דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מה חשוב לדעת על ייפוי כוח בישראל?

Michael Decker
Michael Decker

ייפוי כוח נדרש כשאדם אחד מרשה לאחר לעשות בשבילו ובמקומו כל פעולה משפטית. במקרה זה, בין הצדדים יש מערכת יחסים של אמון, ומבחינה משפטית, פעולות בעל ייפוי הכוח מחייבות את זה אשר נתן לו את הייפוי. ללא קבלת יפוי כוח חתום ורשמי, אין לכל אדם בישראל, בין אם עו"ד או אזרח מן השורה, זכות לפעול משפטית בשם אדם אחר. מאמר זה של אלכס ברוש, ממשרד עו"ד בירושלים ובתל אביב, יסביר מעט על נושא הוצאת ושימוש בייפוי הכוח.

מה הוא ייפוי כוח?

יפויי הכח ממלא תפקיד חשוב בחיינו והוא משמש בתחומים שונים של החוק, מן הייצוג של הצדדים בבית המשפט, דרך מתן סמכויות לבצע סוגים שונים של פעולות משפטיות, ועד לחתימת עסקאות נדל"ן. ישנן סוגיות בהן קבלת ייפוי לפעולה משפטית מוגבל לעו"ד – כך לדוגמה, רק עורך דין יכול לייצג את מייפה הכוח בבית משפט. מצד שני, יש מקרים בהם ניתן להסמיך כל אדם כמיופה כוח, ובמקרה זה, הייפוי מצריך אישור נוטריוני. ייפוי שנחתם מחוץ לישראל מצריך תרגום נוטריוני לעברית ואימות כמסמך ציבורי.ייפוי כוח - עו"ד בפתח תקווה

מה היא חשיבות ייפוי הכוח לפעולה משפטית?

חשיבותו של יפוי הכוח ניתן להדגים באמצעות מקרה אחד מהפרקטיקה שלנו. בדיון בבית המשפט, הצד השני לא הופיע, ובמקומו הגיע ​​עורך דין הטוען כי הוא מוסמך על ידי הצד שני לייצגו בבית המשפט. הייתה לנו הזדמנות לעיין בייפוי הכח, שצורף למסמכי המשפט, וידענו שהופיע שם עורך דין אחד בלבד (אותו אנו הספקנו להכיר). לאותו עו"ד הייתה הזכות לייצג את הצד השני בבית המשפט, ואילו העורך הדין המחליף לא היה גורם מוסמך בעל זכות כזאת. לפיכך, דרשנו מן השופט להכריז על אי-הגעה של הצד האחר, עם כל ההשלכות המשפטיות.

ייפוי כוח רגיל לעומת ייפוי כוח בלתי חוזר

ייפוי כוח רגיל ("כללי") מתבטל באופן אוטומטי באחד המקרים הבאים: מותו של אחד הצדדים, אובדן היכולת המשפטית של אחד הצדדים, פשיטת הרגל של אחד הצדדים או ביטול ייפוי הכח על ידי כל אחד מן הצדדים. ייפוי כוח מתמשך נועד להבטיח הגנה על זכויות האדם המורשה או של צד שלישי, וזכויות אלה תלויות בביצוע המשימה שהוטלה על מיופה הכח. לכן, סוג זה של ייפוי אינו מבוטל בכל המקרים הנ"ל.

הבדל נוסף בין יפוי כללי ובלתי חוזר הוא העובדה כי בייפוי כוח רגיל, לא ניתן לבצע פעולה משפטית,שכניסתה לתוקף תלוי ברישום בפנקס מסוים, לאחר שחלפו 10 שנים מיום חתימתו.

במקרים כאלו, חייבים לקבל הסכמה בכתב של המייפה כוח, אולם גם אז ייפוי הכוח תקף למשך שנה אחת נוספת בלבד, מיום קבלת ההסכמה. אפשרות נוספת להמשך שימוש בייפוי הכוח כללי לאחר שפג תוקפו, היא לאחר קבלת אישור מבית המשפט.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה