דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הליכים אלטרנטיביים לצורך פתרון סכסוכים – על גישור ועל בוררות במשפט האזרחי

Michael Decker

במסגרת סכסוכים משפטיים בתחום המשפט האזרחי קיימות דרכים שונות לפתור מחלוקות בין הצדדים, מלבד ניהול משפט בדרך המסורתית והמוכרת באמצעות שופט הפוסק במחלקות בין הצדדים בין כתלי בית המשפט. הדרכים האלטרנטיביות הנפוצות ביותר לצורך פתרון סכסוכים הן גישור או בוררות. אבל מה ההבדלים ביניהם, ומה חשוב לדעת על כל אחד מהם? במאמר זה אשר נכתב על ידי עורך דין מיכאל דקר, תמצאו הסבר מפורט בנושא פתרון סכסוכים גישור בוררות.

משרד עורכי הדין שלנו מעניק ללקוחותיו ייעוץ וייצוג במגוון ענפי המשפט כגון: דיני נזיקין, משפט מסחרי, קניין רוחני, פשיטת רגל וחדלות פירעון, דיני תאגידים ודיני עבודה. 

מדוע הפכו גישור ובוררות לנפוצים כל כך?

העומס בבתי המשפט כיום הוא בלתי נסבל ממש. נתונים עדכניים שהתפרסמו בכלי התקשורת השונים (ראו למשל כתבה בעיתון ישראל היום) מצביעים על ממוצע של מעל 500 תיקים המונחים על שולחן כל אחד ואחת מהשופטים והשופטות בישראל. אך החלוקה אינה שווה. יש שופטים שעל שולחנם מונחים לא פחות מ-4,000 תיקים. לא פעם יקבלו הליכים מתחומי המשפט הפלילי והמשפט הציבורי קדימות ביחס להליכים אזרחיים, לאור העומס והצורך בתעדוף. 

מדובר בנתונים אשר צריכים להדאיג כל אזרח בישראל. זאת מפני שכאשר אדם מעוניין לתבוע פיצויים או סעד כלשהו מבית המשפט, הוא עלול להידרש להמתין בתור ארוך לצורך בירור תביעתו. במקרים רבים, ניתן במקום להמתין, לפנות להליכים אלטרנטיביים לפתרון סכסוכים, אשר יתקיימו באופן פרטי, ובראשם בוררות או גישור. 

מהי בוררות?

בוררות הינה מעין ״משפט פרטי״, הנערך בפני אדם אחד או יותר, לפי הסכם בין הצדדים. יש לציין כי לא תמיד מדובר באדם שהוסמך לשיפוט או אף לעריכת דין. כך למשל, בענפים מסחריים מסוימים נהוג לערוך בוררות מול אדם בעל מומחיות בענף המדובר. ככלל, הדיון בבוררות אינו פומבי, ורק הצדדים עצמם חשופים אליו. 

חוק הבוררות כולל מסלולים שונים לניהול הבוררות. מסלולים מסוימים מאפשרים, בתנאים מסוימים, לערער על פסיקת הבורר, בפני בורר אחר או בפני בית המשפט. הדבר תלוי בעיקר בהסכם שניסחו הצדדים, ולכן מוטב שההסכם ייערך על-ידי משפטן מנוסה. הצדדים יכולים להגיע להסכם בוררות באופן עצמאי, ולהיעזר בעורך דין לשם ניסוחו, אך לעתים קרובות בתי המשפט הם אלה שממליצים לצדדים לפנות לבוררות לשם ניהול מהיר ויעיל של ההליך. עם זאת, לאור העלות הגבוהה שכרוכה לרוב בקיום בוררות, הליך זה יתאים רק לחלק מן המקרים.

פתרון סכסוכים באמצעות גישור או בוררות

מהו גישור?

להבדיל מבוררות, גישור אינו דומה להליך שיפוטי. תפקיד המגשר, העורך את ההליך, הינו להביא את הצדדים להסכמות שיסיימו את הסכסוך ביניהם. עם זאת, המגשר אינו יכול לכפות דבר על הצדדים, וכל צד רשאי לפעול כראות עיניו. בכל שלב ניתן להפסיק את הליך הגישור, ואם מתנהל הליך משפטי במקביל, להמשיכו. זאת, לעומת בוררות, שבה הצדדים אינם רשאים לעזוב את ההליך או לחזור בהם מהחלטה לנהלו באופן זה. בנוסף, מגשר רשאי להיפגש עם כל צד באופן עצמאי, מה שאסור במקרים של בוררות. תוכן פגישות הגישור נותר חסוי, ולא ניתן לעשות בו שימוש בפני בית המשפט.

פגישת מהו״ת – מתי תהא חובה להיפגש עם מגשר בהליך משפטי?

בתביעות מסוימות נשלחים הצדדים לפגישת גישור פנימי מטעם בית המשפט, קודם לבירור התביעה בפניו. פגישת גישור זו מכונה ״פגישת מהו״ת״ (ראשי תיבות של מידע, היכרות ותיאום). כיום פגישות מהו״ת נערכות באופן ניסיוני בבתי משפט שלום מסוימים במרכז הארץ ובסוגים מסוימים של תביעות אזרחיות. הן נפוצות גם בהליכים מול בית המשפט לענייני משפחה.

פגישות מהו״ת נערכות על-ידי מגשר ואינן כרוכות בתשלום. מטרתן לבחון את האפשרות להמשיך את הדיון באמצעות גישור בין הצדדים. אם הצדדים יסכימו לעריכת הגישור, הוא ייערך מול אותו מגשר, אך ייגבה משני הצדדים תשלום בעבורו. אם לא, התיק ימשיך להתנהל מול בית המשפט.

צרו קשר עם עורך דין ממשרדנו

במשרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, תמצאו עורכי דין בעלי מומחיות בתחומי המשפט האזרחי השונים, ואף עורכי דין המוסמכים כמגשרים. עורכי ועורכות הדין במשרד ישמחו לסייע לכם בכל סוגיה. לכל שאלה משפטית בנושא גישור או בוררות לצורך פתרון סכסוכים תוכלו ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה