Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מקור שם המשפחה אשכנזי – דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד

Jordan Levy-Bograd

דרור שניידר

מענה יעיל,זריז,מקצועי ואנושי

מהו מקור שם המשפחה אשכנזי? רבים בטוחים כי השם מעיד על מוצא אשכנזי ותו לא. עם זאת, האמת שונה לחלוטין. שם המשפחה מעיד על קשר ספרדי קרוב ואת זאת נסביר במאמר.

במידה ואתם נושאים את שם המשפחה או בעלי זיקה קרובה אליו, אתם קרוב לוודאי זכאים לקבלת דרכון פורטוגלי. זאת מכיוון והשם נושא עמו קשר ספרדי כבר מאות רבות של שנים כפי שיוכח.

משרדנו – משרד עו"ד הגירה לפורטוגל, בעל סניפים בירושלים ותל אביב, מסייע בכל הנוגע להוצאת דרכון פורטוגלי לצאצאי מגורשי ספרד. במידה ואתם יוצאי צפון אפריקה ו/או ארצות האימפריה העות'מאנית לשעבר בעלי זכאות, נוכל לעזור גם לכם לקבל את הדרכון המבוקש.

מקור שם המשפחה אשכנזי – דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד

מקורו של שם המשפחה אשכנזי הוא במאה ה- 13, כאשר חלק מיהודי אשכנז החליטו לעזוב את אזור גרמניה ולהגר לדרום אירופה. לרוב אירע הדבר בגלל נסיבות אנטישמיות וכאשר מצאו עצמן הקהילות על הסף. מגרמניה החליטו להגר לארצות כמו ספרד, איטליה, בולגריה, רומניה ועוד.

בחלק גדול מהמקרים הציעו קהילות ספרד ואיטליה ליוצאי אשכנז להגיע ולכהן במשרות רבניות בכירות בישיבותיהן המפוארות. כך היה עם המוני רבנים נודעים ששמם יצא למרחוק מארצות הדרום.

לפניכם רשימת רבנים אשר נכתבה על מנת להמחיש עד כמה רווח שם המשפחה אשכנזי בין אשכנזים שהגיעו לחיות בדרום אירופה או ארצות הים התיכון בימי הביניים. סיבת הכינוי "אשכנזי" הייתה עקב שייכותם לאזור אשכנז כמובן. למי שאינו מעוניין לקרוא את הרשימה המלאה מומלץ לעבור לחלק הבא.

מקור שם המשפחה אשכנזי – דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד

רבנים אשכנזים ידועים בארצות ספרדיות 

רבי אשר בן-יחיאל (הרא"ש) – חי בין השנים 1327-1250 ושימש כראש ישיבת טולדו המכובדת. נודע כפרשן תלמוד ופוסק בולט. נחשב כאחד משלושת יסודות ההלכה על-פי רבי יוסף קארו, יחד עם הרמב"ם והרי"ף.

רבי יעקב (בעל הטורים) ורבי יהודה (שו"ת זיכרון יהודה) בני הרא"ש. חיו במאה ה-13 בטולדו והיו ילדיו של הקודם. לאחר מות האב, ירש רבי יהודה את משרת ראש ישיבת טולדו. רבי יעקב התפרסם כפוסק מפולפל אשר תשובותיו נלמדות עד היום בעולם הישיבות.

רבי דן בן יוסף אשכנזי – בן המאה ה- 13. הגיע לספרד מגרמניה בעקבות הרעת מצבם של יהודי גרמניה על ידי המלך רודולף הראשון. התפרסם כפולמוסן מבריק בספרד, כאשר הרבה להתווכח עם חכמים נוצרים בענייני תאולוגיה. הקים ישיבה בטולדו ובה לימד את פירושיו למקרא ואת דרכי הלכתו.

רבי יוסף בן שלום אשכנזי – בן המאה ה- 14. מקובל ומפרש ספר יצירה. כאשר היגר לספרד, למד מאחד הרבנים המפורסמים שלימדו בה דאז – רבי יהושע אִבְּן שוּעַיִיב. ידוע כי הרבה לכתוב פירושים מקראיים וקבליים שנלמדו לאורך דורות על ידי החסידות במזרח אירופה. עם-זאת, רוב כתביו אבדו.

רבי בצלאל אשכנזי – 1520-1592. בן למשפחה משכילה מאזור אשכנז (חבל הארץ בוואריה). בהיותו צעיר נדד למצרים ושם התגלה כעילוי תלמודי. נסמך על ידי גדולי רבני מצרים שהיו שיירים לגירוש ספרד, הם – רבי דוד אבן-זִמרָא ורבי ישראל דה-קוריאל. תלמידו המפורסם ביותר היה המקובל המהולל – האר"י.

רבי יששכר בר איילונבורג – חי בין השנים 1623-1550. הנהיג את קהילת יהדות ונציה שבאיטליה, כאשר שימש כרבה. בעל ספר פסיקה הנקרא "באר שבע". נהג לכתוב פירושים לתלמוד וכן גם למקרא. הושפע רבות בענייני הקבלה מרבו הספרדי-מצרי ישראל סרוג.

סולומון בן נתן אשכנזי – 1602-1520. אדם יוצא דופן מבחינת כישוריו ופועלו. נולד בקרבת ונציה להורים מגרמניה. כאשר גדל למד רפואה באוניברסיטת פַּדוֹבָה, שנחשבה כאחד ממוסדות הלימוד הנחשבים באירופה. כיהן כרופא האישי של מלך פולין זיגיסמונד השני, ולאחר מכן של הויזיר הגדול באימפריה העות'מאנית – סוֹקוֹלוּ מֶחְמֵד פַּשָה. אשכנזי היה בעל השפעה כה גדולה בין חצרות אצילים, שהצליח להשפיע באופן ניכר על החזרת יהודי העיר ונציה בשנת 1573, לאחר שגורשו ממנה על ידי השלטונות. כמו כן, התחנך בלימודי דיינות ונעשה לרב.

רבי יהונתן אשכנזי – בן המאה ה- 13. היה חכם ובעל בקיאות רחבה בענייני הלכה. עזב את גרמניה במאה ה- 13 עקב פוגרומים מקומיים, והחליט להקדיש את מרצו בשקידה ולימוד בטולדו – עיר התורה הספרדית בה שימש תלמיד חכם עד יום מותו.

מקור שם המשפחה אשכנזי – דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד

מדוע כתבנו את רשימת הרבנים מעלה? למעשה הרשימה היא עדות קטנה מתוך קבוצה רחבה יותר, המציינת את כמות השם "אשכנזי" בקרב יוצאי עדות המזרח. רמז לשייכות הספרדית שמיוחסת לשם. כנזכר, המוני אשכנזים הגיעו לחיות במדינות הים התיכון בימי הביניים עקב פרעות מקומיות בגרמניה.

כפי שאנו לומדים מיהודי ספרד וארצות הים התיכון (טורקיה, מרוקו, תוניסיה ועוד), גם הם בדומה לאוכלוסייה בה התיישבו, נהגו לקרוא לזרים על שם ארץ מוצאם. לכן כינו את תושבי אשכנז – "אשכנזי".

בימי הביניים היה נהוג לכנות אנשים על-פי מקום מוצא, מקצוע או תיאור חיצוני. לדוגמא – בספרד של אותו הזמן, היה נוהג לקרוא ליהודים מקומיים על שמות הערים מהן הגיעו, למשל: ברסלוני (מברצלונה), סבילי (מסביליה), קורדובירו (קורדובה) וכד'. לעומתם יהודי גרמניה כינו זה את זה בשמות כגון ברלינר (מברלין), פרנקפורטר (מפרנקפורט), המבורגר (העיר המבורג, לא המאכל הקרוי על שמה) וכו'.

כיום אנו יודעים שלבעלי השם אשכנזי יש עבר ספרדי, מאחר ובעל שם אשכנזי ישב לצד קהילות ספרדיות לאורך הדורות, היה חייב להיטמע בתוכם. ואכן, השם אשכנזי רווח בקרב יהודים ספרדים המגיעים לרוב ממדינות הבלקן, למשל: בולגריה, סרביה, טורקיה וגם רומניה. מאידך נמצא גם בקרב יהודי צפון אפריקה, בארצות כדוגמת מרוקו, תוניסיה, אלג'יריה, לוב ומצרים.

לכל המדינות הנזכרות הגיעו יהודי ספרד באלפים ורבבות לאחר גירוש ספרד. כיום, אם אנו נתקלים בשם אשכנזי אפשר בוודאות לאתר קשר ספרדי. שהרי, לא קיים נוהג בין אנשים מקומיים מאותה המדינה לקרוא זה לרעהו על שם ארץ מוצא, אלא אם כן הגיע מארץ זרה.

יהודים שהגיעו מאזור גרמניה שימשו כבעלי תפקידים מכריעים בכל הקשור לענייני הלכה ופסיקה. הסיבה לביקושם של אלו בין היהדויות השונות, הייתה בקיאותם של יהודי אשכנז בדיני ההלכה הרבים.

צרו קשר – דרכון פורטוגלי מי זכאי?

אם גם אתם בעלי שם המשפחה אשכנזי, או שם משפחה אחר המעיד על מוצא ספרדי, ומעוניינים לקבל דרכון אירופאי על כל יתרונותיו צרו קשר עמנו. משרדנו יכול לעזור גם לכם להשיג את הדרכון המבוקש, בזכות חוקרי שורשים אשר עובדים במשרדנו. עבור בדיקת זכאות לדרכון פורטוגלי, צרו קשר באמצעות המספרים המופיעים בתחתית הדף.

 

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top