Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אזרחות אוסטרית – בדוק בקלות את תנאי הקבלה והזכאות שלך

Michael Decker
Michael Decker

שאדי שעבאן

שירות יעיל מהיר וסופר מקצועי , סופר מרוצה מהשירות שקיבלתי וכמובן מהתוצאה הסופית. ברכות ! מגיע לכם .

משרדנו מתמחה בקבלת אזרחות אוסטרית לזכאים – צאצאי קורבנות השואה ורדיפה באוסטריה. מאמר זה נכתב במטרה להנגיש את המידע המשפטי וההיסטורי החשוב בנושא קבלת אזרחות אוסטרית, על מנת להבהיר לקורא בין והוא זכאי לקבלת האזרחות ובין שלא בדרך היעילה ביותר. המאמר מבוסס על שאלות של לקוחות שקיבלנו לאורך השנה האחרונה. אספנו את השאלות הנפוצות ביותר וקיבצנו אותן יחד עם תשובות עבורכם.

במאמר יובאו קורות היהודים באוסטריה, בייחוד בווינה הבירה, מספר היהודים שהיגרו מהמדינה לאורך השנים, המדינות שאליהן היגרו וכן מספר הזכאים בעולם כיום. במידה ולאחר קריאת המאמר אתם עדיין לא בטוחים כי אתם זכאים, מומלץ ליצור קשר עם המשרד ונשמח לסייע.

אזרחות אוסטרית זכאות – שאלות ותשובות

חוק השבות האוסטרי קורא לצאצאים אוסטרים שאבותיהם נרדפו על ידי הנאצים לקבוע את זכאותם. אך לפני הכול חשוב לדעת כמה פרטים לגבי מספר הזכאים בעולם; היכן מתגוררים ומה הם הקריטריונים לקבלת הדרכון? הנה כמה שאלות נפוצות בנושא:

 • מה מספר הזכאים לקבלת האזרחות?

מדובר על בערך 200,000 אנשים ברחבי העולם.

 • באילו מדינות נמצאים רוב הזכאים?

בעיקר ישראל, ארצות הברית, בריטניה, קנדה, ארגנטינה, ברזיל, אוסטרליה ואיטליה. ישנם זכאים נוספים בדרום אפריקה, מדינות מרכז אמריקה ועוד.

 • באילו שנים יצאו רוב יהודי אוסטריה מהמדינה ולאן?

בין השנים 1938-1945, סך של 126,500 יהודים מתוך אוכלוסייה של 176,000 הצליחו לצאת מהמדינה. ביניהם 55,500 ברחו למדינות אירופיות אחרות. 30,840 יהודים היגרו לבריטניה, 28,650 לארצות הברית, 18,050 לסין (הרוב לעיר הנמל שנגחאי), 11,600 לדרום ומרכז אמריקה וכמעט 10,000 לארץ ישראל.

השאר מצאו מחסה בלמעלה משמונים מדינות ברחבי העולם. מתוך אלו שנמלטו למדינות אירופה, 17,610 הגיעו למקומות אשר מאוחר יותר נכבשו על ידי הגרמנים, וקרוב ל- 13,000 מתו במחנות ריכוז.אזרחות אוסטרית זכאות

הוצאת אזרחות אוסטרית לניצולי שואה – שאלות ותשובות

לקוחות רבים שואלים אותנו האם אפשרי להוציא אזרחות אוסטרית במידה ואבותיהם חיו באוסטריה?
כן. אך תלוי מתי חיו ועזבו את המדינה. ביתר פירוט:

 • האם כל אדם שאבותיו היו אוסטרים לשעבר יכול לקבל את האזרחות?

לא. המדובר הוא על שנים בהן עלה הרייך השלישי לשלטון.

 • מה הן השנים בהן עלה לשלטון הרייך השלישי?

משנת 1933 ועד לשנת 1945.

 • זאת אומרת, אם אבותיי היו באוסטריה בשנים אלה אני זכאי/ת לאזרחות אוסטרית?

נכון. אם אבותייך היו באוסטריה בין 1933-1945 + עזבו אותה בין 1933-1955 עקב רדיפת המפלגה הנאצית את/ה זכאי/ת.

 • האם המילה "אבות" מתייחסת למספר מוגבל של דורות?

לא. למעשה אין הגבלת דורות.

 • סבתא שלי הייתה קורבן לרדיפה הנאצית. אך אבא שלי – הבן של סבתא, לא מעוניין להוציא את הדרכון. האם אני יכולה להגיש הצהרה?

כן. כל זכאי יכול לבקש דרכון אוסטרי ללא צורך לאזרח את ההורים תחילה.

 • האם החוק חל גם על ילדים מאומצים?

כן, בתנאי ומדובר בילדים שאומצו כקטינים.

 • האם נינים של אדם שחי באוסטריה בשנים 1933-1945 זכאים לדרכון אם לא היה בעל אזרחות אוסטרית?

כן. עקב האנטישמיות שרווחה בשנות ה- 20 וה- 30, הרשויות באוסטריה לא הכירו במספר רב של יהודים כאזרחים שווי זכויות, ומשום כך לא מיהרו להעניק להם אזרחות. כיום, המדינה האוסטרית מכירה בעוול שגרמה וצאצאים של אלו יוכלו לקבל את האזרחות.

 • במקרה וסבא שלי נולד באוסטריה בשנת 1947 – לאחר סיום המלחמה, האם אני זכאי/ת?

לא. הזכאות בתוקף רק במידה ושנת הלידה של קורבן הרדיפה הייתה עד לשנת 1945.

 • האם בעלי יכול להגיש בקשה לאזרחות?

אם בעלך אינו צאצא למי שנרדף באוסטריה על ידי הרשויות הנאציות ו/או תומכיהם, לא יהיה באפשרותו להגיש בקשה.

החלק הבא במאמר אזרחות אוסטרית – שאלות ותשובות דן בנושא צבא וקבע.

אזרחות אוסטרית זכאות – שאלות ותשובות

רקע צבאי – מי יכול לקבל אזרחות אוסטרית?

 • שירתי 3 שנות חובה בצה"ל, האם אני זכאי?

מכיוון ושירות חובה אינו נעשה מרצון, אתה זכאי לדרכון אוסטרי.

אולי השאלה הרלוונטית ביותר עבור ישראלים. שימו לב – ישראלי המשרת בשירות קבע בהווה אינו זכאי לקבל אזרחות אוסטרית, ובעל אזרחות אוסטרית המתנדב לשרת בצה"ל, בין אם שירות סדיר או קבע, אזרחותו תישלל. בעלי עבר של קבע יכולים להגיש בקשה כדין.

 • אני קצינה בקבע ורציתי לדעת האם ילדיי זכאים להגיש בקשה?

ילדייך ונכדייך יכולים להגיש את הבקשה. אולם את לא יכולה עקב שירות קבע בהווה.

 • אני משרת במילואים כבר למעלה מעשר שנים, האם ניתן לקבל את האזרחות האוסטרית?

בהחלט. משרתי מילואים באופן שנתי וקבוע זכאים להגיש בקשה. זה משום והשירות נעשה תחת חובה ולא מרצון.

 • האם עתודאים זכאים לדרכון האוסטרי?

עתודאים זכאים להגיש בקשה.

איך לקבל אזרחות אוסטרית? – שאלות כלליות נפוצות

 • סבא רבא שלי עזב את אוסטריה בסוף המאה ה- 19, האם אני זכאי להגיש בקשה?

הזכאות היא עבור מי שאבותיו ברחו מהמדינה האוסטרית עד מאי 1955, בגלל חשש לרדיפות בזמן עליית הנאצים לשלטון.

 • הוריי נולדו במדינות הדנובה (רומניה ומולדובה) שנשלטו עד 1918 על ידי המעצמה האוסטרו-הונגרית, האם אני זכאית?

הפרמטר הראשוני לזכאות הינו כי הורייך גרו בשטח הרפובליקה האוסטרית במשך תקופה בין השנים 1933-1955. היה ולא גרו בשטח המוגדר כאוסטריה (כאן הכוונה למדינה ולא למעצמה) את לא זכאית.

 • האם בקבלת האזרחות האוסטרית מאבדים אוטומטית את האזרחות הקיימת?

ישראלים לא יאבדו את אזרחותם במידה ויקבלו אזרחות אוסטרית. הפרלמנט האוסטרי מתיר לניצולי שואה וצאצאיהם להחזיק באזרחות המקומית בנוסף לאזרחות נוספת. כך גם בנוגע לאזרחים אמריקאים. אולם, שימו לב כי ישנן מדינות – ביניהן הולנד ואוקראינה – אשר אינן מתירות לאזרחיהן להחזיק בצמד האזרחויות.

 • במידה ויש לי יותר מאזרחות אחת, אני רשאי להוציא את האזרחות?

במקרה ויש לכם יותר מאזרחות אחת אתם זכאים לקבלת האזרחות האוסטרית. אך, חשוב לוודא עם הרשות המוסמכת הנמצאת במדינתכם כי לא תאבדו את האזרחות שכבר ברשותכם.

תיקון האפליה המגדרית

בעקבות התיקון שנכנס לתוקף בספטמבר האחרון, צאצאים שהם – ילדים, נכדים ונינים לנשים שהיו קורבנות של הרדיפה הנאצית, יהיו זכאים לקבלת האזרחות כדין. להבדיל מהחוק הישן, שהפלה לרעה חלק גדול מהצאצאים של ניצולות שואה ותלה את הזכאות עבורם בשנים מסוימות.

אזרחות אוסטרית זכאות – שאלות ותשובות

רקע היסטורי של יהודי אוסטריה – וינה

בשנות ה- 20 של המאה הקודמת אחד מתוך תשעה וינאים היה יהודי. וינה הכילה את האוכלוסייה היהודית השישית בגודלה בעולם דאז, עם קצת יותר מ- 200,000 תושבים.
הזכויות החוקתיות שהוענקו ליהודי אוסטריה בין השנים 1848-1867, בייחוד הזכות להתגורר היכן שחפצו, להחזיק ברכוש ולרכוש מיומנות מקצועית, הקלו על ריבוי האוכלוסייה בערים, ובמיוחד בווינה.

עם זאת, כאשר מדברים על אוסטריה בשנים אלה, אנחנו מדברים על מעצמה שחלשה על חלקה המזרחי של אירופה. גודלה היה כ- 700,000 קמ"ר. בשל כך, עשרות אלפי יהודים שחיו באימפריה הגיעו לחיות בשטח שהיום מוגדר כאוסטריה – מדינה במרכז אירופה שגודלה 84,000 קמ"ר.

רוב היהודים כנאמר העדיפו להגר לוינה. עיר הבירה באותו הזמן הייתה עיר עסקים מצליחה, נאורה ומפותחת, ששכבת המשכילים בה לא יכלה להיספר מרוב. מתוך שכבה משגשגת זו כרבע היו יהודים.

רק כדי לסבר את העין לגבי הנהירה האדירה של יהודי אירופה לווינה במאות ה- 19 וה- 20. ניתן לראות את הנתונים המצביעים על עלייה חדה של הגירה בכל שנה. אלו הגיעו בעיקר מצ'כיה והונגריה, אך גם ממדינות מזרח אירופה. בשנת 1857 התגוררו פחות מ- 3,000 יהודים בבירה.

עם זאת, רק שתים עשרה שנים מאוחר יותר בשנת 1869 חיו בה כבר כ- 40,000 יהודים. בשנת 1880 מספרם נאמד בכ- 73,000, וב- 1890 עמד על כמעט 120,000. ב- 1910 המספר גדל ל- 175,000 והשיא היה בשנת 1923 – כאשר כל היהודים בעיר היו מעט יותר מ- 200,000. זה כאשר היוו 11% מהאוכלוסייה הווינאית.

אולם, עד שנת 1934, אנו רואים יציאה של בערך 30,000 יהודים מוינה. בשנת 1951 – לאחר השואה, עמד מספרם על 9,000 בסך הכל.

הישגים ראויים לציון של יהדות אוסטריה

יהודי אוסטריה היו פנומן חברתי נדיר. בין אוכלוסייה אנטישמית שהצרה את התקדמות השונה, הצליחו היהודים לפרוח, להמציא ולפתח את כישוריהם במספרים גבוהים. למעשה המספרים היו כה גבוהים שכמותם כנראה לא היה בשום מקום אחר. האוכלוסייה הקטנה בלטה בפן החברתי כל כך, עד שהרימה את נס המדינה כולו על כתפיה. בין ואם מדובר בתחומי המדע, מדע הנפש (פסיכולוגיה), עסקים, יזמות, פיתוח ועוד.

בשנת 1934, הוערך מספר הרופאים היהודים בעיר וינה בלמעלה מ- 50% מסך כל הרופאים. שליש מהרוקחים היו יהודים, 75% מהבנקים נוהלו על ידם, 40% מכלל הצורפים בעיר היו יהודים, 63% בעלי בתי-קולנוע, 85% עורכי דין, 74% סוחרי יינות, מנו כשליש ממספר הצלמים בעיר, 40% ממפעילי בתי הקפה, 21% אופטיקאים, שליש מהטכנאים הדנטליים, למעלה מ- 95% מלשכות הפרסום בעיר נוהלו תחתם ו- 100% מסוחרי המתכות בעיר היו יהודים.

תודתנו למר יהונתן גבריאלוב בכתיבת החלק ההיסטורי של המאמר.

למידע נוסף צרו קשר – אזרחות אוסטרית ליהודים – אזרחות אוסטרית זכאות – שאלות ותשובות

משרדנו מגיש בקשות עבור צאצאים אוסטרים שאבותיהם נרדפו או חששו מרדיפות על ידי הנאצים ועוזריהם. זה כולל גם אזרחות אוסטרית לנכדים ונינים של הנרדפים. נשמח לייעץ לכם בעניינים השונים הנוגעים לאזרחות, תודה.

שאלות ותשובות

 • +איך מקבלים אזרחות אוסטרית?
  כדי לקבל אזרחות אוסטרית תדרשו להוכיח קשר משפחתי לאזרח אוסטריה/ אוסטרו-הונגריה שנשללה או נמנעה אזרחותו בשל שלטון המשטר הנאצי. ניתן למלא שאלון מקוון של משרד החוץ האוסטרי, שלאחריו יונפק דף מידע מותאם אישית עם רשימה של כל המסמכים הדרושים. לאחר איסוף המסמכים הנדרשים ותרגומם, ניתן להגיש הצהרה בדבר זכאותכם.
 • +מי שנולד באוסטריה זכאי לאזרחות אוסטרית?
  לא כל מי שנולד באוסטריה זכאי באופן אוטומטי לאזרחות אוסטרית. כלומר, מי שנולד באוסטריה לאחר 1945 אינו זכאי לאזרחות אוסטרית, אלה אם כן מדובר בצאצא של אדם הנרדף על ידי המשטר הנאצי.
 • +כמה זמן לוקח להוציא אזרחות אוסטרית?
  משך התהליך להוצאת אזרחות אוסטרית משתנה ממקרה למקרה, שכן אורך התהליך תלוי בגורמים רבין כגון עומק התחקיר שיש לבצע, איסוף מידע וקבלת אישורים מתאימים.
 • +האם אפשר להחזיק באזרחות אוסטרית וישראלית יחד?
  ברוב המקרים כן. אזרח ישראלי שזכאי לאזרחות אוסטרית אינו נדרש לוותר על אזרחותו הישראלית ורשאי להחזיק באזרחות אוסטרית וישראלית יחד.
 • +האם נכדים לניצולי שואה זכאים לאזרחות אוסטרית?
  כן. צאצאים של אדם שנרדף על ידי הנאצים, זכאים לאזרחות אוסטרית. צאצא מוגדר כבן, נכד, נין ולעיתים גם דור חמישי.

צרו קשר

 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top