דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מי זכאי לקבל אזרחות אוסטרית? ׁׁ(✔️המדריך המעודכן 2024)

Michael Decker
Michael Decker

בשנים האחרונות אוסטריה הקלה באופן משמעותי על צאצאים לנרדפי הנאצים לקבל אזרחות אוסטרית. הקלות אלה, יחד עם ההטבות הרבות של אזרחות אוסטרית-אירופאית, הביאו לעלייה ניכרת בכמות הישראלים המבקשים אזרחות אוסטרית והרוצים להחזיק בידם דרכון אוסטרי.

מהם תנאי הזכאות לאזרחות אוסטרית? האם ילדים לבעלי אזרחות אוסטרית זכאים גם הם לאזרחות אוסטרית? מהן ההטבות של מחזיקי אזרחות אוסטרית? וכמה זמן לוקח תהליך הוצאת האזרחות האוסטרית?

 מהם תנאי הזכאות לאזרחות האוסטרית?

תנאי הזכאות לאזרחות אוסטרית מבוססים על קשר דם לאזרחי אוסטריה או נרדפי הנאצים. צאצאים לאזרחי אוסטריה, לרבות צאצאים לאזרחיות אוסטריה, שגרו באוסטריה ועזבו בין השנים 1933-1955, זכאים לאזרחות אוסטרית.

בנוסף, צאצאים לאזרחי אוסטרו-הונגריה שהתגוררו בשטח אוסטריה בגבולותיה הנוכחיים, בין השנים 1933-1945, אך נאלצו לוותר על אזרחותם האוסטרית ולנוס על נפשם בשל רדיפות הנאצים לפני שנת 1955, זכאים לאזרחות אוסטרית.

מה הן ההקלות בתנאי הזכאות לאזרחות אוסטרית?

לאחר הרפורמה בחוק האזרחות האוסטרי הוקלו דרישות מסוימות שנדרשו על מנת לקבל אזרחות אוסטרית:

 • האזרחות ניתנת לא רק לצאצאים של גברים אוסטריים, אלא גם לצאצאים של נשים אוסטריות.
 • האזרחות ניתנת לא רק לאזרחי אוסטריה, אלא גם לאזרחי אוסטרו-הונגריה שהתגוררו באוסטריה ואיבדו את אזרחותם בשל רדיפות הנאצים.
 • האזרחות ניתנת לא רק לילדים, אלא גם לצאצאים רחוקים, ללא הגבלת דור, גם במקרים בהם ההורה לא קיבל אזרחות אוסטרית בעצמו.
 • ישנן הקלות למבקשי אזרחות ששירתו בעברם בשירות התנדבותי בצה"ל. יצוין כי מי ששירת בשירות חובה או שירות מילואים, אינו מאבד את זכאותו לאזרחות אוסטרית בכל מקרה.
 • אין כיום דרישה לוותר על האזרחות הישראלית, על מנת לקבל אזרחות אוסטרית.
 • בוטלו הדרישות למבחן ידע בשפה הגרמנית ובתרבות האוסטרית.

תהליך הוצאת הדרכון האוסטרי

שלב ראשון – איתור המסמכים

תהליך הוצאת הדרכון האוסטרי מתחיל באיתור מסמכים שיוכיחו את זכאותכם לאזרחות אוסטרית. לצורך איתור המסמכים יתכן ותדרשו לבצע גם בדיקה ארכיונית בארכיונים באוסטריה.

מי זכאי לקבל אזרחות אוסטרית

שלב שני – צירוף המסמכים לבקשה והגשתה

לאחר איתור כלל המסמכים הרלוונטיים לבקשה לאזרחות, ניתן להגיש את הבקשה לאזרחות אוסטרית ולצרף את המסמכים המקוריים הרלוונטיים לבקשה.

כך למשל יש לצרף תעודת נישואין, תעודת שינוי שם, תעודת גירושין, תעודת רישום פלילית, מסמכים המעידים על הקשר ביניכם לבין אזרח או תושב אוסטריה שנרדף על ידי הנאצים, מסמכים המעידים שהאדם עליו מתבססת הבקשה נרדף על ידי הנאצים או היה אזרח אוסטריה וכו.

שלב שלישי – תרגום המסמכים

את המסמכים שאינם כתובים בגרמנית עליכם יהיה לתרגם בתרגום נוטריוני לגרמנית. כמו כן, חלק מהמסכים תדרשו להחתים בחותמת אפוסטיל. לאחר הטיפול במסמכים בהתאם לדרישות הרשויות באוסטריה, ניתן יהיה להגיש את המסמכים המקוריים, למשרד הפנים האוסטרי, מחלקת האזרחות בווינה. בנוסף יש למלא את השאלון המצורף למסמכים. משרדנו מצרף למסמכים מכתב הסבר המבסס את הזכאות לאזרחות.

שלב רביעי – אישור הזכאות לאזרחות אוסטרית

לאחר השלמת הבקשה לאזרחות אוסטרית תאלצו להמתין שהרשויות באוסטריה יבדקו את המסמכים, ויאשרו את זכאותכם לאזרחות אוסטרית.

שלב חמישי – בקשה לקבל דרכון אוסטרי

לאחר שתקבלו אזרחות אוסטרית ותעודת התאזרחות, תוכלו לקבוע תור בשגרירות אוסטריה בתל אביב ולבקש להוציא דרכון אוסטרי. לצורך כך עליכם יהיה להגיע עם המסמכים הנדרשים, לשלם את האגרה הנדרשת, ולהמתין לקבלת הדרכון.

האם ילדים של בעלי אזרחות אוסטרית זכאים גם הם לאזרחות?

ילדים לבעלי אזרחות אוסטרית זכאים גם הם לאזרחות אוסטרית. חוק האזרחות האוסטרית קובע כי צאצאים לאזרחי אוסטריה ותושבי אוסטריה בין השנים 1933-1955 שברחו מאוסטריה בשל רדיפות הנאצים, זכאים אוטומטית לאזרחות אוסטרית, מכוח קשרי הדם ביניהם.

ילד שנולד בטרם לקבלת האזרחות האוסטרית – תדרשו להגיש עבורו בקשה לקבלת אזרחות. בקשת האזרחות עבור הילד, לאחר שהוכחתם כי אתם זכאים לאזרחות אוסטרית, תהיה פשוטה יותר. לכן מומלץ להגיש את הבקשות במקביל ולחסוך זמן וכסף.

ילד שנולד לאחר קבלת האזרחות האוסטרית – יקבל אוטומטית אזרחות אוסטרית, בתנאי שתבצעו לאחר לידתו רישום פשוט של הילד במרשם האוכלוסין באוסטריה.

האם אפשר להחזיק באזרחות אוסטרית יחד עם אזרחויות נוספות?

הרפורמה בחוק האזרחות האוסטרית הקלה על אזרחים ישראליים המבקשים אזרחות אוסטרית מכוח קשרי דם לנרדפי הנאצים שברחו מאוסטריה. אחת ההקלות העיקריות היא שצאצא לנרדפי הנאצים, לא נדרש לוותר על אזרחותו הישראלית, והוא רשאי להחזיק באזרחות אוסטרית יחד עם אזרחותו הישראלית.

כמו כן, צאצא לנרדפי הנאצים, רשאי גם להחזיק באזרחויות נוספות שכבר יש לו במקביל לאזרחות האוסטרית, כמו למשל אזרחות אמריקאית, כל עוד המדינה האחרת לא דורשת ויתור על האזרחות.

מהן ההטבות של מחזיקי האזרחות האוסטרית?

הגירה למדינות נבחרות באירופה

בעלי אזרחות אוסטרית יכולים להגר למיטב מדינות האיחוד האירופי. אזרחות אוסטרית מאפשרת למחזיקים בה לגור, לעבוד וללמוד לא רק באוסטריה, אלא בכל מדינות האיחוד האירופי.

סבסוד לימודים אקדמיים במיטב מוסדות ההשכלה הגבוהה באירופה

ישראלים רבים מבקשים ללמוד באירופה. הם נדרשים להוציא ויזת סטודנט ולשלם ממיטב כספם על מנת לממש את חלומם. אזרחי אוסטריה לעומת זאת זכאים ללמוד במיטב מוסדות ההשכלה האקדמיים באירופה, במימון מלא או חלקי, ללא צורך באשרה מיוחדת.

סבסוד שירותי רפואה מתקדמים

שירותי הבריאות באירופה הם שירותים מתקדמים, ומערכת הבריאות הציבורית ברחבי אירופה נחשבת למערכת מתקדמת ביותר. אזרחי אוסטריה זכאים לשירותי רפואה מתקדמים באוסטריה וברחבי אירופה, בסבסוד חלקי או מלא.

 

פטור מוויזה למדינות נבחרות בעולם

דרכון אירופאי מעניק למחזיקים בו פטור מוויזה במדינות נבחרות ברחבי העולם:

 • פטור מוויזה לאירופה ומעבר חופשי בכל מדינות האיחוד האירופי – ככל שתאושר הדרישה לקבלת אשרת הכניסה לאירופה (ETIAS), שנדחתה נכון להיום לשנת 2025, ישראלים שיבקשו להיכנס לאירופה ידרשו להשיג את הוויזה לפני כניסה למדינות אירופה.

מחזיקי דרכון אוסטרי לעומת זאת, יוכלו להמשיך להיכנס לכל מדינה באיחוד האירופי, ללא צורך בוויזה.

 • פטור מוויזה לארה"ב – אמנם ישראל נכנסה לרשימת המדינות הפטורות מוויזה לאחרונה, אך עליה להמשיך לעמוד בתנאים של ארה"ב, לפיהם ישראל תאפשר כניסת ערבים-אמריקאים ופלסטינים-אמריקאים לישראל ללא צורך בוויזה. ככל שישראל לא תעמוד בתנאי זה, יבוטל הסכם הפטור מוויזה עם ישראל, וישראלים שוב ידרשו להוציא ויזה לארה"ב.

מחזיקי דרכון אוסטרי, אינם תלויים בכך, והם יוכלו להמשיך להיכנס לארה"ב, ללא צורך בוויזה.

 • פטור מוויזה לאוסטרליה – בעלי דרכון ישראלי, נדרשים להוציא ויזה על מנת להיכנס למדינת האי אוסטרליה. לפיכך ישראלים רבים נדרשים להוציא כסף לא מבוטל על בקשת הוויזה, וחלקם אף מסורבים להיכנס למדינה.

מחזיקי דרכון אוסטרי יכולים להיכנס לאוסטרליה, ללא צורך בוויזה.

כניסה למרבית מדינות העולם

ישנה שורה של מדינות שאוסרות או מגבילות כניסה של ישראליים לשטחן, למשל אינדונזיה ומלזיה. לאחרונה פורסם גם שמדינת האיים המלדיביים שוקלת איסור כניסה על ישראלים בעקבות מלחמת חרבות ברזל. מחזיקי דרכון אוסטרי, יכולים להיכנס למדינות אלה, ללא ההגבלות שחלות על אזרחי ישראל.

כמה זמן לוקח תהליך הוצאת האזרחות האוסטרית?

תהליך הצאת האזרחות האוסטרית משתנה בין כל אדם, והוא מבוסס על הנסיבות הספציפיות של כל אדם, והמסמכים אותם הוא מצרף לבקשה.

בממוצע ניתן להגיד שתהליך הוצאת האזרחות האוסטרית לוקח מעט יותר משנה:

הבדיקה הארכיונית עשויה לקחת מספר שבועות עד מספר חודשים, תלוי במסמכים המצויים בידיכם; הכנת הבקשה עצמה לוקחת כשלושה חודשים; לאחר הגשת הבקשה, הטיפול של רשויות אוסטריה בבקשה לוקח 6 חודשים עד לשנה.

האם שינוי שם מקשה על קבלת אזרחות אוסטרית?

יהודים רבים שעלו לישראל מאוסטריה, לאחר שנרדפו על ידי הנאצים, עברתו את שמם או שינו אותו לחלוטין. שינוי השם עשוי לעכב ולהקשות על קבלת האזרחות האוסטרית, אם המסמכים אינם תואמים את השם הקודם.

במקרים בהם האדם הגיע לאחר קום המדינה, לרוב, תועד שינוי השם, וניתן יהיה להגיש תיעוד זה על מנת להתגבר על מכשול שינוי השם.

לעומת זאת, במקרים בהם אותו אדם הגיע לפני קום המדינה, סביר להניח ששינוי השם לא תועד. במקרים אלו ניתן לנסות להוכיח את שינוי השם באמצעים אחרים, כגון במקרים שאותו אדם היה זכאי לפיצויים מאוסטריה, צו בית משפט שהשם שונה ועוד.

בדיקה ארכיונית בבקשה לאזרחות אוסטרית

בדיקה ארכיונית בבקשה לאזרחות אוסטרית, היא בדיקה בארכיונים של אוסטריה, שמטרתה לאתר מסמכים שיוכיחו את הזכאות שלכם לאזרחות אוסטרית.

כך למשל ניתן לאתר בבדיקה הארכיונית את מקום המגורים של האדם עליו מתבססת בקשת האזרחות, תעודת נישואין של הנרדף, תעודת לידה, תעודת תלמיד, תעודת סטודנט, בעלות על עסקים ועוד.

על מנת לבצע בדיקה ארכיונית באופן יעיל, עליכם לדעת אילו מסמכים ניתן לאתר והיכן יש לחפש את המסמכים. כך עליכם לדעת לאיזה ארכיון יש לפנות באיתור המסמך הרלוונטי אותו אתם מבקשים לאתר.

עורך דין בעל ניסיון בהגירה ואזרחות אוסטרית, יוכל לסייע לכם לאתר את הארכיון הרלוונטי בו יש לערוך חיפוש של המסמכים, אותם אתם מבקשים לאתר.

צאצאים לנרדפי הנאצים זכאים לאזרחות אוסטרית

בשורה התחתונה, כיום, לאחר שורה של הקלות בחוק האזרחות האוסטרית, אזרחים ישראליים רבים יותר זכאים לאזרחות אוסטרית, שמאפשרת להם מגוון יתרונות והטבות ברחבי האיחוד האירופי, ואף ברחבי העולם כולו.

כך כיום, צאצאים לאזרחי אוסטריה, ולנרדפי הנאצים שהתגוררו בשטח אוסטריה בין השנים 1933-1945, ועזבו את אוסטריה עד לשנת 1955, זכאים לאזרחות אוסטרית, מכוח קשר הדם שלהם לאזרחי או תושבי אוסטריה נרדפי הנאצים.

שאלות ותשובות

 • +איך מקבלים אזרחות אוסטרית?
  כדי לקבל אזרחות אוסטרית תדרשו להוכיח קשר משפחתי לאזרח אוסטריה/ אוסטרו-הונגריה שנשללה או נמנעה אזרחותו בשל שלטון המשטר הנאצי. ניתן למלא שאלון מקוון של משרד החוץ האוסטרי, שלאחריו יונפק דף מידע מותאם אישית עם רשימה של כל המסמכים הדרושים. לאחר איסוף המסמכים הנדרשים ותרגומם, ניתן להגיש הצהרה בדבר זכאותכם.
 • +מי שנולד באוסטריה זכאי לאזרחות אוסטרית?
  לא כל מי שנולד באוסטריה זכאי באופן אוטומטי לאזרחות אוסטרית. כלומר, מי שנולד באוסטריה לאחר 1945 אינו זכאי לאזרחות אוסטרית, אלה אם כן מדובר בצאצא של אדם הנרדף על ידי המשטר הנאצי.
 • +כמה זמן לוקח להוציא אזרחות אוסטרית?
  משך התהליך להוצאת אזרחות אוסטרית משתנה ממקרה למקרה, שכן אורך התהליך תלוי בגורמים רבין כגון עומק התחקיר שיש לבצע, איסוף מידע וקבלת אישורים מתאימים.
 • +האם אפשר להחזיק באזרחות אוסטרית וישראלית יחד?
  ברוב המקרים כן. אזרח ישראלי שזכאי לאזרחות אוסטרית אינו נדרש לוותר על אזרחותו הישראלית ורשאי להחזיק באזרחות אוסטרית וישראלית יחד.
 • +האם נכדים לניצולי שואה זכאים לאזרחות אוסטרית?
  כן. צאצאים של אדם שנרדף על ידי הנאצים, זכאים לאזרחות אוסטרית. צאצא מוגדר כבן, נכד, נין ולעיתים גם דור חמישי.

צרו קשר

 • ✓ Valid number ✕ Invalid number
 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה