דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

איך מתחתנים בקפריסין – כל מה שרציתם לדעת על נישואים אזרחיים בקפריסין

Michael Decker

כידוע, נישואים בישראל אפשריים רק בין בני אותה דת ועל פי הדין הדתי. קפריסין, המאפשרת נישואים אזרחיים בשטחה, מהווה יעד אטרקטיבי לנישואים עבור ישראלים רבים, בגלל הקרבה לישראל, המחירים הזולים, והפרוצדורה היחסית פשוטה בקפריסין להשלמת הליך הנישואים. לפיכך, ישראלים רבים המעוניינים להינשא לאזרחים זרים, פונים לנישואים אזרחיים בקפריסין. איך מתחתנים בקפריסין ומה נדרש לצורך נישואים אזרחיים בקפריסין מבחינת תיעוד ורישום? על כך יסביר להלן עורך דין מיכאל דקר ממשרדנו.

מומחי ההגירה ממשרד עורכי הדין שלנו ישמחו לספק לכם מענה משפטי וסיוע בנושאי הסדרת מעמד אישי בישראל. משרדנו מסייע באופן שוטף לזוגות המעוניינים להינשא בקפריסין, וכן לבני זוג זרים של ישראלים לאורך הליכי ההגירה וההתאזרחות בישראל.

נישואים אזרחיים בקפריסין – עבור מי הם רלוונטיים?

החוק בישראל קובע כי נישואים בין יהודים בישראל יוכלו להתקיים רק על פי דין תורה, ותחת סמכות בתי הדין הרבניים. כללים דומים קיימים בנוגע לאזרחים ותושבים ישראלים נוצרים ומוסלמים. משמעות הדבר הינה כי אין תוקף משפטי לנישואים אזרחיים הנערכים בישראל, והם לא יירשמו במרשם של משרד הפנים. לא מעט ישראלים לא יכולים או אינם מעוניינים להינשא על פי הדין הדתי, מסיבות שונות. לעתים מדובר בזוגות ישראלים המעוניינים להינשא בחתונה אזרחית, ולעתים מדובר בזוגות מעורבים (בני דתות שונות) אשר אין באפשרותם להינשא בישראל כלל.

קפריסין, המאפשרת נישואים אזרחיים בשטחה, הפכה ליעד מועדף עבור זוגות המעוניינים בנישואים אזרחיים. לאור היותה המדינה הקרובה ביותר לישראל מבחינה גאוגרפית שבה הדבר מתאפשר, מגיעים לקפריסין מדי שנה אלפי זוגות המעוניינים להינשא בנישואים אזרחיים. על זוגות אלה נמנים ישראלים המעוניינים בחתונה אזרחית, זוגות חסרי דת וזוגות מעורבים. לאחר הנישואים בקפריסין, ככלל ניתן יהיה לרשום אותם בארץ.

מה נדרש לצורך נישואים אזרחיים בקפריסין?

נישואים בקפריסין הינם בסמכות הרשויות המקומיות, ולעתים קיים שוני בין כללי כל עירייה. מכל מקום, קיימים שני מסלולים לנישואים אזרחיים בקפריסין: רגיל ומזורז. המסלול הרגיל הוא זול יותר, אך כולל זמן המתנה ממושך יותר.

איך מתחתנים בקפריסין - נישואים אזרחיים

לצורך הנישואים, על בני הזוג:

  • להצטייד בדרכון ממדינת מוצאם, אשר תקף למשך חצי שנה לפחות מיום הנישואים
  • להציג בקפריסין אישור על היותם רווקים. אישור רווקות עבור ישראלים ניתן להוצאה ללא תשלום באמצעות הגשת בקשה מקוונת דרך משרד הפנים.
  • להציג תעודת לידה
  • במקרה של בני זוג שהם גרושים או אלמנים – תעודת גירושין או תעודת פטירה של בני זוגם לשעבר, בהתאמה. 
  • יש לערוך תרגום נוטריוני לטפסים, וכן לאמתם באמצעות חותמת אפוסטיל

חשוב לדעת כי קיימת בהקשר לאישור הרווקות בעיה טכנית נפוצה, לפיה זוגות מוציאים אישור רווקות אחד בלבד, אותו הם מציגים בפני הרשות המקומית בקפריסין לצורך הנישואים. אלא שלאחר מכן לצורך רישום הנישואים בישראל, נדרש להציג את אישור הרווקות הנ״ל גם כן. הפתרון האידאלי לבעיה הוא להנפיק מראש מספר עותקים מקוריים של אישור הרווקות. על כך הסברנו בהרחבה במאמר נוסף.

מה עושים במקרים של חשש מסירוב כניסה לישראל לאחר היציאה לקפריסין?

בלא מעט מקרים, הנוגעים בעיקר לבני זוג זרים של ישראלים אשר אשרת (ויזת) השהייה שלהם בישראל אינה מאפשרת להם לצאת מן הארץ ולחזור אליה, קיים חשש לסירוב כניסה לישראל בעקבות היציאה לקפריסין. קיימים מספר פתרונות אפשריים במקרים אלה. 

פתרון אפשרי אחד הוא הגשת בקשה לאינטר ויזה, המאפשרת יציאה מישראל וכניסה בחזרה אליה. במקרים בהם הבעיה טמונה בעיכוב יציאה מהארץ של בני הזוג הישראלים, ניתן להגיש בקשה להיתר יציאה מהארץ. לעתים תתאפשר קבלת היתר בכפוף להפקדת עירבון, או בדרך אחרת שתבטיח חזרה לארץ לאחר מכן. במקרים בהם הפתרונות הנ״ל אינם רלוונטיים, ניתן לשקול פתרון מסוג נישואי פרוקסי, שהם נישואים ללא נוכחות אחד מבני הזוג או אף שניהם. על כך הרחבנו במאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה והסדרת מעמד בישראל

במאמר זה הסברנו בתמצית איך מתחתנים בקפריסין ומדוע נישואים אזרחיים בקפריסין מהווים פתרון עבור לא מעט ישראלים המעוניינים בנישואים אזרחיים. אם יש לכם שאלות נוספות או שהנכם מעוניינים בסיוע בפרוצדורה לצורך נישואים בקפריסין, נשמח לעזור. משרדנו בירושלים ובתל אביב מנוסה מאוד בייצוג זוגות רבים בהליכי הסדרת מעמד אישי בישראל.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה