דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

ביטוח מנהלים – כלי אפקטיבי לשמירה על המוטיבציה של עובדים במקום העבודה (מידע משפטי)

Michael Decker

ביטוח מנהלים מהווה דרך טובה לשיפור תנאי החיסכון הפנסיוני של העובדים, באופן שיתמרץ אותם להישאר במקום העבודה לאורך שנים רבות. הדבר נכון במיוחד בתקופה זו, המתאפיינת בחוסר ודאות רבה בשוק העבודה. ואולם, חשוב להיות מודעים לסוגיות משפטיות שונות לגבי הביטוח, לרבות מיסוי בגין הפקדות ומשיכת כספים מהביטוח.

המומחים לדיני עבודה ממשרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מעניקים מענה שוטף למעסיקים, עובדים ומקומות עבודה. לעורכי הדין מהמשרד ניסיון רב במתן ייעוץ וליווי משפטי בנושאים כגון זכויות עובדים, יחסי עובד-מעסיק, מיסוי שכר וקרנות עובדים ועוד. במאמר זה יסביר עו״ד מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לדיני עבודה, כל מה שחשוב לדעת בנושא ביטוח מנהלים.

השינויים בשוק העבודה מצריכים ממעסיקים לגלות יצירתיות כדי לשמור על עובדיהם

בימים אלה, בהם נוצר מצב חדש בשוק העבודה, מעסיקים מחפשים דרכים יעילות לשמור על עובדיהם לאורך זמן. התנודות בשוק וחוסר הוודאות הכללית, גורמות לכך שעובדים רבים בוחנים את האפשרויות השונות העומדות בפניהם. מנגד, מעסיקים מעוניינים לשמור על יציבות העסק שבבעלותם וכך גם על עובדיהם, בהיותם הרוח החיה מאחורי פעילות העסק.

קיימות מגוון דרכים לחיזוק המוטיבציה של עובדים, ובהן שיפור סביבת העבודה, למשל דרך חיבור קוד אתי במקום העבודה. ניתן גם לדאוג לשיפור תנאי ההעסקה של העובדים. למרות העלויות הכרוכות בכך, מדובר בתמריץ משמעותי לעובדים, הזקוקים כיום יותר מתמיד לתחושת יציבות ואופק תעסוקתי. חשוב לדעת כי ניתן לעשות זאת לא רק דרך העלאת שכר ישירה, אלא גם בדרך של הטבות כגון אופציות לעובדים או שיפור תנאי החיסכון הפנסיוני שלהם, בצורת ביטוח מנהלים.

ביטוח מנהלים

מהו בעצם ביטוח מנהלים?

על אף שמו המטעה, ביטוח מנהלים אינו מיועד למנהלים בלבד. מדובר בסוג של ביטוח פנסיוני. ההבדל המרכזי בינו ובין חיסכון פנסיוני באמצעות קרנות פנסיה הוא שביטוח מנהלים מהווה חוזה, ותנאיו קבועים מראש ובהתאם שומרים על יציבות רבה יותר. זאת לעומת קרנות פנסיה, בהן התנאים עשויים להשתנות במהלך תקופת החיסכון.

מה הסכום המקסימלי שמעסיקים רשאים להפקיד לביטוח מנהלים?

העברת כספים לביטוח מנהלים נעשית דרך חלוקת ההעברה בין העובדים ובין המעסיקים. מדובר בהפקדה של עד 7% משכר העובדים, ולצידה המעסיקים רשאים להוסיף עד כ-15% נוספים מהשכר. התוספת של המעסיקים תתחלק לתגמולים (עד 7.5% מהשכר) ולפיצויים (עד 8.33% מהשכר). עבור ביצוע הפקדות מתחת לתקרות הקבועות בחוק יינתנו הטבות מס.

יתרון משמעותי של הפקדת פיצויים ישירות לביטוח מנהלים הינו שהפקדה זו יכולה להיעשות בסכום גבוה יותר ביחס להפקדת רכיב פיצויי הפיטורים מתוך המשכורת (שגובהה 6%), ובמקום אותה הפקדת פיצויי פיטורים. במקרים של סיום העסקה, עובדים יוכלו למשוך את הכספים שנצברו והדבר יהווה תחליף לתשלום פיצויי פיטורים מבחינת המעסיקים. כך הדבר גם במקרים בהם העובדים יחליטו להשאיר את כספי הפיצויים במסגרת החיסכון הפסיוני שלהם.

האם ניתן למשוך כספים מתוך ביטוח מנהלים לפני הגעה לגיל פרישה?

ככלל, משיכת כספים מביטוח מנהלים לפני מועד הפרישה תחויב במס בגובה 35%, והיא אינה מומלצת מבלי לקבל ייעוץ מקיף בדבר השלכותיה. עם זאת, במקרים מסוימים החוק מאפשר למשוך כספים מהביטוח ללא חיוב במס. למשל, לצורך כיסוי הוצאות רפואיות שהינן גבוהות במיוחד, או במקרים של מיעוט הכנסות של העובדים ובני זוגם, בכפוף להגשת תצהיר ובקשה מראש.

ביטוח מנהלים או קרן פנסיה – מה עדיף?

התנאים הקבועים והיציבות של ביטוח מנהלים הופכים אותו לאטרקטיבי מאוד בעיני עובדים ועשויים להוות תמריץ חיובי עבורם להישאר ולהתפתח במקום העבודה. מנגד, חשוב לבחון את מכלול נסיבות המקרה, על מנת לקבל החלטה מושכלת אם לעשות שימוש בביטוח מנהלים או באפיקים פנסיוניים כגון קרן פנסיה או קופת גמל. לכל אחד מהם יתרונות וחסרונות משלו, ורצוי מאוד להיוועץ בעורך דין מומחה לדיני עבודה, כדי לבחור את האפיק הנכון עבור עובדיכם.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני עבודה

נשמח לעמוד לשירותכם בכל שאלה או סוגיה בנושא ביטוח מנהלים או דרכים משפטיות נוספות לשימור עובדים. משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני עבודה, ומעניק ייעוץ וליווי למעסיקים ולעובדים במגוון רחב של סוגיות משפטיות.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה