דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

פיצוי על נזק נפשי

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

פיצוי על נזק נפשי הופך עם השנים לרלוונטי יותר ויותר. עם השנים עולה המודעות לכך שתביעות פיצויים אינן מסתכמות במרבית המקרים בנזקי גוף בלבד. מי שנגרם להם נזק גופני (בין אם בעקבות תאונה, פציעה, נפילה, רשלנות רפואית או כל גורם אחר) חווים לא פעם נזקים נפשיים, בגינם הם זקוקים לקבלת פיצוי. בדומה לכך, לא פעם נגרם נזק נפשי גם לקרובים של מי שנפצעו או נהרגו בתאונות ובעבירות המתה. קיימים קשיים ייחודיים הכרוכים בתביעות העוסקות בנזקים נפשיים, ממגוון סיבות. על כך ועל הדרכים לקבל פיצוי למרות זאת בתביעות אלה תסביר בהרחבה במאמר זה עורכת דין מומחית לדיני נזיקין ממשרדנו.

במשרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, תמצאו עורכי דין בעלי מומחיות בדיני נזיקין ובמשפט אזרחי. לעורכי דין ממשרדנו ניסיון רב במתן שירותי ייעוץ וייצוג משפטי במגוון סוגיות, לרבות רשלנות רפואית, נזקי גוף, תאונות דרכים ועוד. משרדנו מעניק ליווי משפטי מקיף לניזוקים וקרוביהם, באופן המותאם אישית לצורכי הלקוח.

פיצוי על נזק נפשי

מדוע קשה יותר לתבוע פיצוי במקרים אלה?

כאשר חושבים על תביעות פיצויים בגין נזקים שנגרמו, לרוב חושבים על נזקי פציעה כלשהם. ואכן, המטרה העיקרית של פיצויים בתביעות נזיקיות היא מתן החזר כספי על מנת לקדם את השבת המצב לקדמותו. חישוב גובה הפיצוי הוא תמיד נושא מורכב, אך הוא נחשב יותר בר ביצוע כאשר מדובר בנזק לגוף או לרכוש. לעומת זאת, כאשר מדובר בנזקים נפשיים, או נזקים שאינם פיזיים (כגון טראומה נפשית, עוגמת נפש או בעיות נפשיות שהתפתחו בעקבות אירוע מסוים), עולה בעיה משמעותית לגבי אופן ההגדרה הכמותית של הנזק.

בעבר, בתי המשפט בישראל נמנעו כמעט לחלוטין מפסיקת פיצויים במקרים אלה. הדבר נבע בעיקר בשל הקשיים בהוכחת נזקים מעין אלה, כמו גם החשש מפני תביעות סרק וניסיון להציג את המצב הנפשי בצורה מוגזמת יותר. כיום ניתן לומר כי גישה זו שייכת לעבר. מצב הדברים השתנה באופן מהותי, ויש אפשרויות רבות אשר עומדות בפני מי שחוו נזק נפשי, לקבל פיצויים בגין כך (הן בתביעות פרטיות, בתביעות נגד חברות הביטוח ובתביעות נגד המוסד לביטוח לאומי). עם זאת, מדובר עדיין בנושא מורכב למדי, והגישה החשדנית כלפי מי שטוענים לפגיעה נפשית לא נעלמה.

כיצד מוגדר נזק נפשי ומתי הוא עלול להופיע?

נזק נפשי מהווה למעשה הגדרה רחבה של מגוון מצבים נפשיים, אשר חלקם באים לידי ביטוי לצד נזק גופני (לדוגמה: דופק גבוה כתוצאה מחרדה, הזעת יתר, בעיות לחץ דם ופיתוח סוכרת), בעוד שחלקם נפרדים (לדוגמה: מצבי פוסט-טראומה, התפרצות של דיכאון קליני, מחלות נפשיות כגון מאניה דיפרסיה, סכיזופרניה וכיו״ב). לעיתים נזק נפשי עלול להיגרם כתוצאה ישירה של אירועים קשים וטראומתיים כגון אונס, תאונת דרכים, פעולות איבה ואירועים קשים אחרים. לעיתים קשה לשים את האצבע על הגורם הספציפי, והנזק שנגרם מהווה תוצאה של יותר מגורם אחד.

כיצד מוכיחים נזק נפשי?

החוק העיקרי העוסק בדיני נזיקין בישראל (פקודת הנזיקין) נחקק לפני שנים רבות, לפני הימים שבהם החלו בתי המשפט לפסוק פיצויים בתביעות נזיקין. בהתאם, אין הגדרה ברורה בחוק למונח ״נזק נפשי״, וההכרעה לגבי קיומו נעשית על-ידי בית המשפט. הוכחת נזק נפשי עשויה להיות מורכבת הרבה יותר מהוכחת נזקים מסוגים אחרים. הסיבה היא הקושי למדוד ולכמת בצורה ברורה נזק נפשי. לצורך הוכחת נזק נפשי, לרוב יהיה צורך להציג תיעוד להזדקקות לסיוע של גורמים בתחום בריאות הנפש (פסיכיאטרים, פסיכולוגים, עובדים סוציאלים וכדומה), נטילת תרופות פסיכיאטריות (כגון נוגדי דיכאון וחרדה) וכן פגיעה כללית בתפקוד היומיומי כתוצאה מהנזק הנפשי.

נזק נפשי כתוצאה מנזק גופני של קרובי משפחה בתאונת דרכים

לעיל הסברנו באופן כללי על נזקים נפשיים והדרכים להוכחתם. מקרה פרטני וקשה מאוד אשר ניתן לתבוע פיצויים בגינו הוא נזק משני, כלומר נזק שהתרחש כתוצאה מעדות לאירוע שבו נגרם נזק גופני לקרובי משפחה. פסק הדין הראשון שהכיר בכך ניתן בבית המשפט העליון בשנת 1990 (פסק דין אלסוחה). בפסק דין זה תבעו הורים לילד בן 6 אשר נפטר בעקבות תאונת דרכים פיצויים בגין הנזק הנפשי שנגרם להם.

בהתאם לפסק דין חשוב זה, אשר עדיין מהווה כלל מנחה בנושא, ניתן יהיה להכיר בזכאות לפיצוי של נפגעי נפש כאשר מתקיימים כל התנאים שלהלן: (1) נפגעו בתאונת דרכים או עבירות המתה קרובי משפחה מדרגה ראשונה של הנפגעים הנפשיים, או שקיימת קרבה מיוחדת אחרת בין הצדדים; (2) הנפגעים הנפשיים היו עדים ישירות לאירוע הפגיעה, או שנודע להם על כך בסמוך לאירוע (למשל, באמצעות שיחת טלפון); (3) כתוצאה מהאירוע נגרם נזק נפשי משמעותי, דוגמת נכות נפשית או פיתוח של מחלה כרונית שניתן לקשרה לנזק הנפשי (כגון מחלת סרטן). יש לציין כי הפסיקה הורחבה וכיום נפסקים פיצויים גם בגין נזק שהתהווה לאחר שחלף זמן מאירוע טראומתי.

פיצוי על נזק נפשי – צרו קשר עם המומחים שלנו לדיני נזיקין

במאמר זה הסברנו על המורכבות סביב תביעות פיצוי בגין נזק נפשי. משרדנו מספק מענה ללקוחות בנושא זה באופן שוטף, ובהתאם אנו מודעים לכך שנושא זה מעלה שאלות רבות. אם יש לכם צורך בייעוץ או סיוע בכל מקרה פרטני, עורכי הדין שלנו ישמחו לתת לכם מענה מקיף ומקצועי. ניתן ליצור עמנו קשר ולקבוע פגישת ייעוץ עם עורך דין מומחה לדיני נזיקין בירושלים או בתל אביב באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה