דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

נהיגה ללא רישיון

Moti Orange
Moti Orange

נהיגה ללא רישיון או נהיגה תחת פסילה היא עבירה פלילית חמורה ובתי משפט לתעבורה נוהגים להטיל עונשים כבדים, בהם גם מאסר על תנאי.

במשרדנו תוכלו למצוא עורכי דין המתמחים בדיני תעבורה. במידה ועברתם על החוק – נהיגה בשכרות, נהיגה ללא רישיון, גרמתם לתאונת דרכים – נשמח לעזור לכם.

החטא ועונשו

נהיגה ללא רישיון מתחלקת למספר סוגי עבירות השונות בחומרתם ובעונש הצפוי בעקבות כך. דין נהיגה ברישיון לא מתאים למשל (מחזיק רישיון לרכב פרטי הנוהג במשאית או בטרקטור), אינה כדין נהיגה בפסילה. סעיף 10 בפקודת התעבורה מבחין בין סוגים שונים של עבירות. אנו נסקור אותם מקולה לחומרה.

העברות הקלות יחסית:

נהיגה ללא רישיון בתוקף: במתחם הראשון של העבירות נמצאים נהגים שהוציאו רישיון בעבר אך זה טרם חודש; זאת אומרת שהוא פג תוקף. ישנה חשיבות רבה לזמן שעבר מאז שהתוקף פג. דין אדם שנתפס מספר ימים לאחר שרישיונו פג אינו כדין אדם שנתפס לאחר שנהג שנתיים ללא רישיון בתוקף.

בתי המשפט נוטים לראות בעברה זו כזלזול או הזנחה ובהתאם לזמן שעבר מרגע הפקיעה כך גם העונש המוטל בעקבות זאת: עד שישה חודשים הדבר עשוי לגרור קנס בסך 250 שקלים או ברירת משפט. בין שישה חודשים לשנה הנהג יוזמן לדין. מעל לשנה, ומשרד הרישוי עשוי לדרוש מהנהג לעבור קורס נהיגה נכונה, מבחן תיאוריה או מבחן מעשי. ומעל שנתיים הנהג יהיה חייב לעבור בהצלחה תיאוריה ומבחן מעשי כתנאי לחידוש הרישיון, לצד עונשים נוספים שיחליט עליהם בית המשפט.

נהיגה ללא מלווה: נהג צעיר שנתפס נוהג ללא מלווה יזומן לבית משפט. בתי משפט רואים בעבירה זו מעין זלזול בחוק והדבר עשוי להסתיים בפסילה למשך שנה, ביצוע תיאורה פעם נוספת, פסילה על תנאי, קנס כספי ושנתיים נוספות בסטטוס נהג חדש.

נהיגה בכלי אשר לא מתאים לרישיון: במתחם השלישי ברמת החומרה נמצאת נהיגה בכלי אשר לא מתאים לרישיון שהוצע. לדוגמה, נהיגה במשאית או בטרקטור למי שהוציא רישיון על רכב פרטי או נהיגה ברכב עם גיר ידני למי שעבר טסט על רכב אוטומט. דין הדוגמה הראשונה חמור יותר מדין הדומה השניה. בתי המשפט רואים בנהגים אלו כמסוכנים משום שהם חסרים את המיומנויות הדרושות להפעלת אותו כלי רכב. במקרים כאלה הנטייה להטיל פסילה לתקופה ארוכה, פסילה על תנאי וקנס. במידה ומדובר בעבירה חוזרת יתכן גם עונשי מאסר.

נהיגה ללא רישיון

עברות "בינוניות"

שימוש ברכב ללא ידיעת הבעלים (שבל"ר): ההתייחסות כוללת גניבת רכבים אך גם שימוש של ילדים ברכב הוריהם ללא ידיעתם. במידה ורישיון הנהיגה של אותו נהג לא בתוקף, התקנות קובעות פסילה לתקופת מינימום של שלוש שנים. אך אם אותו אדם לא הוציא מעולם רישיון, העונש המינימאלי מגיע לשלוש שנות מאסר בפועל. במידה ואותו נהג היה קטין בזמן הנהיגה, העונש אף חמור יותר ועשוי להגיע עד חמש שנות מאסר ושלוש שנות פסילה.

הותרה לאדם שאינו מורשה לנהוג ברכב: תקנות התעבורה מטילות את האחריות לבעל הרכב לדאוג כי האדם שהוא מותיר לו לנהוג בו כשיר לנהיגה ובעל רישיון נהיגה מתאים ותקף לאותו סוג רכב. במידה ואין לאדם רישיון כלל ועל אחד כמה וכמה כאשר מדובר בקטין הדבר עשוי להגיע גם לעונשי מאסר בפועל. בתי המשפט יגזרו את חומרת העונש מחומרת המקרה ורמת הזדון הנלוות אליו.

העבירה קרויה התרת נהיגה. סעיף 36 ב' (ג) לפקודת התעבורה קובע מאסר של שלוש שנים בפועל וקנס כספי ואם הנהג הוא קטין עונש המאסר עשוי להגיע לחמש שנים, פסילת רישיון לתקופה מינימאלית של שלוש שנים וקנס כספי.

והעברה הכבדה ביותר:

נהיגה ללא שהוצא רישיון מעולם או נהיגה בפסילה: במתחם העבירות החמורות ביותר נמצאת הנהיגה בפסילה וזו צפויה לגרור אחריה את העונשים החמורים ביותר. החוק קובע בגין עבירה זו עונש מינימום של עד שנתיים ופסילה מינימאלית למשך 3 חודשים. אך גם כאן העבירה נחלקת לנהיגה בפסילה בפעם הראשונה, ובעיקר אם ישנם נסיבות חריגות העשויות להקל כגון נסיעה לבית חולים עקב מצב חירום רפואי, או מצב של עבירות חוזרות.

פעמים רבות עבירה זו משולבת עם עבירה של הותרה לאדם שאינו מורשה לנהוג ברכב. חשוב להבין שגם נהג קטין, אם נהג ללא רישיון, צפוי להישפט לחומרה (כל עוד הוא בגיל האחריות הפלילית). מדובר בעבירה פלילית לכל דבר ועניין, הוא יישפט בבית משפט לנוער והדבר עשוי להכתים את עתידו.

איזו משמעות קיימת לשלילת רישיון למי שגם כך לא הוציא רישיון מעולם?

מרגע שהוא יוציא את רישיונו, עליו להפקידו במזכירות בית המשפט. תקופת פסילתו תחל להיספר מהיום בו הפקיד את רישיונו ולא מיום גזר הדין, כפי שמקובל לחשוב.

כאמור, בתי משפט רואים בנהיגה ללא רישיון או נהיגה תחת פסילה כהתרסה בפני שלטון החוק, ורשויות האכיפה וכאחת מעבירות התעבורה החמורות. נהיגה במצב כזה הופכת את אותו אדם כמי שאינו כשיר לנהיגה והעונשים נעים משלילת הרישיון לזמן ממושך ועד מאסר בפועל למשך שנתיים, תלוי בהקשר העבירה והאם מדובר בעבירה חוזרת. חשוב להבין שמדובר בעבירה הגוררת אחריה רישום פלילי ולא רק תעבורתי.

נהיגה ללא רישיון וגרימה לתאונה

מצבכם יסתבך עוד יותר אם ביצעתם תאונה, או עבירה ומשום כך התגלה שנהגתם ללא רישיון, בוודאי אם נפגע רכוש או אדם. במצבים כאלה מצבכם יוחמר.

מספר הנספים בתאונות דרכים נמצא במגמת עליה בשנים האחרונות ובפעמים רבות המעורבים בתאונות הקטלניות נהגו ללא רישיון נהיגה בתוקף. בעקבות התוצאות הקשות וחיי קורבנות ולעיתים משפחות שלמות שקופחו, בתי המשפט מתייחסים לעבירה זו בחומרה יתרה, ונוטים להטיל עונשים כבדים על מנת ליצור הרתעה.

כך למשל גילה נהג תושב באר שבע שנהג ללא רישיון ונתפס שמונה פעמים. בעוד בפעמים הראשונות שנתפס קיבל עונשי פסילה ולאחר מכן מעצר, בית בית המשפט לתעבורה בבאר שבע החליט להחמיר עימו בפעם השמינית ושלח אותו מאחורי סורג ובריח למשך שנתיים, ולכך הוסיף פסילת רישיון למשך שש שנים וקנס בסך 1,000 שקלים: "ברור כי במקרה דנן עשה הנאשם דין לעצמו, שם ללעג ולזלזול את החובה להוציא רישיון נהיגה כדין. העובדה שנרשמו דו"חות על-ידי שוטרים, ואף עונשי הפסילה שהוטלו עליו על-ידי בתי המשפט לתעבורה, כלל לא השפיעו עליו, ולא הרתיעו אותו מלהמשיך לנהוג".

במקרה אחר הטיל בית משפט לתעבורה בירושלים 30 יום מאסר, פסילה למשך 3 חודשים, קנס כספי בסך 1,000 שקלים ומאסר על תנאי על אדם שהודה בנהיגה בטרקטורון ללא רישיון, למרות שזו עבירותו הראשונה. השופט מרדכי כדורי כתב בגזר הדין כי "עבירה של נהיגה לא רישיון נהיגה או בזמן פסילה הינה עבירה חמורה, הטומנת בחובה סיכונים רבים לבטחונם של נוסעים ברכב והולכי רגל, והמצדיקה הטלת עונש מאסר בפועל גם כאשר מדובר בעבירה ראשונה. עבירות אלו מצביעות על זלזול עמוק בחוק".

פינת הטיפים: נתפשתי נוהג ללא רישיון. מה עלי לעשות?

  • אם רישיון הנהיגה שברשותכם לא חודש מסיבה כלכלית או טכנית מומלץ לחדשו לפני הדין בבית המשפט על מנת לזכות בענישה מופחתת
  • אם זומנתם למשפט בגין נהיגה ללא רישיון מומלץ להשלים תיאוריה, טסט ולהגיע לדיון הראשון עם רישיון נהיגה פעיל. בתי המשפט יראו בכך כמי שמנסה לתקן עוולה ועשויים להקל בעונש
  • אם לא הצלחתם להשלים את הרישיון בזמן או נכשלתם בבחינה, כדאי לבקש דחיה ולהגיע עם רישיון פעיל למשפט
  • במידה וביצעתם תאונה והנהג היה ללא רישיון מתאים ותקף חברת הביטוח לא תכסה את הנזקים לגוף ולנפש ואלו ייחולו במישרין על הנהג
  • אם נהגתם ללא רישיון, אתם צפויים לעונש, אך חומרתו תלויה פעמים רבות בנסיבות ומצבכם האישי. ישנו הבדל בין קבלת קנס או פסילת רישיון ממאסר בפועל. על כן מומלץ מאוד להיעזר בייעוץ וליווי משפטי ולא להקל ראש בנושא

נהיגה ללא רישיון היא מהעבירות החמורות בפקודת התעבורה. בשנים האחרונות חלה מגמת החמרה בענישה שנוקטים בתי המשפט. לצד רישום פלילי, פסילת רישיון וקנסות הדבר עשוי אף לגרור מאסר בפועל. על כן מומלץ להיות מיוצגים משפטית כבר מתחילת ההליך. משרדנו מעמיד לשירותכם עורכי דין מקצועיים הבקיאים בדיני תעבורה ובעלי ניסיון של עשרות שנים.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה