דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

נכות רפואית ופגיעה בכושר השתכרות

יהודה אלחרר

נכות רפואית ופגיעה בכושר השתכרות הם מושגים המכמתים שקלול של ליקויים רפואיים ובהתאם, את הקצבאות וההטבות שמגיעות למבוטח עקב הפגיעה ביכולתו לעבוד ולהרוויח. עורך דין לדיני עבודה ונזיקין יוכל לעזור במידה ואתם זקוקים להכרה זו.

מהי נכות רפואית?

נכות רפואית מוגדרת לפי אחוזים אשר גובהם מחושב לפי מגבלות רפואיות הנובעות ממחלה או פגיעה ואשר נקבע על ידי המוסד לביטוח לאומי. הוועדה הרפואית בביטוח לאומי תכריע את אחוזי הנכות על פי המבחנים הרפואיים ופירוט אחוזי הנכות בגין כל ליקוי לפי תקנות הביטוח הלאומי. אחוזי הנכות נקבעים לצורך החלטות על זכאות לקצבת נכות כללית, קצבת שירותים מיוחדים או במסגרת תביעה לפטור ממס הכנסה מסיבות רפואיות.

נכות רפואית ופגיעה בכושר השתכרות

במידה ואדם סובל מכמה מחלות או ליקויים והרופא בוועדה קבע אחוזים לכל מחלה בנפרד, אחוז הנכות הכולל יקבע לפי חישוב משוקלל של אחוזי הנכות הרפואיים (ולא חיבור של הסכומים שלהם). לדוגמה: הרופא בוועדה קבע כי שיעור הנכות הרפואית של אדם ברגל הוא 50% ובגב 10%. החישוב יעשה כך: 50% למחלה ברגל (50% מתוך 100%)+ 5% למחלה בגב (10% מתוך ה50% הנותרים)= סך הכל יקבעו 55% נכות.

חשוב לדעת, בתקנות הביטוח הלאומי קיימים ליקויים רפואיים שאינם נלקחים בחשבון בקביעת אחוז הנכות לצורך קצבאות נכות כללית ושירותים מיוחדים. ליקויים אלו נקראים "ליקויים מנופים" ומשמעותם היא כי הרופא קבע שאדם אכן סובל מליקויים רפואיים אלו, אך הם לא יילקחו בחשבון בשקלול אחוזי הנכות, משום שאלו לא ישפיעו על כושר העבודה וההשתכרות.

קביעת אחוזי נכות רפואית אינה מספיקה לקבלת קצבה אלא משמשת כקריטריון ראשוני שיש לעמוד בו לפני הוכחת מרכיבים נוספים.

נכות תפקודית

נכות תפקודית היא דרגת אי-כושר הניתנת ביחס לאי יכולת להשתכר מעבודה או לתפקד במשק הבית. נכות תפקודית תקבע לאחר קביעת נכות רפואית על ידי פקיד תביעות של המוסד לביטוח לאומי או על ידי בית המשפט. הקביעה נעשית באמצעות ראיות המציגות את השפעתה של פגיעה גופנית כלשהי על יכולתו של הנפגע לתפקד. אין בהכרח הלימה בין נכות רפואית לנכות תפקודית משום שייתכן כי אדם סובל מפגיעה גופנית כלשהי ללא פגיעה ביכולתו לתפקד. למשל, ובמידה ולאדם יש אחוזי נכות בגין צלקות בגוף בשיעור של 20%, אך ייתכן שאין בהן הפרעה כלשהי בתפקוד. פגיעה זו תשפיע גם על הפיצוי הכספי שיקבל אדם שנפגע.

אובדן כושר השתכרות

אובדן כושר השתכרות הוא מושג המציין את ההפסדים הכספיים של אדם שנפגע, חלה או נפצע ועקב כך, איבד את כושר ההשתכרות שהיה לו לפני קרות האירוע. אובדן מסוג זה עשוי להיגרם עקב תאונת עבודה, תאונת דרכים, מחלות או כל אירוע בגינו נגרמו לנפגע פגיעות גוף שמצדיקות עילה להגשת תביעה. חשוב לציין כי אין בהכרח הלימה בין נכות רפואית לאבדן כושר השתכרות אך היא אכן עשויה לשמש כאינדיקציה. לדוגמה, ייתכן כי לאדם מסוים יש נכות ברגליים אשר עשויה למנוע ממנו לבצע עבודות בעמידה, אך עדיין לא נמנעת ממנו עבודה בישיבה.

עם זאת, דרגת אי כושר לא יכולה להיקבע ללא קביעת אחוזי נכות רפואית ונפגע יצטרך לעבור הליך הכרה בנכות רפואית. המרכיב העיקרי להוכחת אובדן כושר השתכרות יהיה דרגת הנכות התפקודית, אך ייתכן כי בית המשפט יחליט כי לאדם נגרם אובדן כושר השתכרות גם מבלי להידרש לשאלת הנכות התפקודית.

את הזכויות בגין פגיעה זו ניתן יהיה לקבל מן המוסד לביטוח לאומי ו/או מחברת הביטוח הפרטית בה מבוטח העובד, כגון: ביטוח מנהלים. הדבר יהיה תלוי באופן התרחשות הנזק, אם על ידי תאונה בעבודה או על ידי מחלת רקע קיימת. עורך דין נזיקין יהיה הגורם המוסמך לכוון את הנפגע להליך הנכון לו ולהעניק לו סיוע שוטף בהגשת הבקשה.

סוגי אובדן כושר השתכרות

  • אובדן כושר השתכרות לפי משך הפגיעה – אובדן כושר עבודה זמני אשר ניתן בדרך כלל לשלושה חודשים או אובדן כושר עבודה לצמיתות.
  • אובדן כושר עבודה לפי היקף הפגיעה – אובדן כושר עבודה חלקי או מלא אשר יקבע לפי היקף הפגיעה באחוזים.

דרגות אי הכושר האפשריות על ידי הביטוח הלאומי הן: 60%, 65%, 74% ו100%, כאשר בהתאם אליהן יוכרע גובה קצבת הנכות כללית. חשוב לדעת, כי אובדן כושר של פחות מ50% אינו מזכה בקצבה.

בהינתן כי נפגע לא עומד בקריטריונים לקביעת אחוזי נכות או אינו מרוצה מהחלטת הוועדה הרפואית, יש באפשרותו להגיש ערר על ההחלטה לוועדת הערערים. אם לא יהיה מרוצה מהחלטת ועדת הערערים יוכל להגיש ערעור לבית הדין האזורי לעבודה. כאשר מומלץ להיעזר בעורך דין נזיקין או עבודה בשלבים אלו.

איך מחשבים אובדן כושר השתכרות?

כאשר אין נתונים מיוחדים, אחוזי הנכות הרפואית שהוכרו על ידי המוסד לביטוח לאומי ישליכו גם על אובדן כושר השתכרות. עם זאת, בקביעת הזכות לפיצויים יש לבחון את הסיכוי כי ההשתכרות בעתיד תהא קטנה מזו שבהווה בשל הנכות. נכות זו עשויה להיקבע גם ביחס למי שלא עבד ערב התאונה על פי אינדיקציות שונות העשויות להעיד על אופי ההפסד, כמו טיב הנכות, טיב התעסקותו של התובע, עיסוק הנמנע ממנו בעתיד בשל פגיעתו או תפקוד יומיומי והרגלים שוטפים.

למה חשוב להיעזר בעורך דין?

כפי שפירטנו לעיל, ההליך הפרוצדורלי להכרה בנכות רפואית ואבדן כושר השתכרות עלול להיות ארוך ומסובך. נוסף על העובדה שהליך זה עשוי להתנהל מול גופים שונים, אם מול ביטוח לאומי, חברת ביטוח פרטית או אף חלק מתביעת נזיקין. להיוועצות וסיוע עם עורך דין נזיקין יש משמעות מכרעת להתנהלות ההליך ולסיכוי ההצלחה בהכרה באחוזי נכות גבוהים ותביעת אובדן כושר השתכרות. אם חלילה נפגעתם או נפצעתם באופן זמני או קבוע, משרדנו בעל ניסיון של שנים בהכרה באובדן כושר השתכרות. אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בהליך הנדרש כדי להבטיח כי הכנסתכם לא תפגע. נשמח לעמוד לרשותכם לייעוץ בכל שאלה או עניין.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה