Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הכרה בנישואי יוטה – עכשיו זה רשמי (מידע משפטי)

Joshua Pex

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

עתירה שהוגשה לבית המשפט בירושלים הובילה להכרה רשמית בנישואי יוטה, שהם למעשה נישואים אזרחיים שנערכים באמצעות היוועדות חזותית מקוונת, וניתנים לביצוע מרחוק. פסק דין תקדימי זה הוביל לכך שזוגות ישראלים יכולים כעת להינשא בשיטה זו, ולהירשם לאחר מכן כנשואים. על פסק דין תקדימי זה והשלכותיו יסביר במאמר זה עורך הדין יהושע פקס, שותף במשרדנו, המתמחה בדיני משפחה ורישום נישואים אזרחיים בישראל.

נישואין אזרחיים בישראל הם כבר לא חלום רחוק

במשך שנים ארוכות זוגות שהיו מעוניינים להינשא בנישואין אזרחיים בתחומי מדינת ישראל מצאו עצמם ללא פתרון ממשי. חוקי מדינת ישראל מכירים באופן עקרוני רק בנישואין דתיים שנערכים בשטח המדינה. עד לפני זמן לא רב, זוגות שהיו מעוניינים להינשא בנישואין אזרחיים נאלצו לצאת משטח המדינה, ולהינשא במדינות המאפשרות זאת, דוגמת קפריסין, צ׳כיה וגאורגיה. זוגות רבים שידם אינה משגת, או שבשל מגבלות שונות (כגון מוגבלות פיזית או צו עיכוב יציאה מהארץ) לא יכלו לצאת משטח המדינה, למעשה לא יכלו לממש את חלומם ולהינשא כפי רצונם.

מצב זה השתנה כעת באופן רשמי, לאחר שבית המשפט לעניינים מינהליים בירושלים קבע בפסק דין תקדימי כי כל זוג המעוניין להינשא בנישואים אזרחיים מבלי צורך לצאת משטחי המדינה, יוכל כעת לעשות זאת. הדרך המקורית והיצירתית שבאמצעותה הדבר יתאפשר מעתה היא ביצוע טקס נישואים הנערך באמצעות היוועדות חזותית מול עורך נישואין במדינת יוטה שבארצות הברית. נכון למועד כתיבת שורות אלה, ענישאו באמצעות נישואי יוטה כ-600 זוגות ישראלים, וביניהם זוגות מעורבים, זוגות להט״בים ועוד. להלן נסביר על הרקע לפסק הדין התקדימי שהכיר באופן מפורש בנישואין אלה ועל השלכותיו הדרמטיות על האפשרות להינשא באופן אזרחי בישראל דה פקטו.

הכרה בנישואי יוטה

הרקע לעתירה

חוקי מדינת יוטה מאפשרים לזוגות מארצות הברית או מחוץ לה להינשא בשטח המדינה באמצעות היוועדות חזותית (כלומר, בשיחת וידאו מקוונת, הנערכת באמצעות אפליקציות כגון ZOOM). חוקי מדינת ישראל ונהלי משרד הפנים מחייבים את רשות האוכלוסין לרשום נישואין שנערכו במדינה זרה, בכפוף לכך שהם נערכו בהתאם לחוקי המדינה הזרה והוצגה בפני פקידי הרשות תעודה שנופקה במדינה הזרה ומאומתת כדין (לרוב באמצעות חותמת אפוסטיל). העתירה הוגשה לאחר שמשרד הפנים סירב להכיר בנישואי מספר זוגות שנערכו ביוטה באופן מקוון, על אף שהוצגו בפניו המסמכים הדרושים. על רקע זה, הוגשו מספר עתירות מינהליות בפני בתי המשפט. אחת מהעתירות, אשר התנהלה בבית המשפט לעניינים מינהליים בלוד, נדונה ונפסק במסגרתה לטובת העותרים שנישאו בנישואי יוטה בחודש יולי 2022. ואולם, מדובר היה בעתירות שעסקו במקרים קונקרטיים. במקביל לפסק הדין בעתירות אלה, נדונה עתירה נוספת בבית המשפט המחוזי בירושלים. עתירה זו הייתה עקרונית, במובן זה שהיא הוגשה על-ידי ארגון חדו״ש, המייצג את האינטרס של קבוצה רחבה של אזרחים המעוניינים בחופש דת ושוויון, ולא רק זוגות ספציפיים. בהתאם, השאלה שנדונה במסגרת העתירה הייתה רוחבית וצופה פני עתיד.

פסק הדין של בית המשפט לעניינים מינהליים בירושלים והשלכותיו

פסק הדין בעתירה של ארגון חדו״ש, אשר עסק בנישואי יוטה באופן כללי ורוחבי, ניתן בחודש אוקטובר 2022. בית המשפט קבע בפסק הדין כי אין לקבל את נימוקי משרד הפנים לסירוב רישום הנישואין, בטענה כי נערכו בישראל. החובה לנהוג בשוויון כלפי כלל הזוגות המבקשים לרשום את נישואיהם, מחייבת הכרה בנישואי יוטה כל עוד אין מניעה חוקית אחרת לרישום הנישואים. השלכות פסק הדין הן דרמטיות. פסק הדין מספק פתרון יצירתי וחדשני עבור זוגות המעוניינים להירשם כנשואים בישראל, ללא צורך לצאת באופן פיזי מגבולות הארץ לשם עריכת נישואין אזרחיים במדינה זרה. אף שעדיין ייתכן כי יוגש ערעור על פסק הדין בבית המשפט העליון, או שיעלו סוגיות משפטיות נוספות בנושא, בשלב זה כבר נפתחה הדרך לזוגות לקבל הכרה רשמית ממדינת ישראל בנישואי יוטה. משרדנו ימשיך לעקוב אחר התפתחויות בנושא, ככל שתהיינה, ולעדכן על כך באתר האינטרנט שלנו.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני משפחה ורישום נישואין בישראל

במאמר זה פירטנו על פסק הדין שבעקבותיו הכרה בנישואי יוטה הפכה לחלק מהדין הנוהג במדינת ישראל. אם יש לכם כל שאלה נוספת או צורך בייעוץ או סיוע בנושא, ניתן ליצור קשר עמנו ועורך דין מומחה לדיני משפחה ורישום נישואים בישראל ישמח לספק עבורכם מענה. משרדנו עוסק באופן שוטף במגוון סוגיות מתחום דיני המשפחה, לרבות רישום נישואין, ייצוג משפטי מול בתי המשפט והרשויות וכן ליווי משפטי מקיף בהליכי הסדרת מעמד עבור בני זוג זרים בישראל.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top