דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

חישוב פיצויים לנפגעי תאונת דרכים (מידע משפטי)

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

כיצד נערך בפועל חישוב סכומי פיצויים לנפגעי תאונת דרכים? חישוב הפיצויים מבוסס על שורת משתנים. בין היתר; המאפיינים האישיים של נפגעי התאונות, סוג הנזקים שנגרמו לנפגעי התאונה, האם התאונה גרמה לתובעים נכות קבועה או זמנית, סוג הטיפולים והעזרה שנפגעי התאונה זקוקים לה, הפסדי שכר וכספים בעבר ובעתיד וכן כאב, סבל ונזק נפשי שנגרמו לנפגעי התאונה. במאמר זה יסביר עורך הדין מוטי אורנג׳, מומחה לדיני נזיקין ותביעות פיצויים לנפגעי תאונות דרכים ממשרדנו, כיצד משתנים אלה ומאפיינים נוספים באים לידי ביטוי במסגרת חישוב הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים בפועל.

חישוב פיצויים לנפגעי תאונת דרכים (מידע משפטי)

מהם סכומי הפיצויים להם זכאים נפגעי תאונות דרכים?

למעלה מ-20 אלף איש ואישה בישראל נפגעים מדי שנה בתאונות דרכים, על פי נתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים (הרלב״ד). רבים מהעומדים מאחורי מספר מחריד זה סובלים מנזקים פיזיים ונפשיים מתמשכים, אשר מלווים אותם שנים רבות לאחר התאונה, ולעיתים אף לשארית חייהם. נזקים אלה עלולים להותיר אנשים שהיו בריאים לחלוטין לפני התאונה במצב של אובדן כושר עבודה וצורך בסיוע יומיומי לשם התניידות וביצוע פעולות שגרתיות. במקרים אחרים, נפגעי התאונה סובלים מפוסט טראומה וממצוקה נפשית המצריכה ליווי אישי של אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש.

סוגי הסיוע הנ״ל כרוכים בהוצאות כספיות אדירות, אשר נפגעי התאונה לרוב אינם יכולים – ואף לא אמורים – לכסות מכיסם. החוק בישראל מכיר בכך, ובהתאם קיימת מסגרת משפטית סדורה לפיצוי נפגעי תאונות דרכים. פיצויים אלה מחושבים בהתאם למה שנקרא בשפה המשפטית ״ראשי נזק״. כלומר, כל קטגוריה של נזקים מהם סבלו או סובלים נפגעי התאונה עשויה להקנות להם, בנפרד, סכום פיצויים מסוים.

סוגי הקטגוריות וסכומי הפיצוי ישתנו בין מקרה אחד למשנהו, ולכן לא ניתן לדעת מראש מהו הסכום המדויק שייפסק במקרה ספציפי. מה שכן ידוע וניתן לומר הוא שבתי המשפט בישראל פוסקים לנפגעי תאונות דרכים פיצויים העשויים להגיע לסכומים מצטברים של מאות אלפי ואף מיליוני שקלים, בחישוב כלל ראשי הנזק. להלן נסביר בהרחבה על הגורמים שמבססים חישוב פיצויים לנפגעי תאונת דרכים.

מהם הנתונים העיקריים שיובאו בחשבון בעת חישוב הפיצויים?

כאמור, פיצויים נפסקים על בסיס ראשי הנזק שנתבעים בגין התאונה. לפני שנציג סוגים מרכזיים של ראשי נזק, חשוב להבהיר כי בתי המשפט וחברות הביטוח מייחסים חשיבות רבה גם לנתונים האישיים של נפגעי התאונה, ובעיקר לגיל הנפגעים וכושר ההשתכרות שלהם (לפני ואחרי התאונה).

לצד זאת, מביאים בתי המשפט בחשבון את גובה הנכות שנגרמה לנפגעים (ככל שנגרמה), כפי שזו מחושבת על-ידי המוסד לביטוח לאומי בתביעות לקביעת נכות וחישוב אחוזי נכות. הפיצויים לכל אחד מראשי הנזק יחושבו בהתאם לנתונים אלה. גיל הנפגעים יבסס את חישוב גובה הפיצויים לפי שנות חייהם הצפויות. גובה השכר שלהם לפני התאונה וגובה הנכות והפגיעה בכושר השתכרותם יהוו ככלל בסיס לחישוב אחוזים מתוכו כדמי הפיצויים (אף שעשויים להיות לכך חריגים, כגון מקרים בהם נפגעי התאונה היו קטינים).

מהם ראשי הנזק העיקריים שלפיהם נערך חישוב פיצויים לנפגעי תאונת דרכים?

ראשי הנזק אשר נפגעי תאונה עשויים להיות רשאים לתבוע בגינם כוללים הן נזקים שאירעו לנפגעי התאונה בעבר (כלומר, ממועד התאונה ועד למועד התביעה) והן נזקים הצופים פני עתיד. ראשי נזק הנוגעים למצב הנפגעים בעבר עשויים לכלול הפסדי השתכרות שנבעו מאי יכולתם לעבוד, באופן מלא או חלקי; הוצאות עבור טיפולים רפואיים (לרבות ניתוחים, טיפול נפשי, תרופות וכיו״ב); הוצאות עבור נסיעה (אשר נבעו מאי יכולתם של הנפגעים לנהוג ברכב בכוחות עצמם); וראש נזק המכונה ״עזרת הזולת״, שעניינו תשלומים והפסדי כספים אשר נבעו מהצורך לקבל סיוע מאחרים (ובכלל זה טיפול סיעודי, שירותי ניקיון, טיפול בילדים וכיו״ב) החל ממועד התאונה ועד למועד התביעה.

ראשי נזק אשר צופים פני עתיד עשויים לכלול, בין היתר, את אותם רכיבים שציינו לעיל, אך הם יהיו מבוססים על הערכה של מצבם העתידי של נפגעי התאונה. כלומר, הפסדי שכר עתידיים (אותם ניתן להוכיח בהתאם למשך תקופת אובדן כושר ההשתכרות שנקבעה בביטוח הלאומי או פוטנציאל ההשתכרות המוערך לפי נסיבות המקרה); הוצאות נסיעה שנפגעי התאונה יזדקקו להם; הוצאות עבור טיפולים רפואיים עתידיים; ועזרת הזולת בעתיד. לראשי הנזק הנ״ל עשוי להתווסף ראש נזק נוסף, המחושב בדרך כלל על בסיס התרשמות בלתי אמצעית של בית המשפט לאור הקושי בכימות הנזקים שעליהם הוא מתבסס. ראש נזק זה מכונה ״כאב, סבל ועוגמת נפש״, והוא יחושב על פי פרמטרים שונים המבוססים גם הם על נסיבות המקרה.

מי מבצע את חישוב הפיצוי בפועל?

ככלל, חישוב סכום פיצויים לנפגעי תאונת דרכים נעשה על-ידי בית המשפט בתביעות פיצויים המוגשות לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונת דרכים (או, במקרים בהם החוק אינו חל, לפי הסדרים משפטיים אחרים כגון פקודת הנזיקין). לצורך ביצוע החישוב, ימונה בדרך כלל מומחה רפואי שחוות דעתו תסייע לבית המשפט במלאכת חישוב הפיצויים. במקרים בהם תאונת הדרכים נחשבת כתאונת עבודה, המומחה הרפואי יהיה מומחה מטעם הביטוח הלאומי.

יש לציין כי לא בכל תביעת פיצויים בגין תאונת דרכים ייערך חישוב פיצוי בדרך זו. קיימים מקרים בהם הצדדים (לרוב נפגעי התאונה וחברות הביטוח) יגיעו ביניהם להסכם פשרה, אשר ייתר את הצורך בניהול התביעה במלואה. קיימים גם מקרים בהם ההכרעה בתביעה תהא לפי אומדן כללי. מכל מקום, על מנת לקבל הערכה של נזקי התאונה וכן של אופן חישוב הפיצוי במקרים ספציפיים, מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בדיני נזיקין ובייצוג נפגעי תאונות דרכים.

חישוב פיצויים לנפגעי תאונת דרכים – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני נזיקין ותעבורה

במאמר זה הסברנו בהרחבה על אופן החישוב של פיצויים לנפגעי תאונות דרכים. אם אתם זקוקים לייעוץ משפטי או כל סיוע ומענה בענייני תאונות דרכים ונזקי גוף, עורך דין ממשרדנו ישמח לעמוד לשירותכם ולספק עבורכם מענה מקיף ומקצועי. משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני נזיקין ובייצוג נפגעי תאונות דרכים ותאונות עבודה מול כל הערכאות המשפטיות, חברות הביטוח והמוסד לביטוח לאומי.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה