Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

זכאות לאזרחות גרמנית

Michael Decker

דוד וואלעס


שירותי תרגום של משרד עו"ד הנ"ל מצויינים ומקצועי, ממליץ בחום לכל אחד לנסות, בעיקר השירות האדיב מכל הלב של סשה קישקו משאיר את הלקוח בהרגשה טובה ורצון לחזור בעתיד

בסוף חודש יוני השנה (2021) קבע בית המחוקקים הגרמני תקנות חדשות בנוגע לקבלת אזרחות גרמנית עבור קורבנות המשטר הנאצי וצאצאיהם. בהתאם לתקנות הורחב מעגל הזכאים באופן ניכר, וכיום רובם המכריע של בעלי קשר יהודי לגרמניה באמצע המאה הקודמת יהיו רשאים להנפיק דרכון אירופי. מה הם התנאים עבור זכאות לאזרחות גרמנית ומי זכאי על פיהם? על כל אלו תוכלו לקרוא במאמר זה.

קבלת אזרחות גרמנית לצאצאי נרדפי הנאצים על פי חוק האזרחות הגרמני במשרד עורכי הדין שלנו בירושלים ותל אביב. משרדנו מתמחה בקבלת אזרחויות אירופיות על בסיס שורשים. במידה וגם לכם יש רקע גרמני במשפחה אתם ככל הנראה נכללים בקטגוריה של זכאים עבור הוצאת אזרחות גרמנית.

זכאות לאזרחות גרמנית

בעקבות הרפורמות שחוקק הפרלמנט האוסטרי בשנת 2019 בנוגע להרחבת התנאים לקבלת אזרחות אוסטרית עבור נרדפי המשטר הנאצי וצאצאיהם, החליט המחוקק הגרמני ללכת באותה הדרך ולהקל משמעותית את תנאי ההתאזרחות בדומה.

הרפורמות מבשרות על פתיחת הצמצומים הניכרים שלקחו חלק בעבר וביטולן של הגבלות בעניין שנות לידה, ויתור על אזרחות קיימת, שירות צבאי ומעל הכל האפליה המגדרית. ביטול האפליה המגדרית למעשה פתח שער למאות אלפי זכאים, שבעבר נמנע מהם מלהצהיר ולהוציא את האזרחות.

מעט יותר בפירוט על הנקודה האחרונה – בעבר צאצאים של נשים שאיבדו את אזרחותן במהלך שנות שלטון הרייך השלישי בגרמניה, יכלו להוציא אזרחות גרמנית במידה ונולדו לפני שנת 1953 בלבד. כחלק ממדיניות "תיקון העוולה" ההיסטורית בגרמניה בוטל סעיף מגביל זה גם במקרה והאם נישאה לזר.

זכאות לאזרחות גרמנית

מי זכאי לאזרחות גרמנית?

כל צאצא ליהודי שנרדף בגרמניה בשל היותו יהודי בין השנים 1933-1945 רשאי להגיש בקשה להתאזרחות. המדובר הוא גם לגבי אלו שאיבדו את אזרחותם בשנת 1941, כתוצאה ממדיניות הגזע בגרמניה שגרמה לשלילת אזרחותם של רוב אותם אזרחי המדינה שלא היו ממוצא "גרמני טהור".

נוסף על כך, מי ששהה בגרמניה והיה תושב קבע בשנות השלושים (גם לפני שנת 1933) ובשל מוצאו לא הכירו בו הרשויות בגרמניה כאזרח מן המניין, גם הוא כיום זכאי להגיש בקשה יחד עם צאצאיו.

איך מוציאים אזרחות גרמנית?

ראשית עליכם לוודא כי יש ברשותכם מסמכים המעידים על אזרחותו הגרמנית לשעבר של המושא עליו תתבסס הבקשה. מסמכים כגון תעודת לידה, דרכון ישן, אישור לימודים ממוסד גרמני מוסמך, תעודת נישואים וכד' יהוו הוכחה מספקת לקשר.

במידה ואין ברשותכם את המדובר כיוון ובדרך הטבע לא שרד או כי באונס לא היה באפשרות המושא לקחת איתו מסמכים כלשהם בזמן עזיבת גרמניה, ניתן לאתר מסמכים בארכיונים הגרמניים. שירות זה ניתן על-ידי משרדנו גם כן.

לאחר מכן, יהיה עלינו להוכיח את הקשר המשפחתי בין המבקש לנרדף בעזרת מסמכים רשמיים. זאת על מנת לוודא ולהציג באופן ברור כי קיים קשר דם בין השניים.

איך מקבלים אזרחות גרמנית? – אזרחות גרמנית זכאות

חלק נכבד מהזמן הוא למעשה המתנה לתור פנוי בשגרירות הגרמנית עבור הראיון שתצטרכו לעבור. יש לפנות לשגרירות, לקבוע תור ולהכין את כלל המסמכים הנדרשים בשביל התהליך. לאחר מכן ישלחו בידי השגרירות לגרמניה לשם טיפול. הללו יבדקו בקרב ועדה מוסמכת הממונה לאשר או לסרב את הבקשה.

כאן היינו ממליצים להיעזר בשירותיו של עורך דין מומחה ובעל ניסיון, המכיר את הביורוקרטיה הגרמנית וכבר יודע באילו מסמכים מדובר, מה אמור להיתרגם ולהיות מצורף יחד עם אפוסטיל וכו'.

משך הזמן עבור קבלת האזרחות נע בין שנה לשנתיים בדרך-כלל – זה מתחילת התהליך ועד סופו.

אזרחות גרמנית וישראלית

אחת השאלות הנפוצות אשר המשרד נשאל מאז עדכון החקיקה היא האם נדרש לוותר על אזרחות ישראלית במידה ומקבלים אזרחות גרמנית? התשובה היא לא.

אחת הפריבילגיות עבור בעלי קשר יהודי לגרמניה הנאצית הוא בכך שאין צורך לוותר על אזרחות נוכחית. כך גם במקרה ומדובר באזרחות שאינה ישראלית. למעשה, לא קיימת הגבלה של החזקת דרכונים זרים. זכאות לדרכון גרמני פתוחה כיום לרובם הגדול של קורבנות הרדיפה. זאת יחד עם העובדה שהמחוקק הגרמני כמעט לא מערים קשיים לשם כך.

זכאות לאזרחות גרמנית

אזרחות גרמנית תנאים

ישנם כללי יסוד חשובים אשר הכרחיים עבור קבלת אזרחות גרמנית. ראשית הוא כי המבקש לא ביצע עבירות פליליות אשר עולות בחומרתן על הכתוב בחוק הגרמני. תנאי שני הוא כי לא ביצע עבירות כספיות בקנה מידה ניכר ו/או לא לקח חלק בפעולות טרור בגרמניה.

אזרחות גרמנית לנכדים

נכדים של ניצולי שואה יוכלו להוציא דרכון גרמני גם ללא אזרוח ההורים תחילה. זאת אומרת אפשר לדלג דור בכדי להצהיר ולהגיש בקשה. התנאים שיחולו על הנכדים יהיו בדומה לכל בן משפחה מקרבה ראשונה.

באופן כללי, אנו ממליצים כי בני המשפחה יגישו תיק משותף ולא לחוד. כעת המחוקק הגרמני מתיר לכל בני המשפחה להצהיר באופן משותף ובתיק אחד, דבר שיכול להיות בעל חשיבות רבה בעניין קיצור התהליך.

משך קבלת האזרחות בממוצע אורך כשנה וחצי. אם חשבתם לחכות עד לסוף התהליך של קרוב המשפחה ורק אז להוציא את הדרכון, אז חשוב להבהיר נקודה שיכולה להיות קריטית בחלוף הזמן. באופן טבעי תהליך קבלת התאזרחות במדינה זרה מועד להשתנות. במילים אחרות, יכול להיות שבעתיד תחולנה הגבלות מסוימות אשר תמנע מכם את קבלת הדרכון באופן המקל והנוח שאפשר להשיגו כעת.

אנחנו מדברים על הגבלות כדוגמת מבחן שפה מקיף, דרישת מגורים בגרמניה למשך שנה או יותר, חיוב הגעה ורישום אזרחות במדינה, ועוד חיובים שונים שיוכלו להקשות עבורכם בעתיד את קבלת הדרכון הנכסף.

אזרחות גרמנית זכויות

בתור אחד הדרכונים המבוקשים בעולם והמדורג במקום הראשון באירופה, ברגע שתחזיקו בו יהיה בידכם ספקטרום רחב של אפשרויות בלעדיות. ראשית תוכלו להיכנס למדינות אשר הדרכון הישראלי לא מתיר כדוגמת – קטאר, ונצואלה, מלזיה ועוד.

לרשותכם הזכות לחיות ולעבוד בכל מדינות האיחוד האירופי באופן חופשי, וכן גם ללמוד בהן בסבסוד חלקי ולעיתים אף מלא. לרוחבה של יבשת אירופה קיימים מוסדות אקדמיים נבחרים אשר מכירים באופן אקסקלוסיבי באזרחי האיחוד ומקלים את תנאי הקבלה עבורם.

זכויות נוספות כוללות כניסה לארצות הברית ללא צורך בוויזה, קבלת שירות רפואי במחלקות השירות המתקדמות בגרמניה או בכלל במדינות האיחוד האירופי. יתרון בולט נוסף הוא היכולת להשקיע בעסק מקומי או לרכוש נדל"ן.

יצירת קשר – זכאות לאזרחות גרמנית

אנו מסייעים בתהליך קבלת אזרחות גרמנית על פי החוק החדש. במידה וברצונכם לדעת אם גם אתם זכאים, צרו עמנו קשר באמצעות המייל או הטלפון ונשמח לעזור.

זכאות לאזרחות גרמנית

:03-3724722

        055-9781688

 [email protected]

צרו קשר

Scroll To Top