דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

השגת אישור רווקות לצורך הסדרת מעמד בישראל

Joshua Pex

חוקי המדינה אינם מאפשרים לזוגות שאינם בני אותה דת להינשא בישראל. לכן ישראלים רבים המעוניינים להינשא לבני זוג זרים, פונים לפתרון של נישואים במדינות זרות המאפשרות זאת, דוגמת קפריסין, או נישואים במעמד צד אחד בלבד במדינות כגון פראגוואי. במאמר זה נבקש לשתף אתכם בניסיוננו המקצועי ולהסב את תשומת לבכם לעניין טכני לכאורה, אך בעל חשיבות עצומה בתהליך הסדרת מעמד בישראל, בקשר להשגת אישור רווקות.

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בתחום דיני ההגירה והסדרת מעמד בישראל עבור בני זוג זרים. למשרדנו ניסיון רב, בין היתר, בסיוע לבני זוג זרים של ישראלים בהליכי הגירה והתאזרחות בישראל, ובייצוגם בפני רשות האוכלוסין של משרד הפנים והערכאות המינהליות והמשפטיות.

הסדרת מעמד בישראל אישור רווקותנישואים אזרחיים במדינה זרה

המצב המשפטי בישראל כיום שולל ככלל אפשרות לנישואים אזרחיים בתחומי המדינה. לכן, זוגות רבים בוחרים להינשא במדינות זרות המאפשרות זאת. נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מעידים על רישום במשרד הפנים של אלפי מקרי נישואים שנערכו בחו״ל מדי שנה. מדובר, בין היתר, על זוגות ישראלים שהינם חסרי דת, זוגות ישראלים בני דתות שונות וזוגות מעורבים (ישראלים ואזרחים זרים). כפי שהסברנו במאמר נוסף שפורסם באתר משרדנו, בני זוג זרים אשר להם ילדים קטינים מקשר קודם, חייבים להיות נשואים לבני זוגם הישראלים, על מנת להגר לישראל עם ילדיהם.

לא בכל מדינה שהיא ניתן יהיה לקיים טקס נישואים אזרחיים כשאחד מבני הזוג הם ישראלים, וסיבה מרכזית לכך היא שמדינות רבות דורשות אישור ממדינת המוצא על היעדר התנגדות של המדינה לכך. מסיבות דתיות ופוליטיות, ישראל אינה מנפיקה אישורים כאמור. בין המדינות שאינן דורשות אישור שכזה ניתן למנות את קפריסין, המהווה יעד פופולארי לנישואים אזרחיים של ישראלים מסיבה זו (כמו גם לאור קרבתה הגאוגרפית לישראל).

מה נדרש לצורך נישואים אזרחיים בקפריסין?

כאמור, בהיותה של קפריסין יעד ראשי עבור ישראלים לצורך נישואים אזרחיים, נתמקד בה לשם הדוגמה. כל אחד מבני הזוג נדרשים להציג לפני טקס הנישואים בקפריסין אישור על היותם רווקים, וכן דרכון ממדינת מוצאם, בעל תוקף לחצי שנה קדימה לפחות. אישור רווקות עבור ישראלים ניתן להוצאה ללא תשלום באמצעות הגשת בקשה מקוונת דרך משרד הפנים לקבלת תמצית רישום של רשות האוכלוסין. האישור נשלח בדואר לאחר הגשת הבקשה, אל הכתובת אשר רשומה בתעודת הזהות. נדרש לערוך תרגום נוטריוני לאישור, וכן לאמתו באמצעות חותמת אפוסטיל בבית משפט שלום בישראל. 

אישור רווקות – בעיה טכנית נפוצה והפתרון לה

הליך הסדרת מעמד עבור בני זוג זרים הנשואים או חיים יחד כידועים בציבור עם ישראלים דורש הצגת מעמד אישי של בן או בת הזוג הזר/ה, על מנת לוודא כי הקשר הזוגי הוא כנה ואמיתי. לעיתים לא קשה להשיג תעודה המעידה על מעמד אישי פנוי (תעודת רווקות) ממדינת המקור של בני הזוג זרים, אבל לעיתים מתעוררות כל מיני בעיות בנושא. יודגש כי בני הזוג הזרים יידרשו להציג אישור רווקות, אשר יהא מתורגם ומאומת לפי כללי מדינת מוצאם.

כך לדוגמא, ישנם מדינות אשר לא מנפיקות תעודת רווקות רשמית עבור אזרחי המדינה. במקרים כלאה יש להוכיח כי זהו המצב ולעיתים פקידי משרד הפנים מסתפקים בהצהרה בפני נוטריון לגבי מעמד אישי. כמו כן, לאור ניסיון משרדנו בייצוג זוגות רבים לצורך הסדרת מעמדם בישראל, נתקלנו בבעיה טכנית החוזרת על עצמה בהקשר זה. לאחר השלמת הליך הנישואים האזרחיים בקפריסין, זוגות המעוניינים לרשום את נישואיהם בישראל, מגלים כי הם נדרשים להציג אישור רווקות מקורי המתוארך לפני נישואיהם. אלא שהאישור המקורי הוצג ונשמר בקפריסין. במצב כזה אם יוציאו בני הזוג הזרים אישור רווקות נוסף, תתעורר בעיה לאור שהתאריך שיצויין עליו הוא לאחר שכבר נישאו.

הדרך להימנע מבעיה זו, היא להנפיק מספר עותקים מקוריים של אישור הרווקות לפני הנישואים האזרחיים בקפריסין. על כולם, כמובן, להיות מתורגמים נוטריונית ומאומתים לפי חוקי מדינת המוצא. כך ניתן יהיה להגיש אישור אחד לרשות המקומית שבה ייערך טקס הנישואים האזרחיים בקפריסין, ואישור נוסף בעת פתיחת תיק חיים משותפים בישראל. חשוב לוודא שהדבר יעשה מראש, ובכך למנוע בעיות ביורוקרטיות ומשפטיות.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה והסדרת מעמד בישראל

נישואים אזרחיים בחו״ל מהווים שלב ראשון בהליך של הסדרת מעמד עבור בני זוג זרים בישראל, ולצורך כך נדרש להשיג אישור רווקות. יש להקפיד על מילוי כל הוראות הנוהל הרלוונטיות בנושא. בכל שאלה או סוגיה משפטית המתעוררת בהקשר זה, חשוב להיוועץ עם עורך דין בעל ניסיון ובקיאות בתחום ההגירה. משרדנו צבר ניסיון רב לאורך השנים בייצוג זוגות רבים. נשמח לסייע גם לכם בעת הצורך, וללוותכם בכל הדרוש לצורך הסדרת חיים משותפים בישראל.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה