Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הסדרת מעמד בישראל לבני זוג זרים שהינם מבקשי מקלט

Michael Decker

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

כיצד מבקשי מקלט אשר חיים בישראל ונכנסים לקשר עם בן או בת זוג ישראלים יכולים להסדיר את חייהם המשותפים? במאמר זה, יסביר עורך דין מומחה לדיני הגירה על הנהלים בנושא, על הכללים הייחודיים לגבי מבקשי מקלט ועל אפשרויות הערעור במקרה של סירוב מצד הרשויות להסדרת מעמדם.

אם יש לכם שאלות או שהנכם זקוקים לסיוע משפטי בענייני הסדרת מעמד לבני זוג מבקשי מקלט בישראל, משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בתחום דיני ההגירה. למשרדנו ניסיון רב, בין היתר, בתחום הסדרת מעמדם החוקי של בני ובנות זוג זרים, לרבות של מבקשי מקלט, ובייצוג שוהים בישראל הטוענים כי מגיע להם מעמד חוקי בישראל בהתאם לאמנת הפליטים, בפני רשות האוכלוסין של משרד הפנים וכל הערכאות המינהליות והמשפטיות.

נתונים אודות מבקשי מקלט בישראל ומעמדם המשפטי

על פי הנתונים, למעלה מ-30 אלף מבקשי מקלט חיים כיום בישראל. רובם הגיעו מסודן ומאריתראה, אשר הינן מדינות דיקטטוריות בהן זכויות אדם נפגעות דרך קבע. מעמדם בישראל מוסדר בצורה מורכבת למדי. לדוגמה, אשרת (ויזת) השהייה הניתנת לרבים מהם, אינה מאפשרת להם לעבוד. אם אתם מעוניינים לקרוא אודות הליך הסדרת מעמד בישראל עבור מבקשי מקלט, בהתאם לנוהל משרד הפנים, הנכם מוזמנים לקרוא את המאמר הבא, באתר האינטרנט שלנו. על אף זאת, בעקבות התחייבות המדינה בפני בג״צ, מי שמעסיקים מבקשי מקלט אינם חשופים לקנסות. לקבלת מידע מתי אפשר להעסיק מבקשי מקלט, ללא חשש מאכיפה וקנסות קראו את המאמר שלנו בנושא.

מבקשי מקלט רבים החיים בישראל חווים קשיים לא מעטים, כולל הליך ממשוך מול רשויות המדינה להוכחת טענתם לרדיפה במדינת מוצאם. תוכלו לקרוא מידע נוסף על הליך הגשת בקשה לקבלת מעמד מבקש מקלט בישראל אצלנו באתר במאמר זה. חרף זאת, חלקם מצליחים להיטמע בקהילה, למצוא עבודה ולפתח שגרת חיים. חלקם אף יוצרים קשרים זוגיים עם ישראלים במהלך שהותם במדינה. עולה השאלה מה קורה כאשר זוגות שבהם בן או בת הזוג הם מבקשי מקלט, מעוניינים להסדיר את חייהם המשותפים ובתוך כך את אזרחות בן/בת הזוג.

הסדרת מעמד לבני זוג מבקשי מקלט

הנהלים בנושא הסדרת מעמד עבור זרים בהליך בחינת בקשת מקלט

ובכן, הסדרת מעמד של זוגות שבהם בן או בת הזוג הם מבקשי מקלט הינה אפשרית בהחלט. היא מוסדרת בנהלים שקבעה רשות האוכלוסין וההגירה של משרד הפנים. מדובר הן על הנוהל החל ביחס לזוגות נשואים והןעל הנוהל החל על ידועים בציבור. יש לציין כי לאור קיומם של נהלים נוספים ביחס להסדרת מעמדם של מבקשי מקלט, קבעה רשות האוכלוסין וההגירה כי ניתן לקיים הליכים לפי הנהלים העוסקים בכך, במקביל להסדרת הליך החיים המשותפים של בני הזוג.

בעיה נפוצה הנוגעת להסדרת המעמד של מבקשי מקלט בישראל, נוגעת לקושי בהמצאת מסמכים שהינם רלוונטיים להליך. מבקשי המקלט הגיעו במרבית המקרים בגפם, ללא מסמכים כלשהם ממדינות מוצאם. קיים קושי ממשי עבורם להשיג מסמכים כאמור. משרד הפנים מודע לקושי זה, והנהלים מגלים גמישות בנוגע להמצאת המסמכים. כך למשל, ניתן להאריך את שהות מבקשי המקלט בישראל לצורך כך, או לתת להם אשרה (ויזה) המאפשרת לצאת מישראל ולחזור אליה, לצורך השגת המסמכים. ניתן אף לבקש פטור מהמצאתם.

פתיחת תיק חיים משותפים – מה עושים במקרה של סירוב?

אם הבקשה התקבלה והומצאו המסמכים הנדרשים, יימשך הליך פתיחת תיק החיים המשותפים, ובמסגרתו ייבחנו, בין היתר, מרכז חייהם של מבקשי המקלט, כנות הקשר הזוגי ועמדת גורמי המקצוע. במקרים של סירוב מצד הרשות לכניסת הזוג לשלב המגיע לאחר פתיחת תיק חיים משותפים (המכונה ״ההליך המדורג״) ניתן להגיש ערעור על החלטת הרשות לבית המשפט. 

במקרה שהובא בפני בית המשפט לעניינים מינהליים בתל אביב-יפו, ערערו ישראלית ובן זוגה, שהינו מבקש מקלט שהגיע מסודן, על סירוב רשות האוכלוסין וההגירה לאפשר את המשך הליך הסדרת מעמד קבע לבן הזוג ללא המצאת מסמכים מטעמו. בית המשפט קיבל את הערעור ונפסק כי הסירוב אינו יכול לעמוד על כנו, בין היתר לאור חשיבות הזכות לחיי משפחה. נקבע כי בנסיבות העניין יש להעניק לבן הזוג ויזת שהייה ארעית ולהמשיך את הליכי הסדרת מעמד הקבע עבורו משלב ההליך המדורג.

צרו קשר עם עורך דין מומחה להסדרת מעמד בישראל

אם הנכם נתקלים בקשיים בהסדרת מעמד בישראל מול הרשויות עבור מבקשי מקלט, נשמח לסייע בידכם. משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הגירה ומנוסה בהתנהלות מול משרד הפנים והערכאות השונות, בכל הנוגע להליכי הסדרת מעמד לבני זוג מבקשי מקלט בישראל. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים לעיל.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top