דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

נישואי פרגוואי – נישואין אזרחיים אשר מוכרים על ידי משרד הפנים בישראל

Michael Decker

נישואי פרגוואי – כיצד?

נישואי פרגוואי או במילים אחרות, נישואין אזרחיים שנערכים בפרגוואי (או לחליפין, נישואים אזרחיים אל-סלבדור) מוכרים כתקפים על ידי משרד הפנים בישראל. פרגוואי היא אחת המדינות היחידות בעולם שם ניתן לערוך טקס נישואים חוקי בנוכחות אחד מבני הזוג בלבד. ישראלי אשר שב לישראל עם תעודת נישואים תקפה של פרגוואי זכאי להירשם כנשוי על ידי משרד הפנים במרשם האוכלוסין באם הנישואים נערכו כדין והמסמכים אומתו כחוק ותורגמו נוטריונית כנדרש. משרד עורכי הדין שלנו משתף פעולה עם עורכי דין בפרגוואי להסדרת נישואי פרגוואי אשר יוכרו על ידי משרד הפנים בישראל.

נישואי פרגוואי – למה?

כידוע, מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית, לא חילונית. אחד ההיבטים לצביון היהודי של המדינה הוא העובדה כי לא קיים בישראל מוסד נישואין אזרחיים. כל הרוצה להתחתן כחוק בישראל, נאלץ לעשות זאת ברבנות (או במוסד הדתי מוכר של הדת אליה הוא שייך). נישואי פרגוואי הם סוג אחד של נישואין אזרחיים בחו"ל המוכרים עלי ידי משרד הפנים, אף אם אין אפשרות לערוך נישואין כאלו בישראל.

מי צריך נישואין אזרחיים?

הרבה אזרחי ישראל אינם יכולים להתחתן עם בני זוגם בטקס דתי. הסיבה הכי נפוצה היא כששני בני הזוג הם מעדות דתיות שונות, והחתונה אינה יכולה להתקיים אלא אם אחד מהם ימיר את דתו (דבר מסובך שלוקח זמן גם למי שמוכן לשנות את אמונתו בשם האהבה). בני זוג בני אותו המין לא יכולים להינשא בטקס דתי בישראל. יהודים עם שם המשפחה לוי או כהן לא יכולים להתחתן עם מישהו שהתגרש. ועוד ועוד – לכל דת בישראל יש מגוון רחב של חוקים ותקדימים ספציפיים שבגללם שני בני זוג אוהבים אינם יכולים להתחתן בישראל. בנוסף, ישנם כמובן רבים אשר לא מעוניינים להינשא בטקס דתי אורתודוקסי, גם אם יש באפשרותם לעשות זאת. יתר על כן, בישראל יש מאות אלפי תושבים ואזרחים המוגדרים "חסרי דת" אשר לא יכולים להינשא בישראל, מפני שלא שייכים אל אף עדה דתית מוכרת.

למה דווקא נישואי פרגוואי? מה כל כך מיוחד בפרגוואי?

מהירות ונוחות עריכת הטקס בפרגוואי היא מה שמושך ישראלים להינשא נישואין אזרחיים דווקא שם. עד ללפני מספר שנים, ניתן היה לקבל מעמד של בני זוג נשואים בפרגוואי "מרחוק", בלי לצאת מישראל. שני בני הזוג היו חותמים על ייפוי כוח לשם נישואין מול עו"ד פרגוואי, והוא היה מארגן את המסמכים הרלוונטיים. כיום, לפחות אחד מבני הזוג צריך להגיע אל פרגוואי באופן אישי, אך עדיין מדובר בחיסכון מבחינת טיסה, הוצאות שהייה ובזבוז זמן לעומת טקסי נישואין המצריכים את נוכחות שני בני הזוג. מעבר לכך, במידה ואחד מבני הזוג אינו יכול לצאת מהארץ עקב צו עיכוב יציאה מהארץ, מצב הבריאות, או מעמד חוקי, נישואים בפרגוואי עשויים להיות האפשרות הריאלית היחידה.

כיצד מתבצע ההליך?

אחד מבני הזוג מגיע לפרגוואי עם המסמכים הנדרשים: ייפוי כוח מבן הזוג השני, הן לבן הזוג הטס והן לעו"ד הפרגוואי המארגן את הנישואים ותעודות מזהות. בתיאום מראש עם העו"ד, ניתן להזמין מקום שהייה ל 3-4 ימים הדרושים. לאחר עריכת הטקס, החתן כלה חוזרים לארץ, עם תעודת נישואים חתומה נוטריונית ומאומתת באמצעות אפוסטיל.

הצגת תעודת נישואי פרגוואי מול משרד הפנים בישראל.

משרד הפנים דורש כמובן שמסמכים הנוגעים לנישואין מחוץ לישראל יוצגו בפניו בתרגום לעברית על ידי נוטריון אשר דובר את השפה, יחד עם אימות התרגום כנדרש בחוק. בנוסף, המסמכים המקוריים צריכים לכלול תעודת נישואין + פרוטוקול (במידה ונישואין נערכו בבניין העירייה) או חוזה נישואין שנערך על נייר פרוטוקולים (במידה ונוטריון ציבורי ערך את הנישואים).

צרו קשר עם משרד עורכי הדין שלנו בתל אביב וירושלים, לעזרה בארגון נישואין בפרגוואי, ולהסדרת מעמד מול משרד הפנים.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה