דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

חשיבות גנאלוג עבור קבלת אזרחות זרה

Michael Decker

מאמר זה מסביר על חשיבות דו"ח גנאלוג ׁ(חוקר שורשים) לשם קבלת אזרחות זרה. במידה ואתם מעוניינים להשיג אזרחות כלשהי תודות לשורשים משפחתיים, דעו כי הרשויות הזרות מעניקות תשומת לב רבה לדוח הגנאלוגי. הצגתו לרשויות עלולה להיות מכרעת במקרים רבים בהם תבקשו לרכוש אזרחות זרה.

משרד עורכי הדין שלנו עוזר רבות בפענוח אילן יוחסין של לקוחות המעוניינים בקבלת אזרחות זרה, כולל אזרחות אוסטרית ואזרחות גרמנית. מאחר והמחקר הגנאלוגי הוא מרכיב בלתי נפרד מעבודתנו, לאורך השנים עזרנו לישראלים ותושבי חוץ רבים להשיג את האזרחויות עליהן חלמו בעזרת חוקרי שורשים שעובדים בשירותנו.

עורך הדין מיכאל דקר עוסק כבר למעלה מעשר שנים בתחום ההגירה. במאמר זה הוא יסביר את הליך תיעוד שושלת יוחסין מפורטת לצרכי קבלת אזרחות ישראל או אזרחות זרה.

 מהי בעצם גֵנֵאָלוֹגְיָה

הגנאלוגיה היא חקר היסטוריה משפחתית או בעברית – חקר יוּחַסִין. הגנאלוגיה לומדת את ייחוס המשפחה ומוצאה – מוצא ההורים, סבים, סבתות, סבים גדולים ועל זו הדרך.

חקר היוחסין הוא למעשה תרשים של בני המשפחה, בעזרתו ניתן להבחין דרך קווים (עץ משפחתי) או התגלגלות הדורות, כיצד אנשים מקושרים זה לזה. מי נישא למי, אלו ילדים נולדו, ואיך הצאצא המזמין את התיאור המשפחתי קשור לאבות אבותיו.

אזרחות על בסיס "דין הדם"

ברוב מדינות העולם, ישנן שני דרכים עיקריות להשגת האזרחות – "דין הדם" "דין הקרקע". דין הקרקע מאפשר לכל אדם אשר נולד במדינה מסוימת (עם יוצאי דופן מסוימים כגון ילדי שוהים בלתי-חוקיים ועובדי שגרירות) לקבל את אזרחות אותה המדינה. ארצות הברית היא אחת המדינות המפורסמות מבחינת האפשרות לקבל אזרחות על בסיס לידה בתוך תחומי המדינה, אבל גם הממלכה המאוחדת, לדוגמה, אפשרה את קבלת האזרחות על בסיס דין הקרקע עד שנת 1983.

חשיבות של גנאלוג עבור קבלת אזרחות

מנגד, יש את "דין הדם". על פי דין זה, כל ילד הנולד לאזרח מדינה מסוימת זכאי לאזרחות מדינה זו, גם אם נולד בחו"ל. כך לדוגמה, ילדי אזרחי ישראל זכאים לאזרחות ישראלית – אך לעתים, במידה ורק האב הוא ישראלי, הוא נדרש להוכיח כי הילד באמת שלו באמצעות בדיקת אבהות.

ברוב המדינות בהן קיימת הזכות לקבל אזרחות על בסיס דין הדם, זכות זו מוגבלת אך ורק לילד של אזרח. אם זאת, ישנן אפשרויות לקבל אזרחות על בסיס קשר משפחתי רחוק יותר. כך לדוגמה, נכדים של אזרחי ארה"ב יכולים לקבל אזרחות על בסיס קרבה זו. וכידוע, גם צאצאים רחוקים של יהודי ספרד ופורטוגל זכאים לקבל דרכון פורטוגלי לאחר הוכחת מוצא משפחתי מיהודי-ספרדי.

חשיבות של גנאלוג עבור קבלת אזרחות

אם תכננתם לרכוש אזרחות זרה על רקע שורשים משפחתיים, לא פעם תתבקשו לפנות אל גנאלוג על מנת שיבדוק את הרקע המשפחתי והמוצא שלכם. על-פי השאלות שתשַאלו לגבי שמות אבותיכם, ידע הגנאלוג את השושלת המשפחתית שלכם. עם זאת נדרשים על פי רוב בין 30 ימים ועד חצי שנה כדי לפענח באופן ודאי וברור שושלת משפחתית של אדם מן הישוב. התיאור עצמו יתועד בחוברת בת 50-100 דפים בערך, בה יפורטו שמות אבות המשפחה, צאצאיהם, תאריכים, מקומות לידה ועוד.

הגנאלוג הוא חוקר שורשים המתמחה באיתור קשרים בין קרובי משפחה. תהליך איתור בני המשפחה יעשה באמצעות שיטות פעולה שונות, בהן יתעד הגנאלוג קשר משפחתי רציף על ידי מציאת בני משפחה לאורך הדורות. עבור ביצוע פעולות אלה, מסתייע הגנאלוג במבחר כלים. בין היתר – תשאול אישי, ראיון, מציאת מסמכים, בדיקה בארכיונים, ניתוח חפצים ורישום כלל הממצאים באופן מדויק.

היתרונות שיש לגנאלוג

כאשר לקוח פונה אלינו בבקשה לקבל אזרחות זרה, נניח פורטוגליתאוסטרית או פולנית, אנו משתדלים להסביר לו מהי החשיבות של גנאלוג במקרים אלה. למעט העובדה כי הסיכוי לקבל סירוב מהרשויות הזרות יפחת משמעותית, יוכל הדוח לספק מידע אודות המשפחה המורחבת של הלקוח, ולהעמיד אותו כמועמד פוטנציאלי לאזרחויות נוספות. זה משום ויהודים בדרך כלל נעו ממקום למקום במשך הזמן, בין אם באירופה, במזרח התיכון או בכלל. בנוסף, באפשרות המועמד לממש זכויות במדינת המוצא. למשל – להשיב רכוש אבוד, לטעון לזכאות בירושה בשם אדם שמת ועוד.

צרו קשר

במידה ואתם מתלבטים בנוגע להגשת בקשה לאזרחות כלשהי, אבל לא בטוחים שאתם עומדים בדרישות ובתנאים, אפשר ואף מומלץ ליצור קשר איתנו. אנו נבדוק בשבילכם ונסביר מה הם הקריטריונים הדרושים והמסמכים הרלוונטיים לפרוצדורה המבוקשת.

 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה