דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

רשלנות רפואית בניתוח – באילו מקרים ניתן לתבוע פיצויים?

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

רשלנות רפואית בניתוח היא לצערנו אירוע המתרחש לא פעם, בסוגים שונים של ניתוחים. מבחינה משפטית מדובר בנושא בעייתי ביותר, בעיקר משום הקשיים להוכיח כי נזק מסוים נגרם כתוצאה מניתוח, ואת היקף וחומרת הנזק. למרות זאת, חשוב לדעת כי במקרים המתאימים פוסקים בתי המשפט פיצויים בסכומים גבוהים בגין נזק שנגרם כתוצאה מרשלנות בניתוח. על הדרכים לתבוע פיצויים בגין נזקים במקרים אלה יסביר במאמר זה עורך דין המתמחה בדיני נזיקין ורשלנות רפואית.

לעורכי הדין ממשרדנו, אשר לו סניפים בירושלים ובתל אביב, התמחות וניסיון רב שנים בתחום דיני הנזיקין והמשפט האזרחי. משרדנו מייצג באופן שוטף לקוחות בתביעות רשלנות רפואית, נזקי גוף, נזקים נפשיים ועוד. עורכי הדין שלנו מעניקים ללקוחות המשרד ליווי משפטי אישי, המותאם לצורכי התיק בעניינם. בין השירותים הניתנים על-ידי משרדנו: ייעוץ משפטי בנושאים שונים בתחום דיני הנזיקין והמשפט האזרחי, ייצוג בכל הערכאות השיפוטיות, ייצוג בהליכים אלטרנטיביים לפתרון סכסוכים, כגון בוררות וגישור ועוד.

רשלנות רפואית בניתוח – באילו מקרים ניתן לתבוע פיצויים?

ניתוח רפואי והקושי להוכיח נזקים שנגרמו כתוצאה ממנו

ניתוחים רפואיים כרוכים תמיד בסיכון כלשהו, לא משנה מה סוג הניתוח. בין אם מדובר בניתוח מציל חיים, ניתוח פלסטי, טיפול רפואי הכרוך בהרדמה וכיו״ב – מדובר בהתערבות רפואית אשר מטבע הדברים, עלולות להיגרם בעקבותיה תוצאות לא צפויות או רצויות. אף שלעיתים ברור מנסיבות העניין כי הנזק שנגרם נבע מהניתוח, לא תמיד נזקי ניתוח באים לידי ביטוי באופן מידי. ייתכן כי המודעות לגביהם תופיע רק חודשים או שנים מאוחר יותר. חשוב לדעת כיצד נכון לפעול במקרים בהם עולה אצלכם או אצל קרוביכם חשד לנזק כתוצאה מניתוח.

סוגי רשלנות רפואית בניתוח

נהוג לחלק רשלנות בניתוחים ל-3 סוגים עיקריים. הסוג הראשון הוא של רשלנות בניתוח עצמו – פגיעה באיברים הממוקמים ליד האיברים שנותחו, סיבוכים אשר נגרמו מחומרי ההרדמה בהם נעשה שימוש, היעדר מיומנות של הרופא המנתח לגבי הניתוח הספציפי, פגיעות עצביות, כשל בניתוח, דימום פנימי וכיו״ב. הסוג השני הוא של מקרי רשלנות טרום ניתוחיים. לא פעם עצם ההחלטה לבצע ניתוח מסוים, ללא שקילה של אלטרנטיבות אפשריות, עלולה להיות כזו שגרמה לנזק. כך גם טיפולים טרום ניתוחיים שנעשים בצורה רשלנית או בניגוד לפרקטיקות רפואיות מקובלות, עלולים לגרום לתוצאה דומה. העילה לביסוס תביעת רשלנות במקרים אלה היא במרבית המקרים היעדר הסכמה מדעת – כלומר, אי יידוע על תופעות הלוואי והסיכונים האפשריים, באופן שגרם למטופל להסכים לניתוח אשר מסכן אותו.

הסוג השלישי הוא של רשלנות לאחר הניתוח. מרבית הניתוחים מצריכים הישארות של המנותח במעקב לאחר מכן. לא פעם נעשה מעקב אחר התקדמות בהחלמת המטופל מהניתוח בצורה שגויה אשר גורמת לנזקים מתמשכים. כך גם חשיפת המטופל למטופלים אחרים בבית החולים לאחר הניתוח, באופן שגרם לפיתוח זיהומים, שעה שהיה נכון להשאיר בבידוד, מהווה בסיס לנזק פוסט-ניתוחי.

מדובר בדוגמאות להמחשה בלבד. בפועל קיימים מקרים רבים נוספים בהם מתרחש נזק לאחר ניתוח, אשר ניתן לסווגו ככזה המהווה חלק אינטגרלי מההליך הניתוחי.

כיצד מגישים תביעת רשלנות בגין ניתוח?

תביעות אלה מוגשות בדומה לתביעות רשלנות רפואית נוספות, על בסיס עילת התביעה של רשלנות מכוח פקודת הנזיקין. קיימים מספר פרמטרים חשובים שצריך לקחת בחשבון בתביעות אלה. הראשון הוא מגבלת הזמן להגשת תביעה. כללי ההתיישנות בתביעות נזיקין קובעים התיישנות של 7 שנים מהמועד שבו נגרם הנזק. כללים אלה חלים גם לגבי ניתוחים, אם כי קיימים חריגים מסוימים. למשל, כאשר מדובר בקטינים, ככלל חישוב ההתיישנות מתחיל מרגע הגעתם לגיל 18.

היבט נוסף וקריטי לגבי תביעות אלה הוא כי מדובר בתביעות מורכבות מאוד להוכחה. חשוב להיוועץ עם עורך דין מומחה לדיני רשלנות רפואית בכל מקרה של חשד לנזק כלשהו כתוצאה מניתוח. עורך דין מומחה המנוסה בתביעות מעין אלה יוכל לסייע לכם בהבנת נסיבות המקרה לעומק, ובחינתו יחד עם גורם רפואי רלוונטי לצורך מתן חוות דעת לגבי הקשר בין הנזק לבין הניתוח. מדובר בנושא שחשוב להכריע בו בטרם קבלת ההחלטה על תביעה מורכבת מעין זו.

מה קובע בית המשפט בנושא?

הפיצויים שייפסקו בתביעות רשלנות רפואית בגין ניתוח תלויים מאוד בנסיבות המקרה, ובעיקר בחומרת הנזק שנגרם. הפיצויים נועדו, בסופו של דבר, לפצות על הנזק. עם זאת, בתי המשפט אינם מהססים לקבוע פיצויים בסך מאות אלפי ואף מיליוני שקלים במקרים המצדיקים זאת. דוגמה מקרה מורכב שבו קבע בית הכריע בית המשפט כי מתקיימת רשלנות רפואית הוא פסק דין של בית המשפט המחוזי בירושלים משנת 2014.

בפסק דין זה נקבע כי התקיימה רשלנות הן בשלב הטרום ניתוחי והן בניתוח שבוצע באישה, באופן שגרם לה כאבים עזים ונזק מתמשך, אשר התבטא במצב של נכות לצמיתות בעקבות הטיפול שנגרם לה. בנסיבות קשות אלה פסק בית המשפט לטובתה פיצויים בסך של 1,862,000 ש״ח. פסק דין זה מהווה דוגמה הממחישה את הרצינות שבה בוחן בית המשפט תביעות רשלנות רפואית, ופסיקת פיצויים בסכומים גבוהים במקרים המצדיקים זאת.

רשלנות רפואית בניתוח – צרו קשר עם עורכת דין מומחית לדיני נזיקין

במאמר זה הצגנו בהרחבה את הבעיות המשפטיות הכרוכות בהגשת תביעה בעקבות רשלנות רפואית בניתוח. אם יש לכם שאלות פרטניות או צורך בכל סיוע בנושא, ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה ולקבוע פגישה עם עורכת דין מומחית לדיני נזיקין ורשלנות רפואית. למשרדנו, בירושלים ובתל אביב, ניסיון מקצועי רב בייצוג לקוחות בתביעות רשלנות רפואית והליכי מימוש זכויות מול המוסד לביטוח לאומי וחברות הביטוח.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה