Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

כניסת אוקראינים לישראל בעקבות המלחמה – 2022

Joshua Pex

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

כיצד יכולים אוקראינים להיכנס לישראל מאז תחילת המלחמה? רשויות ההגירה של ישראל מעדכנות את מדיניות הכניסה לישראל עבור אוקראינים מיום ליום, עקב פליטים אוקראינים המגיעים לארץ לאחר הפלישה של רוסיה לאוקראינה. נכון לחודש מרץ 2022, זכאי עלייה ובני משפחתם יכולים להגיע לישראל בהליך מזורז. עבור קרוב משפחה שאינו זכאי עליה, יש צורך בהזמנה של ישראלי. ניתן להזמין גם אוקראינים שאינם קרובי משפחה, בבקשה חד-פעמית מיוחדת. במידה ואתם זקוקים לעזרה בהפקדת ערבות או מתקשים בהליך העליה, צרו קשר לקבלת סיוע משפטי.

ישנו חלק מסוים בציבור הישראלי, בייחוד מחבר המדינות, אשר תומך בכניסה חופשית לישראל לכל אוקראיני באשר הוא, המבקש מקלט בישראל, בגלל הפלישה הרוסית לאוקראינה. לרצון זה ישנן הצדקות מוסריות והיסטוריות, אך לא סביר להניח שמדינת ישראל תפתח את שעריה לכל הרוצה למצוא בה מקלט. שרת הפנים איילת שקד, אשר אחראית על מדיניות ההגירה, כבר הביעה את דעתה כי ישראל אינה יכולה לקלוט פליטים אוקראינים ללא הגבלה. גיבוש מדיניות כניסה לישראל עבור זרים אוקראינים הוא סוג של פשרה המאפשרת לאזרחי אוקראינה בעלי שורשים יהודים למצוא מקלט בישראל ללא סחבת בירוקרטית, ולאזרחי ישראל להזמין חברים וקרובי משפחה שאינם בעלי זכאות לעלייה לשהות בישראל.

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בתחום עלייה, הגירה, כניסה ואשרות בישראל. מאמר קודם שלנו הסביר בנושא מבקשי מקלט, תיירים ועובדים זרים מאוקראינה הרשאים להישאר בישראל למרות שתוקף האשרה שלהם הסתיים. במאמר זה נסביר את תנאי כניסת אוקראינים לישראל, בין אם כזכאי עלייה ובני משפחתם, ובין אם כמוזמנים על ידי אזרח או תושב ישראל.

 חשוב להדגיש שכל הנכנסים לישראל; עולים, קרובי משפחה, או מקבלי אשרת תייר, נדרשים לעבור בדיקת קורונה לפני העלייה למטוס ואחרי הנחיתה. במקרים מסוימים ניתן לוותר על דרישת בדיקה לפני הטיסה עבור מי שנמלט מאוקראינה, אך הדרישה לעבור בדיקה (בתשלום של 120 ש"ח) לפני הכניסה לישראל אינה משתנה. מי שמתגלה כחיובי נדרש להתבודד במלונית על חשבונו למשך 5 ימים לפחות, ואז עד לקבלת תוצאה שלילית.

הליך עלייה מזורז לאוקראינים ורוסים

שרת הפנים, איילת שקד, הכריזה שזכאי עליה מאוקראינה ומרוסיה יכולים לעלות לישראל בהליך מזורז, הפוטר אותם מהצורך להציג תעודת יושר או להשיג אפוסטיל למסמכים לפני תחילת ההליך.

בנוסף, מאחר ואוקראינים רבים נדרשים להתגייס לצבא על מנת להילחם בפלישה הרוסית, בנות זוג וילדים של זכאי עלייה יכולים לעלות לארץ בעוד הבעל נשאר באוקראינה. גם במקרים הנוראיים בהם זכאי העלייה נהרג במהלך הלחימה, האלמןאלמנה יכולים לעלות לארץ עם ילדיהם הקטינים.

בעלי שורשים יהודיים שלא התחילו הליך עלייה ולא הוכיחו זכאות לעלייה בעבר, המגיעים לישראל, נבדקים דרך נתיב. נזכיר שעל פי חוק השבות, זכאים לעלות לארץ יהודים, ילדים של יהודים, נכדים של יהודים, (וכמובן, כל ילד של אם יהודיה הוא יהודי עצמו), בני זוג של זכאי עלייה, וילדים קטינים של זכאי עלייה או בני זוג של זכאי עלייה. כך לדוגמא, ילדים קטינים של נכד של יהודי זכאים לעלות עם המשפחה, אך לא כבגירים.כניסת אוקראינים לישראל בעקבות המלחמה - 2022אך מה עם מי שאינו זכאי שבות וחסר שורשים יהודיים? גם הם יכולים להיכנס לישראל בתנאים הבאים:

הזמנת קרובי משפחה אוקראינים לישראל:

קרובי משפחה מדרגה ראשונה של ישראלים שאינם זכאים לעלות בעצמם, יוכלו להגיע לישראל ולקבל אשרת תייר בכפוף להתחייבותו הרשמית של קרוב המשפחה הישראלי שאין ברצונם להשתקע בישראל  – להגיש בקשת מקלט או כל מעמד אחר – ושהם יעזבו את ישראל עם סיום המלחמה. זהו פתרון הנדרש, בין השאר, עבור אלו שקיבלו אזרחות ישראלית על בסיס היותם בני זוג של ישראלים, ושהוריהם אינם בעלי שורשים יהודיים ואינם זכאי עליה. במצב העניינים הרגיל, רק הורה אחד יכול להגיע לישראל – לאחר פטירת ההורה השני, ובתנאי שאין להורה ילדים נוספים שחיים מחוץ לישראל. במידה והם הוזמנו לישראל, ההורים אינם חייבים להתמודד עם מוראות המלחמה באוקראינה ויכולים לשהות בארץ עד לסיומה. ניתן להזמין גם אחים וילדים בוגרים מנישואים קודמים.

במהלך ההזמנה, תישקל התנהלות האזרח הישראלי והמוזמן בעבר – ניסיונות השתקעות או בקשת מקלט בישראל, הפרשי גילאים, ועוד. במידה ופקידי משרד הפנים יחליטו שישנו סיכוי סביר שהמוזמן ינסה לעבוד באופן לא חוקי או להישאר בארץ מעבר לתוקף האשרה, ייתכן והמזמין יתבקש להפקיד ערבות לטובת משרד הפנים, אשר תוחרם במקרה של התנהגות שאינה נאותה של המזומן.

בני זוג וילדים של אזרחי ישראל אשר לא קיבלו אזרחות ישראלית או שנמצאים באמצע הליך הסדרת מעמד עבור בן או בת זוג זרה, יכולים להיכנס לארץ כתיירים לאחר הצגת תעודת נישואין תעודת לידה של הילדים. ילדים של בני זוג זרים מנישואין קודמים צריכים להסדיר את הסכמת ההורה האחר במהלך השהייה בארץ, במידה ולא התקבלה לפני הכניסה לישראל.

סביר להניח שבני זוג של אזרחי ישראל שאינם נשואים זכאים גם הם להיכנס לארץ כתיירים, אבל ייתכן ויהיה צורך בסיוע עורך דין הגירה לבירור הזכאות. נוהל משרד הפנים קובע כי כל מקרה ייבחן לגופו ומשרד הפנים ישקול הפקדת ערבות בנקאית בנתב"ג.

הזמנת אזרחים אוקראינים שאינם קרובי משפחה של המזמין

מי שרוצה להזמין לישראל אוקראיני שאינו קרוב משפחה, חייב למלא  התחייבות מיוחדת עבור המוזמן וכל בן משפחה גרעינית המגיע איתו לארץ, בה מתחייב לדאוג למגורים ולשאת בכל ההוצאות של המוזמן ובני משפחתו. מצדו, המוזמן האוקראיני צריך למלא טופס בקשה באתר משרד החוץ, אליו יצרף את ההתחייבות המאושרת של הישראלי.

במידה ופקידי משרד הפנים חושדים שהמוזמן ינסה להשתקע בישראל, לרוב מאחר והמוזמן קיבל סירוב כניסה, ניסה לבקש מקלט, או ניסה להשתקע בישראל בעבר, כניסתו תסורב, או שהמזמין יידרש להפקיד ערבות לטובת משרד הפנים, בעמדת רשות אוכלוסין בטרמינל 3 בנתב"ג.

אוקראינים שלא מוזמנים על ידי ישראלי ושאינם זכאי עלייה, יכולים להיכנס לישראל כתיירים, אבל זאת כל עוד לא חושדים בהם שברצונם להשתקע בישראל. כמובן שככל שכמות מבקשי המקלט שייכנסו כתיירים עולה, תעלה גם כמות סירובי הכניסה.

הארכת האשרה ואשרת עבודה:

נכון לאפריל 2022, אשרת התייר של אוקראינים בישראל תוארך אוטומטית, ללא צורך בפנייה ספציפית למשרד הפנים. סביר להניח שאשרות אלו יוארכו בחודש בכל פעם, כל עוד תימשך המלחמה וחזרה לאוקראינה תסכן את חייהם של בעלי אשרה זו.

בעלי אשרת תייר מאוקראינה רשאים לעבוד בישראל, ולא תינקט פעולת עכיפה כנגד מעסיקיהם. ניתן לומר שמדובר באותה מדיניות בה נוקטת המדינה כלפי מבקשי מקלט אחרים בישראל. חשוב לציין שלאוקראינים העובדים בישראל עם אשרת תייר אותן הזכויות כמו לכל עובד בישראל, וחובות המעסיק (ביטוח, ימי חופש, דמי פיטורין) זהות גם הן.

כניסת כלבים וחתולים של עולים ותושבי ישראל

כמובן שחשוב לא לשכוח את חברי המשפחה חסרי הישע ביותר שמשפחות הנמלטות לוקחות איתן. במצב הרגיל, חיות מחמד נדרשות לקבל רישיון מראש לפני הכניסה לישראל. מאחר ומשפחות רבות נאלצו להגיע לישראל באופן דחוף רק עם מה שהצליחו לקחת במכונית או בידיים, כל מסמך המאשר שבעל החיים קיבל זריקה לכלבת יספיק. במידה ואין מסמך כזה, חיית המחמד תעבור להסגר ותידרש לקבל חיסון כלבת.

צרו קשר:

במידה ואתם זקוקים לעזרה בהפקדת ערבות למשרד הפנים לצרכי כניסת אוקראיני לישראל, או נתקלים בקשיים בהליך העליה, אנחנו לשירותכם. צרו קשר כדי לקבל עזרה מעורך דין הגירה בירושלים או בתל אביב בעל ניסיון בתחום הכניסה וקבלת מעמד בישראל.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top