דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

כל האמת על נישואים אזרחיים בישראל – מידע משפטי

Joshua Pex

קיימת לא מעט דיסאינפורמציה בקרב הציבור הרחב בעניין נישואים אזרחיים בישראל. במאמר זה יהושע פקס – עורך דין הגירה לישראל, שותף במשרדנו, יעשה עבורכם סדר בדברים, ויסביר: האם ניתן לערוך נישואים אזרחיים בישראל? מתי נישואים אזרחיים יקבלו הכרה רשמית של המדינה? עבור מי ברית זוגיות רלוונטית? ואיזה תוקף משפטי יש למעמד של ידועים בציבור?

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בתחום ההגירה לישראל ויצוג מול משרד הפנים. משרדנו מעניק סיוע מקיף ללקוחותינו בכל הנוגע להסדרת נישואים, הסדרת חיים משותפים בישראל והסדרת מעמד קבע לבני זוג זרים.

מוסד הנישואים בישראל

קיימת אי בהירות בציבור הרחב לגבי סוגיית הנישואים בישראל. רוב הציבור מודע לכך שהחוק קובע חובת נישואים על פי הדין הדתי. ידוע גם כי חסרי דת או זוגות מעורבים (בני דתות שונות) אינם יכולים להינשא בישראל. כמו כן, ישנם זוגות אשר אינם יכולים להינשא בגלל חוקים דתיים, כגון: כהן וגרושה, ממזרים וכדומה. לעריכת טקס נישואים אזרחיים בישראל, על אף המשמעות הסמלית עבור הזוג וקרוביו, אין כל תוקף משפטי. חרף זאת, ניתן לראות כי זוגות רבים רשומים כנשואים בישראל אף שלא נישאו לפי הדין הדתי. מה ההסבר לכך?

ובכן, על אף שהחוק אינו מכיר בנישואים אזרחיים שנערכו בישראל, החוק ונהלי משרד הפנים קובעים כי יש לרשום נישואים, גם אם נערכו בחו"ל, בכפוף להצגת תעודה ציבורית המעידה עליהם. מכאן שזוגות ישראלים, או זוגות המורכבים מישראלים ומבני זוג זרים אשר נישאו מעבר לים, יוכלו להירשם כנשואים בכפוף להצגת מסמכים רשמיים ומאומתים כדין המוכיחים את נישואיהם. 

נישואים אזרחיים בישראל

היכן וכיצד ניתן להינשא בנישואים אזרחיים?

קיימות מדינות שונות בעולם המאפשרות לאזרחים ישראלים להינשא בנישואים אזרחיים בשטחן. שתי מדינות אשר הפכו ליעדים נפוצים לשם כך הן קפריסין וצ׳כיה. זאת, בין היתר, משום ששתיהן אינן דורשות אישור על היעדר התנגדות של מדינת ישראל לקיום הנישואים – אישור אשר מסיבות דתיות ופוליטיות, ישראל נמנעת מלהנפיק. הפרוצדורה המשפטית לצורך נישואים במדינות אלה מסודרת ונוחה. משרדנו מסייע לזוגות המעוניינים להינשא בהן ולרשום את נישואיהם בישראל לאחר מכן.

לא תמיד יכולים בני הזוג לצאת מגבולות המדינה כדי להינשא. לגבי זוגות מעורבים, לעתים האשרה (ויזה) של בני הזוג הזרים אינה מאפשרת להם לצאת לחוץ לארץ על מנת להינשא. במקרים אחרים עלולות להיות נסיבות בגינן בני הזוג הישראלים מעוכבים מלצאת מהארץ. באותם מצבים, עומדת בפני הזוג האפשרות לקיים נישואים ללא נוכחות אחד מבני הזוג או שניהם, ולבקש להירשם כנשואים לאחר מכן. קיימות מספר מדינות המאפשרות זאת. הסבר על כך תמצאו במאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו.

ברית הזוגיות – עבור מי היא רלוונטית והאם היא מקבילה לנישואים?

בשנת 2010 נחקק חוק ברית הזוגיות לחסרי דת. כפי ששמו מרמז, החוק מעניק פתרון עבור קבוצה מצומצמת יחסית של ישראלים. החוק רלוונטי רק עבור זוגות הטרוסקסואלים (גבר ואישה) אשר שניהם אזרחי מדינת ישראל ורשומים כחסרי דת במרשם האוכלוסין. בהתאם, נרשמים לפי החוק יחסית מעט מאוד זוגות. פרסומים מלמדים כי מדובר בערך ב- 10 זוגות חסרי דת בשנה בממוצע, אשר נרשמים כבני זוג על פי חוק ברית הזוגיות. סטטוס הרישום לא יהיה ״נשוי״/״נשואה״, אלא סטטוס מקביל של רישום לפי חוק ברית הזוגיות. למרות זאת, יוכלו בני הזוג להנות ממרבית הזכויות השמורות לזוגות נשואים.

ידועים בציבור

בישראל חיים לא מעט זוגות המקיימים משק בית משותף, ועונים להגדרה של ידועים בציבור. מדובר בהגדרה רחבה, אשר אין לה קריטריונים ברורים בחוק. המוסד המשפטי של ידועים בציבור התפתח בישראל, בגלל בעיות של זוגות רבים לבוא בברית הנישואין. יתר על כן, לא ניתן להירשם כידועים בציבור. חרף זאת, זוגות ידועים בציבור זכאים לזכויות רבות השמורות לזוגות נשואים. ישראלים החיים כידועים בציבור עם בני זוג זרים אף יכולים לפעול להסדרת מעמד חוקי בישראל עבור בני זוגם. 

נישואים אזרחיים בישראל – בעד ונגד

בישראל אין כיום נישואים אזרחיים, אבל ישנם כאלה שהיו רוצים לשנות מצב זה. הנושא של היעדר אפשרות להתחתן בישראל שלא דרך מוסדות הדת נמצא כל הזמן בשיח הפוליטי, כאשר המפלגות הליברליות חילוניות מנסות לקדם חקיקה להסדרת נישואים אזרחיים בישראל. לעומת זאת, המפלגות השמרניות ודתיות יותר מתנגדות לחקיקה זו. בכל אופן, עד היום לא נמצאה קואליציה פוליטית אשר הצליחה להעביר חקיקה בעד נישואים אזרחיים.

הנימוקים בעד נישואים אזרחיים בישראל מצביעים על הזכות של אזרחי ישראל לבחור כיצד להינשא, לרבות האפשרות להתחתן שלא במסגרת דתית. אלו המצדדים בנישואים אזרחיים מבקשים לשבור את המונופול של הרבנות (וגם מוסדות הדת של העדות הנוצריות ומוסלמיות) על מוסד הנישואים בישראל. כמו כן, קיימים מצבים רבים בהם בני זוג לא יכולים מבחינת חוקי הדת להתחתן בישראל, לכן נאצלים זוגות רבים בישראל לחיות יחד כידועים בציבור, או לצאת לחו"ל להינשא בנישואים אזרחיים.

המתנגדים לנישואים אזרחיים בארץ מצביעים על המהות של ישראל כמדינה יהודית. ישראל הוקמה לדבריהם על מנת לאפשר לעם היהודי לחיות במולדת משלו ולשמור על המסורות העתיקות. חקיקה של נישואים אזרחיים מהווה לדעת המתנגדים שבירה של הסטאטוס קוו הקיים מאז קום המדינה ופגיעה בישראל כמדינה יהודית. כמו כן, לדברי התומכים בנישואים דרך מוסדות הדת, בפועל רוב רובם של הישראלים מתחתנים בשמחה בסיוע הגורמים הדתיים, הוכחה כי רוב העם תומך בנישואים דתיים.

מחקרים מלמדים כי רוב אזרחי ישראל תומכים בזכות לבחור כיצד להינשא, כלומר: בעד נישואים אזרחים בישראל, אבל בו בזמן מביעים את רצונם לבוא בברית הנישואים דרך מוסדות הדת. המסקנה היא כי כנראה גם אם יעבור חוק בעד נישואים אזרחיים בישראל (דבר לא סביר בממשלה הנוכחית) הרי שרוב הישראלים בכל זאת יבחרו להתחתן בחסות המוסדות הדתיים, אם הם יכולים מפני שזוהי למעשה האופציה המועדפת.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל

במאמר זה ניסינו לעשות סדר ולהציג מידע משפטי רלוונטי בנושא של נישואים אזרחיים בישראל. בתוך כך, הפרכנו מספר מיתוסים אשר ישראלים רבים סבורים כי הם מהווים את המצב המשפטי הקיים. בכל שאלה או סוגיה משפטית בה הנכם נתקלים בענייני הגירה לישראל או דיני משפחה, תוכלו לפנות למשרדנו ונשמח לתת לכם מענה. לעורכי הדין ממשרדנו בירושלים ובתל אביב, ניסיון רב בסיוע לזוגות בנושאי נישואים אזרחיים בישראל.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה