דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הכרה במבקש מקלט במעמד של פליט בישראל – מידע משפטי

Joshua Pex

הכרה במבקש מקלט כתור פליט בישראל עשויה להיות תהליך מורכב ומסובך. הדין בישראל דורש להוכיח סכנה לחייהם או לחירותם של מבקשי מקלט אם יחזרו לארצם, על מנת שיוכרו כפליטים. במאמר זה נציג מקרים בהם בתי המשפט בישראל הכירו בזכאות של מבקשי מקלט למעמד של פליטים. דרך מקרים אלה ניתן ללמוד על התנאים בהם יש לעמוד כדי להיות מוכרים כפליטים, ומתי הדבר עשוי להתאפשר.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בתחום ההגירה לישראל. עורכי הדין ממשרדנו עוסקים באופן שוטף בנושאים כגון: הסדרת מעמד בישראל, אשרות עבודה למבקשי מקלט, זכויות מבקשי מקלט וסיוע במימושן.

הכרה במבקש מקלט במעמד של פליט בישראל

סוגיית ההכרה בפליטים אינה מוסדרת בחוק הישראלי במפורש

על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, בישראל חיים כיום כ-30 אלף מבקשי מקלט אשר טרם הוסדר מעמדם. זאת על אף שהמצב המשפטי בישראל מאפשר להכיר ברבים מהם כפליטים. ישראל הייתה מבין המדינות הראשונות להצטרף לאמנה בדבר מעמד פליטים של האו״ם משנת 1951. באמנה ובפרוטוקול שנוסף לה בשנת 1967 נקבע כי מדינה לא תגרש ולא תחזיר פליטים אל גבולות הארצות מהן הגיעו, כל עוד חייהם או חירותם באותן ארצות יהיו בסכנה מטעמי גזע, דת, אזרחות, השתייכות לקבוצה חברתית מסוימת או השקפה מדינית מסוימת.

בפועל, מאז הצטרפות ישראל לאמנה, לא נחקקו חוקים מפורשים המסדירים את תהליך ההכרה בפליטים בישראל. הנושא מוסדר בנהלים של רשות האוכלוסין וההגירה, אך טרם נקבעה חקיקה ספציפית בנושא. הדבר הופך את תהליך ההכרה בפליטים למורכב, ואף הוטחה על כך ביקורת רבה מצד גורמים שונים. להלן נסביר על הנוהל, ולאחר מכן נציג פסקי דין אשר עסקו בנושא.

כיצד פועל הליך ההכרה בפליטים בישראל?

נוהל מבקשי מקלט מסדיר את אופן הבחינה של בקשות להכרה בפליטים והטיפול בהן. הטיפול נעשה על-ידי יחידה מיוחדת של משרד הפנים, הנקראת RSD (ראשי תיבות של Refugees Status Determination). מוגשות בקשות רבות של מבקשי מקלט להכרה בהם כפליטים, אך הטיפול בהן אינו תמיד מיטבי. הסברנו בהרחבה במאמר נוסף על הליקויים בעבודת רשות האוכלוסין מבחינה זו. 

ניתן למצוא דוגמאות שונות לליקויים בעבודת רשות האוכלוסין. דוגמה נפוצה היא ליקויים בביצוע הראיונות הנערכים עם מבקשי המקלט במסגרת בחינת בקשתם. הנוהל בנושא קובע, בין היתר, כי יש לנהל את הראיון בשפת מבקשי המקלט. במקרה הצורך יש לקיים את הראיון יחד עם מתורגמן. ואולם, הדבר אינו תמיד נעשה. בחלק מהמקרים הראיון מתנהל בשפה שמבקשי המקלט מכירים אך לא שולטים בה. הדבר עלול ליצור אי הבנות רבות ולהוביל לפסילת בקשות למעמד של פליט בישראל, אף אם הן מוצדקות. 

הכרה במבקש מקלט כפליט בשל היותו פעיל פוליטי בארצו

לא מעט מקרים של מבקשי מקלט מגיעים בסופו של דבר לבחינת בית המשפט. מקרה חשוב לדוגמה הוא עניינו של סאנדיי מרטינס, אשר יוצג על-ידי עו״ד מיכאל דקר ממשרדנו. מדובר במבקש מקלט מניגריה, אשר הגיש עתירה לאור דחיית בקשתו להכרה בו כפליט. זאת, על רקע השתייכותו לתנועה הפוליטית MEND (ראשי תיבות של Movement for the Emancipation of the Niger Delta). מדובר בתנועה פוליטית המשתייכת לאופוזיציה, אשר רבים מחבריה נרדפים על-ידי השלטונות בשל השתייכותם לתנועה.

במקרה זה, קבע בית המשפט כי אכן הוצגו ראיות אובייקטיביות המעידות על חשש מפני סכנה לחייו ולחירותו של העותר. עם זאת, הראיות לא נבחנו על-ידי הרשות, בטענה לחוסר אמינות. משרד הפנים אף טען כי לא מדובר בארגון פוליטי המצדיק הכרה במעמד של פליט לפי האמנה, וזאת בניגוד לעמדת בית המשפט העליון בנושא. לכן במקרה זה קבע בית המשפט כי יש להחזיר את עניינו של המבקש לדיון מחדש בפני הוועדה לענייני פליטים.

מקרים נוספים בהם בקשה להכרה בפליטים עשויה להתקבל

כפי שהסברנו לעיל, הכרה במבקשי מקלט עשויה להתאפשר אם יוכיחו כי חייהם או חירותם יהיו בסכנה אם יגורשו מישראל. וזאת כאשר הסכנה לחייהם או חירותם נובעת מטעמי גזע, דת, אזרחות, השתייכות לקבוצה חברתית מסוימת או השקפה מדינית מסוימת. 

במקרה קשה במיוחד שהגיע עד לבית המשפט העליון ניתן מעמד של פליטים למשפחה שלמה של מבקשי מקלט. זאת על רקע הוכחת חשש ממשי מפני השחתת איברי המין של בנות המשפחה, לאור השתייכות המשפחה לקהילה התומכת במנהג זה. פסק הדין של בית המשפט העליון מראה כי במקרים מסוימים בית המשפט יהיה מוכן להתערב בהחלטות רשות האוכלוסין בנושא. וזאת כדי למנוע פגיעה פוטנציאלית בזכויותיהם של מבקשי המקלט.

סיוע משפטי למבקשי מקלט בבקשות להסדרת מעמד כפליטים

בכל שאלה או צורך בסיוע עבור מבקשי מקלט, ניתן לפנות אל עורך דין ממשרדנו, המתמחה בתחום ההגירה לישראל ומנוסה בייצוג משפטי מול הרשויות השונות ובתי המשפט בישראל. ניתן ליצור קשר עם עורך דין ממשרדנו באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה