנו תהליך מעט מורכב יותר המחייב היכרות עם הגורמים הרלוונטיים וניסיון מקצועי שיאפשר לקדם את הפעולה הזו במהרה. רגע לפני שנסביר על התהליך, מתי נדרש לו ומדוע חשוב לעשות אותו עם אנשי מקצוע מנוסים שמכירים אותו לעומק, נזכיר שכאן במשרד עורכי הדין – נשמח לסייע לכם לאתר את תעודת הלידה שלכם מברית המועצות או ממדינה אחרת, כך שאל תהססו ליצור איתנו קשר ולהתייעץ בנושא.

הגירה, עלייה והנפקת דרכון: הכל על איתור תעודת לידה מבריה"מ

האתגרים באיתור תעודת לידה מברה"מ

ברית המועצות כללה בנוסף לרוסיה 15 רפובליקות שונות שהיו מאוגדות תחת השלטון הסובייטי ושקיבלו את עצמאותן בשנות ה-80 וה-90: אוקראינה, בלורוסיה, אזרבייג'ן, ליטא, גיאורגיה, קזחסטן, מולדובה ועוד.

מי שנולד בין השנים 1922 ל-1990 בברית המועצות, קיבל תעודת לידה מטעם המדינה הסובייטית. אך בעוד שתעודות לידה ברפובליקות רבות בברית המועצות נערכו ברוסית, או גם ברוסית וגם בשפת אותה רפובליקה, מי שקיבל תעודת לידה באחת המדינות העצמאיות החדשות, חזקה שהתעודה היא אך ורק בשפת אותה מדינה. הדבר מקשה על התרגום במידה ומדובר באחת ממדינות אסיה, לדוגמא, אך נשמח לסייע לקבל תרגום נוטריוני גם לתעודה כזאת.

כשרוצים היום לאתר תעודת לידה מברית המועצות או חבר העמים, יש לפנות אל הגופים הרלוונטיים בכל מדינה. אם אדם נולד בקזחסטן, יש לפנות לגורמים האמונים על כך במדינה, אם מקום הלידה הוא דווקא אוקראינה, הטיפול שונה לחלוטין ונעשה מול הגורמים הרלוונטיים במדינה וכך הלאה.

מעבר לכך, ישנם משתנים רבים שחשוב לקחת בחשבון, כמו האם השם הנוכחי של הלקוח הוא אותו השם שניתן בלידה (אם לא, יש צורך להציג תעודת שינוי שם), האם תעודת הלידה של המבקש הונפקה מספר שנים לאחר הלידה, האם נעשה שינוי לשם או לשם המשפחה בארץ או בברית המועצות וכיוצא בזה.

מתוך כך, מדובר בתהליך שעשוי להיות בהחלט מייגע ולא פשוט והוא מצריך היכרות מעמיקה עם החוקים בכל מדינה ומדינה בחבר העמים. בכל מקרה שאתם נדרשים לאיתור תעודת לידה מבריה"מ, אנו ממליצים להיעזר באנשי מקצוע מנוסים שיעשו זאת.

מתי יש צורך לאתר תעודת לידה מברית המועצות?

לחלקנו זה עשוי להישמע כמו צורך נדיר ולא שכיח כלל, אבל הדרישה לתעודת לידה מברית המועצות היא למעשה נפוצה למדי. הנה כמה מקרים קלסיים בהם היא תידרש:

  • קבלת דרכון ליטאי, פולני, הונגרי ועוד. כל המדינות האלו מאפשרות קבלת אזרחות של מדינה באיחוד האירופי לאדם שאחד מאבותיו היה אזרח מדינות אלו. צריך להציג גם הוכחה שהאבא סבא סבא-רבא היה אזרח, וגם את הקשר המשפחתי בין המבקש לבין האזרח (על בסיס תעודת לידה). במקרים מסוימים, בהם אין בנמצא מסמכים של האב הקדמון המקורי, ניתן להוכיח הן את אזרחותו והן את הקשר המשפחתי על בסיס תעודת לידה כנקודת התחלה.
  • עלייה לישראל: העלייה הגדולה ארצה מברית המועצות התרחשה בשנות התשעים אומנם, אבל ניכר שעד היום מבקשים יהודים רבים ממדינות שונות לעלות ארצה מתוקף חוק השבות. אחד מהמסמכים שיש להציג תמיד במצבים הללו הוא תעודת הלידה, המוכיחה כי מבקש העלייה הוא יהודי או בן נכד של יהודי.
  • הגירה לחו"ל: גם במקרה הזה תעודת הלידה היא מסמך שיידרש להציג כל אדם שירצה להגר למדינה זרה, וזה לא באמת משנה לאיזו מדינה בדיוק.

למה לא לאתר את התעודה לבד?

חשוב לנו לומר כאן שאיתור של תעודת לידה הוא משהו שכל אדם זכאי לעשות באופן עצמאי עבור עצמו ואפשר לנסות ולקבל מידע באינטרנט על איתור תעודת לידה בריה"מ במדינות שונות. עם זאת, מדובר בהליך מסובך ואיטי יחסית.

סביר להניח שאם אתם צריכים לאתר את תעודת הלידה, אתם נמצאים בעיצומם של תהליכים חשובים שאתם מעוניינים לקדם במהרה. אם תבחרו לעשות את זה עם צוות מומחים זה ככל הנראה יקרה הרבה יותר מהר, באופן יעיל ונוח יותר ועם בזבוז זמן ואנרגיה מינימלי.

פנו אל צוות המומחים שלנו

לסיכום, בין אתם מעוניינים להנפיק דרכון אוסטרי, לעלות ארצה או להגר לחו"ל, אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו ואנו נשמח לסייע לכם באיתור תעודת לידה מברית המועצות. צוות המומחים שלנו מכיר את התהליך לעומק עם ניסיון באיתור תעודות לידה ממרבית המדינות בברית המועצות לשעבר ונשמח לעמוד לשירותכם!

איתור תעודת לידה מבריה"מ03-3724722, 055-9781688 

[email protected]

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה