דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

קבלת מקלט בישראל לאוקראינים בעת המלחמה עם רוסיה

Joshua Pex

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

לאור פלישתה של רוסיה לאוקראינה (22.02.22), אוקראינים אשר מגיעים לישראל זכאים להגיש בקשת מקלט בארץ. מדיניות הרשויות בשנים האחרונות הייתה לדחות אוטומטית בקשות מקלט של אזרחי אוקראינה, לכן ייתכן ויהיה צורך בעזרת עורך דין אשרות וכניסה לישראל.

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני הגירה וכניסה לישראל. בין השאר, אנו עוזרים למבקשי מקלט בארץ, בין אם ממדינות אפריקה, חבר העמים, אסיה, ועוד, בהליך הראיונות לבקשת מקלט, מיצוי זכויותיהם, והגשת ערר לאחר דחיית הבקשה. רבים מלקוחות המשרד נמצאים כיום בארץ גם שנים לאחר דחיית בקשת המקלט הראשונית – לאחר שנימקנו את הנסיבות המצדיקות את הישארותם בארץ והסכנה לחייהם וחיי משפחתם במידה ויחזרו לארץ המוצא בעררים פנימיים (לרשות האוכלוסין) וחיצוניים (לבתי המשפט). במידה וכניסת חברים, קרובי משפחה ובני זוג או בקשת המקלט של אחד מאלו סורבה, או שאתם ישראלים הזקוקים לסיוע בהזמנת אזרחי אוקראינה לישראל, נשמח לעזור לכם בעת המשבר הנוכחי.

 למה רשויות ההגירה סירבו בעבר לבקשות מקלט של אוקראינים?

לאחר 2014, כשרוסיה סיפחה את חצי האי קרים ונפתחה מלחמת אזרחים באוקראינה, התחילו להגיע לישראל עשרות אלפי מבקשי מקלט – חלקם מאזור מזרח אוקראינה הנגוע קרבות, חלקם ממקומות אחרים. ישראל היא מדינה מפותחת ובעלת רמת חיים גבוהה, בה חיים דוברי רוסית ואוקראינית רבים. בנוסף על יתרונות ברורים אלו, ישראל נגישה במיוחד לאזרחי חבר העמים (ומדינות חבר העמים לשעבר כגון אוקראינה וגאורגיה) שאין להם צורך בקבלת אשרת תייר מראש כדי להגיע לארץ הקודש.רבים מאלו שנכנסו עם אשרת תייר התחילו לעבוד שלא כחוק אף מבלי להגיש בקשה לקבלת מקלט.

לאחר התעוררות פניקה לגבי "מסתננים" באמצע העשור הקודם, רשויות ההגירה הצהירו על דחייה מזורזת של כל מבקש מקלט אוקראיני, גאורגי או רוסי, אשר אינו יכול להביא הוכחות על כך שהוא אישית נרדף עקב השתייכות לדת, גזע, לאום, קבוצה פוליטית או העדפה מינית.

כל בקשת מקלט על בסיס מלחמת אזרחים במדינת המוצא, או אף לחימה באזור בו מתגורר מבקש המקלט, נדחתה כ"טענת סרק" של בעל מניעים כלכליים, מאחר ולמבקש הייתה אפשרות תאורטית לעבור לחיות בחלק אחר של אוקראינה, בלי שיירדף באופן אישי וללא צורך לבקש מקלט במדינה אחרת.קבלת מקלט בישראל לאוקראינים בעת המלחמה עם רוסיה

מה השתנה בשנת 2022?

לאחר שפוטין הצהיר על הכרתו במחוזות הבדלניים של אוקראינה, דונייצק ולוגנסק, כמדינות עצמאיות ואו על סיפוח חבלים אלו לחבר המדינות, צבא רוסיה פלש לאוקראינה. בעת כתיבת שורות אלו (סוף פברואר 2022), הכוחות הרוסיים חותרים להשתלט על שטח אוקראינה, כולל עיר הבירה, קייב, ומפציצים מטרות צבאיות ואזרחיות ברחבי המדינה. במצב זה, לא ניתן לטעון שאדם אשר ביתו נמצא באחד מאזורי הלחימה יכול למצוא ביטחון לו ולמשפחתו בתוך גבולות אוקראינה.

זוהי גם הסיבה בגללה אוקראינים אשר נמצאים כרגע בישראל או מגיעים לישראל ומבקשים להגיש בקשת מקלט יהיו חייבים לקבל טיפול לפי החוק והנוהל הקיים, ולא לפי ההליך המקוצר. מעבר לכך, בנקודה זו סירוב כניסה למבקשי מקלט אוקראיניים בנתב"ג או כל שער כניסה אחר לישראל (ככל שתתאפשר בעתיד טיסה ישירה מאוקראינה לישראל או במידה ומבקשי המקלט יגיעו לישראל דרך מדינה אחרת) הוא אינו חוקי או מוסרי בעליל – חזרתם לארץ המוצא מציגה סכנה לחייהם, ובקשתם חייבת להיבדק בפירוט על ידי הגורמים המוסמכים לכך. למרות זאת, כבר היו דיווחים על סירוב כניסה לאזרחי אוקראינה המגיעים לישראל מפולין ומדינות אחרות הגובלות באוקראינה.

בנקודה זו רשות האוכלוסין וההגירה טרם הבהירה את נושא קבלת מקלט בישראל, אך כבר קבעה מדיניות אי-הרחקה לתיירים שתוקף אשרתם פג או לשוהים בלתי-חוקיים מאוקראינה. בנוסף, בשלב זה לא מנכים כספים מפיקדון עובדים זרים ומבקשי מקלט אוקראינים שלא עוזבים את ישראל למרות שתוקף הוויזה שלהם נגמר.

מה יקרה לאחר הגשת בקשת המקלט?

מאמרי המשרד המקושרים מעלה מפרטים לגבי ההליך הטכני של בקשת מקלט בישראל. נסכם כאן את הנקודות החשובות ביותר:

כמעט אף אחד, בין אם זכאי למעמד פליט על פי החוק היבש או לא, אינו מקבל מעמד פליט רשמי בישראל. מעמד פליט הוא מאין סוג של תושבות ארעית, ואחד היתרונות החשובים שלו הוא האפשרות לצאת מישראל למדינה אחרת ולחזור לארץ. רובם המוחלט של מבקשי המקלט בישראל שבקשתם לא נתקלת בסירוב מידי הם בעלי "רישיון זמני לישיבת ביקור לפי סעיף 2(א)(5) לחוק הכניסה לישראל", או במונחים מעט פחות בירוקרטיים, "מבקשי מקלט". במידה ובעלי רישיון זה עוזבים את ישראל מכל סיבה שהיא, אשרת "2א5" שלהם מתבטלת, והם (וקרובי משפחתם) נתקלים בסירוב כניסה אוטומטי בהמשך.

מסיבה זו חשוב לוודא לפני הגשת בקשת המקלט שאין למבקש המקלט צורך דחוף לסדר דברים או לבקר במדינת המוצא. ביקורים של קרובי משפחה בין שתי המדינות יהיו מסובכים או בלתי אפשריים בעת השהייה של מבקש המקלט בישראל.

מה עם מי שכניסתו מסורבת בשדה התעופה?

מדיניות משרד הפנים בנוגע לקבלת אוקראינים שאינם זכאי עליה משתנה יומם וליל. מאחר ופקידי ביקורת גבולות התרגלו בעבר לסרב כניסה לישראל לכל אדם שנחשד בכך שבכוונתו להגיש בקשת מקלט, קל לחזור להרגלים אלו במידה ואין הוראה ספציפית לאפשר כניסה לפליטים מאוקראינה.

בית המשפט אסר על ביקרות גבולות להרחיק מסורבי כניסה תוך 48 שעות מרגע הגעתם. שמורה להם הזכות לדבר עם עורך דין ולטעון כנגד סירוב הכניסה. יש אף להודיע למבקש המקלט על זכות זו ברוסית ובאוקראינית.

האם מבקש מקלט יכול לעבוד בישראל?

למרות שעל אשרת 2א5 שיקבלו רובם המוחלט של מבקשי המקלט כתוב "רישיון זמני זה אינו מהווה רישיון עבודה", המדינה התחייבה בעבר שלא לרדוף מבקשי מקלט העובדים בישראל או מעסיקים של מבקשי מקלט. על כן, אפשר לומר שמבקשי מקלט יכולים לעבוד בישראל באופן חוקי, והם בעלי אותן הזכויות של כל עובד בישראל, פרט לכך שחלק ממשכורתם מופקד בפיקדון מבקשי מקלט. פרטים נוספים ניתן ללמוד במאמר שלנו בנושא.

מה יהיה אורך הוויזה של מבקש המקלט?

לאשרת מבקש מקלט אין אורך קבוע בחוק מסיבות מובנות מעליהן – היא ניתנת להארכה כל עוד החזרה לארץ המוצא כרוכה בסיכון חייו, בריאותו, או אפשרותו להישאר בחופשי של מחפש המקלט. לכן, פרק הזמן בו יהיה צורך לשהות בישראל תלוי לחלוטין בפעולות צבא רוסיה. במידה ואכן מדובר בניסיון להשתלט על כלל מדינת אוקראינה, ייתכן ויהיה מדובר במלחמה שתימשך שנים עד להתמוטטות השלטון הרוסי. במידה ופוטין יסתפק בסיפוח החבלים הבדלניים ל"רוסיה הגדולה", ישאיר בהם כוחות "שמירת שלום" וייסוג משאר שטחי אוקראינה, ייתכן והלחימה העזה תסתיים תוך מספר שבועות או חודשים, ורשויות ההגירה של ישראל יחשיבו את אוקראינה כמקום בטוח למבקשי המקלט לחזור אליו.

צרו קשר כדי לקבל עזרה

כך או אחרת, בתקופת משבר קשה זו, המשרד שלנו מחויב לסייע בהליך קבלת מקלט בישראל לאוקראינים או אף רוסים הנרדפים על ידי הרשויות על רקע התנגדותם למלחמה או לשלטון. צרו קשר במידה ואנשים היקרים לכם קיבלו סירוב כניסה לישראל, או זקוקים לייעוץ ליווי משפטי בכניסה לישראל והגשת הבקשה לקבלת מעמד מבקש מקלט.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה