Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הוצאת אזרחות הונגרית

Michael Decker
Michael Decker

אתאר דיוואני

״תודה עמוקה לעו״ד במשרד על הליווי המקצועי והייעוץ בתהליך קבלת הויזה המורכב, זה יכול היה להיות הרבה יותר קשה בלעדיו. העו״ד עשה עבודה נפלאה, עם אופטימיות ושירות מסור לאורך כל הליווי״.

 

הדרכון ההונגרי הינו אחד מהדרכונים המבוקשים בעולם. הדרכון מציע נסיעות באופן חופשי ללא צורך בויזה בתוך אירופה, וכן גם למדינות נוספות בעולם אליהן קשה להיכנס עם דרכון ישראלי. בנוסף, כבעלי הדרכון ההונגרי תוכלו לעבוד, לחיות וללמוד בכל מדינות האיחוד האירופי. הוצאת אזרחות הונגרית עושים במשרד עורכי הדין שלנו.

הוצאת אזרחות הונגרית

הוצאת אזרחות הונגרית

חוק העיקרי המטפל בנושאי הגירה להונגריה עבר בשנת 2011. על כן, חלק מההליכים המתוארים הם "חדשים" יחסית, ולא קל לעבור אותם ללא עזרת מומחה. לצרכי הוצאת אזרחות הונגרית על פי החוק ישנן שתי אפשרויות – ה"הרגילה" וה"פשוטה".

במקרה של ה"תהליך הרגיל" – הדרישה לקבלת האזרחות היא 8 שנות מגורים רצופים בהונגריה. אולם, התהליך ארוך, מחמיר וקשה יותר מאשר אפשרות ה"פשוטה". ה"תהליך השני", או ה"פשוט" נחשב לאפשרות עדיפה יותר עבור יהודים שמעוניינים בקבלת אזרחות הונגרית בדרך קלה ומהירה יותר.

העם היהודי וההונגרי חולקים היסטוריה עתיקה יחד. מרכז של הקהילה היהודית באירופה היה בעבר בעיר בודפשט – בירתה של הונגריה. בעיר תוכלו גם למצוא את בית הכנסת הגדול באירופה והשני בגודלו בעולם – בית הכנסת דוֹאָנִי. תיאודור הרצל, אבי הציונות והוגה רעיון המדינה היהודית –  נולד וחי בהונגריה. לאור כל אלו, אין זה מפתיע שיהודים בוחרים לרכוש את האזרחות ההונגרית.

בהתאם ל"תהליך הפשוט" – יהודים ממוצא הונגרי שחיים במדינות זרות על בסיס קבוע יוכלו להגיש בקשה עבור קבלת אזרחות הונגרית, תחת תקנות שהוצגו במסגרת החוק מיום 26.5.2010. השינוי בחוק הוא חלק חשוב מהמדיניות הלאומית בהונגריה – תמיכה במיעוטים הונגריים אשר יושבים מחוץ להונגריה ומניעה של תהליך התבוללות מתקדם.

המסלול הפשוט – אזרחות הונגרית זכאות

מי הזכאים לקבל את האזרחות דרך ה"תהליך הפשוט" ומה הם התנאים עבור הגשת הבקשה? המסלול הפשוט זמין למבקשים שיש להם הורים הונגרים או מורשת של מוצא הונגרי. לדוגמא, אם יש לכם סבא/סבתא גדול/ה אפילו מהמאה ה- 19, הדבר יכול להפוך אתכם לזכאים עבור קבלת אזרחות הונגרית. אורך התהליך יכול לקחת כמה חודשים – אתם נדרשים רק לספק הוכחת קשר משפחתי וידע בסיסי בשפה ההונגרית.

איך אתם יכולים להוכיח שיש לכם אבות הונגרים? תדרשו להמציא מסמכים מהארכיונים ההונגרים (אשר משרדנו יכול להשיג עבורכם) אשר מוכיחים כי אתם צאצאים של מהגרים שעזבו את הונגריה. ברגע שאתם יכולים לבסס ולהראות שרשרת דורות, יש לכם את האפשרות להתחיל את התהליך. מסמכים אלו יכולים להיות כל דבר אשר מוכיח שהיו לכם אבות הונגריים בעבר. אלה כוללים, למשל, מסמכים הונגריים ישנים כגון תעודת לידה / נישואין / פטירה של אבותיכם, תעודת / ספרון חייל, תעודת רישום לבית ספר או בגרות, רישום העסקה, מסמכי בית-כנסת ועוד.

מלבד אלה תדרשו להצהיר כי אין לכם רישום פלילי תחת החוק ההונגרי, ושלא עומד נגדכם הליך פלילי אל מול בית המשפט בהונגריה בזמן בחינת טופס הבקשה שלכם. בנוסף, הרשויות תצטרכנה לבחון את לקיחת החלק שלכם בתהליך ההתאזרחות, וכן את העובדה כי קבלת אזרחות הונגרית עבורכם לא מפרה את ביטחון הציבור וביטחון האומה ההונגרית.

כמה זמן אורך התהליך? נשיא הרפובליקה ההונגרית מחליט בין והבקשות לאזרחות הונגרית תתקבלנה ובין שלא. התהליך אמור לקחת בערך 3 חודשים, אך בדרך-כלל אורך בין 6-10 חודשים לאחר שליחת הבקשה.

הוצאת אזרחות הונגרית

אזרחות הונגרית זכויות – דרכון הונגרי יתרונות

הונגריה היא חברה באיחוד האירופאי ולכן אזרחיה יוכלו ליהנות מהטבות לא מעטות אשר אקסקלוסיביות לאזרחי מדינות האיחוד. לפניכם רשימה של כמה מהיתרונות האטרקטיביים ביותר:

חופש התנועה – אפשרות תנועה באופן פרמננטי ברחבי מדינות האיחוד האירופי וכן במדינות החתומות על אמנת שֶנְגן (שאינן חברות באיחוד האירופאי כדוגמת שוויץ, רומניה, איסלנד וכו').

לימודים אקדמיים – כאזרחי האיחוד באפשרותכם ללמוד במדינות מתקדמות כגרמניה, איטליה, צרפת ועוד. ניתן ללמוד במוסדות האקדמיים הגבוהים באירופה תחת זכאות למגוון מלגות לימודים.

מגורים – אזרחים הונגריים רשאים לחיות בכל מדינות האיחוד האירופי באופן קבוע מבלי הגבלת זמן. מדובר על מדינות כגון הולנד, איטליה, צרפת, גרמניה, בלגיה, שוודיה וספרד. מספר מדינות האיחוד הוא 27, אשר אלה מרכיבות את מרביתה של הכלכלה האירופית.

רילוקיישן ועבודה – באפשרותם של אזרחים הונגריים לעבוד בקביעות בכל מדינות האיחוד האירופאי באופן חוקי וללא מגבלה בזמן.

השקעה בעסק או בנדל"ן – תוכלו להקים עסק או לעסוק ברכישת נדל"ן. בנוסף, מתוקף היותכם מחזיקי דרכון אירופאי, לא תוטלנה עליכם מגבלות שונות ברכישתם. במקרים מסוימים אף תקבלו עזרה כלכלית בפתיחת עסק מהרשויות המקומיות.

כניסה למדינות אליהן ישראלים לא יכולים להיכנס – יחד עם האפשרות להיכנס למדינות האיחוד ללא ויזה, באפשרותכם להיכנס למדינות שונות, במיוחד באזור המזרח התיכון או דרום אמריקה, מדינות אשר לישראלים אין אפשרות כניסה אליהן.

שמירה קונסולרית – הגנה קונסולרית תחת קונסוליות אירופאיות באזורים אשר בהם אין קונסוליה הונגרית או ישראלית.

הוצאת אזרחות הונגרית

הוצאת אזרחות הונגרית וההיסטוריה יהודית בהונגריה

הישוב היהודי בהונגריה החל עוד מהתקופה הרומית. מסופר כי הקיסר מַרְקוּס אוֹרֶלְיוּס ציווה בשנת 175 לספירה, כי חלק מיחידות צבאו אשר חנו בסוריה, בערי אנטיוכיה ואֱמֶסָה (חוֹמְס כיום), יעברו לחבל הארץ הרומאי פַּנוֹנִיָה – הונגריה. גָיסות צבאיות אלה הורכבו ממספר גדול של חיילים יהודים. זאת אנו יודעים מממצאים ארכאולוגיים שנמצאו באזורים בהם חנו. על אחת ממצבות החיילים אשר נמצאה באתר חפירה בבודפשט, מצוין השם "בנימין", כאשר בסמוך לו חריטה של זוג מנורות בעלות שבעה קנים. לידן נכתב באותיות יווניות ה' אחד.

יתר על כן, כתובות אבן עבריות נוספות נמצאו בערים רבות ושונות בהונגריה, בהן בודפשט, אֱסְטֶרְגוֹם, שַׁארְוַואר, פֵּץ', סְזוֹמבַּאתֵ'לִי ועוד. ממצאים ארכאולוגיים אלו, יחד עם מספר הערים הרבות בהן מצאו ומוצאים עד היום פריטים היסטוריים יקרים כמו אלה, מראים על יישוב יהודי רחב היקף ועתיק מאוד בהונגריה.

אחד ממשטחי האבן הנוספים שנמצאו הוא מתקופת שלטונו של הקיסר הרומאי סֶוֶורוּס אלכסנדר, שחי במאה ה- 3 לספירה. על האבן נחרט בשמו של קוֹסְמִיוּס – "ראש בית הכנסת של היהודים" (נמצא בעיר דוּנַאוּיַוָוארוֹש). כמו כן, בשנת 2008 נמצא בעיר פֶלְטוֹרוֹנִי שעל גבול הונגריה-אוסטריה, קמיע בצורה של מגילה מוזהבת, גם הוא מהמאה ה- 3 לספירה. על המגילה הוטבעו מילות התפילה "שמע ישראל".

האזכור הראשון של יהודי הונגריה על כתב

מהתקופה הרומית אין לנו רישומים או היסטוריה כתובה של יהודים או חייהם באזור הונגריה, גם לא ממקור חיצוני. כך היה עד להגעתו של הנוסע היהודי ספרדי אברהם בן יעקב במאה ה- 10. זה סיפר כי כאשר הגיע להונגריה פגש בה קהילה יהודית גדולה, שומרת תורה ומצוות. אנו יודעים מכתבי בן יעקב כי הגיע להונגריה בין היתר למטרת עסקים, וסיפר כי יהודי המקום עוסקים בעיקר במסחר.

ישנם מקורות נוספים המעידים כי יהודים הגיעו לאזור הונגריה מהנסיכות הכוזרית במאה ה- 10. אלו שירתו בצבא ההונגרי ככל הנראה. בנוסף, ידוע כי נהרו אל המדינה, אשר נקראה בפי היהודים "ארץ הגר", גם משטחי גרמניה וצ'כיה החל מהמאה ה- 11. בתקופה זו, שבין המאה ה- 10 לבין המאה ה- 11, החלו לפרוח עסקי היהודים בערי אֱסְטֶרְגוֹם, בּוּדָה, סוֹפּרוֹן וטַאטָה.

בשנת 1096 – שנת מסע הצלב הראשון, הגיעה מסה גדולה של יהודים משטחי גרמניה וצ'כיה. אלו נָסו על חייהם מההמון הנוצרי המטורף, שרצח אותם באלפיהם באדמות בהן ישבו. עם הגעתם התקבלו בברכה על ידי השלטונות המקומיים, שיחד עם זאת מנעו מהצלבנים להיכנס לשטחי ממלכתם (לא מסיבות הומניטריות אלא פוליטיות). נאמר כי סיבת הכנסתם להונגריה, הייתה עקב אינטרסים של המלך "קָלְמַן המלומד" בקשרי המסחר והבנקאות בהם היו מעורבים באירופה וכן במדינות המזרח התיכון יחד עם אחיהם. בנוסף לכך, החל מהמאה ה- 11, מונו כטבעי מטבעות רשמיים של המלכים המקומיים, ובין היתר היו מטביעים מטבעות עם כיתוב עברי.

חיי היהודים בהונגריה והגירתם של יהודי מערב אירופה למדינה

בהדרגה נוצרו קהילות יהודיות ברחבי הממלכה. אף כי בזמנים אלו טרם עמדו לקהילות רבנים בקיאים בתורה, היו ההדיוטות שומרי תורה ויראי שמיים בקפידה. פרנסי הקהילה הקפידו שכל עדה תשמור על השבת, ובמקרה שאנשי העדה לא עמדו בציווי זה, היו נקנסים באופן כבד. מסורות הקהילה התורניות הובאו מגרמניה (אשכנז).

בזמן המגפה השחורה – שנת 1349 – גורשו היהודים מהונגריה, אולם שבו באופן מידי עם הודעת המלך. בשנת 1360 גורשו שוב בפקודת אותו המלך – לַאיוֹש הראשון, זה לאחר שכפה עליהם להמיר את דתם לנצרות קתולית. משסירבו להמיר דתם, גירש אותם מארצו. אלה שבו בתחילת המאה ה- 15, כאשר נקלעה הונגריה למצוקה כלכלית.

במחצית השנייה של המאה ה- 16 ועד תחילת המאה ה- 17, סבלו היהודים מרדיפות. רכושם הוחרם על-ידי המלכים המקומיים, שאפילו לא נאותו לשלם להם את חובותיהם. יהודי העיר טאטה גורשו בפקודת המלך יַאנוֹש קוֹרְבִין. ואילו המלך ולאדיסלאב השני הטיל מיסים כבדים עליהם בכל ממלכתו. תחת כהונתו כמלך, הובלו יהודי הונגריה לראשונה לשרפה על מוקד בעיר נַגִיז'וֹמְבַּט (טְרְנַבָה), לאחר שהואשמו בעלילת דם.

הוצאת אזרחות הונגרית

יהודי הונגריה תחת שלטון עות'מאני

בין השנים 1686-1526 שלטו העות'מאנים הטורקים בהונגריה. מסופר כי כאשר הפסיד המלך לַאיוֹש השני בקרב מוֹהַאץ' לעות'מאנים, הבשורה המרה הגיעה לאצילי הבירה בוּדָה (לימים תהפוך לבודפשט). אלו נסו החוצה מהמדינה יחד עם עוד כמה יהודים אמידים ואיתם גם הנציב המקומי. לפי מקורות הונגריים, יהודי העיר הופיעו בבגדי אבלות בפני הוזיר איברהים פַּאשָׁה והתחננו לרחמיו. הסולטן סולימאן המפואר הכריז כי יהודי בודה, אסטרגום ויתר הערים יפוזרו בין רחבי ערי האימפריה העות'מאנית. כתוצאה מכך, נתח גדול מיהודי הונגריה נשלחו לבולגריה, טורקיה, יוון ועוד ארצות שהיו בחסותה של האימפריה העות'מאנית.

היהודים אשר חיו בחלק ההונגרי שנכבש על ידי האימפריה העות'מאנית זכו ליחס טוב לאין שיעור מאלה שחיו תחת ההבסבורגים המקומיים. בתקופת הכיבוש העותמאנית פרחה קהילת בודה באופן משמעותי. מגורשי ספרד שחיו בטורקיה וברחבי האימפריה הצפינו להונגריה ויצרו בה קהילות ספרדיות משגשגות. כך, שבסופה של התקופה העות'מאנית, חיו בעיר הבירה בודה כמה אלפי יהודים. ליתר דיוק, היו אלה שלוש קהילות – אשכנזית, ספרדית וסורית.

חזרת ההנהגה ההבסבורגית הנוצרית בממלכה

עם חזרת המשטר ההבסבורגי הנוצרי ברחבי שטחי הונגריה בשלהי המאה ה- 17, שבו הרדיפות האנטישמיות ואיתן טביחות מקומיות. יהודים נלקחו בשבי ופודו על ידי אחיהם. תקופה זאת שנמשכה בסביבות מאה שנים, לוּותה בחוסר סדר ואי יציבות פוליטית מקומית, ואיתה גם הטלת מיסים כבדים על היהודים. אל מול הנוצרים נדרשו היהודים לשלם מס מושלש וצעדים אנטישמיים נוספים מנעו מהם מלחיות באופן רגיל כיתר נתיני הממלכה. זאת עד הגעתו של הקיסר יוזף השני.

בסוף המאה ה- 18 הקיסר הביא את בשורת האמנציפציה וקבע כי יהודי הממלכה, כשאר הנתינים הנוצרים, בעלי חירות דתית מלאה. ב"כתב הסובלנות" שהוכרז על ידי הקיסר, נקבע כי ליהודים הזכות ללמוד בכל מוסד ציבורי שיבחרו ולעסוק באופן חופשי באיזה תחום מסחר שיראו לנכון, ללא הגבלות חברתיות. מכאן ואילך יהודים החלו לצאת מהגטאות ולהשתלב בתרבות המקומית העשירה. יהודים שגשגו בכל תחום אפשרי קרי- רפואה, עריכת דין, עיתונות, מתמטיקה, הוצאה לאור ועוד. כל זאת עד עד לשנות ה- 40 של המאה ה- 20, וכניסת הצבא הגרמני לשטחי המדינה.

בשנת 1930 נמנו כל יהודי הונגריה בכ- 445,000 נפש. לאחר מלחמת העולם השנייה נותרו בה כ- 134,000 בלבד. מרבית השורדים עזבו את המדינה והגיעו לחיות בישראל, ארצות הברית ויתר מדינות המערב. כיום עומד מספר היהודים במדינה בכ- 90,000, כשרובם הגדול מתרכז בעיר הבירה בודפשט. חלק ניכר מהם נטמעו בקרב החברה המקומית.

תודה למר יהונתן גבריאלוב בכתיבת החלק ההיסטורי במאמר.

התוכן המשפטי במאמר נוצר בשיתוף פעולה עם השותף שלנו בהונגריה – עו"ד סגדה מיקלוס, יועץ לדיני הגירה.

צרו קשר – עורך דין אזרחות הונגרית

משרדנו – משרד עורכי דין הגירה לאזרחות הונגרית בירושלים ותל אביב. במידה ואתם בעלי מקור משפחתי הונגרי, מומלץ ואף רצוי להתייעץ עם עורך דין אשר בקיא בתקנות האזרחות ההונגריות. לידיעתכם, קבלת האזרחות ההונגרית אינו עניין של מה בכך. לכן, היה ובקשתכם נפסלה עקב טעויות או פישולים לא מקצועיים, דעו כי גם מומחה לא יוכל לתקן את הנעשה.

לצרכי קבלת אזרחות הונגרית מחיר או הליך, או כל שאלה בנושא עלויות, אנא צרו קשר עם משרדנו בטלפונים המצוינים למטה, תודה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top