דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

נישואי יוטה – נישואים אזרחיים בישראל בהיוועדות חזותית (מידע משפטי חשוב)

Joshua Pex

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

מהם נישואי יוטה וכיצד הם מאפשרים רישום נישואים אזרחיים בישראל? אמנם, כידוע, זוגות אינם יכולים להינשא בשטחי מדינת ישראל בנישואים אזרחיים. ואולם, החוק קובע כי על משרד הפנים להכיר בנישואים אשר נערכו ונרשמו כדין בחו״ל ולרשום זוגות שנישאו באופן זה כנשואים. פסיקה חשובה של בית המשפט לעניינים מינהליים מחודש יולי 2022 קבעה כי יש להכיר גם בנישואים אזרחיים שנערכו באמצעות היוועדות חזותית (ומכונים נישואי יוטה) אם הם נרשמו כדין. במאמר זה יסביר עורך הדין יהושע פקס, מומחה לדיני משפחה ורישום נישואים אזרחיים בישראל, על כל מה שחשוב לדעת בנושא.

נישואי יוטה – נישואים אזרחיים בישראל בהיוועדות חזותית (מידע משפטי חשוב)

נישואים אזרחיים בלי לצאת מהבית – כעת זה אפשרי!

לא פעם נטען כי הטכנולוגיה נוטה להקדים את החוק במקרים רבים. האמור נכון, למשל, בכל הנוגע להפרת זכויות יוצרים וקניין רוחני, אשר הפכו לפשוטות יותר מאי פעם בעקבות הקדמה הטכנולוגית, מבלי שהחוק מעניק דרכים מספקות להתמודדות עם התופעה. כך גם במקרה של רישום נישואים אזרחיים בישראל. בעוד שהחוק הישראלי עדיין עומד בעינו ומסרב להכיר בנישואים אזרחיים שנערכו בשטח ישראל, הטכנולוגיה מאפשרת כיום לזוגות להינשא מבלי לצאת משטח ישראל, ואף מבלי לצאת מהבית.

ייתכן ששמעתם בדיווחים בתקשורת על כך שמדינת יוטה שבארצות הברית החלה להכיר באפשרות של זוגות להינשא באמצעות טקס הנערך באמצעות היוועדות חזותית (באפליקציית ZOOM). לאחר הטקס, מנפיקות הרשויות ביוטה תעודה רשמית המאשרת את עריכת טקס הנישואים. פתרון זה אפשר לזוגות ישראלים אשר לא היה באפשרותם לצאת פיזית משטח ישראל בעת מגפת הקורונה, להינשא ולאחר מכן לרשום את נישואיהם כדין במשרד הפנים. לאחר שדווח בשנת 2020 כי מספר זוגות נרשמו כדין כנשואים, הוחלט להקפיא בקשות נוספות שהוגשו במשרד הפנים, ולאחר מכן לסרב לכך. החלטה זו בוטלה עקב פסיקה חשובה ואף תקדימית של בית המשפט לעניינים מינהליים מחודש יולי 2022, עליה נסביר להלן בהרחבה.

מה קבע בית המשפט בנושא?

בית המשפט לעניינים מינהליים במחוז מרכז דן בעתירה שהוגשה על-ידי זוגות אשר משרד הפנים סירב לרשום את נישואיהם אשר נערכו באמצעות היוועדות חזותית והוכרו רשמית במדינת יוטה שבארצות הברית. בית המשפט קיבל את העתירה וקבע כי על משרד הפנים לרשום את הנישואים. קביעת בית המשפט הסתמכה בעיקר על כך שהתעודה הציבורית אשר הונפקה במדינת יוטה עבור הזוגות הייתה תעודה מאושרת ותקינה לחלוטין. ההלכה המשפטית של בית המשפט בעליון בנושא קובעת כי אי רישום יתאפשר רק כאשר קיים חשש לאי אמיתות התעודה או לחוסר נכונות של פרטי הרישום. לא כך היה בנסיבות המקרה, ולכן נקבע כי יש להכיר בתעודה ולרשום את הנישואים.

בנוסף, פסיקת בית המשפט הסתמכה על כך שנישואיהם של מספר זוגות אשר נערכו באופן זה כבר נרשמו בישראל. על רקע זה, נקבע כי עקרון השוויון מחייב הכרה גם בנישואיהם של הזוגות שעתרו בפני בית המשפט, לצורך מניעת אפליה. כמו כן, בית המשפט דחה את טענות משרד הפנים לגבי כך שהנישואים נערכו בפועל בשטח ישראל. נקבע כי מדובר בהכרעה שיפוטית מורכבת, אשר אינה נמצאת בסמכות משרד הפנים. לאור כל הנ״ל, הוכרע לבסוף כי יש לרשום את מי שנישאו בטקס נישואי יוטה במרשם האוכלוסין כנשואים. אף שבית המשפט הדגיש כי ההחלטה ניתנה בהתאם להלכה המשפטית בנושא, קביעה זו של בית המשפט תקדימית בשל כך שהיא מאפשרת הכרה בנישואים שנערכו באמצעות טכנולוגיה מתקדמת וללא הצורך של זוגות לצאת משטחי מדינת ישראל על מנת להינשא ולרשום את נישואיהם כדין.

מה נדרש לצורך רישום נישואי יוטה?

בדומה ליתר סוגי הנישואים שנערכו בחו״ל, כגון נישואים הנערכים פיזית מחוץ לשטח ישראל במדינות כמו קפריסין, צ׳כיה וגאורגיה, על הזוגות להציג בפני משרד הפנים תעודה ציבורית המעידה על הנישואים. לאור כך שמדובר בתעודה שהונפקה במדינה זרה, יש לערוך אימות כדין לתעודה (באמצעות חותמת אפוסטיל). על פי רוב, די בכך על מנת שמשרד הפנים יכיר בתעודה וישנה את המעמד האישי של בני הזוג לנשואים במרשם האוכלוסין הישראלי, וזאת בהתאם לחוק הישראלי ונהלי משרד הפנים בנושא. עם זאת, לעיתים עלול משרד הפנים להערים בכל זאת קשיים על ההכרה בתעודה וביצוע הרישום. לדוגמה, כאשר מדובר בנישואים הנערכים על פי חוקי מדינת אל סלבדור, ככלל במקום לרשום את הנישואים, הזוגות יוכרו בתור ידועים בציבור. לכן, מומלץ להיעזר במסגרת התהליך בעורך דין המתמחה בטיפול בנושא מול משרד הפנים ורשות האוכלוסין, על מנת לוודא כי הנישואים אכן ייערכו כדין וניתן יהיה לבקש את רישומם בהתאם.

נישואי יוטה בישראל – צרו קשר עם עורך דין מומחה לרישום נישואים אזרחיים במשרד הפנים

במאמר זה עדכנו על פסק דין חשוב אשר הכיר בנישואי יוטה, המאפשרים נישואי בני זוג ישראלים באמצעות עריכת טקס בהיוועדות חזותית. אם יש לכם שאלות או צורך בסיוע בנושא, משרדנו זמין לרשותכם. עורכי הדין ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחים בדיני משפחה ובייצוג זוגות בהליכי רישום נישואים אזרחיים במשרד הפנים, כמו גם בהסדרת מעמד חוקי בישראל. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה