דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

עובדי סיעוד – מידע כללי וחיוני

Michael Decker

להלן נסקור עבורכם מידע כללי וחיוני אודות תחום עובדי הסיעוד בישראל. תחום זה מורכב ברובו המוחלט מעובדים זרים, המגיעים לישראל למשך תקופה קצובה בזמן על מנת לטפל ביקרים לנו מכל. הדבר מעלה סוגיות משפטיות מורכבות, אשר למרבה הצער רבים אינם מודעים להן ונאלצים להתמודד בדיעבד עם ההשלכות, שעשויות להיות קשות במיוחד. 

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בתחום עובדי סיעוד והסדרת מעמדם החוקי. אנו מספקים ללקוחותינו מענה וליווי לאורך תהליך העסקת העובדים בישראל, קבלת היתרי העסקה ושהייה בישראל והארכתם, מעבר עובדים בין מטופלים ומתן ייעוץ וליווי משפטיים לעובדים ולמעסיקים בענף הסיעוד.

ישראל נמנית על המדינות המפותחות בעולם אשר תוחלת החיים בה נמצאת במגמת עליה מתמדת. אמנם יש לברך על כך, אך הדבר מעלה צורך לבצע שינויים והתאמות בחיינו ובחיי הקרובים לנו. לאור שינויים כלכליים וחברתיים שחלו בישראל בעשורים האחרונים, בני המשפחה הקרובה אינם תמיד יכולים לטפל ביקיריהם שהגיעו לגיל זקנה, והם נאלצים לשכור עובדי סיעוד לשם כך. כך גם במקרים בהם מי מבני המשפחה סובלים מנכות או ממוגבלות וזקוקים לליווי צמוד.

מידע כללי על עובדי סיעוד זרים

מדוע כה מורכב להעסיק עובדי סיעוד?

ענף עובדי הסיעוד כולל בעיקר עובדים זרים (עם רוב נשי מובהק), המגיעים לרוב מארצות המזרח הרחוק כגון הודו, הפיליפינים וסרי לנקה או מארצות מזרח אירופה. על אף שהביקוש לעובדים זרים בענף הסיעוד בישראל הינו רב – וממשיך לגבור במרוצת השנים – היצע העובדים בענף נמוך מהביקוש. מדינת ישראל אף קובעת מכסות שנתיות של עובדי סיעוד זרים המורשים לעבוד בישראל, דבר המגביל אף הוא את מספרם. על מנת להעסיק עובדי סיעוד זרים יש לפעול מול מספר גופים ורשויות בישראל, מה שיוצר מורכבויות והתמודדות עם לא מעט ביורוקרטיה. 

חובת קבלת היתר העסקה

חוק הכניסה לישראל מסדיר את אופן העסקתם של עובדים זרים בסיעוד. קיימות בישראל כמה עשרות לשכות פרטיות הפועלות על פי רישיון מרשות האוכלוסין וההגירה, אשר אחראיות על תיווך והבאת עובדים זרים לישראל. עוד קודם לפניה לאחת הלשכות לצורך הרשמה ו/או סיוע באיתור עובדי סיעוד, קיימת חובה לקבל היתר העסקת עובדי סיעוד מטעם רשות האוכלוסין וההגירה. בסיום התהליך, לאחר איתור עובד מתאים ורישומו, יש לקבל אשרת עבודה מתאימה עבור עובדי הסיעוד. העסקת עובדים זרים בסיעוד ללא קבלת כל האישורים המתאימים היא עבירה פלילית ועשויה לגרור קנסות ואף מאסר.

תפקידו של המוסד לביטוח לאומי

היתר העסקה לעובדי סיעוד זרים ניתן על פי מבחני זכאות אשר מתבצעים לרוב על ידי המוסד לביטוח לאומי. במרבית המקרים, על המעוניינים להעסיק מטפל סיעודי קבוע לפנות קודם כל למוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעה לקצבאות / גמלאות. מאמר נוסף שפורסם באתר משרדנו עוסק בהרחבה בנושא היתרי העסקה ומבחני הזכאות להעסקת עובדי סיעוד.

המעסיק הוא המטופל עצמו

לא כולם מודעים לכך, אך מבחינת החוק בישראל, המטופלים הנזקקים לטיפול סיעודי ייחשבו לרוב כמעסיקים של עובדי הסיעוד הזרים. חלות עליהם חובות של מעסיקים לכל דבר ועניין, ועליהם לדאוג (באופן עצמאי או בסיוע אחרים) לקבלת היתר להעסקת עובד זר, ליצור חוזה עבודה מול העובדים הזרים וכן לדאוג לספק מגוון צרכים של העובדים כגון ביטוחים שונים, מגורים הולמים וכו'. זאת לצד חובות "רגילות" של מעסיקים על פי דיני העבודה, כגון החובה לדאוג לחופשות על פי חוק, לתשלום שכר מינימום ושעות נוספות והפרשה לפנסיה. בהיותו מעסיק ישיר של העובד הזר, מטופלים עשויים להיתבע אם אינם עומדים בחובותיהם על פי חוק, ובפועל אכן מוגשות תביעות כנגד מעסיקים על ידי העובדים הזרים. כדי להבין לעומק את הסוגיה, ראו מאמר נוסף שנכתב במסגרת סדרה זו.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לתחום עובדי הסיעוד

אם ברצונכם להבין האם אתם או בני משפחתכם זכאים להעסיק עובדי סיעוד או לקבל סיוע בכל הנוגע להעסקת עובדי סיעוד, נשמח לעזור. צרו קשר עם משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, לקבלת סיוע ומידע משפטי. אנו מתמחים בנושא עובדי סיעוד והסדרת מעמדם החוקי.

 

 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה